Nauglamir

 

nauglamir

Yapım Tarihi: 1.Çağ 102, 502 yılında Doriath’ta ortasına Silmaril’lerden biri yerleştirilerek tekrar yapılmıştır.
Yaratıcısı: Nogrodlu Cüceler
Sahipleri: Felagund Finrod, Elu Thingol, Luthien
Diğer İsimleri: Cücelerin Gerdanlığı

Nauglamir

Cücelerin Gerdanlığı, Nauglamir, altın ve Valinor’dan gelen sayısız mücevher ile yapılmıştır. Bu bir süs, bir kolye olarak nitelendirilen bir mücevherdi. Silmariller’den bir tanesi de daha sonra Nauglamir’e eklenmiştir.

Belegostlu ve Nogrodlu cüce zanaatkârlar tarafından, İlk Çağ’ın 52’sinde yapıldı. Bu kolye, Felagund Finrod, Mağaraların Efendisi, Nargothrond’un Lordu’na verildi. Finrod da bu mücevheri, Valinor’dan getirdiği değerli taşlarla geliştirdi. Finrod’un sahip olduğu en değerli şeydi ve cücelerin de en ünlü çalışmalarıydı.

Nargothrond, 495’te Glaurung tarafından talan edildidiğinde, ele geçirildiğinde, mücevher Glaurung’un hazinesinin bir parçası oldu. Glaurung’un 499’daki ölümünden sonra Bodur Cüce Mim, kendini Nargothrond’un efendisi olarak nitelendirip hazineye el koydu. Yaklaşık olarak 502’de, Hurin, Nargothrond’da geldi ve Mim’i öldürerek Nauglamir’i aldı. Çünkü Mim, önceden Hurin’in oğlu Turin Turambar’a ihanet etmişti.

Hurin, Nauglamir’i Doriath’a, Kral Thingol’ün hüküm sürdüğü topraklara götürdü. Hurin, Thingol’e kızgındı çünkü ondan ailesini korumasını istemişti ama tüm diğer aile fertleri çok mutsuz olmuşlardı ve ölmüşlerdi. Hurin, Thingol’ün ayaklarının ucuna Nauglamir’i attı ve ona şunları söyledi:

”Ücretini al!” diye bağırdı. “Karıma ve çocuklarıma iyi baktığın için! Bu elf ve insanların çoğu tarafından bilinen Nauglamir’dir; onu Nargothrond’un karanlığından sana getirdim, akraban Finrod’un, Barahir oğlu Beren’le Doriath Lordu Thingol’ün görevini tamamlamak için yola çıktıklarında geride bıraktıkları şey!”

Melian ise, Hurin’e Morgoth tarafından büyülenmiş olduğunu söyledi ve Morgoth’un rolünün, bu trajik olaylarda büyük olduğunu düşündü. Daha sonra Hurin, Nauglamir’i Doriath’ta bırakarak intihar etti.

Thingol, Silmariller’den birine ve Nauglamir’e sahipti. Silmaril’e olan tutkusu gittikçe büyüdü ve Silmaril’i takmak istedi. Bu yüzden Nauglamir ile Silmaril’i birleştirecekti. Bu yüzden Nogrod’dan bir grup işçi cüce çağırıldı. Nauglamir böyle çok daha güzel olmuştu çünkü üzerindeki Silmaril ışığını saçıyordu.

Nauglamir

Cüceler, Silmaril’e kendilerini kaptırdılar ve Thingol’e gerdanlığı atalarının yaptığını, bunun cücelerin hakkı olduğunu söylediler. Thingol, cücelere hakaret etti ve oradan ayrılmak istedi. Ama cüceler, onu oracıkta öldürüverdiler. Gerdanlığı da alıp kaçtılar; ama Doriath Elfleri onları yakaladılar ve öldürerek Silmaril’i geri aldılar. İki cüce Nogrod’a kaçmayı başardı. Cüceler, Thingol’ün onlara paralarını vermediğini, bu yüzden Thingol’ü öldürdüklerini söylediler.

Cüceler, Nogrod’dan, Doriath’a intikam için bir ordu gönderdiler. Orada birçok elf ve cüce katledildi. Cüceler, hazineyi koruyan Mablung’u ve diğer elflerin de birçoğunu katlederek Silmaril’i geri aldılar

Nauglamir.

Nogrod’a geri dönerken, Ossriandlı Yeşil Elfler ve Beren tarafından Sarn Athrad’da yakalandılar. Beren, Nogrod Lordu’nu öldürdü. Hazinenin bir parçası Ascar’da battı, ama Beren, Mücevherin üstündeki kanları silip onu Tol Galen’deki evlerine aldı. Karısı Luthien, Silmaril’i gördüğünde Valinor’un Işığı’nı gördüğü için çok mutlu oldu.
Beren ve Luthien öldüğünde, Silmaril, Doriath’ı tekrar kuran Kral Dior’a kaldı. 506 yılında, Feanor’un Oğulları, Silmaril’in Dior’da olduğunu öğrendi ve onu öldürüp Silmaril’i almak istedi, ama kızı Elwing, bebekken Silmaril ile kurtarıldı. Elwing, Earendil ile evlendi.

538’de, Feanor’un Oğulları, Sirion Halkı’na saldırdı. Elwing, boynundaki Nauglamir ile denize atladı. Ulmo’nun kudreti ile kuşa dönüştü. Sonra uçtu ve Earendil’in gemisi Vingilot’u buldu. Earendil, Silmaril’i o zaman bulmuş oldu ve bunun onu Valinor’a götüreceğini düşündü. Silmaril ve Nauglamir, böylelikle Valinor’a gitti. Earendil’in gemisi Silmaril’in ışığıyla parladı.

Kaynakça

Silmarillion; İthaki Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir