Ohtar

 

Ohtar

Ohtar’ın öyküsü

Ohtar Isildur’un silahtarıdır. Efendisinin emriyle Narsil’in kırık parçalarını kurtarmıştır. Ohtar Isildur’un akrabasıdır ve ona karşı çok büyük bir sevgi duyar. Onun gerçek ismi bilinmez. Ohtar, eğitimli bir savaşçıydı ama henüz “roquen” veya şövalye olamamıştı.

Ohtar’ın Numenor’un son yıllarında doğduğu tahmin ediliyor. O dönemde Sauron dönemin kralı Ar-Pharazon tarafından esir alınmasına rağmen Ar-Pharazon onun sözlerine kanmış ve en sonunda ölümsüzlüğü elde etmek için Valinor’u fethederek, orayı ele geçirebileceğine inanmıştır. Bunun için Ar-Pharazon çok büyük bir donanma hazırlarken bu savaşın Numenor için çok kötü sonuçlar doğuracağını bilen Isildur’un büyükbabası Amandil, Valinor’a af dilemek için yelken açmış ve gitmeden önce oğlu Elendil’e kaçış için gemiler hazırlamasını öğütlemiştir.

Bir ara Sauron’un Ölümsüz Diyarlardan getirilen Ak Ağaç Nimloth’u kesmek istediğini dedesi Amandil’den öğrenen Isildur kılık değiştirip gizlice Kralın Sarayına girdi. Nimloth’dan bir meyvesini aldı fakat gardiyanlar onu fark ettiler ve saldırdılar. Isildur ağır yaralandı ama kaçıp meyveyi dedesine götürmeyi başardı. Aylarca ölüm döşeğinde kaldı ama Ak Ağaç’ın meyvesi filizlenmeye başlayınca Isildur uyandı ve yaraları da iyileşti. Daha sonra bu meyve Minas Anor’a dikildi.

Sauron’un gittikçe artan etkisi karşısında kendilerini İnançlı olarak adlandıran bir grup Numenor’lu, adayı terk etmek için hazırlandılar. Büyük bir rüzgarla Orta-Dünya kıyılarına gönderildiler. Elendil kuzeye çıktı. Isildur ile Anarion da Güneye, Anduin Nehri’nin ağzına geldi. Elendil ve oğulları 3320 de, Kuzey Krallığı Arnor ile Güney Krallığı Gondor’u kurdular.

Elendil her iki krallığında Yüce Kralı oldu ama Arnor’da yaşadı ve Gondor’u da oğullarının yönetimine bıraktı. Isildur ve Anarion, Anduin üzerinde kurdukları Osgiliath’ın her iki tarafında yan yana bulunan tahtlara sahip oldular. Anarion, nehrin batı kıyısında, Minas Anor’da yaşadı. Isildur ise evi olarak, nehrin doğusundaki Ithilien’i seçti. Ve Gölge Dağlarının bir vadisinde sonradan Minas Morgul olarak bilinecek Minas Ithil’i kurdu.

Ohtar

Minas Ithil, güzel, beyaz bir şehirdi. Ayrıca Mordor’daki kötülüklere karşı bir kale olarak kullanıldı. Başta Sauron’un Mordor’a geri dönüp gücünü tekrar oluşturmaya başladığı fark edilmedi. Aynı zamanda Minas Ithil ile Minas Anor’un ortasında olan Osgiliath’ı ise başkentleri yaptılar.

3429 da Sauron Minas Ithil’e saldırdı ve ardından şehri ele geçirdi. Isildur ailesi ve yanında bir başka Ak Ağaç fidanı ile kaçtı. Ailesi ile birlikte Anduin ağzından bir gemiye bindiler ve Orta-Dünya kıyılarında, babasının bulunduğu, Arnor’a doğru ilerlediler. Elendil, Arnor’ un batısında, Lindon’da yaşayan Elflerin Kralı Gill-Galad’a başvurdu. İki Kral 3340 da Sauron’a karşı Elflerin ve İnsanların Son İttifakını oluşturdular. Aynı sene Isildur’un en küçük çocuğu Valandil, Rivendell’da dünyaya geldi.

Son İttifak Savaşı, 3434te başladı. Sauron’un orduları Dagorlad Savaşı’nda mağlup edildi. Ve İttifak Ordusu Mordor’a girip Barad-dûr’u kuşattı. Bu kuşatma yedi sene sürdü, birçok elf ve içlerinde Anarion’un da olduğu (Ki 3440 da ölmüştür) insan katledildi.

En sonunda Sauron, 3441 de kulesinden çıkıp savaş alanına geldi. Gil-Galad ve Elendil ile Kıyamet Çatlağı eteklerinde bizzat savaştı. Ama iki Yüce Kral bu mücadelede yenik düştüler. Elendil’in ölümüyle birlikte kılıcı da düşüp kırıldı.

Isildur o sırada kırık kılıcı kullanıp Sauron’un parmağından Yüzük’ ü kesip aldı. Böylece Sauron’ un ruhu bedenini terk etti. Ama Yüzük yok edilmediği sürece ruhu da tamamen yok olamazdı. Elrond ve Cirdan, Isildur’a Yüzük’ ü bir an önce Kıyamet Çatlağına atmasını öğütlediler. Ama Yüzük onu baştan çıkardı, tamahkârlığı ona savaşı unutturdu. Isildur Yüzük’ ü atmayı reddetti.

Sauron’un düşüşünün ardından, Isildur Gondor’a geri döndü. Orada, kendini Arnor’un kralı Elendilmir olarak ilan etti. Onurlu ve güçlü biri olmasından ötürü kuzey ve güneydeki tüm Dunedain üzerinde hükümdarlığını başlattı. Hükümlerini bildirmek ve krallığını toparlamak için Gondor’da bir yıl süreyle kaldı, fakat Arnor Ordusu’nun büyük bir bölümü Isen Sığlıkları’nın oluşturduğu Numenorean Yolu’ndan Erdiyarı’na geri döndü.

Sonunda geri dönüş yolculuğu için güvenli hissetmesiyle, telaş içine girdi. Eşiyle en küçük oğlunu Ayrıkvadi’de bırakmıştı ve ilk olarak oraya gitmeyi arzuladı. Ayrıca Elrond’un Divanı’ndan acil bir yardıma ihtiyacı vardı. Bu yüzden, Osgiliath’tan Ayrıkvadi’ye gitmek için Cirith Forn’a oradan da Anduin Vadileri’nden (kuzeyin yüksek geçitleri)geçmeyi planladı. Toprakları iyi biliyordu çünkü Son İttifak Savaşı’ndan önce buralarda gezinmiş ve Elrond’un eşliğinde Doğu Arnorlu adamlarla savaşa yürümüştü. Isildur üç oğlu Elendur, Aratan ve Ciryon komutasındaki Arnor’un sert, mağrur askerleri ile beraber yolculuğuna devam etti .Ohtar’da Isildur’un yolculuğunda ona eşlik etti. Dagorlad üzerinden geçişlerine ve kuzeye, Kuyutorman’ın güneyindeki boş topraklara kadar olan yolculukları hakkında hiçbir şey söylenmez.

Öğle vakti yolculuklarının otuzuncu günü sona ererken onlar da Thranduil’in krallığına giden bir yol üzerinde Ferah Çayırlar’ın kuzey sınırlarını geçiyorlardı. Hava bozmaya başlamış ve ırak dağların tepesini bulutlar örtmüştü. Puslu güneş, dağların doruklarını kızıl bir pırıltıyla aydınlatıyordu fakat vadinin derinlikleri çoktan gri gölgelere bürünmüştü. Dunedain yolculuklarının yakında sona ereceği ve Ayrıkvadi’den gelen yolu arkalarında bırakacakları için şarkı söylemeye başladılar. Orman yukardan daha korkunç gözüküyordu fakat şanslarına aşağılara inince zeminin yumuşak olduğu fark ediliyordu.

Güneşin bulutların arasına girmesiyle aniden vahşi çığlıklar duyuldu. Yamaçtan aşağı orklar sürü halinde iniyorlardı ve ormandan çıkmaya başlamışlardı. O loş ışıkta sayıları ancak tahmin edilebilirdi fakat Dunedain`den sayıca en az on kat daha fazlaydı. Isildur kılıçlarını çekip saflar dağılsa bile bir halka oluşturana kadar iki taraftan toplanabilecek şekilde Thangail’e dizilmelerini emretti. Zemin düz ve eğim istediği gibi olsaydı bölüğünü dirnaith’ e göre dizebilir ve Dunedain’in gücüyle orkları yararak dağılmalarını sağlayabilirdi. Fakat şimdi bu yapılamazdı. İç sıkıcı bir gölge kalbine düştü.

Orklar gittikçe yakınlaşıyorlardı. Isildur silahtarına döndü:“Ohtar,” “Bunu şimdilik sana emanet ediyorum.” dedi büyük bir kın içinde Elendil’in kılıcı, Narsil’in parçalarını uzatarak. “Ne pahasına olursa olsun koru onu. Arkadaşını al ve kaç buradan! Git.” Ohtar diz çöktü ve elinden öptü ve iki genç karanlıkta kayboldu.

Ohtar

Boruların sesi aniden yükseldi ve orklar her taraftan saldırıya başladılar kendilerini Dunedain’in üzerine pervasız bir korkuyla atarak. Gecenin çökmesiyle tüm umutlar da çökmüştü. İnsanlar düşüyordu. Bazı iri orklar ağırlıklarıyla bir Dunedain’in üzerine çullanıyordu ölü ya da diri. Böylece diğer güçlü pençeler cesedi sürükleyip parçalıyordu. Orklar bire karşı beş adam ödüyorlardı fakat bu, onlar için çok ucuzdu. Ciryon da bu şekilde katledilmişti ve Aryaton da onu kurtarmaya çalışırken ağır bir yara almıştı.

Elendur, henüz daha zarar görmemişti, Isildur’u aramaya başladı. Doğu yakasındaki adamlarla savaşıyordu. Çatışmanın orklar için en şiddetli olduğu yerdi. Hala Elendilmir’den korkuyorlar ve ondan kaçıyorlardı. Elendur omzuna dokundu ve korkuyla geri döndü, sinsi bir orkun arkasından yaklaştığını düşünerek.

“Efendim, Ciryon öldü ve Aratan da ölmek üzere. Son danışmanınız olarak size savaşmamayı öğütlerim tıpkı Ohtar’a söylediğiniz gibi. Yükünüzü alın ve ne pahasına olursa olsun onu Taşıyıcılar’a götürün. Beni ve adamlarınızı kaybedecek olsanız bile…”
Sonunda birlikten Ohtar ve Estelmo’dan başka kimse kalmadı.

Ohtar Ayrıkvadi’ye ulaştı ve Narsil’in parçalarını Isildur’un en genç oğlu Valandil’e verdi. Narsil’in parçaları Isildur’un varislerinden Aragorn’a ulaştığında bir elf demircisi parçaları yeniden döverek Anduril’i yaptı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi Ekler Türkçe Çeviri

Kralların ve Hükümdarların Yıllıkları – Yüzüklerin Efendisi Ekler- Ek A (Türkçe Çeviri)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabının sonunda Yüzüklerin Efendisi Ekler (ing. The Lord of the Rings: …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir