Ondoher

Ondoher

Künye:

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Gondorlu İnsan- Anarion Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral Calimehtar, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Artamir, Faramir ve Fíriel
Doğum Tarihi: 3.Çağ 1787
Hüküm Yılları: 3.Çağ 1936 – 1944
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 1944
İkamet Ettiği Yerler: Minas Tirith
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor Kralı

Ondoher’in Doğumu ve Krallığı

Ondoher

Gondor’un 31.kralıdır.1787 yılında doğmuştur ve Kral Calimehtar’ın oğludur. Bir kız kardeşi vardır. Artamir ve Faramir isimli iki oğlu ve Firiel isimli bir kızı vardı. Firiel daha sonra Arthedain kralı Arvedui ile evlenecektir.

Kral Calimehtar 1899 yılında Doğu’dan gelerek Gondor’a saldıran Arabasürücülerine karşı bir zafer kazandıysa da bu istilacı halk Kuyutorman ve Rhun denizi arasındaki geniş toprakları işgal etmeye devam edecekti.

149 yaşındayken,1936 yılında Gondor’un tahtına çıktı. Hükümdarlığı süresince Kuzey krallığı ve Güney krallığı arasındaki iletişim büyük bir kopukluk döneminden sonra devam etti.

Gondor, Arabasürücüleri ve diğer doğu ve güney halklarının tehdidi altındaydı ve Arnor da Angmar tarafından gelen sürekli bir tehditle karşı karşıyaydı.

Gondor Kralı Ondoher ve meslektaşı Arnor Kralı Araphant bir ortak düşmanla karşı karşıya olduklarını anladılarsa da bunun Sauron olduğunu anlayamadılar.

Araphant ve Ondoher büyük ihtimalle palantir aracılığıyla toplantılar düzenledilerse de ikisi de birbirlerine yardım gönderemediler.1940 yılında Ondoher kızı Firiel Araphant oğlu Arvedui ile evlendi.

1944 yılında Ondoher, Arabasürücüleri tarafından yaşadıkları topraklardan kovulan Kuzey İnsanları’nın en geniş gruplarından biri olan Eotheod’un lideri Fortwini’den Arabasürücülerinin yeniden toplanmaya başladıklarını ve Rhun’dan takviye aldıklarını öğrendi.

Aslında Arabasürücüleri Gondor’a karşı Khand ve Harad insanlarıyla ittifak kurmuştu ama Gondorlular bunu çok geç olana kadar öğrenemediler.

Arabasürücüleri

Kral Ondoher kaynaklarının izin verdiği kadar büyük bir ordu topladı. Güneydeki düşman hareketlerinden haberdar olduğu için ordusunu Güney Ordusu ve Kuzey Ordusu olmak üzere iki parçaya ayırdı.

Sevilen ve saygı gösterilen bir askeri lider olduğu için Kuzey Ordusu’nu bizzat kendisi yönetiyordu. Pelargir’de kurulmuş olan daha küçük Güney Ordusu’nu da Anarion hanedanından olan komutan Earnil yönetiyordu.

1944 yılının Temmuz ayında düşmanın gelişinin haberi Gondor’a ulaştı. Earnil ve Güney Ordusu Poros Nehri’nin kuzeyinde Haradrim’i karşılamak amacıyla konumlandılar ve Kral Ondoher ve Kuzey Ordusu da Arabasürücülerini Kara Kapılardan önce Savaş Ovasında karşılamak amacıyla Ithilien’den kuzeye ilerledi.

Ondoher’e aynı zamanda büyük oğlu Prens Artamir de katılmıştı. Ondoher genç oğlu Faramir’e geri hatta adet olduğu üzere Vekil olarak kalmasını emrettiyse de Prens Faramir ona itaat etmedi ve kılık değiştirerek Gondor’un müttefiği Eotheod ile beraber savaşa gitti.

12 Temmuz’da Ondoher Arabasürücülerinin beklendiğinden daha önce geleceğini öğrendi. Kuzey Ordusu Kara Kapılara vardığında Ondoher Arabasürücülerinin kuzeydoğudaki ovalardan değil de doğudan Kül Dağlarının gölgesinde gizlenerek geldiklerini keşfetti.

Ondoher Arabasürücülerinin ani saldırıları karşısında hazırlıksız yakalandı. Ondoher ve korumaları ordunun en önündelerdi ve ilk darbeyi onlar aldılar.

Ondoher korumalarını Kara Kapılar önündeki alçak bir tepede konumlandırdıysa da bu Arabasürücülerinin savaş arabalarına ve atlılarına karşı bir koruma sağlamadı.

Ölümü

ondoher

Ondoher’in sancağı ele geçirildi ve korumaları sürüldüler. Ondoher ve en büyük oğlu ve varisi Artamir bir daha iyileşmemecesine öldürüldüler. Prens Faramir de Eotheod ile birlikte savaşırken katledildi ve Gondor’u kralsız bıraktı.

Kuzey Ordusunun sol kanadı Dol Amroth prensi Adrahil tarafından sağ kanadı ise Ondoher’in yeğeni Minohtar tarafından kumanda ediliyordu. Minohtar tecrübeli ve yiğit bir askerdi.

Minohtar Kuzey Ordusunun komutasını aldı. Dol Amroth prensi Adrahil’in emri altındaki Kuzey ordusunun sağ kanadına ve sol kanadın geri birliklerine Cair Andros ve Gölge Dağları arasında konumlanmasını emrederek Arabasürücülerinin Minas Anor’a ulaşmasını önleme girişiminde bulundu.

Merkezdeki ordunun kalanlarını ve sağ kanadın öncü birliklerini kendi sancağı altında topladı ve İthilien’e giden Güney Yolunu kapattılar. Arabasürücüleri toplu bir direnişle karşılaşmayı beklemiyorlardı ama Minohtar’ın kuvvetlerini büyük sayısal üstünlükleriyle mağlup ettiler.

13 Temmuz günü krallığın son varisi Minohtar da bir okla katledildi. Kalan kuvvetleri onun bedenini yanlarından taşıyarak geri çekildiler ve Kuzey ordusu dağıldı.

Buna karşın Earnil öncülüğündeki Güney Ordusu Güney İthilien’de Haradrim’e karşı zafer kazanmıştı ve Kuzey Ordusu’ndan geriye kalanları toplayan Earnil bütün Gondor ordularını mağlup ettiklerini düşünen Arabasürücülerinin kampını bastı ve ani bir hücumla onları imha etti.

Kral Ondoher’in iki oğlunun yanı sıra yeğeni Minohtar’ın savaşta katledilmesi Gondor’un kralsız kalmasına yol açtı. Araphant oğlu Arvedui krallıkta hak iddia ettiyse de Vekilharç Pelendur krallığın kadınların yoluyla geçmediği ve Gondor’un Anarion hanedanı tarafından yönetildiğini söyleyerek reddetti.

Tahta muzaffer komutan Earnil geçti. Earnil’in dedesinin babası Arciryas Kral 2.Narmacil’in kardeşi ve Kral Telumehtar’ın oğluydu. Anarion hanedanından prenslerin bu savaşta katledilmesi 2 jenerasyon sonrasında Gondor’daki kraliyet hanedanının soyunun kurumasına yol açtı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir