Orodreth

Orodreth

Irk: Elf
Dil: Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Noldorin, Finarfin Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Finarfin, annesi Eärwen
Çocukları: Finduilas
Doğum Tarihi: Ağaçların Yılları sırasında
Hüküm Yılları: 1.Çağ 465-495
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 495
İkamet Ettiği Yerler: Nargothrond
Diğer İsimler: Artaher, Arothir, Artaresto
Taşıdığı Ünvanlar: Minas Tirith Lordu, Nargothrond Kralı

Orodreth’in doğumu ve gençliği

Nargothrond’un ikinci kralı. Orodreth, Finarfin’in beş çocuğundan ikincisidir. Kendisinden büyük kardeşi Felagund Finrod’dur. Angrod ve Aegnor kendisinden küçük erkek kardeşleri, sonradan Lorien’in Hanımı olacak Galadriel ise kız kardeşidir. Orodreth, Ölümsüz Topraklar’da doğmuştur lakin tam olarak hangi tarihte doğduğu bilinmez, ama Finarfin’in en büyük çocuğu Finrod’un, Ağaçların Yılı’na göre 1300’de,en küçük çocuğu Galadriel’in ise 1362’de doğduğu bilindiğine göre, Orodreth’in de bu 62 yıllık zaman diliminde dünyaya geldiği kesindir.

1495 yılında Morgoth, Finarfin’in babası Finwe’yi öldürür ve Silmariller’i çalar. Finarfin’in üvey kardeşi ve Finwe’nin oğlu olan Feanor, babasının katledilmesinin verdiği kederle korkunç bir iş yapar ve Valar’a baş kaldırarak, Morgoth’u dünyanın sonuna kadar izleyeceğine ve ne olursa olsun Silmariller’i geri alacağına dair yemin eder. Noldor’u da konuşmalarıyla yüreklendirir ve halkıyla beraber Endor’a hareket etmek için hazırlanmaya başlar. Finarfin ve Orodreth böyle bir işe kalkışmaması için Feanor’u uyarır ama Feanor onları dinlemez. Nihayetinde Orodreth babasıyla ve Fingolfin’in halkıyla beraber Feanor’un peşine düşer.

Orta Dünya’ya yolculuk

Yolculuk onları Orta Dünya ile Valimar’ı birbirinden ayıran denizin kıyılarına getirir. Bu diyarda, denizcilik konusunda Elfler’in en beceriklisi olan Teleri halkı yaşamaktadır. Feanor, gemilerini kendilerine ödünç vermeleri için Teleri’ye teklif götürür; fakat Teleri bu teklifi düşünmeden reddeder. Onlar için gemileri çok değerlidir ve el emeği göz nuru olduklarından kimseye vermek gibi bir niyetleri yoktur. Gecikmekten ve Noldor’un kendisine olan inancını kaybetmesinden korkan Feanor, gemilere zorla el koyar ve bu haksızlığa karşı koymak isteyen Teleri ile Noldor arasında kanlı bir savaş yaşanır.

Bu, Elf’in Elf’i katlettiği ilk olay olarak tarihe geçer. Akraba Katli’nin ardından Mandos, ortaya çıkarak hükmünü bildirir ve asilikten vazgeçip geri dönmeleri hususunda Noldor’u uyarır. Finarfin bu uyarıya itaat eder ama evlatlarından hiçbiri onun peşinden gitmez ve içlerinde yanan ateşle yola devam etmeye karar verirler, ama Orodreth ve kardeşleri, Akraba Katli’nde suçu günahı olmamalarına rağmen, Feanor’u izledikleri için Mandos’un Hükmü altında kalırlar.

Teleri’den çaldıkları gemilerin, tüm Noldor’u Orta Dünya’ya taşımak için yeterli sayıda olmadığı anlaşılınca, Feanor kendi hanedanını gemilere yerleştirir ve gizlice Orta Dünya’ya yelken açar. Karaya ayak bastığında ise ilk iş olarak gemileri yaktırır ve Fingolfin ile halkını ölüme ya da utanç içinde Valinor’a dönmeye terk eder, ama bu ihaneti içine sindiremeyen Fingolfin, halkıyla birlikte müthiş bir iş başarır ve tehlikelerle dolu Helcaraxe’yi geçerek Orta Dünya’ya varır.

Tol Sirion Orodreth

Finrod, Orta Dünya’ya ayak basınca kardeşleriyle birlikte Tol Sirion’a yerleşir ve burada Minas Tirith kalesini inşa eder. Orodreth, 50 yıl kadar bu kalede yaşar, ama Morgoth’un Orkları, Orta Dünya’yı tehdit etmeye başlayınca Finrod, daha güvenli bir ülkeye yerleşmeye karar verir. Bu amaçla Narog sığlıkları üzerindeki mağaralara Nargothrond ülkesini inşa ettirir ve İlk Çağ’ın 52’inci yılında buraya taşınır. Minas Tirith’in yönetimini ise kardeşi Orodreth’e bırakır. Artık Sirion Geçidi’nin güvenliğini sağlama ve Morgoth’un kuvvetlerinin buradan Beleriand’a girmesini önleme sorumluluğu Orodreth’in üzerindedir.

Orodreth Minas Tirith’te

Orodreth bu kaleyi tam 400 yıl boyunca başarıyla savunur. Elflerin tartışmasız yenilgisiyle sonuçlanan Dagor Bragollach sırasında bile kaleyi Orklara teslim etmez, ama bu savaştan iki yıl sonra, Morgoth’un en korkunç hizmetkarı Sauron ordularıyla Tol Sirion’a saldırır. Sauron,büyü gücünü kullanarak şehri savunanların yüreklerine büyük bir korku düşürür. Ardından gelen Orkların vahşi saldırısıyla Minas Tirith düşer ve Orodreth kaçarak Nargothrond’a sığınır. Sauron kaleyi aldıktan sonra,burayı Elfler için büyük bir tehdit haline getirir ve Tol Sirion adasının ismi Tol-in-Gaurhtoh yani Kurtadamların Adası olarak değişir.

465 yılında Finrod Barahir’in oğlu Beren’e Silmaril macerasında yardım etmek için Nargothrond’dan ayrılır ve giderken krallığını da Orodreth’e devreder. Yıllar önce,Dagor Bragollach sırasında Barahir tarafından ölümden kurtarılan Finrod, ihtiyaç anında kendisine veya ailesinden herhangi birine yardım edeceğine dair yemin etmiştir. Bu yüzden Beren’le gitmek dışında seçeneği yoktur. Böylece Orodreth, Nargothrond’un ikinci kralı olur. Ancak o sırada Nargothrond’da bulunan Feanor oğulları Celegorm ile Curufin, Finrod’un gidişiyle Orodreth’in ülkesinde büyük bir güç kazanır ve şehrin gerçek efendileri haline gelirler.

İki kardeş, bir gün Nargothrond yakınlarındaki Korunan Düzlük’te avlanırken Doriath Kralı Thingol’ün güzeller güzeli kızı Luthien Tinuviel’e rast gelirler. Kıza aşık olan Celegorm, onu kandırarak Nargothrond’a getirir ve burada hapseder. Amaçları;Thingol’e, Luthien ile Celegorm’un evlenmesi için baskı yapmak ve daha da güç kazanarak Elf prenslerinin en kudretlileri olmaktır. Nargothrond halkı artık Kral Orodreth’ten çok kardeşlere itaat etmektedir, lakin Orodreth’in bunu engellemek için yapabileceği bir şey yoktur.

Orodreth Nargothrond Kralı olur

Felagund Finrod’un öldüğü haberi şehre ulaşınca Nargothrond halkı Celegorm ile Curufin’e karşı büyük bir öfke duyar ve Finrod’u kurtarmak için hiçbir şey yapmadıklarını öğrenince kardeşlere cephe alır. Orodreth, kardeşlerin öldürülmelerine izin vermez ama onları şehirden sürer ve bir daha gelmelerini yasaklar. Ülkeyi yönettiği süre içerisinde halkına adaletle hükmeder ve onların sadakatini kazanır. Orodreth, Doriath Kralı Thingol ile yakın ilişkiler kurar çünkü siyasi görüşleri benzerlik göstermektedir: ikisi de, ülkelerini Morgoth’un ordularıyla göğüs göğüse çarpışmak yerine, gizli kalarak ve saklanarak koruyabileceklerini düşünmektedir.

Orodreth, Feanor Oğulları’nın yaptığı hiçbir işe sıcak bakmamakta ve onlarla anlaşma yapmaya yanaşmamaktadır. Maedhros, 469 yılında Morgoth’a karşı kurulan ittifaka katılmasını teklif etse de Orodreth bunu reddeder ve üç yıl sonra gerçekleşen Nirnaeth Arnoediad’a Nargothrond’dan hiçbir Elfi göndermez. Sadece Guilin’in oğlu Gwindor önderliğindeki bir grup, onun hükmüne karşı çıkarak savaşa katılır; çünkü Gwindor, Bragollach’ta kaybettiği kardeşi Gelmir’in intikamını almak amacıyla için için yanmaktadır, ama savaş kaybedilir ve Gwindor Orklar tarafından esir alınarak Angband’da hapsedilir.

Turin adındaki İnsan, 480 yılında, işi Ork avlamak olan çetesiyle Amon Rudh tepesine yerleşir ve burayı Orklara karşı korur. Doriathlı Elf Beleg Cuthalion da onlara katılınca Amon Rudh, Orklar’ın ölüm gibi sakındıkları bir yer haline gelir ve Teiglin ile Doriath sınırı arasındaki bu topraklar, Turin’in Ejder Miğferi ve Beleg’in yayından esinlenilerek Dol-in-Cuarthol, Yay ve Miğferin Ülkesi olarak anılır. Nargothrondlu bazı Elfler Turin’le Beleg’in kuvvetlerine katılmak isteseler de Morgoth’a karşı açıkça meydan okumak istemeyen Orodreth onlara izin vermez ve Turin’le Beleg’e haber göndererek direnişlerini Nargothrond’dan uzakta sürdürmelerini ister ama asker hariç her konuda onlara yardım gönderir.

489 yılında Amon Rudh, Orklar tarafından saldırıya uğrar ve Turin esir alınır. Beleg, Orklar’ı takip ederken Angband’dan kaçmayı başaran Gwindor ile karşılaşır. İkisi birlikte Orklar’ın zayıf bir anını kollar ve fırsatını bulup Turin’i kaçırırlar, ama onları düşman zanneden Turin, Beleg’in kılıcını alır ve arkadaşını katleder. Gwindor, dehşet içinde kalan ve yerinden kıpırdayamayan Turin’e yolu göstererek onu Nargothrond’a götürür. 490 yılında şehre varırlar. Orodreth onları huzuruna çıkarır ve Turin asıl kimliğini saklayarak kendisini Umarth oğlu Agarwaen olarak tanıtır.

Turin, zaman geçtikçe Kral Orodreth’in güvenini ve teveccühünü kazanır; ve gerçek kimliği ortaya çıkınca Orodreth ona büyük bir onur bahşeder. Böylece Turin, Nargothrond halkı içinde kudretli bir kişi haline gelir. Zamanla Kral’ın üzerindeki etkisi de artar ve Orodreth, Turin’in telkinleriyle gizlilikten vazgeçerek Morgoth’un hizmetkarlarıyla açıkça savaşa tutuşmaya karar verir. Nargothrond ordusu, Turin yönetiminde sık sık şehirden çıkarak Korunan Düzlük’teki Orklar’ı avlamaya başlar. Turin, ordunun daha hızlı hareket edebilmesini ve şehre giriş çıkışın daha kolay hale gelmesini sağlamak amacıyla, Narog Nehri üzerine bir köprü yapılmasını teklif eder. Nargothrond ileri gelenleri buna karşı çıksa da Kral Orodreth onların öğütlerine kulak asmayarak köprünün yapımına başlanmasını emreder.

Orodreth

495 yılında Falas Elfleri’nin lideri Gemiyapımcısı Cirdan, Gelmir ve Arminas adlı iki haberciyi Suların Efendisi Ulmo’nun uyarılarını bildirmek üzere Nargothrond’a gönderir ve haberciler Orodreth’e şöyle der:

“Suların Efendisi’nin sözlerine kulak verin! Böyle söyledi Cirdan’a: ”Kuzeyin Kötülüğü, Sirion’un pınarlarını kirletti ve benim gücüm akan suların damarlarından çekiliyor. Ama esas daha kötü bir şey yaklaşıyor. Bu yüzden Nargothrond’un Efendisi’ne şunu söyleyin: Kalenin kapılarını kapatın ve dışarı çıkmayın. Sürünerek gelen kötülüğün sizi bulamaması için gururunuzun taşlarını söküp atın gürültülü nehre.”

Ama Turin’in bu öğütleri dinlemeye hiç niyeti yoktur. Orodreth, bizzat bir Vala tarafından gönderilen bu haberle kaygılansa da Turin, Kral’ın habercileri dinlemesine izin vermez. Onun sözleriyle yatışan Orodreth, köprünün ayakta kalmasına izin verir.

Nargothrond’un yıkılışı ve Orodreth’in ölümü

Ama çok geçmeden Ulmo’nun kehaneti tüm dehşetiyle gerçekleşir. Vala’nın ”sürünerek gelen kötülük” olarak haber verdiği Ejder Glaurung, komuta ettiği kalabalık bir Ork ordusuyla Nargothrond’a saldırır. Orodreth, yanında Turin ile düşmanı karşılamak için şehirden çıkar. Nargothrond ordusu Orklar’a karşı sayıca üstün olmasına rağmen Glaurung karşısında tutunamaz. Tüm kahramanlıklarına rağmen ordu, Narog ile Ginglith arasındaki Tumhalad düzlüğünde kıstırılır ve çok acı bir mağlubiyet alır. Orodreth bu savaşta katledilir ve Turin’in Nargothrond üzerine yapılmasını sağladığı köprünün ne kadar büyük bir felakete yol açtığı o anda anlaşılır.

Tumhalad’dan zaferle ayrılan Glaurung, ordularıyla beraber hiçbir zorlukla karşılaşmadan köprüden geçer ve şehre varır. Eski zamanlardaki en keder verici olaylardan biri burada gerçekleşir ve Nargothrond’da kalan tüm kadın, yaşlı ve çocuklar ya katledilir ya da esir alınır. Orodreth’in kızı Finduilas da katledilenlerin arasındadır. Orklar şehri yağmalayıp yerle bir eder ve Nargothrond bir daha hiçbir zaman şarkılardaki gibi yükselmez.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz

Mutlaka Okuyun!

OrtaDunyaCom Orta Dünya t24 Söyleşi

OrtaDunyaCom Söyleşisi Yayınlandı. Orta Dünya’ya adanmış bir Türk ekip!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nin Londra’daki Dünya Prömiyerinde Orta Dünya topluluğumuzu temsil etme ve ilk iki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir