Orta Dünya’nın 7 Harikası

Orta Dünya’nın 7 Harikası

Dünya bir günde oluşmadı, zaman içinde şekillendi, değişti, gelişti… Orta Dünya da bir günde oluşmadı, büyük üstat Tolkien Orta Dünya’yı şekillendirmek için otuz yıldan fazla zaman harcadı.

Dünyanın nasıl ki yedi harikası varsa, Orta Dünya’nın da yedi harikası olmalı dedik ve bu listeyi oluşturduk. Seçim yapmak çok da kolay olmadı, zira Tolkien’in evreninde çok sayıda harika yapı mevcut. Ancak en iyi 7’yi seçmek gerekiyordu, biz de sitemizdeki Tolkien alimlerine danıştık ve sizlere böyle bir liste hazırladık:

1. Tirion

Valinor’daki yeşil Tuna tepesinin üzerine inşa edilmiş olan Tirion, Ölümsüz Diyar’daki Noldor Elflerinin yurdudur. Bembeyaz duvarları ve terasları ile güneş altında parıldayan şehrin en muhteşem yapısı ise, Valinor Elflerinin Yüce Kralı Ingwe’nin kulesi Mindon Eldalieva’dır.

(Ayrıca Bkz. Tirion)

2. Gondolin

Turgon’un uzun yıllar emek vererek Kuşatan Dağlar’ın arkasında inşa ettirdiği Saklı Şehir Gondolin, İlk Çağ’da Beleriand’daki Elf krallıklarının kuşkusuz en güzelidir. Deniz’in ötesindeki Tirion örnek alınarak yapılan şehir, bir süre sonra zerafet konusunda onunla yarışır hale gelmiştir. İlk Çağ’ın sonunda Morgoth’un orduları tarafından ele geçirilse de güzelliği çağlar boyunca şarkılarda anlatılmaya devam etmiştir.

(Ayrıca Bkz. Gondolin)

3. Khazad-Dum (Moria)

Cücelerin Yedi Atası’ndan biri olan Ölümsüz Durin tarafından yapımına başlanan Khazad-dum, Puslu Dağların altında onlarca kilometre boyunca Cücelerin ustalıklarıyla bezenmiş bir halde uzanmaktadır. Orta Dünya’da sadece buradan çıkarılan Mithril madeni Khazad-dum Cücelerinin zenginlik ve refahının kaynağı olsa da derinleri kazarak uyandırdıkları Balrog yüzlerce yıl boyunca Durin Halkı’nın başına bela olmuştur.

(Ayrıca Bkz. Moria)

4. Caras Galadhon

Lothlorienli Galadhrim Elflerinin şehri Caras Galadhon, Celeborn ve Galadriel’in de yaşadığı yerdir. Galadriel’in sahibi olduğu Elf Yüzüğü Nenya’nın sayesinde görenlerin hayran kaldığı huzur dolu bir yer haline gelen şehir, Gandalf’ın Moria’daki düşüşünden sonra büyük bir kederle buraya gelen Yüzük Kardeşliği’ne yolculuklarına devam etmelerini sağlayacak umut ve azmi yeniden bahşetmiştir.

(Ayrıca Bkz. Lothlorien)

5. Ayrıkvadi

Eregion’un düşüşünün ardından Elrond’un Elflere sığınak olması için kurduğu Ayrıkvadi, İkinci Çağ’ın ortasından itibaren Deniz’in doğusundaki Son Sıcak Yuva olarak ünlenmiştir. Puslu Dağlar’ın eteklerinde Bruinen Nehri’nin dar vadilerinden birine kurulan şehir, doğal güzellikleriyle bir kez gelenin kolay kolay unutamayacağı bir bölgedir.

(Ayrıca Bkz. Tolkien’in Ayrıkvadisi’nin İlham Kaynağı – Lauterbrunnen Vadisi)

6. Minas Tirith

Minas Tirith İkinci Çağ’ın sonunda Numenor’un yıkımından kaçan Dunedain tarafından Minas Anor ismiyle inşa edilmiştir ve yapılış amacı Ak Dağlar’daki Vahşi İnsanlar’a karşı Gondor’un başkenti Osgiliath’ı korumaktır. Minas Ithil’in düşmanın eline geçmesinin ardından Minas Tirith ismini alan şehrin beyaz duvarları 7 kat halinde yerden 200 metreye kadar uzanmaktadır.

(Ayrıca Bkz. Minas Tirith)

7. Erebor

Moria’daki Balrog’un dehşetinden kaçan Cücelerin Yalnız Dağ’ın altına oyduğu şehir kısa sürede Durin Halkı’nın yeni yurdu haline gelir. Daha sonraları 200 yıldan uzun süre Ejder Smaug’un hakimiyeti altında kalan Erebor, Thorin ve Kafilesi’nin çabalarıyla tekrardan Cücelerin kontrolüne geçer ve Dağ’ın Kalbi olarak da anılan Arkentaşı yine Dağaltı Krallığının sembolü olur.

(Ayrıca Bkz. Erebor)

Sizin listeniz nasıl? Siz bu listede ne görmek isterdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.


 

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. bölümü yayınlandı. Ada Krallığı Númenor’u ve halkını ilk kez gördüğümüz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir