Pelargir

 

Pelargir

Pelargir

Gondor’un Lebennin’deki liman şehri ve ana limanıdır. Anduin ile Sirith Nehirleri’nin kesiştiği bölgede yer alır. Anduin’in denize döküldüğü Belfalas Koyu’ndan yüz on mil kuzeydedir. Güney Yolu, Minas Tirith üzerinden yüz yirmi altı mil ilerleyerek Pelargir’e ulaşır ve Pelargir’den de iki yüz yetmiş dokuz mil kuzeye devam ederek Erech Tepesi’ne devam eder.

İsmi, Kraliyet Gemilerinin Avlusu anlamına gelir. (pel çevrelemek, ar kraliyet, gir ise gemi, gemiler)

Sadık Numenorlular’ın, Sauron’un iradesine düşmeyip Elfler’in hâkimiyetinde kalan Limanı, İkinci Çağı’n 2350. yılında inşa edilmiştir ve konuşulan (Numenor dili) Adunaic, zamanla diğer İnsan dilleriyle karışarak tüm Orta-Dünya’ya yayılan Ortak Lisan’ı oluşturur.

“Gemilerin Kralı” ünvanını alan ilk Gondor Kralı Tarannon Falastur, Üçüncü Çağ’da Pelargir’de çok sevdiği denizle ilgilenmek için büyük bir ev yaptırdı. Karısı Beruthiel onunla gelmek yerine Osgiliath’ta kedileriyle kalmayı tercih etti. Tarannon’un yeğeni ve varisi Birinci Earnil de, şehri geliştirerek Umbarı istila etmek için kudretli bir donanma oluşturdu.

1432’de İç Savaş başladığında halkın çoğunluğu, Gondor tahtında hak iddia eden Donanma Komutanı Castamir’in yanında yer aldı. Castamir Kral Eldacar’ı 1437’de devirdi ve Pelargir’i başkent yapmak istedi. İstediğini gerçekleştiremese de limanı, askeri merkezi yaptı. Eldacar ise on yıl sonra Castamir ile yaptığı savaşta onu öldürüp tacını geri aldı. Castamir’in oğulları, onları destekleyenlerle birlikte Pelargir’de kuşatılmışlardı, Eldacar tahta yeniden geçtikten sonra da Umbar’a taşındılar.

1634’te Castamir’in büyük büyük torunları Angamite ile Sangahyando, Umbar’da bir korsan filosu oluşturdular ve Pelargir’e saldırdılar. Gondor Kralı Minardil yapılan savaşta katledildi.

Kral I. Earnil ile aynı ismi taşıyan büyük generel Earnil, başında olduğu Güney Ordusu’nun Araba Sürücüler ile yapılan savaşlarda konuşlandığı yer olan Pelargir’e yerleşti. Morannon önünde yaşanan felaketi öğrendikten sonra ordusuyla savaşa gitti. Zaferle döndü ve Kralın varisleriyle ölmesinden sonra İkinci Earnil olarak tahta çıktı.
2980’de İkinci Ecthelion’un saltanatı sürerken, Umbar’daki korsanları defetmek için bir donanma oluşturuldu ve komutanlığına Thorongil getirildi.

Thorongil, aslında Vekilharç’ın emrinde çalışan, kimliğini gizlemiş durumdaki Aragorn’dur.

Umbar’a saldırı başarılı oldu ve korsanların tehdidi bir süreliğine de olsa önemsiz hale geldi.

Ama Yüzük Savaşı’nda korsanlar, Sauron’un emriyle Pelargir’i ele geçirip Minas Tirith’e saldırmak için, elli büyük gemi ile sayısız küçük gemiden oluşan bir filo inşa ettiler.

Aragorn saldırı hazırlığını Palantir’e baktığında öğrendi ve Ölü Ordu’nun yardımını alabilmek için Ölülerin Yolu’na girdi. 13 Mart’ta Pelargir’e ulaştı, beraberindeki Ölüler ise tüm korsanları etkisizleştirip filoyu alıkoydular. Böylece Ölüler’in Isildur’a verdikleri söz gerçekleşti Aragorn da üzerlerindeki laneti kaldırdı. Aragorn sonra sahip olunan bu gemilerle Minas Tirith’in yardımına yetişti. (15 Mart Pelenor Çayırları Savaşı)

Pelargir


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi Ekler Türkçe Çeviri

Kralların ve Hükümdarların Yıllıkları – Yüzüklerin Efendisi Ekler- Ek A (Türkçe Çeviri)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabının sonunda Yüzüklerin Efendisi Ekler (ing. The Lord of the Rings: …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir