Priscilla Tolkien 92 Yaşında Hayata Veda Etti

J.R.R. Tolkien’in kızı Priscilla Tolkien kısa süren bir hastalık sonucu 92 yaşında hayata veda etti. Priscilla, kardeşi Christopher’ın 2020’deki vefatının ardından Tolkien’in hayatta kalan tek çocuğuydu.

Priscilla Tolkien

Priscilla Tolkien’in vefat ilanı, mezunu olduğu Oxford Üniversitesi’nin Lady Margaret Hall koleji tarafından duyuruldu.

Priscilla Mary Anne Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien ve Edith Tolkien’in dört çocuğundan en küçüğü ve tek kızları olarak 18 Haziran 1929 tarihinde dünyaya geldi. 1942 – 1947 yılları arasında Oxford High School’da lise öğrenimi gören Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’nin yazım aşamasında da önemli bir role sahipti.

Babasının notlarını daktiloda temize çekerek romanın ilk taslaklarının günümüze ulaşmasını sağlayan Priscilla Tolkien, vefatına kadar Tolkien Society kuruluşunun Genel Başkan Yardımcılığı’nı da üstlendi. Kuruluşun haber bülteni Amon Hen’de ilk yazısı My Father the Artist (tr. Sanatçı Babam) adıyla 1976 yılında yayımlandı.

Priscilla Tolkien LMHPriscilla Tolkien’in Lady Margaret Hall’da muhafaza edilen portresi. Michael Gabriel, tuval üzerine akrilik

Orta Dünya hayranları Priscilla Tolkien’i Noel Baba’dan Mektuplar kitabından da hatırlayacaktır. Kitapta mektupların gönderildiği çocuklardan biri olan ve babasına yazdığı mektuplara da yer verilen Priscilla, 1992 yılında kardeşi John ile The Tolkien Family Album adında bir anı kitabı yayımlamıştı.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir