Qui-Gon Jinn

Qui-Gon Jinn

Seçilmiş Kişi Anakin Skywalker’ı keşfeden Jedi. Aynı zamanda Obi-Wan Kenobi’nin akıl hocası ve ustasıdır. Kont Dooku’nun Padawanı olarak eğitim görmüştür. Her zaman anda yaşamış ve “Hisset, düşünme, iç güdülerini kullan” düsturunu benimsemiştir.

Naboo Kuşatması Krizi

Qui-Gon Jinn, Naboo’nun Ticaret Federasyonu tarafından abluka altına alınmasıyla Yüce Şansölye Valorum tarafından bu krizi çözmek umuduyla Padawanı Obi-Wan ile göreve atanmıştı. Ticaret Federasyonu gelen elçilerin Jedi olduklarını anlayınca diplomasiyi reddedip Qui-Gon ve Obi-Wan’dan kurtulmak istedi. Çareyi saklanıp Naboo gezegenine inmekte bulan Qui-Gon burada Gungan ırkından olan Jar Jar Binks’in hayatını kurtardı. Jar Jar kendisine hayran kalıp yardım teklifinde bulundu. Gizli Gungan şehri Otoh Gunga’ya gelen Qui-Gon bu ırkın, özellikle Kral Boss Nass’ ın pek misafirperver olmadıklarını gördüğünde Güç’ün yardımına başvurdu. Boss Nass’ı zihin kontrol yöntemiyle etkileyerek bir araç alıp Kraliyet Sarayı’nda esir tutulan Kraliçe Amidala’yı kurtarmak için Theed şehrine doğru yola çıktı. Amidala’yı işgalci birliklerin elinden kurtarıp Coruscant’a ulaştırmak için bir kez daha yola koyulan Qui-Gon, yıldızgemisinin hiperuzay motoru bozulunca Tatooine isimli çöl gezegenine zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı.

Qui-Gon Jinn Obi-Wan

Qui-Gon Jinn Obi-Wan Kenobi Jar Jar

Seçilmiş Kişi’yi Keşfediş

Güç’e duyarlı Anakin Skywalker ile Watto’nun hurdacı dükkanında tanıştı. Toydaria ırkından olan Watto’nun zihin kontrolüne karşı güçlü olması Qui-Gon’u başka bir plan yapmaya zorladı. Anakin ve annesi Shmi’den pod yarışlarının, Tatooine’de sevilen bir kumar türü olduğunu öğrendiğinde geminin tamiri için gerekli parçayı alabilmek umuduyla Anakin’in yardım teklifini kabul etmek zorunda kaldı. Anakin ölümcül derecede tehlikeli olan pod yarışlarına katılmaya cesaret eden tek insandı. Bu yüzden Anakin’in sıradan bir köle olmadığını anlamıştı.

Ancak Jedi reflekslerine sahip Güç’e duyarlı bir insan pod yarışından sağ salim çıkabilirdi. Yaptığı kan ölçümünde Anakin’de hücre başına yirmi binden fazla midi-kloryan sayısı olduğunu gördü. Bu inanılmaz sayının yanı sıra Qui-Gon Shimi’den Anakin’in biyolojik bir babası olmadığını öğrenince aklına Jedi’ların Güç’e denge getirecek olan Seçilmiş Kişi ile ilgili eski kehaneti geldi. Anakin’in kesinlikle Seçilmiş Kişi olduğuna inanıyordu. Onu kölelikten kurtarıp Jedi eğitimi alabilmesi için Jedi Tapınağı’na götürmeye karar verdi. Henüz yolculukları başlarken Darth Maul ile bir düellosu oldu. Jedi Konseyi’ne geldiklerinde, Konsey Anakin’in çok yetenekli olduğunu gördü ancak eğitilmemesi gerektiği kararını verdiler.

Qui-Gon bu karara sinirlendi. Konseyin kararı ne olursa olsun Anakin’e ve Shmi’ye verdiği sözü tutmak istiyordu. Padawanı Obi-Wan bile “Konseye bir kez daha karşı gelmeyin Usta” diyerek onunla hem fikir olmadığını belirtmişti ama Qui-Gon, “Yapmam gerekeni yapmalıyım Obi Wan” cevabını vermişti. Obi-Wan’a kızmadı. Onun çok iyi bir Jedi olacağını biliyordu.”Çok iyi bir çırak oldun Obi-Wan, ve benden çok daha bilgesin. Mükemmel bir Jedi Şövalyesi olacağını biliyorum.”

Watto ile

Anakin ve Qui

Darth Maul İle Yüzleşme

Sith’in Karanlık Lordu Darth Sidious, çırağı Darth Maul’u Kraliçe Amidala’yı yakalaması için Tatoonine gönderdiğinde Qui-Gon bu tehlikeli düşmanla kısa bir düello yapmıştı. Binlerce yıldır görünmeyen Sith’ler ilk kez ortaya çıkmıştı. Darth Maul’la ikinci kez karşı karşıya kaldığında bu sefer Qui-Gon yalnız değildi.

Obi-Wan’ın da desteği olmasına rağmen Darth Maul, çift taraflı ışınkılıcı sayesinde iki Jedi ile rahatça başa çıkabiliyordu. Qui-Gon tecrübeliydi, çok iyi bir ışınkılıcı tekniği kullanıyordu. Ancak Darth Maul yaşça genç, daha çevik ve daha güçlüydü. Obi-Wan’ın gözleri önünde Darth Maul Qui-Gon’a öldürücü darbeyi indirmişti.

Ancak genç padawan, korkusunu dizginleyip Güç’e yeteri kadar odaklanmayı başarınca Darth Maul’u beklenmedik bir hamleyle yenmeyi başardı. Qui-Gon ölüm döşeğinde padawanından bir söz vermesini istedi: “O… Seçilmiş Olan. Güç’e… denge getirecek. Onu eğit…” Obi-Wan gözyaşları içinde söz verir.

Darth Maul ile

Obi Wan ile

Cenaze

Güç’ün Sonsuzluğundan Geri Dönmek

Ölümünden sonra her canlı gibi Güç ile bir olmuştur. Ancak yıllar sonra bilincini kaybetmeden Güç’ün sonsuzluğundan geri dönmeyi başaran ilk Jedi Qui-Gon Jinn’dir. Bu keşfini Usta Yoda ile iletişime geçerek ona da öğretir. İlerleyen yıllar içinde bu tekniği daha da geliştirmeyi başaran Yoda, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker bilinçlerinin yanı sıra bedenlerini de “Force Ghost” olarak görünür kılmayı başardılar.

“Yaşlıydım çok,” dedi Yoda. “Çok katı. Tek yol olmadığını anlayamayacak kadar kibirliydim, eski yöntemlerin. Yüzyıllar önce beni eğiten Jedilar gibi olsunlar diye eğittim bu Jediları, ama aitlerdi başka bir zamana o kadim Jedilar. Değişti galaksi. Değişmedi Düzen, çünkü vermedim izin ben.”

Söylemesi yapmasından daha kolaydır, dostum.

“Sonsuz bir gizemdir, Güç.” Yoda kafasını kaldırarak dönen yıldızlara doğru baktı. “Çok şey var daha, öğrenecek.”

Ve öğrenmek için zamanın olacak.

“Sonsuz bilgi için…” dedi Yoda kafasını hayır der gibi sallayarak. “Lazım sonsuz zaman.”

Benim yardımımla, Güç ile bir olmayı, yine de bilincini kaybetmemeyi öğrenebilirsin. Işığınla sonsuza kadar bir arada olabilirsin. Belki zamanla, kendi fiziksel benliğin bile seninle birlikte olabilir.

Yoda kımıldamadı. “Sonsuz yaşam…”

Sithler’in en nihai hedefi, ama hala bunu gerçekleştirebilmiş değiller; bunu sadece benliğinden vazgeçerek becerebilirsin, benliği yücelterek değil. Şevkat ile gelir açgözlülükle değil. Karanlığa verilecek cevap sevgidir.

“Bir olup Güç’le, ancak yine de etkili olabilmek…” diye derin derin düşündü Yoda. “Büyük bir güçtür, tüm güçlerden.”

Birisi tarafından bahşedilemez, ancak öğrenilebilir. Şayet arzu edersen, öğrenebilirsin.

Yoda yavaşça başını ileri geri salladı. “Oldun yüce bir Jedi Üstadı sen, Qui-Gon Jinn. Yüce bir Jedi Üstadı idin, her zaman, ama kördüm ben, bunu göremeyecek kadar.”

Ayağa kalktı, ellerini önünde birleştirdi ve Jedi’ın karşısında saygı ifadesi olarak başını öne eğdi. Aynen Üstadı’nın karşısında saygı ile eğilen bir öğrenci gibi.

“Olacağım çırağın senin, minnetle.”

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir