Shire Nasıl Yönetiliyordu?

Bu yazıda J.R.R. Tolkien‘in yarattığı Orta Dünya evrenindeki Shire bölgesinin tarihi geçmişi ve coğrafi konumunu çok kısa özetledikten sonra yönetim sistemini ele alacağız.

Tarihi Geçmişi ve Coğrafi Konumu

Shire Nasıl Yönetiliyordu?

Shire, Hobbitler‘in büyük bir bölümünün ana yurdudur. Kuzey Eriador‘da, Arnor Krallığı‘nın kalıntıları arasında yer alan bir bölgededir. Üçüncü Çağ’ın 1601. yılında (Hobbit takvimine göre 1. yılda) kurulmuştur.

Tarihinde sadece üç savaşın içerisinde yer almıştır. İlki Angmar‘ın Cadı Kralı‘na karşı verilen savaşta Fornost kuşatmasında yardımcı olmaları için gönderilen Hobbit okçuların mücadelesidir. İkincisi Bandobras Boğakükreten Took’un, Yeşil Çayırlar’da bir Goblin grubunu bozguna uğratarak kazandığı mücadeledir. Hatta Bandobras Boğakükreten Took bu olay sırasında bir Goblin’in başını keser ve baş bir tavşan deliğine düşüverir böylece golf icat edilmiş olur.

Shire Nasıl Yönetiliyordu?

Üçüncüsü ise Sauron‘un yenilmesinden sonra yaşanmıştır. Frodo, Mery, Pippin ve Sam Shire’a döndüklerinde burayı Saruman‘ın yönettiğini görürler. Bir ayaklanma ile Subaşı Savaşı‘nı başlatırlar. Savaş sonunda Saruman‘ın yardakçıları (Ruffians) hezimete uğrar. Saruman, Grima Solucandil tarafından boğazı kesilerek öldürülür. Grima ise Hobbit okçularının hedefi olur. Bu Shire tarihinde yaşanan son büyük çatışmadır.

Shire Nasıl Yönetiliyordu?

Shire Nasıl Yönetiliyordu?

Kendi içerisinde dört bölgeye ayrılmıştı. Farthing olarak adlandırılan bölgeler yönlere göre Northfarthing, Southfarthing, Eastfarthing, Westfarthing şeklinde; sırasıyla Kuzeydirhem, Güneydirhem, Doğudirhem ve Batıdirhem olarak isimlendirilmişti.  Bu bölümler dışında kalan Bree ile Shire arasındaki yerde Hobbitler‘in kolonize ettiği Erdiyarı vardı. Burayı ayrı bir efendi yönetiyordu.

Kısıtlı bir “devlet” yapılanmasına sahipti. Gönüllü polis birimleri (Shirriffs) güvenlikten sorumluydu. Düşman güçleriyle uğraşmaktan ziyade kaybolan çiftlik hayvanlarını buluyor ya da izinsiz geçmeye çalışanlarla uğraşıyorlardı. Shire yerleşkesine girmeye ve oradan geçmeye hakkı olan tek yabancılar Cüceler’di.

Shire yasaları otoritesini Fornost‘taki Kral‘dan alıyordu. Fornost düştükten ve son kral öldükten sonra Hobbitler otoriteyi yeniden sağlamak zorunda kaldılar. Thain adı verilen bir “kral” atadılar. Ancak Thain sadece acil durumlarda askeri güçleri yönetebilen, sembolik bir makamdı. Miras yoluyla ilerliyordu. “Krallık” soyu Took ailesi üzerinden ilerledi. Yüzük Kardeşliği üyesi Hobbitler‘den Pippin 32. Thain idi. Oğlu Faramir Took da 33. Thain oldu. Thain soyu böylece devam etti.

Gerçek yetki, Hobbitler tarafından her yedi yılda bir seçilen Michel Delving Belediye Reisi‘ne aitti. Üçüncü Çağ‘ın sonlarına doğru reisliğin önemi daha da arttı ve ülkenin en önemli rütbesi haline geldi. Bu dönemde belediye Posta Müdürlüğü ve Başpolislik görevlerini de üstlendi. Hobbitler’in gözünde Michel Delving, Shire‘ın “başkasabası” sayılmaya başlandı. Bu makama sahip olmak tüm Shire’ın da Reisi yani mülki amiri olmak demekti. Yani Hobbitler temsili demokrasi ile yönetiliyordu.

Dördüncü Çağ‘ın başında Kral Aragorn, Erdiyarı Efendisi‘ni, Thain‘i ve Michel Delving Reisliği makamlarını Kuzey Krallığı’nın konsülü arasına dahil etti.

Sam Gamgee eşini kaybedip Gri Limanlar’a gitmeden önce yedi kez Shire Belediye Reisliğine seçildi.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

lembas

Lembas (Elf Yol Ekmeği)

“Bir seferde az yiyin, ve sadece gerektiğinde; çünkü bunlar, diğer her şey başarısız olduğunda size …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir