Sıçrayan Midilli Hanı

 

Sıçrayan Midilli Hanı

Sıçrayan Midilli Hanı

Sıçrayan Midilli, Bree’deki bir handır. Bree halkı ile Büyük Doğu Yolu ve Yeşil Yol’da seyahat edenlerin toplandığı bir eğlence yeri olan Han, İnsanların, Hobitlerin ve Cücelerin, dış dünya hakkında bilgi almak için sıkça girip çıktıkları bir yerdir. Pipo ile tütün içme sanatının, ilk olarak Sıçrayan Midilli Hanı’nda başladığı ve Bree’den de tüm Orta-Dünya halkları arasına yayıldığı söylenir. Ayrıca Han, güzel biralarıyla da ünlüdür.

Sıçrayan midilli Hanı Büyük Doğu Yolu’nun geçtiği Bree Tepesinin eteklerinde bulunur. Hanın önü yola bakar ve Handan çıkan kemerli bir yol da tepe içlerine uzanan iki kanat arasında kalan bir avluya gider. Ana kapı, kemerli yolun solundadır. Kapının hemen üzerinde, şahlanmış bir at oymasıyla üstünde “Hancı Kaymakpürüzü’nün” (işlettiği) Sıçrayan Midilli Hanı” yazan bir tabela vardır.

İçeride, halka açık geniş bir salon, birkaç özel salon ve yine birkaç tane yataklı oda yer alır. Ayrıca kuzeydeki kanatta Hobitler için tasarlanmış alçak tavanlı ve yuvarlak pencereli odalar vardır ve ahır da Han’ın seçeneklerindendir.

Yüzük Savaşı sırasında Han’ın sorumlusu, Hancı Kaymakpürüzü’ydü. Zaten han kuşaklar boyunca onun ailesi tarafından işletiliyordu. Han’da garsonluk yapan Nob ve ahırdan sorumlu olan Bob da Kaymakpürüzü’nün çalışanlarıdır. Kaymakpürüzü Gandalf’ ın düşüncesine göre değerli bir insan fakat hafızası çok zayıf.

Sıçrayan Midilli Hanı’nda Yüzük Savaşı’na doğru iki önemli olay gerçekleşti. Birincisi, on üç Cüce ve Bilbo Baggins isminde bir Hobbit ile Yalnız Dağ’ı Ejder Smaug’un elinden kurtarmak için bir plan hazırlayan Gandalf ve Thorin Meşekalkan’ ın, 15 Mart 2941deki görüşmeleri oldu.

İkinci olarak 3018 yılının ortalarında, Gandalf Han’a geldi ve Hancı Kaymakpürüzü’ne Frodo Baggins’e acil olarak iletmesi üzerine bir mektup verdi. Mektupta Frodo’nun Shire’ı hemen terk etmesi gerektiği yazıyordu ama Kaymakpürüzü mektubu vermeyi unuttu ve Frodo da Eylül sonuna kadar habersiz kaldı. Hâlbuki Nazgul çoktandır onun peşindeydi.

Sıçrayan Midilli

Frodo ve arkadaşları 29 Eylül’de Hana geldiler. Burayı onlara Tom Bombadil tavsiye etmişti ve zaten Merry de Hana yabancı değildi, çünkü Brandybucklar arada bir Bree’ye seyahat ederler ve Handa kalırlarmış. İçeri girdiklerinde Hancı onlara şanslı olduklarını, çünkü bütün Hanın dolu olduğunu ve sadece Hobitler için hazırlanan odaların kullanılabilir olduğunu söyledi.

Merry yürüyüşe çıkınca Frodo, Sam ve Pippin de geniş salona geçmeye karar verdi. Salon büyük oranda Hobitlerle doluydu, onlar dışında bir grup Cüce, içinde Şaşı Gözlü bir Güneylinin bulunduğu birkaç İnsan ve kapüşonuyla örtünmüş bir Kolcu vardı. Kolcu Frodo’ya kendisini Yolgezer olarak tanıttı ve Frodo’nun dikkatini, etrafa Shire hakkında eğlenceli öyküler anlatıp Bilbo’nun Veda Partisi’ndeki yok oluşundan bahseden Pippin’e çekti.

Frodo da masanın üstüne çıktı ve şarkı söyleyip dans etmeye başladı. Ama düştü, Yüzük ise kayıp parmağına girdi. Frodo Yüzük yüzünden aniden ortadan kayboldu, bu kayboluşa Şaşı Gözlü Güneyli ile Bree’li Ferny şahit oldu.

Şaşı Gözlü Güneyli, Saruman’ın ajanıdır. Asıl ismi ise bilinmez. Dunland’lı bir insandır fakat Ork kanı taşıdığı söylenir. Bu karışık kan, muhtemelen Saruman’ın çapraz soylar üretmek için yaptığı deneylerin bir sonucudur. Şaşı Gözlü, bir hayduttu, Dunland’dan kovulmuş ve o zamandan beri Saruman’ın en güvendiği hizmetkarlarından biri olmuştu.

Eylül 3018de Shire’a doğru ilerlerken Nazgul Lordu tarafından yolu kesilir, Lord ona Shire köyünü ve Baggins isimli bir Hobiti sorar. Tabii Şaşı Gözlü çok korkar ve ona Shire’ın yerini, Baggins’in ise Hobiton’ da bulunabileceğini söyler. İşte bu tarihten sonra da artık Nazgul Lordu için çalışıyor, onun verdiği görevleri yerine getiriyor. Ve Nazgul Lordu için çalışan bir başka kişi olan Bill Eğrelti’ye katılır.

Bill Eğrelti ise, bahsedildiği gibi tamamen Nazgul için çalışıyor. Handaki haberleri, ne olup bittiğini hemen Nazgul’a iletiyor.

Yüzük’ün yanlışlıkla Frodo’nun parmağına girip, Frodo’nun aniden yok olmasından sonra Bill Handan ayrıldı, Güneyli de onu izledi. Merry ise o sırada yürüyüşteydi, Büyük Doğu Yolu’nun aşağısı boyunca yürüyordu ve Bree’nin güney kapısına geldiğinde yolun ilerisinde ilginç, ürkütücü bir siluet gördü. Merry yoldaki son eve kadar onu izledi, bir çitin arkasına saklandı ve iki kişinin birbirleriyle fısıldaşmalarını duydu. O ilginç siluet bir Nazgul’du ve ev de Bill Eğrelti’ye aitti. Eğrelti o sırada Nazgul’a, Frodo’nun hana gelişini ve esrarengiz kayboluşunu haber veriyordu.

O sırada Handa ise Yolgezer aslında Aragorn olduğunu açıkladı, Hancı ise Gandalf’ ı hatırlayıp özür dileyerek mektubu getirdi. Aragorn mektubu görünce Hobitlere, onları Nazgul’dan korumayı ve Rivendell’a götürmeyi önerdi. Odalarına gitmemeleri için de uyardı, çünkü Nob onların yataklarını, sanki uyuyorlarmış gibi gösterebilmek için uzun şişkin yastıklarla hazırladı.

Nazgul o gece Hana saldırdı, Hobitlerin boş yataklarını delik deşik edip odaların altını üstüne getirdiler. Ahır kapılarını açtılar ama Merry’ nin beş midillisi de ortada yoktu. Gandalf ertesi gün Hana geldiğinde, Aragorn’un onlarla birlikte gittiğini öğrendi.

Sıçrayan Midilli

Ertesi sene Sıçrayan Midilli Hanı’ndaki iş yoğunluğu giderek azaldı çünkü Güneyden akın akın bölgeye doluşan Güneyli İnsanlar, Bree’de terör estirmeye başlamıştı. Ama Ekim 3019’da Gandalf ve Hobitler eve dönüş yollarında ilerlerken Hanın önünde durdular ve Kaymakpürüzü’ne savaşın sona erdiğini söylediler. Bu haberle de insanlar yavaş yavaş dağıldı ve Midilli’nin bulunduğu yol üzerinde seyahatler tekrar başladı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir