Thengel

Thengel

Irk: İnsan
Dil: Rohirric, Sindarin ve Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Rohanlı İnsan- Eorl Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral Fengel, annesinin adı bilinmiyor.
Eşi ve Çocukları: Morwen Elfışıltısı; Theoden, Theodwyn
Doğum Tarihi: 3.Çağ 2905
Hüküm Yılları: 3.Çağ 2953 – 2980
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 2980
İkamet Ettiği Yerler: Gondor, Edoras
Diğer İsimler: Üç-kere Şanlı Thengel
Taşıdığı Ünvanlar: Rohan Kralı

Thengel

Theoden’in babası olan Thengel Rohan’ın 16. kralıdır. 2905 senesinde doğdu. Ondan daha büyük olan iki kız kardeşi vardı.

Babaları olan Kral Fengel hırslı, açgözlü ve halkı tarafından sevilmeyen bir kraldı. Birçok konuda babası olan Kral Fengel ile görüş ayrılığı yaşadı ve aralarında sağlıklı bir baba-oğul ilişkisi kurulamadı bu yüzden de yetişkin olur olmaz Edoras’ı terk ederek Gondor ülkesine gitti.

Thengel

Gondor’da birçok sene yaşayarak alışkanlıkları ve diliyle tanındı. Hükümdar Vekilharç Turgon’un hizmetinde büyük onur kazandı. 2943 senesinde Thengel 38 yaşında Lossarnachlı Morwen ile evlendi. Morwen kocasından 17 yaş gençti ve Numenor soyundan gelmekle beraber ataları arasında bir Dol Amroth prensi de vardı.

Thengel ve Morwen’in 5 çocukları oldu. Bunlardan 3 tanesi Gondor’da doğmuştu. Gelecekte kral olacak olan Theoden Gondor’da doğdu ve 5 yaşına kadar orda yaşadı. 2953 yılında Kral Fengel öldü ve krallığı alması için Thengel Rohan’a çağrıldı.

Gondor’dan ayrılmakta gönülsüz olsa da krallığını almak için Edoras’a gitti. Bilge ve iyi bir hükümdar olduysa da Rohan halkından bazıları kralın kendi evinde Gondor dilinin kullanılmaya devam edilmesini hoş karşılamadılar. Kral Thengel’in hükümdarlığı süresince büyücü Saruman Isengard’ı güçlendirmeye başladıysa da büyücü tarafından Rohan’a yönelik oluşan tehlike onun zamanında fark edilemedi.

Aynı zamanda Kral Thengel’in hükümdarlığı sırasında Aragorn da Thorongil ismini taşıyarak Rohan ülkesine geldi ve bir süre için krala hizmet amacıyla at sürdü. En küçük çocuğu olan Theodwyn 2963 senesinde doğdu. 2980 yılında 75 yaşında öldü ve yerine oğlu Theoden geçti.

Thengel

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir