Thrain

Thrain

Thrain Künye:

Irk: Cüce
Dil: Khuzdul, Ortak Lisan
Cinsiyeti: Erkek
Kültür: Erebor Cüceleri
Doğum Tarihi: 3. Çağ 2664
Ölüm Tarihi: 3. Çağ 2850
İkamet Ettiği Yerler: Erebor, Mavi Dağlar

Thorin Meşekalkan’ın babasıdır. Babası Thror, Dağın Altındaki Kral’dı ve Yalnız Dağ’ın cüceleri onun döneminde çok ilerlediler ve zenginleştiler; ama 2770’te, Smaug Yalnız Dağ’a geldi ve onların hazinelerini aldı.

Thror ve Thrain, gizli bir kapıdan kaçtılar. Diğer sağ kalanlar arasında çocukları Thorin, Frerin ve kızı Dis de vardı.

Thror ve Thrain küçük birlikleriyle uzun yıllar boyunca dolaştılar. Yoksul ve çaresiz kalmışlardı. Ardından 2790 yılında Moria’ya gittiler. Thror girmeden önce oğluna Cücelerin yedi yüzüğünün sonuncusunu ve Yalnız Dağ’ın gizli kapısının anahtarını verdi.

Thror Moria’da Azog tarafından öldürüldü. Oğlu bu haberi duyunca yedi gün boyunca oturdu. Ardından Dumanlı Dağlar’da ki orklara savaş açtı ve önündeki üç yıl boyunca cüceleri topladı.

Cücelerin ve orcların savaşı 2793’te başladı. Cüceler Azog’u bulmak için Dumanlı Dağlar’da ki birçok ork kalesini aradılar. 2799’da Azanulbizar muharebesinde Thrain’in kuvvetleri Moria’ya ani bir baskın düzenlediler. Cüceler kazandı ve Azog öldü.

Thrain

Frerin ve kuzeni Nain ağır yaralar aldılar. Thrain Moria’ya girmek istedi ama cüceler kabul etmedi. Dain Demirayak Durin’in Felaketi’nin hala Moria’da olduğunu söyleyerek bu isteği geri çevirdi.

Cücelerin durumlarının düzelmesine rağmen Thrain mutlu değildi. 21 Nisan, 2841’de, babasının haritasını ve anahtarını aldı. Yanına da Balin ve Dwalin’de dahil birkaç cüce ile birlikte Yalnız Dağ’a doğru yürümeye başladılar.

Orclar ve kurtlar tarafından takip edildi. Sauron yüzüğü istiyordu. 2845’in bir gecesine kadar yıllarca dolaştılar. Kuyutorman sınırlarında kayboldu. O Dol Guldur’a Sauron’un kalesine tutsak edildi, eziyet gördü ve yüzük elinden alındı.

2850 yılında Gri Gandalf Dol Guldur’a kötülüğü araştırmak için gitti. Gandalf orada Thrain’i buldu. Aklı gitmişti ve kendi ismini bile hatırlayamıyordu. Ölmeden önce Gandalf’a haritayı ve anahtarı oğluna ulaştırması için verdi.

Thrain

“Yine de, dedi Cüce Gloin “bu kuvvetlerin hepsi birleşip her birinin gücü birlik içinde kullanılsa, herkes için hayırlı olurdu. İhtiyaç anımızda kullanabileceğimiz daha az tehlikeli başka yüzükler olabilir. Yediler elimizden gitti-eğer Balin Thror’un yüzüğünü bulmadıysa; o son yüzüktü ve Thror Moria’da can verdiğinden beri akıbeti meçhuldür. Hatta artık gizlememe lüzum yok, Balin biraz da o yüzüğü bulma umuduyla gitmişti.”

“Balin Moria’da yüzük müzük bulamayacak” dedi Gandalf.”Thror onu oğlu Thrain’e vermişti, ama o Thorin’e veremedi. Yüzük Dol Guldur’un zindanlarında işkenceyle Thrain’den alındı. Ben gittiğimde her şey bitmişti.

Gandalf, Bree yakınlarında Thorin Meşekalkan ile karşılaştıktan çok sonra, Dol Guldur zindanlarındaki yaşlı Cüce’nin, Durin Halkı’nın kayıp kralı Thrain olduğunu fark etti. Gandalf ve Thorin Yalnız Dağ’ı nasıl geri alacaklarını tartıştılar.Gandalf; Thorin ile Kafilesi’ne,Yalnız Dağ’ın haritası ve anahtarı dahil olmak üzere bir çok konuda yardım etti.Ayrıca görevlerinde onlara yardımcı olması için bir de Hırsız ayarladı. Daha sonra Thorin, Hırsız’ın yardımıyla Yalnız Dağ’ı geri aldı.

Gandalf, Kardeşlik’e Moria’dan geçmeyi teklif etti, çünkü zamanında Thrain’i aramak için bu madenlerde bulunmuştu.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir