Thror

Thror Hobbit Cüce

Thror Künye:

Irk: Cüce
Dil: Khuzdul, Ortak Lisan
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Erebor Cüceleri
Doğum Tarihi: 3. Çağ 2542
Ölüm Tarihi: 3. Çağ 2790
İkamet Ettiği Yerler: Erebor, Dunland

Thror Kimdir?

Thorin Meşekalkan’ın büyükbabasıdır. Thror, 2542’de doğdu. 201 yıl boyunca krallık yaptı. I. Dain’in ilk oğludur. İki kardeşe sahiptir: Fror ve Gror. Onlar Gri Dağlar’da yaşıyorlardı. 2570’te kuzeyden gelen ejderler cücelere saldırmaya başladılar.

Büyük bir soğuk ejder I. Dain ve oğlu Frar’ı kendi salonlarının önünde öldürdü.

Cüceler Erebor’a Dönüyor

Kısa bir süre sonra Durin’in Halkı ejderhaların yoğun baskısına dayanamayıp Gri Dağları terk etti. Dain’in oğlu Gror arkasında bir çok kişiyle birlikte Demir Dağlar’a gitti; fakat Thror, Dain’in veliahtı, amcası Borin ile boş kalmış olan Erebor’a döndü ve Thrain’in ulu salonlarına Arkentaşı’nı geri getirdi. Bu taş sayesinde cüceler eski hazinelerine kavuştular ve çevredeki insanlarla dost oldular. Sadece etrafta dolanmadılar festivaller yapmadılar aynı zamanda ticaret te yaptılar ve cücelerin güçlü silahları ile Celduin ve Cernen ırmakları arasında yaşayan Kuzey’in İnsanları tüm düşmanlarını topraklarından sürdüler. Böylece Cüceler’de rahat yaşadılar ve Erebor’da şarkılar söyleyip, festivaller verdiler.

Smaug’un Erebor’a Saldırısı

thror smaug hobbit

Sonunda Cüceler’in bu zenginliği Ejderhalar’ın kulaklarına kadar geldi ve çağının en büyük ejderi Altın Smaug hiç bir uyarı olmaksızın Kral Thror’un üzerine geldi ve Dağ’ı ateşler içinde bıraktı. Diyar’ın yıkılması uzun sürmedi ve Vadi kenti harabeye döndü ama Smaug ulu salonlarında kendine altından bir yatak yapmıştı bile.

Thror ve Thrain, gizli bir kapıdan kaçtılar. Diğer sağ kalanlar arasında Thrain’in çocukları Thorin, Frerin ve kızı Dis’de vardı. Thorin, ailesi ve bir grup cüce yıllarca evsiz dolaştılar. Hayatta kalmak için demircilik ve kömür madenciliği yaptılar. Kısa süreliğine Dunland’a yerleştiler.

Seneler sonra Thror, artık yaşlanmıştı, fakirdi ve umutsuzdu; fakat elinde kalan son hazineyi yedilerin sonuncusunu oğlu Thrain’e verdi ve eski dostu Nar ile uzun bir yolculuğa çıktı. Yüzük hakkında ise Thrain’e şöyle dedi:

Thror: Bu sana yeni bir şans verebilir fakat altın üretmek için altına ihtiyacı var.

Thrain: Erebor’a dönmeyi düşünmüyorsun değil mi?

Thror: Artık değil. Smaug’dan olan intikamımızı sana ve torunlarıma bırakıyorum. Lakin ben İnsanlar’ın alaylarından ve fakirlikten sıkıldım, şansımı denemeye gidiyorum.

Fakat nereye olduğunu söylemedi.

Belki gerçekten yaşı gereği biraz delirmiş, belki de Efendisi uyanmış olan Yüzük onu Moria’ya gitmeye zorlamıştı bilinmez. O zaman yaşadıkları Dunland üzerinden Nar’la birlikte Kuzey’e gittiler, Kızılboynuz Geçidi’ni geçip Azanulbizar’a geldiler.

Thror Moria’da Katlediliyor

Thror; Moria’ya geldiğinde kapılar ardına kadar açıktı. Nar ona dikkatli olmasını öğütledi; fakat o krallığına dönmüş bir veliaht edasında kapılardan kibirle geçti; ancak geri gelmedi.

Nar birkaç gün saklanarak bekledi. Bir gün yüksek bir ses ve boru sesi duydu ve kapılardan dışarı bir vücudun atıldığını gördü. Bunun Thror olmasından kuşkulanarak kapılara doğru yaklaştı. Ve içeriden bir ses duydu:

“Gel sakallı! Seni görebiliyoruz; fakat bügün korkmana gerek yok lakin sana haberci olarak ihtiyacımız var.”

Ve Nar geldi, vücudun Thror’unki olduğunu anladı; fakat kafası kesilmiş ve yanına atılmıştı. Orada saygıyla eğildiğinde bir ork kahkası duydu ve ses dedi ki :

“Eğer dilenciler kapıda beklemez içeri bir hırsız gibi girmeye çalışırsa İşte! Onlara böyle yaparız. Eğer senin insanlarından biri daha sakalını kapılarımızdan içeri uzatırsa aynı şey başına gelir. Git onlara böyle de! Ve eğer ailesi burada Kral’ın kim olduğunu öğrenmek istiyorsa kafasında yazılı. Ben YAPTIM. Onu BEN öldürdüm. Ben EFENDİYİM.”

Sonra Nar kafasını çevirdi ve cüce rünleriyle Azog yazısını gördü. Bu isim o an onun ve daha sonra her cücenin kalbine dağlanacaktı. Nar kafayı almak için eğildiğinde Azog ona bağırdı.

Bırak onu! Defol! Al, işte paranı sakallı-dilenci.

Küçük bir torba ona doğru fırlatıldı. İçinde birkaç madeni para vardı.

Nar ağlayarak Gümüşçatal üzerinden geri dönmeye başladı fakat kapılara son bir kez baktığında orkların kapılardan çıkmış olduklarını ve cesede saygısızlık yaparak onu parçaladıklarını gördü.

Cüceler Thror’un İntikamını Alıyor

Thror

Nar, Thrain’e Thror’un ölümünün haberini getirdi. Thrain bu haberi duyunca yedi gün boyunca oturdu. Ardından Dumanlı Dağlar’da ki orklara savaş açtı.

Thrain, kuzeye doğuya ve batıya hikayeyi taşıyan elçiler yolladı; fakat cücelerin tüm güçlerini toplaması üç sene aldı. Böylece yeryüzünde yürüyen Durin’in Soyunun tüm orduları toplandı ve diğer hanedanlıklardan da büyük ordular geldi çünkü en yüce soya yapılan bu saygısızlık onları öfke ile doldurmuştu.

Hazır olduklarında saldırdılar ve Gundabad’dan Ferah Çayırlar’a kadar tüm ork kalelerini yok ettiler. İki tarafta merhamet göstermedi ve hem gecede hem gündüz de ölüm vardı. Lakin Cüceler savaşın bu bölümünü güçleri, yarışılamayacak silahları ve en önemlisi bitmeyen öfkeleriyle Azog’u dağın altındaki her delikte arayarak kazandılar.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir