Tolkien’den Tom Bombadil Açıklaması

tom bombadil

Hepimizin aklındaki sorudur aslında. Tom Bombadil aslında Yüzüklerin Efendisi hikâyesinde önemli bir yer tutar. Sempatiktir, yardım severdir, ve olayların seyrinde küçük de olsa etkisi olmuştur. Peki, neden filmde yoktur. Cevabını Tolkien’den(yani mektubundan) (bir nebze de olsa) alabildik.

Okumadan önce küçük bir açıklama ihtiyacı hissettim: özellikle çeviride mektubun ortalarına doğru cümlelerin uzadığını, karıştığı ve hatta saçmalamaya başladığını düşünebilirsiniz. Ancak mektubun aslı da böyledir, yani Tolkien’in cümleleri karışık ve bir konudan diğerine atlar niteliktedir. Özellikle Tom Bombadil’in kişiliğinin tanımı yapılırken yavaş yavaş, sindire sindire okumanızı tavsiye ederim.

LEGO sonunda Tom Bombadil’in neden Yüzüklerin Efendisi filminde gösterilmediğini anlattı

LEGO tarafından Tom Bombadil’in neden filmlerde gösterilmediği hakkında espirili yapılmış ufak bir Lego videomuz var, İngilizcesi anlaşılır ve gayet de komik olmuş.

Tom Bombadil her zaman JRR Tolkien’in Orta Dünya yazılarındaki en esrarengiz karakter olmuştur. O, konunun merkezinden olmamasına rağmen neden filmlerde yer almadığı her zaman hayranları tarafından dile getirilmiş ve merak edilmiştir. Cevap sonunda Workshop Kardeşliği tarafından verildi.

Tolkien’in Tom Bombadil Hakkındaki Mektubu

Tolkien karakteri hakkında birkaç kez özellikle kendisine sorulan mektuplarda yazmıştı. Peter Hasting’e olan böyle bir mektubundaki bir bölümde şöyle diyor:

“Tom’un üzerinde düşünülmesine ve böyle bir şekilde geliştirilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Ancak birçokları ona garip ve aslında uygunsuz bir içerik olarak bakıyorlar. Tarihsel gerçekte, onu koydum çünkü onu çoktan bağımsız olarak yaratmışım, (ilk kez Oxford Dergisinde görüldü) ve onun için bir macera olmasını istedim. Ama onu saklı ve ‘olduğu gibi’ tuttum çünkü o ihmal edilmiş bazı kesin şeyleri temsil ediyor. Onun bir kinaye olduğunu kastetmiyorum- ya da ona böylesine garip, kişisel ve ilginç bir isim vermemeliydim- ancak ‘kinaye’ asıl gerçekleri ortaya çıkarmak için tek yoldur: O halde o; bir ‘kinaye’ veya bir model, saf(gerçek) doğal bilimin somutlaştırılmış hali: başka şeyler arzu eden ruh, onların tarihi ve doğası, çünkü onlar ‘diğerleri’ ve hepsi sorgulayan zihnin bağımsız ürünleri, mantıklı zihnin ruhdaşları ve bilgiyi kullanarak bir şey yapma konusunda tamamen ilgisizler: Zooloji ve Botanik, Hayvan yetiştiriciliği veya Tarım değildir. Elfler bile bunu zar zor gösterirler: onlar özellikle gösterişlilerdir.

Aynı zamanda T.B Yüzüğe olan tutumunda başka bir noktayı gözler önüne serer ve yüzük onu etkilemekte başarısız olur. Dünyadaki (Evrendeki) bazı konular üzerinde yoğunlaşmalısınız, özellikle küçük olanlara… Ya, ne kadar uzun olursa olsun, bir hikâye anlatmak için ya da önemli bir şey öğrenmek için- ve bu yüzden bu bakış açısından döngüde rahatsızlık veren veya garip, uygunsuz görünen birçok şey ortaya çıkacaktır. Herkesin ilgilendiği Yüzüğün gücü, Büyücülerin ve Casusların bile, bir aldanma değildir- ama bu evrenin bütününün durumunu belirtse bile resmin tamamı değildir..”

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri  dizisinin 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler geliyor! Orta Dünya’da her zaman hepsine hükmedecek bir …

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir