Ugluk

 

ugluk

Ugluk kimdir?

Isengard’ın Uruk-hai komutanıdır. Büyük ve güneşten etkilenmeyen ve öteki türlere göre daha güçlü ve uzun boylu olan Uruk-hai kanından kara bir orktu. Saruman Isengard’da büyük bir Uruk-hai ordusu oluşturmuş ve onları bizzat insan etiyle beslemiştir. Isengardlı Uruk-hai büyük bir ak el amblemi taşırlar.

18 Haziran 3019 günü Moria’dan gelen elçiler Saruman’a Kardeşliğin Moria’dan geçtiğini ve güneye ilerlediğini haber verdiğinde İsengard’da bir Uruk-hai komutanı olarak görev yapıyordu.

Saruman Ugluk önderliğinde bir grup Uruk-hai göndererek Hobbitleri ele geçirme şansını denedi. Uruklara Tek Yüzük’ten bahsedilmemişti ama Saruman’ın Hobbitlerin sahip oldukları bir silahı istediğinden haberdarlardı.

Dördüncü gün 22 Haziran 3019’da Uruk-hai grubu Moria’ya ulaştı ve Dağ Orklarından bir ordu toplamaya başladılar. 24 Haziran günü Gollum’u yakaladılar ama Gollum tekrar kaçmayı başardı. Bu zamanlarda efendisinin bir büyülü silah istediğini anladı.

Moria’dan Isengard’a haberciler gönderdi ve takviye istedi. Saruman Uruk grubuna takviye yolladı. Artık sayıları iyice artmıştı; seksenden fazla Isengardlı Uruk ve yüzden fazla Dağ Orku vardı. Ayrıca Saruman Ugluk’a kesin emirler yollamıştı.

“Buçukluklar dışında hepsini öldürün,onları olabilecek en kısa zamanda geri getirin,canlı ve yakalanmış ama ellenmemiş olarak.”

Ugluk

6 Şubat günü Ugluk ve grubu Kuzey Rohan’ı Kardeşliği bulmak için aradılar.10 Şubat günü grup Sarn Gebir’in kuzeyinde Grisnakh isimli bir Mordor orku ile karşılaştı.

Grisnakh ve emri altındaki orklar Anduin’in doğusunda konumlanmış olarak Kardeşliği takip ediyorlardı. Ugluk’un grubunun batı Anduin’i izlemeleri gerekiyordu ama Rohirrim tarafından sürüldüler ve Emyn Muil’e geri çekildiler.

Ugluk ve Grisnakh 25 Şubat günü batı Emyn Muil’de tekrar buluştular.26 Şubat günü Merry Brandybuck ve Peregrin Took’u Amon Hen yamaçlarındaki ağaçlıkta buldular.

Buçuklukları savunmak için Boromir geldiyse de Uruk-hai tarafından katledildi ve buçukluklar esir alındı. Boromir ölmeden önce en az 20 tane ork öldürmüştü bu yüzden Ugluk ve Grishnakh’ın grupları kayda değer derecede azalmıştı.

Grishnakh buçuklukların Mordor’a götürülmesi için tartıştıysa da Ugluk’un dediği oldu. Ugluk Grishnakh’ı gruptan ayrılması için kışkırtan iki Orkun kafalarını kesti ama yine de Grisnakh grubu terk etti.

Uruklar İsengard’a geri giderlerken Snaga isimli bir izci uzakta bir atlı gördü. Ugluk atlının kaçarak alarm vermesine izin verildiği için sinirlendi ve buçukluklara ork içeceği vererek hızlı koşmalarını sağladı.

Dağ Orkları Rohirrim’den korktular ve Fangorn’a kaçmak istediler ama Uruk-hai onlara yetişti. Grishnakh bir grup Mordor orkuyla Ugluk’a tekrar katıldı ve ona niyetinin esirler ile ilgili emirlerin yerine getirildiğinden emin olmak olduğunu söyledi.

28 Şubat akşamı Rohan süvarileri bütün grubu Fangorn yakınlarındaki bir tepecikte kıstırdı. Isengard’dan Mauhur öncülüğündeki takviyelerin geldiğine inandığı için saldırmadı. Buçuklukların korunmasını ve savunma hatları kırılmadan katledilmemelerini emretti.

Grishnakh Ugluk’a itaat etmedi ve buçuklukları onlarda Yüzüğü aramak için uzağa taşıdı çünkü Yüzük’ten haberdardı.

“Bulmak mı?” dedi Grisnakh:Parmakları dolanmayı bırakarak Pippin’in omzunu kavradı.”Neyi bulmak?Neden bahsediyorsun ufaklık?”
Pippin bir an için sessiz kaldı. Sonra aniden karanlıkta gırtlağından bir ses çıkarttı:Gollum,gollum.”Hiç kıymetlim,” diye de ekledi.

Böylece hobbitler Grishnakh’ı kandırdılar ve ork ikisini de savunma hattından ve Ugluk’tan uzağa taşıdı; fakat en sonunda kandırıldığını anlayarak iki hobbiti de kendine saklamaya karar verdi. İkisini birden koltuğunun altına alarak kaldırdı ve karanlıkta onları kaçırmaya çalıştı. O sırada Rohanlılar harekete geçtiler. Grisnakh katledildi.

Karanlıktan bir ok ıslık çalarak geldi:Büyük bir ustalıkla nişan alınmış ya da kader tarafından yönlendirilmişti; ok Grishnakh’ın sağ elini parçaladı.Kılıcını düşürerek viyakladı Grisnakh. Hızla yaklaşan bir atın ayak sesi duyuldu; Grisnakh henüz ayağa fırlayıp koşmaya başlamıştı ki bir atlı tarafından yere serildi ve bir mızrak onu delip geçti. Tüyler ürperten bir çığlık atarak yığıldı kaldı.

Ölümü

Ugluk

Mauhur ve takviye kuvvetler yetiştiyse de Rohirrim tarafından mağlup edildiler ve Ugluk için durum kötüleşmeye başladı. Üstelik bu sırada buçuklukların da kaçtığını fark etti ve birkaç orku kendi elleriyle katletti.

29 Şubat şafağında Rohirrim Ugluk’un grubuna saldırdı. Bazı Uruklar sonuna kadar dayanmayı başardı ve Fangorn’a doğru kaçmaya çalıştı ama Rohirrim onları yakalayarak öldürdü. Eomer ve Ugluk kılıçlarıyla teke tek dövüştüler ve Rohirrim lideri Eomer tarafından öldürüldü.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir