Ulığ Kazın

Ulığ Kazın

Ulığ Kazın

Shire yöresinin başkentidir. Ak Meralar’ın Batıdirhem civarlarında yer almaktadır. Ulığ Kazın’ın belediye başkanı, Shire’daki tek resmi kamu görevlisidir. Başkanın dairesi Ulığ Kazın’daki Şehir Oyuğu’nda bulunmaktadır. Ayrıca, Shire’ın müzesi olarak bilinen Belek evi de Ulığ Kazın’da yer almaktadır.

Ulığ Kazın’da depo olarak kullanılan bazı eski tüneller Yüzük Savaşı esnasında zindana çevirilmiştir. Adına Kilitoyukları denilen bu zindanlarda Reis’in (Saruman) adamlarına karşı çıkan hobbitler hapsedilmiştir. Savaş sonrası, mahkumlar Frodo Baggins tarafından serbest bırakılmıştır. Reis’in adamları tarafından depolanan yiyecek ve içecekler diğer tünellerde bulunmuş ve hobbitler tarafından Yule festivali kutlamalarında kullanılmıştır.

İsimler ve Kökenbilimi

Michel kelimesi eski İngilizce’de “great” yani büyük, ulu anlamına ve delving kelimesi ise “digging” yani kazı anlamına gelmektedir. Türkçe tercümede Metis Yayınları Michel Delving’e “Ulığ Kazın” demeyi uygun görmüştür.

Belek Evi

Ulığ kazın

Belek evi, Shire’ın Ulığ Kazın kasabasında yer alan müzedir. İsmini müzeyi dolduran beleklerden alır. Belekler (mathoms), hobbitlerin hiçbir işe yaramayan ama atmaya da kıyamadıkları eşyalardır. Shire’da bulunan çoğu silah, hobbitlerin barışçıl topraklarda bulunması ve bu silahları kullanmamasından dolayı Belek evinde sergilenmektedir. Müzede bulunan en değerli parça Bilbo Baggins’e ait olan mithril zırhtır. Bilbo bu zırhı 2942 yılında Yalnız Dağ’dan dönüşünden sonra bir zaman aralığında Belek Evi’ne ödünç vermiştir. 3001 yılında, Shire’dan ayrıldığı zaman Mithril zırhını Belek evi’nden geri almıştır.

İsimler ve Kökenbilimi

Mathom kelimesi eski İngilizce’de “precious thing, treasure.” yani kıymetli şey, hazine anlamına gelmektedir. Metis yayınları mathom’ı “belek” olarak tercüme etmeyi uygun görmüştür (eski Türkçe karşılığı olma ihtimali yüksek, Yüzük Kardeşliği’ndeki yayıncının notu göz önünde bulundurulursa).

Şehir Oyuğu

Ulığ kazın

Şehir Oyuğu, Shire’ın Ulığ Kazın kasabasında yer alan kamu dairesidir. Belediye Başkanı burada ikamet etmektedir. Ak Meralar’ın kireçli tepelerinden birine inşa edilmiştir. Bree’deki Sıçrayan Midilli hanında, Peregrin Took ortak salondaki kalabalığa Belediye Başkanı Will Nebzeayak Şehir Oyuğu’nun çatısını çökertişini ve kireç tozuyla bembeyaz oluşunun hikayesini anlatmış ve Belediye Başkan’ına “unlu kurabiye” lakabını kazandırmıştır.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir