Vinyamar

 

Vinyamar

Vinyamar

Turgon’un Orta-Dünya’nın batı kıyılarındaki Nevrast’ta kurduğu şehridir. Ered Wethrin’in batı kolunun son bulduğu yerden yükselen Taras Dağı’nın eteklerinde yer alır. Nevrast’ın ılıman toprakları, dağlarla ve denizle sınırlanan Vinyamar’ın doğusu boyunca uzanır.

İsmi, Quenya’ da “Yeni Yurt” demektir. Vinya yeni, mar ise ev, yurt anlamındadır.

Şehir, kiremitlerle kaplanmış çatısı ve dağ tarafındaki rüzgârlı avlularıyla kudretli bir salondur. Ana kapısı batıya bakar. Geniş basamaklarla ulaşılabilen kapının üzerinde, uzun yatay bir kiriş vardır.

Turgon’un Ana Salonu ile içeriye girilir, salon uzun kolonlu koridorlarla sıralanmıştır. Doğu tarafında bir kürsü bulunur. Sembollerle işlenmiş bir taştan oyulan Yüce Koltuk bu kürsüdedir. Batı tarafın sonundaki yan duvarda ise, yüksek bir pencere bulunur.

Vinyamar

Taraçalar Vinyamar aşağısından, bir deniz setinin koruduğu bir falez zirvesine kadar ilerler. Uzun bir merdiven, Taras Dağı’nın kuzeyini deniz kıyısına ulaştırır. Güneye doğru giden ve Brithombar ile Eglarest limanlarında son bulan bir yol vardır. Doğu yolu ise, Brithiach Geçidi ve ötesine gider.

Vinyamar, Noldor’un Birinci Çağ’ın başında Orta-Dünya’ya ayak basmasından bu yana inşa ettiği ilk taştan yapı oldu. Fingolfin’in oğlu Turgon, birçok Noldor Elfi ile bölgenin yerlisi olan Sindarin Elfi’nin yaşadığı Nevrast diyarını buradan yönetti.

Ama Turgon, Ölümsüz Diyarlar’da yaşadığı yer olan Tirion gibi bir şehir kurmak istedi. 53’te, Suların Efendisi Vala Ulmo’nun rehberliğinde saklı Tumladen Vadisi’ni buldu. Turgon burada Gondolin’in inşaatına başladı ve şehir 116’da tamamen bitirildi. Aynı yıl halkını da alarak Gondolin’e taşındı.

Turgon Vinyamar’dan ayrılmadan önce Ulmo’nun buyruğuyla, bir kalkanı, zırhı, miğferi ve kılıcı tahtının arkasındaki duvarın üzerinde bıraktı. Bu eşyalar, tehlike yaklaştığı takdirde Nevrast’dan Gondolin’e gelecek olan bir haberci içindi.

Vinyamar

Vinyamar Salonları, üç yüz yetmiş dokuz sene boyunca boş kaldı. Morgoth’un hizmetkârları buraya dokunamadı ve zamanla bitkilerle örtülmesine rağmen hiçbir zarar görmedi.

495’te Vinyamar’a, yerini Ulmo’nun gösterdiği vizyonlarla bulabilen Tuor geldi. Tuor burada, önceden Turgon’un bıraktığı silahları buldu, sonra onları kuşanarak kuzey merdivenleriyle deniz kıyısına ilerledi. Bu sırada Ulmo belirdi ve ona Gondolin’i aramasını söyledi. Ardından büyük bir fırtına çıktı, Tuor da geceyi Vinyamar’da geçirdi.

Tuor ertesi gün, zamanında batan gemisinden Ulmo tarafından kurtarılarak Vinyamar kıyılarına sağ olarak getirilen Gondolin Elfi Voronwe ile karşılaştı. Voronwe ona, Gondolin’e olan yolculuğu boyunca eşlik etti. Tuor Gondolin’de, Turgon’un kızı Idril ile evlendi ve çocukları Earendil’in, Morgoth’un sonunu hazırlayan Öfke Savaşı’nda kilit rolleri oldu.

Vinyamar, Öfke Savaşı’nda Beleriand ile birlikte sulara gömüldü.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir