Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Telif Hakları Satılıyor!

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit ile diğer Orta Dünya eserlerinin film, oyun ve canlı etkinlik hakları Saul Zaentz Co. tarafından Tolkien hisseleri açık artırmaya çıkarılarak satılıyor!

Zaentz Co., Tolkien’in eserlerinin telif haklarının Hollywood alıcılarına satış sürecini yönetmesi için ACF Investment Bankasını tuttu. Tolkien’in üst düzey fikri mülkiyetinin son değerlendirmelere dayanarak en az 2 milyar dolar edeceği tahmin ediliyor. Zaentz Co. ve ACF temsilcileri ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Satış sürecinin zamanlaması ise kesinlikle tesadüfi değil. Amazon’un, “Yüzüklerin Efendisi” efsanesinin uzun zamandır beklenen, devasa bütçeli TV dizisi, “Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri” 2 Eylül’de prömiyer yapacak. Şu anda Zaentz’in elinde bulunan ek hakların peşinden gidebilecek pek çok aday var.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Telif Hakları Satılıyor!

Zaentz Co.’nun elinde olan ek haklar; film, video oyunları, ürün satışı, canlı etkinlikler ve tema parklarında “LOTR” ve “Hobbit” fikri mülkiyetinden yararlanma haklarını kapsıyor. Tolkien Vakfı’nın, Tolkien’in 1973’teki ölümünden sonra yayınlanan iki derlemesine dayalı filmler veya başka içerikler yapmaya karar vermesi durumunda telif hakkı önceliği “Silmarillion” ve “Bitmemiş Öyküler”i de içerecek.

Warner Bros. ayrıca New Line Cinema’nın mülkiyeti aracılığıyla “LOTR” için bazı film geliştirme haklarını elinde bulunduruyor. New Line, yönetmen Peter Jackson’ın “Yüzük Kardeşliği” (2001), “İki Kule” (2002) ve “Kralın Dönüşü” (2003) üçlemesi ile büyük küresel gişe rekorları kırdı ve 17 adet Oscar kazandı. Warner Bros. geçen yıl “The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim” ile bir anime filminin planlarını da duyurdu.

Ancak Zaentz Co.’ya göre, Warner Bros.’un aktif olarak yeni “LOTR” ve ilgili içerik geliştirmemesi nedeniyle önemli live-action film haklarının geçen yıl onlara geri döndü. Bu gelişme ve yeni Amazon dizisine yönelik beklenti, Zaentz Co.’yu satış zamanının geldiğine ikna etmek için yeterli gelmiş gibi gözüküyor.

2017’de ölen bir müzik ve film girişimcisi olan Saul Zaentz, 1976’da çeşitli Tolkien kitaplarının film uyarlaması ve diğer haklarını satın aldı. 1970’lerde Zaentz ile yapılan anlaşmadan çıkarılan bir bölüm sayesinde bir boşluk oluştu. Bu boşluk, Amazon’un 2017’de Tolkien Vakfı’ndan TV dizileri hakkını satın almasını sağladı. Satın aldığı haklar ile Amazon “The Rings of Power” dizisinin prodüksiyonuna başladı.

Tolkien ile ilgili projeler de yıllardır büyük davaların konusu oldu. Zaentz Co., Warner Bros. ve New Line’ı film üçlemesinden elde ettiği kâr payı nedeniyle dava etti. Tolkien Vakfı ve yayımcı HarperCollins, Warner Bros.’a Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden elde ettiği kâr nedeniyle birçok kez dava açtı: “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” (2012), “Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları” ( 2013) ve “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” (2014).

Berkeley, Kaliforniya’da bulunan Zaentz Co., Tolkien ile ilgili lisansını yöneten Middle Earth Enterprises’a da ev sahipliği yapmaktadır. Zaentz ilk olarak 1950’ler, 60’lar ve 70’lerde etkili bir caz ve rock şirketi olan Fantasy Records’un uzun süreli lideri olarak adını duyurdu. Ayrıca, üçü de en iyi film dalında Oscar kazanan “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (1975), “Amadeus” (1984) ve “The English Patient” (1996) gibi filmlerin yapımcılığını yaptı.

Kaynak: Variety.com

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir