Adar’ın Yeni Aktörü Sam Hazeldine Röportajı (Güç Yüzükleri)

“Entertainment Weekly ‘ye konuşan Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine, ’Karanlık bir karakter ama kendini kötü adam olarak görmüyor” diyor.

Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri‘nin 2. sezonunda, Mordor orklarının yeni bir yüzü var.

Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Adar'ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Amazon Prime Video’nun devasa fantastik dizisinin ilk sezonundaki ilginç sürprizlerden biri, Orta Dünya’nın Güney Toprakları’ndaki orkların, J.R.R. Tolkien’in epik fantastik romanlarının nihai kötüsü olan karanlık lord Sauron’u liderleri olarak tanımamaları olmuştu. Bunun yerine, orkları hem Sauron’dan hem de elflerden korumak isteyen Adar adlı düşmüş bir elfi takip ederler. Şimdiye kadar Adar’ın oldukça iyi bir sicili var. Ork ordularını hem elflere hem de Numenorlulara karşı büyük bir savaşta komuta etti ve Güney Toprakları’nı Mordor olarak da bilinen karanlık bir ülkeye dönüştürmeyi başardı.

Ancak dizide bazı değişiklikler var. Bir kere, makyajlı adam değişti; Sam Hazeldine, Adar rolünü Joseph Mawle’dan (1. sezonda karakteri canlandırmıştı) devraldı. Bir diğeri, izleyiciler Adar’ın bilmediği bir şeyi biliyor: Sauron hâlâ hayatta.

“Benim için cazibesi karanlık bir karakter olmasıydı ama kendini kötü adam olarak görmüyor. Sadece çocuklarını, Uruk’ları korumaya çalışıyor” diyen Hazeldine, rolü üstlendikten sonra diziyle ilgili verdiği ilk resmi röportajda Entertainment Weekly’ye şunları söylüyor “Yani onları soykırımdan kurtarmak için yapması gerektiğini düşündüğü şeyi yapıyor; bu ister onları bir yem misali top mermisi olarak gören Sauron’dan, ister elflerden olsun.”

Hazeldine şöyle devam ediyor: “Sezonun başında Adar bir tür varoluşsal kriz yaşıyor çünkü bundan sonra ne yapacağını bilmiyor. Elbette çeşitli saldırılarla baş etmek zorunda kalacaklar ama o yapmak üzere yola çıktığı şeyi yaptı. Çocuklarına bakma ve onlara bir yuva bulma sorumluluğunu üstlendi ve artık bu işi halletti. Bu da onun 2. sezonda maceraya atılmasına zemin hazırlıyor.”

Hazeldine aslında Mawle’ı Güç Yüzükleri’nden önce tanıyordu ve bu da kamera arkası dönüşümüne yardımcı oldu.
“Joseph’i tanıyorum, yıllar önce onunla çalışmıştım. Bence harika bir aktör ve ilk sezonda yaptıklarını gerçekten çok sevdim” diyor Hazeldine. “Bu yüzden bayrağı ondan devralmak benim için bir zevkti. Açıkçası aynı görünmüyoruz ama karakter kolaylıkla tanınabilir.”

Bu aşinalık, Güç Yüzükleri’ndeki makyaj ve protez sanatçılarının yorulmadan çalışması sayesinde oldu. Hazeldine Güç Yüzükleri’nde çalışmaya başladığında, onu ork liderine dönüştürmek için gereken tüm makyajı uygulamak yedi saat sürmüş. Ama sonunda bu süreyi beşe indirmişler. Sette böyle görünen tek kişinin o olmaması da yardımcı oluyor.

Hazeldine setteki ilk gününü şöyle hatırlıyor: “Odada 200 kadar ork vardı ve hepsi homurdanıyordu.” “Bu kadar çok orku bir arada görmek oldukça ürkütücü, oldukça korkutucu. Kendime deli olmadığımı ve onların da sadece insan olduğunu hatırlatmak faydalı oldu.”

Ancak Hazeldine, en zor şeyin protezler ya da etrafındaki orkları görmeye alışmak olmadığını söylüyor. En zoru Tolkien’in en çirkin dilini konuşmayı öğrenmekti.

“Aktör şöyle diyor: ”En zoru, ilk gün doğrudan Kara Lisan’ı konuşmaya başlamak zorunda kalmamdı. “Boğazınız için zor ve hatırlaması da zor çünkü kökleri Galce ve Fince gibi gerçek dillere dayanan elf dillerine pek uymuyor. Üstelik Kara Lisan’da o kadar çok kelime de yazmamıştı.”

Ancak Hazeldine bu meydan okumayı bir fırsat olarak değerlendirdi ve Adar’a gereken ciddiyeti kazandırmak için dizinin Tolkien irfan uzmanlarına bazı repliklerini İngilizce’den Kara Lisan’a yeniden yazdırdı.

Adar ve Mordor orkları için sırada ne olduğunu göstermenin yanı sıra, 2. sezon izleyicilere nereden geldiklerini de gösterecek – yani, elflikten orkluğa nasıl geçti? İzleyiciler ayrıca Adar ve Sauron arasındaki önceki yüzleşmelerin nasıl geliştiğini de görecekler.

Adar'ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Hazeldine Adar’ın kökeni hakkında şunları söylüyor: “Güç ve başka bir şey için bir teklif vardı, bunu dizinin ilerleyen bölümlerinde öğreneceksiniz ve Adar anlaşmayı isteyerek kabul etti.” “Bir tür kırmızı hap almış ve kandırılmış gibi. Korkunç bir şekilde işkence gördü ve sakatlandı.”

Ancak bunu öğrenmeden önce Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine, “2. sezon büyük bir sürprizle başlıyor ve ne kadar kana susamış ve vahşi olduğuna ben bile şaşırdım” diyor. Güç Yüzükleri 2. sezon prömiyerini 29 Ağustos’ta Prime Video’da yaptığında buna hazır olun.

Kaynak: Entertainment Weekly

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’dan ilginç bilgileri kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonu Tamamen Kötülerle İlgili

Güç Yüzükleri 2. Sezonu “Tamamen Kötülerle İlgili”

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin yapımcıları 2. sezonun “tamamen kötülerle ilgili” olduğunu ve herkesin sağ …