The War of the Rohirrim’den İlk Görseller Yayınlandı!

The War of the Rohirrim‘den İlk Görseller Yayınlandı! Yüzüklerin Efendisi’nin ilk film uyarlamaları animasyondu ve şimdi bir sonraki de animasyon olacak. Yakın zamanda duyurulan canlı aksiyon projelerine daha çok var ama Yüzüklerin Efendisi: Rohirrim’in Savaşı bu yıl geliyor. Yönetmenliğini Kenji Kamiyama’nın (Blade Runner: Black Lotus) üstlendiği yeni anime film, Miğfer Dibi kalesine adını veren Rohan’ın kadim kralı Miğfer Tokmakel’in hikayesini anlatıyor.

The War of the Rohirrim’den İlk Görseller Yayınlandı!

the war of the rohirrim

Elbette Rohirrim’in Savaşı, Ralph Bakshi’nin Yüzüklerin Efendisi’nden (1978’de yayınlandı) çok farklı görünecek. Bu bir anime prodüksiyon. Yapımcısı Philippa Boyens (Peter Jackson ve Fran Walsh ile birlikte Jackson’ın canlı aksiyon Yüzüklerin Efendisi filmlerinin senaryolarını yazdı) hikayenin potansiyelini hemen görerek bunu bir projeye dönüştürdü.

Boyens Entertainment Weekly’ye şunları söylüyor: ”Anime önerdiklerinde, beynimde fikirler dönmeye başladı. O esnada hemen aklıma Rohirrim’in hikayesini anlatma fikri geldi. Bana sunacakları birkaç farklı fikir vardı ama ben oldukça kararlıydım ve ‘Bu yapımda neyi anlatacağımı çok iyi  biliyorum’ dedim.”

Ve ekliyor: “Bu hikayenin anime için işe yarayacağını hemen hissettim çünkü çok karakter temelli ve aynı zamanda kendi dünyası içinde yer alıyor. Japon hikaye anlatımında gerçekten işe yarayan bazı şeylerden bahsediyor.”

the war of the rohirrim

Miğfer Tokmakel’in (filmde Brian Cox tarafından seslendirilen Rohan kralı) hikayesi J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ne yazdığı eklerde kısaca anlatılıyor. Hikayedeki destansı detaylar Kamiyama’yı bu hikayeyi uzun metrajlı bir filme uyarlama konusunda epey heyecanlandırmış.

Kamiyama EW’ye şunları söylüyor: ”Bu, Rohan tarihindeki en güçlü kralın, düşmanlarını çıplak yumruklarıyla yenen birinin hikayesi. “Neden soyu onunla birlikte sona ermek zorundaydı? Bence burada bir kibir dersi ve aynı zamanda sorumluluk ve güçlerinin farkında olma ihtiyacı var. Dünyanın her yerinde savaş gerçeğiyle yeniden yüzleştiğimiz bir çağda yaşıyoruz. O halde güç nedir? Ona sahip olanların sorumluluğu nedir? Bu, sahip olmayanlarla birlikte düşünmeleri gereken bir şey.”

Boyens ve senarist Phoebe Gittins, Tolkien’in orijinal öyküsünü genişlettiler. Özellikle de belli bir karaktere kendi adını vermek istediler.

Boyens şöyle diyor: “Hikayenin alındığı eklerde, oldukça ilginç bir şekilde çizilmiş erkek karakterler var ve sonra hiç isim verilmeyen genç bir kadın karakterimiz var – ve bu bana gerçekten ilginç geldi. Helm’in bir kızı olduğunu ve yaşanan çatışmanın merkezinde yer aldığını biliyoruz. Ama ben ve özellikle de senarist Phoebe Gittins bu kararkterden çok etkilendik. O isimsiz kız olmanın ağırlığını hissedebiliyorduk ve bu da hemen ilgimizi çekti: Kimdi o? Nasıl yaşıyordu?”

The War of the Rohirrim’de Miğfer Tokmalel’in kızının adı Hèra ve bu karakter Gaia Wise tarafından seslendiriliyor. Aktris, karakterinin Arwen ve Eowyn gibi klasik Yüzüklerin Efendisi kahramanlarından çok Nausicaä of the Valley of the Wind gibi Hayao Miyazaki filmlerindeki kahramanlara benzediğini söylüyor.

“Halkı için hayatını feda ederdi” diyor Wise. “Onu Arwen ve Eowyn’le karşılaştırdığımda, onlar zaten tam olarak şekillenmiş kadınlar. Benim Hèra’da sevdiğim şey ise vahşi, karmaşık ve asi olması.”

the war of the rohirrim

Filmde Hèra’nın rakibi onu engellemeye çalışan Luke Pasqualino tarafından seslendirilen Wulf, Dunlending ordularını Miğfer’in krallığına karşı yönetiyor.

“Bu hikayede son derece harika bir düşmanımız var” diyor Boyens.“Üzerinde çalıştığım tüm filmlerde yazdığım en sevdiğim kötü karakterlerden (ana karakteri engellemeye çalışan/düşman) biri oldu.”

Boyens’e göre Wulf’un bir karakter olarak gücü, Yüzüklerin Efendisi’nin daha ünlü kötü adamları gibi kötü bir büyücü ya da karanlık bir lord olmamasından kaynaklı. O sadece bir insan ve bazı açılardan bu onu daha da tehlikeli kılıyor.

Boyens, “Bugün karşı karşıya olduğumuz pek çok krize doğrudan hitap ediyor” diyor. “O gerçekten büyüleyici bir karakter ve aynı zamanda heyecan verici. Ne yapacağını bilmiyorsunuz ve yaptığı bazı seçimler tam anlamıyla nefes kesici.”

Yüzüklerin Efendisi’nde hikayenin nasıl geliştiğini görmeye hazır olun: Rohirrim’in Savaşı 13 Aralık’ta sinemalarda.

The War of the Rohirrim’den İlk Görseller Yayınlandı (Kaynak): EW.com

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’dan ilginç bilgileri kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …