Beregond

beregond

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Gondorlu İnsan
Ebeveynleri: Babası Baranor, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Bergil ve Borlas
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Ölüm Tarihi: Bilinmiyor
İkamet Ettiği Yerler: Minas Tirith, Ithilien
Taşıdığı Ünvanlar: Hisar Muhafızı, Ak Bölük’ün Komutanı

Beregond’un öyküsü

Baranor’un oğluydu. Onun soyundaki insanlar beyaz dağların vadilerinden geldiler. Bu soydan önce gelenler Lossarnach’tan ve Ithilien’den gelmişlerdi. Yüzük Savaşları sırasında Bergil adında bir oğlu oldu. Minas Tirith kuşatıldığında Bergil on yaşındaydı. Bir de Borlas adında küçük bir oğlu vardı. Üçüncü Birlik’te bulunuyordu. Komutan Faramir’i çok seviyor ve takdir ediyordu. Ona göre Faramir büyük bir komutan ve iyi bir liderdi. Aynı zamanda Orta Dünya’daki savaşlar hakkında çok şey biliyordu.

Beregond

9 Mart’ta Pippin’i karşılamak ve bilgilendirmek için görevi verildi. İlk defa bir hobbit görüyordu ve onu Gondor’lu küçük çocuklara benzetti.

10 Mart’ta Faramir ve askerler Nazgul yüzünden Minas Tirith’e çekildiler. Ama Denethor Osgiliath’ın yeniden alınması için onlara emir verdi. Beregond Faramir ve askerler için çok endişeleniyordu. 13 Mart’ta Faramir ağır yaralı halde Minas Tirith’in önünde bulundu. O gece  kulede garip ışıklar gördü. Denethor’un Sauron’a karşı mücadele verdiğini düşünüyordu ve haklıydı çünkü gördüğü ışık Palantir’in ışığıydı.

15 Mart’ın erken saatlerinde, hisarın kapısında gözcüydü. Pippin’in Denethor’un Faramir’i canlı yakmayı planladığını ona söylemeye geldiği zaman vazifedeydi. Vazifesini mi yapmalıydı, yoksa onurlu ve çok sevdiği Faramir’in ölmesini engellemek mi.? Aralarında bir seçim yapmalıydı. Kararını çok hızlı vermişti. Onurlu bir kaptanı kurtarmak ona daha mantıklı geliyordu. Hızlıca sessiz ve görünmeyecek bir yoldan Kaptan Faramir’e yardım etmek için koştu. Onun, kapalı kapıya geldiği zaman, kapıcı geçmesi için ona izin vermeyecekti. Kapıcıyı öldürdü. Lakin bu durum bütün yaşamı boyunca üzüntü duyduğu bir iş oldu.

Vekilharçların evine girişte cenaze odunlarını gördü. Denethor’un bu durumu durdurmasını istedi. Lakin doğru bir yolu olmayınca hizmetkarlarını durdurdu. Gandalf’ın gelmesini bekliyordu. Odunlar ateşe verilmişti. Gandalf geldiğinde, odun yığınından Faramir’i kurtardı. Denethor ona engel olmak istedi. Lakin başarısız olunca kendini alevlerin içinde buldu. Faramir’i Şifa Evleri’ne gitmesi için ona yardım etti. Gandalf, kapalı kapıyı anahtarla Beregond’a emanet etti. Bekçinin şefine onun hareketlerini anlattı. Gandalf Beregond’un Faramir’i koruması için Şifa Evleri’nde muhafızlık yapmasını istedi. Faramir’i uyandırdığı zaman neşe doluydu.

Beregond

18 Mart’da birçok batılıyla Kara Kapılar’a yürüdü. 25 Mart’ta Morannon Muharebesi’nde Beregond Pippin ile ön sırada durdu. Büyük bir troll şefi Beregond’a güçlü bir darbe vurarak onu sersemletti ve neredeyse onu öldürdü. Lakin Pippin troll’ün dikkatini çekerek arkadaşının hayatını kurtardı. Aragorn’un taç giyme töreninden sonra, Mayıs 1’de Kral Elessar Beregond’a bir kale muhafızını ve hizmetkarları yaralamak suçunu tespit etti. Bu işler için ceza, ölümdü. Bu suç Beregond’un kale muhafızlığı vazifesinin kaldırılması ile hükümlüydü.

Lakin Kral Elessar merhametli ve iyi bir kral olduğundan Beregond’u cezalandırmadı. Beregond’un Gondor Kaptanı Faramir için bunu yaptığını biliyordu ve bu merhameti bu durumdan olsa gerek. Beregond, Beyaz Hisar’a görev için çağırılan Faramir’in bekçisinin kaptanı oldu. Beregond lordu Faramir’e hizmet etmek için onunla Ithilien ve Emyn Arnen’e gitti. Hayatının devamını ise Faramir’e hizmet ederek geçirdi.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir