Celeborn

Celeborn

Celeborn Künye:

Irk: Elf
Diğer adı: Teleporno
Doğum Tarihi: Bilinmiyor
Yaş: Orta Dünya’yı terk ettiğinde yaklaşık 7100 yaşındadır.
Yaşadığı Yerler: Doriath, Lindon, Eregion, Lothlorien
Aile: Babası Galadhon, annesinin adı bilinmiyor
Kardeş durumu: 1 erkek kardeş-Galathil
Eşi: Galadriel
Çocuk: 1 kız-Celebrian
Torunları: Elladan, Elrohir, Arwen

Celeborn Kimdir?

Celeborn, Lothlorien’in Efendisi’dir. Karısı, Altın Ormanın Hanımı Galadriel’dir. Celeborn, Üçüncü Çağ’da Orta Dünya ‘da yaşayan Elflerin en bilgesi olarak kabul edilir. Yüzük Savaşı sırasında bir yandan Lothlorien’i savunurken bir yandan da Sauron’un kalesi Dol Guldur’u saldırılarıyla yıpratmış ve ele geçirmiştir. Celeborn’un kaderi Tolkien’in elinde birçok kez değişim geçirmiştir. Hikayenin ilk versiyonunda, Galadriel Orta Dünya’ya geldiğinde, Celeborn zaten Orta Dünya’da bulunmaktadır ve o sıralarda da Lothlorien Hükümdarı’dır.

Diğer bir versiyonda ise Celeborn Ölümsüz Diyarlar’daki Alqualonde’de doğmuş, bir müddet burada yaşamış ve Akraba Katli’nin ardından Galadriel’le birlikte Orta Dünya’ya yelken açmıştır. Fakat bu versiyonlar, Galadriel ve Celeborn’un hikayesinin geri kalanıyla uyuşmaz. En çok kabul gören son versiyonda ise Tolkien, Celeborn’u, Kral Elwe Thingol’ün akrabası ve Doriath Prensi olarak anlatır. Bu son versiyona göre Celeborn’un babasının adı Galadhon’dur ve Galathil isimli bir kardeşi vardır.

Birinci Çağda Celeborn

İlk Çağ’ın 52’inci yılında Galadriel, annesinin akrabalarının bulunduğu Doriath’a gelir. Galadriel, Feanor’un yaptığı Silmarilleri çalan Morgoth’u bulup, mücevherleri geri almak için Orta Dünya’ya dönen Noldor halkına mensuptur. Burada Doriath Prensi Celeborn’a aşık olur. Ve onunla evlenerek bu ülkeye yerleşir. Celeborn ile Galadriel’in Beleriand’da ne kadar yaşadıkları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ama genel olarak kabul edilen görüşe (ve Galadriel’in Yüzük Kardeşliği’ne söylediklerine) göre, 495’teki Nargothrond’un Düşüşü’nden çok önce Mavi Dağlar’ı geçmiş ve Eriador’a yerleşmişlerdir.

Cücelerin Thingol’u Öldürüşü

İlk Çağ’ın 502’inci yılında Doriath Kralı Thingol, elinde bulundurduğu Silmaril’in eşsiz güzelliğini daha da ileri götürmek ister ve ülkesinde bulunan Cüce demircilerine bir teklifte bulunur. Cücelerin Gerdanlığı Nauglamir’i yeniden yapmalarını ve bu kez ortasına Silmaril’i de yerleştirmelerini ister. Cüceler, kendi zanaatları olan Nauglamir’e ve Valinor Ağaçları’nın ışığıyla parlayan Silmaril’e bakarlar ve bunları ele geçirip uzaklardaki ülkelerine götürme arzusu gönüllerine yerleşir. Cüceler harika eserlerini meydana getirdiklerinde Thingol’den, Nauglamir’i Silmaril ile beraber kendilerine vermesini isterler.

Bu isteğe öfkelenen Thingol, Cüceleri aşağılar ve ülkesini terk etmelerini buyurur. Bunun üzerine yüreklerindeki arzunun esiri olan Cüceler Thingol’ü katleder ve Silmaril ile gerdanlığı alarak kaçarlar. Ama Doriathlı Elfler peşlerini bırakmaz ve ikisi hariç tüm Cüceleri kılıçtan geçirip Silmaril’i geri alırlar. Elflerin takibinden kaçmayı başaran iki Cüce, ülkeleri Nogrod’a giderek halkı ayaklandırır ve kısa bir süre sonra Nogrod Ordusu Doriath’tan intikam almak için Beleriand’a doğru yola çıkar.

Doriath Elfleri vahşi ve öfkeli Cüce ordusunun karşısında duramaz ve Cüceler Doriath’a girerek Menegroth’u yerle bir eder. Bu olaydan sonra Celeborn, Cücelere hiçbir zaman tam olarak güvenmez. Çünkü öfkelerinin ve arzularının etkisiyle yaptıkları katliamın haberi kendisine geldiğinde yüreği büyük bir acıyla dolar ve bu acı onda büyük bir etki bırakır.

İlk Çağın Sonu

Orta Dünya’nın İlk Çağ’ı, Morgoth’un Valar tarafından yenilgiye uğratıldığı Öfke Savaşı’yla sona erer. Noldor’un büyük kısmı yaptıklarından pişmanlık duyarak Valar’ın affını talep eder ve onların izniyle Limanlar’dan Ölümsüz Topraklar’a yelken açar. Lakin Galadriel gururlu bir kadındır;Valar’ın affını dilenmeyi reddeder ve Orta Dünya’da kalır. Celeborn, hanımı Galadriel’i yalnız bırakmaz ve o da Valar’ın lütfunu geri çevirerek, Valinor’a gitmekten vazgeçer.

İkinci Çağda Celeborn

Celeborn

Orta Dünya’da kalan Celeborn ve Galadriel, Sindar Elflerinin yoğun olarak bulunduğu, Mavi Dağlar’ın geri kalan kısımlarının batısındaki Lindon bölgesine yerleşir. Elflerin Yüce Kralı Gil-galad da bu bölgede ikamet etmektedir. Celeborn, Lindon’da yaşadığı süre içerisinde Gil-galad’ın yardımcılığını yapar. Böylece Kral Gil-galad onu Lindon’daki Sindar’ın Efendisi ilan eder.

Celeborn ve Galadriel, İkinci Çağ’ın başlarında Lindon’dan ayrılır ve Elf halkının bir kısmını da yanına alarak Doğu’ya doğru gider. Çift, Evendim Gölü yakınlarına gelir ve bir süre burada yaşar. Daha sonraları Yarı-Elf Elrond’un hanımı ve Arwen Akşamyıldızı’nın annesi olmakla müşerref olacak olan kızları Celebrian da burada dünyaya gelir. Celeborn ve Galadriel uzun bir süre Evendim Gölü kıyılarında yaşar ve İkinci Çağ’ın 700. yılında tekrar Doğu’ya doğru yolculuğa çıkar. Çünkü Galadriel Orta Dünya üzerine bir gölgenin çökmekte olduğunu hissetmektedir.

Elfler, 750 yılında Puslu Dağlar’ın hemen batısında Eregion, nam-ı diğer Hollin ülkesini kurar ve Galadriel ile Celeborn da buraya yerleşerek, Curufin’in oğlu Celebrimbor ve diğer Elf demircileri ile birlikte burada yaşamaya başlar. Eregion Elfleri, yanıbaşlarındaki Khazad-dum Cüceleri ile aralarındaki ticareti geliştirir ve iki halk arasında tekrar dostluk filizleri yeşerir. Ama Celeborn’un yüreği, Cücelere hala kızgındır. Khazad-dum Cücelerinin Doriath katliamında hiçbir suçu olmamasına rağmen onlara pek dostluk göstermez ve hiçbir zaman ülkeleri Moria’ya adımını atmaz.

Hollin Elfleri Puslu Dağlar’ın doğusundaki Lothlorien ülkesinde bulunan akrabalarıyla da sürekli temas halindedir. Bir hikayeye göre, Galadriel 1350 yılında Celeborn’u Eregion’da bırakarak Lothlorien’e gider. Ama bu görüş fazla kabul görmez. Çünkü Galadriel’in Celeborn’u terk edip gitmesi için hiçbir neden yoktur.

Sauron’un Geri Dönüşü

Öfke Savaşı’ndan sonra Orta Dünya’da saklanan Sauron, İkinci Çağ’ın 1200. yılında bir Elf kılığında Eregion’a gelir ve hünerlerini Elflerin hizmetine sunar. Yaptığı işler kısa süre içerisinde Elflerin beğenisini kazanır ve Elfler ona Annatar, Armağanların Efendisi ünvanını verir. Böylece 1500 yılında Elfler Sauron’un telkin ve tavsiyeleriyle Güç Yüzüklerinin yapımına başlar. Yapılan yüzüklerden yedisinin Cücelere, dokuzunun ise mağrur İnsanlara verilmesi planlanmaktadır. Ama Celebrimbor başından beri Sauron’a güvenmemektedir, bu yüzden ondan gizli bir şekilde üç yüzük daha yapar ve bunu Sauron’a belli etmez.

Sauron, 1600 yılında Mordor ülkesine döner ve Eregion’da elde ettiği tüm demircilik bilgisini, hükmetme arzusu ve Elflere karşı duyduğu nefretle birleştirerek Tek Yüzük’ü döver. Bu hareketle amacı, diğer tüm yüzüklerin kontrolünü ele geçirmek ve Orta Dünya’nın efendisi olmaktır. Ama Tek Yüzük’ü parmağına taktığı an Elfler onun amacını anlar ve onun eline geçmemesi için Üç Yüzük’ü saklar. Böylelikle son derece öfkelenen Sauron, Elflere savaş açar ve 1697 yılında Eregion’a saldırır.

Sauron ve Elflerin Savaşları 

Celeborn Sauron’un öncü kollarını karşılamak üzere yola çıkan bir gruba önderlik eder ve Lindon’dan takviye kuvvet gelene kadar düşmanı püskürtür. Elrond’un yardıma gelmesiyle Elflerin umudu artar, lakin Sauron’un ordusu Elrond’un gelişiyle bile Elflerden kat kat üstündür. Savaş Sauron’un galibiyetiyle sonuçlanır. Böylece orklar Eregion’u ele geçirip yerle bir ederler. Celebrimbor katledilir ve Elflerin İnsanlara vermek üzere yaptığı Dokuz Yüzük, Sauron tarafından ele geçirilir. İstediklerinin çoğunu elde eden Sauron, 1701 yılında Mordor’a geri döner.

Eregion’un Düşüşü’nün ardından Celeborn ve Galadriel’in ne yaptıkları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ama büyük bir ihtimalle o ve Galadriel, ülkenin yıkılışının ardından öncelikle Lothlorien’e gelirler. Burada bir süre ikamet ettikten sonra da Elrond’un, yıkılan Eregion’un yerine kurduğu Imladris (Ayrıkvadi) ülkesine gelip burada yaşamaya başlarlar.

Sauron’un 1701 yılında Mordor’a dönmesinin ardından Elrond Ayrıkvadi’de bir divan toplar. Bu divana Gil-galad, Galadriel ve Celeborn dahil birçok Elf iştirak eder. Yapılan tartışmaların ardından İmladris’in, Elflerin Doğu Eriador’daki kalesi olmasına ve Üç Yüzükler’den Nenya’nın Galadriel’e, Vilya’nın Elrond’a, Narya’nın ise Cirdan’a verilmesine karar verilir.

Son İttifak

Böylelikle Sauron’un Orta Dünya üzerindeki hakimiyetine son vermek için, İkinci Çağ’ın 3431. yılında, Elfler ve İnsanlar tarafından oluşturulan Son İttifak ordusu, Gil-galad ve Elendil komutasında Ayrıkvadi’de toplanır. Orta Dünya üzerinde bir daha benzeri görülemeyecek kuvvetteki bu büyük ordu Imladris’ten Mordor’a doğru yola çıkar. Mordor yakınlarındaki Dagorlad’da karşılaşan Son İttifak Ordusu ile Sauron’un kuvvetleri arasında şiddetli bir savaş olur.

Bu ilk muharebeden Elfler ve İnsanlar zaferle ayrılır, böylece yedi yıl süren Barad-dur kuşatması başlar. Böylece yedi yıl sonunda Sauron bizzat kendisi savaş alanına gelerek, Elendil ve Gil-galad ile dövüşür. İki kralı da katleder ama kendisi de yere yıkılır ve Orta Dünya’nın hür halklarının düşmanı Sauron alt edilir. Ama Elendil’in oğlu İsildur, Tek Yüzük’ü yok etmek yerine onu alıkoyar. Böylece Sauron’un ruhu tamamen yok edilemez. Bu savaşla İkinci Çağ sona erer ve Güneş’in Üçüncü Çağ’ı başlar.

Üçüncü Çağda Celeborn

Celeborn ile Galadriel’in kızları Celebrian Üçüncü Çağ’ın 109’uncu yılında Elrond Peredhil ile evlenir. Elrond ile Celebrian’ın üç tane çocuğu olur. İkiz oğulları Elladan ve Elrohir 130 yılında, kızları Arwen Undomiel ise 240 yılında dünyaya gelir.

1050 yılında Necromancer adlı büyücü Kuyutorman’da Dol Guldur isimli kalesini inşa eder. Bu büyücünün Sauron’un ta kendisi olduğunu bilmeyen Celeborn ve Galadriel, ülkenin güvenliğini sağlamak ve Necromancer’in planlarını boşa çıkarmak için Lothlorien’e gider. Ama kısa bir süre sonra tekrar Ayrıkvadi’ye geri dönerler. Lothlorien bu sırada Amdir’in oğlu Amroth’un hükmü altındadır.

Üçüncü Çağ’ın 1980’inci yılında Khazad-dum’da bir Balrog uyanır. Bu iblis yaratıklar Öfke Savaşı’ndan sonra Valar’ın gazabından kaçıp dünyanın derinliklerine sığınmıştır. Moria’nın eşsiz hazinesi mithril için gittikçe daha derinlere kazan Khazad-dum Cüceleri, derinlerde, bu saklanan Balrog’lardan birini uyandırır. Böylece serbest kalan Balrog, Orklarla beraber Cüceleri Khazad-dum’dan çıkarır ve Puslu Dağlar’ın doğusunda dehşet saçmaya başlar.

Bu dönemde birçok Lothlorienli Elf kaçarak Batı’ya yelken açar. Bunların arasında Lothlorien Kralı Amroth’un sevdiği kadın olan Nimrodel de vardır. Amroth sahip olduğu herşeyi bir kenara bırakarak sevdiğinin peşinden gitmeye karar verir. Böylece Lothlorien lidersiz kalır. Bu sırada Lothlorien’e dönen Celeborn ve Galadriel, 1981 yılında Lothlorien’in Bey’i ve Hanım’ı ünvanını alır ve Caras Galadhon’da yaşamaya başlar.

Celeborn ve Ak Divan

Kuyutorman’daki Dol Guldur sorununa bir çözüm bulmak amacıyla, ilk defa 2463 yılında Ak Divan toplanır. Bu toplantıya katılanlar Elrond, Cirdan, Ak Saruman, Gri Gandalf, Celeborn ve Galadriel’dir. Elrond’un hanımı Celebrian, 2509 yılında Orklar tarafından esir alınır. Lothlorien’deki akrabalarını ziyaret etmek amacıyla Ayrıkvadi’den yol çıkan Celebrian, Kızılboynuz Geçidi’nde Orklar tarafından pusuya düşürülür ve muhafızları öldürülür. Orklar, Celebrian’ı mağaralarına götürür ve ona büyük işkenceler yapar. Bu haberi alan Elladan ve Elrohir, uzun uğraşlardan sonra annelerini Orkların elinden kurtarır. Lakin yaşadığı korkunç olayların tesirinden bir türlü kurtulamayan Celebrian, Orta Dünya’yı terk etmeye karar verir ve ertesi yıl Valinor’a yelken açar.

Ak Divan, 2941 yılında Sauron’u Dol Guldur’dan çıkartır. Ama yapacakları saldırıyı önceden haber alan Sauron, Khamul önderliğindeki Nazgul’u Mordor’a yollayarak dönüşü için hazırlık yapmaları emrini verir. Nitekim Ak Divan Dol Guldur’a saldırdığında Sauron, yenilgiye uğramış gibi yaparak geri çekilir ve önceden hazırladığı plan mucibince Mordor’a geri döner.

Isildur’un ve Gondor Tahtı’nın varisi Aragorn 2980 yılında, dinlenmek üzere Lothlorien’e gelir. O bilmese de Arwen Akşamyıldızı da akrabalarının bulunduğu Lorien’dedir. Aragorn, Cerin Amroth tepesinde Arwen ile karşılaşır. Böylelikle birbirlerine aşık olurlar ve Aragorn ülkeden ayrılmadan nişanlanırlar.

Yüzük Kardeşliği Lorien’de

Celeborn

Tek Yüzük’ü yok etmek amacıyla, Orta Dünya’nın hür halklarının bir araya gelmesiyle oluşan Yüzük Kardeşliği’nin, Ayrıkvadi’den yola çıktığı haberi Elrond’un oğulları Elladan ve Elrohir tarafından 3018 yılının Aralık ayında Lorien’e ulaştırılır. Kardeşlik, 15 Ocak 3019’da Lothlorien’e varır ve Lorienli Elf Haldir tarafından 17 Ocak’ta Caras Galadhon’a getirilir:

“Koltuğumun yanına oturunuz şimdi Shire’lı Frodo!” dedi Celeborn. “Herkes teşrif ettiğinde hep birlikte konuşacağız. ”

“Hoşgeldiniz Arathorn oğlu Aragorn!” dedi. “Dışarıdaki dünyanın sekiz ve otuz yılı geçti siz bu topraklara geleli; üzerinizde bu yılların ağırlığı görünüyor. Fakat ister hayır ister şer olsun, sona az kaldı. Burada yükünüzü bir zaman indirin omuzlarınızdan!”

“Hoşgeldiniz Thranduil oğlu! Akrabalarım pek nadir gelebiliyor Kuzey’den buraya kadar. ”

“Hoşgeldiniz Gloin oğlu Gimli! Caras Galadhon’da Durin’in halkından birini görmeyeli çok zaman olmuştu gerçekten. Lâkin bugün bu eski kanunumuzu bozduk. Umalım ki bu, günümüzde dünya karanlık da olsa, daha güzel günlerin yakın olduğunun ve halklarımız arasındaki dostluğun yenileneceğinin işareti olsun.” Gimli yere kadar eğildi.

Daha sonra Celeborn Gandalf’ın nerede olduğunu sordu onlara. Ona Gandalf’ın düştüğü ve Balrog’un uyandığı haberini verdiler. Bunu duyan Celeborn şöyle dedi:

“Heyhat!” dedi Celeborn. “Uzun zamandır Caradhras’ın altında bir dehşetin uyuduğundan korkuyorduk. Fakat, cücelerin Moria’daki bu kötülüğü yeniden uyandırdığını bilseydim sizin kuzey sınırlarından girmenizi yasaklardım; sizin ve sizinle gelen herkesin. Ve dilim varsa, Gandalf lüzumsuz yere Moria’nın ağına girerek sonunda ariflikten ahmaklığa düşmüş diyesim geliyor.”

Fakat Galadriel ve Gimli’nin sözleri Celeborn’u yatıştırdı:

“Durumunuzun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum,” dedi. “Gimli acı sözlerimi unutsun: Gönlümün sıkıntısıyla konuşmuştum. Sizi desteklemek için elimden geleni yapacağım, herkese kendi isteği ve ihtiyacına göre bir yardımım olacak; özellikle de küçük halkın yükü taşıyan üyesine.”

Kardeşlik Lorien’den Ayrılıyor

Yüzük Kardeşliği Lorien’de 1 ay kalır. Bu süre içerisinde her biri yorgunluklarını unutur ve yaralarını sarar. Bir süre sonra Celeborn, onları tekrar huzuruna çağırır. Bir sonraki adımlarını kararlaştırmalarını öğütledikten sonra onlara Anduin’de kolayca yolculuk edebilmeleri için kayıklar verir.

Kardeşlik o gece, kendi arasında tartışarak izleyeceği yola karar verir. Bey ve Hanım sabah olunca, ayrılışlarının uğruna bir veda ziyafeti düzenler. Ayrılmadan önce Celeborn Kardeşliği Fangorn ormanına dikkat etmeleri konusunda uyarır:

“Boromir ve onunla birlikte Minas Tirith’e gideceklerin, Ulu Nehir’i Rauros’un üzerinde bırakıp nehir bataklıklara varmadan Entsağnağı’nı geçmeleri yerinde olacaktır. Lâkin o nehirde çok ilerlememeli ve Fangorn Ormanı’nda kaybolma tehlikesine de düşmemelidirler. Orası garip bir yerdir ve artık hakkında pek az şey biliniyor. Fakat kuşkusuz Boromir ile Aragorn’un bu ikaza ihtiyacı yoktur. ”

“Öyle, gerçekten de Minas Tirith’te Fangorn’u duymuştuk,” dedi Boromir. “Fakat duyduklarım, bana soracak olursanız çocuklara anlattığımız cinsten kocakarı masalından başka bir şey değil. Artık Rohan’ın kuzeyinde uzanan her şey bizim için o kadar uzak ki, hayal gücü başıboş dolanabiliyor. Eskiden Fangorn bizim ülkemizin sınırlarına dayanırmış; fakat nice insan ömrüdür ki, kimseler oraya gidip de uzak yıllardan bu güne uzanıp gelen efsaneleri doğru veya yalan çıkarmış değil.

“Ben kendim zaman zaman Rohan’da bulundum, fakat ülkeyi kuzeye doğru hiç geçmedim. Ulak olarak yollandığımda, Ak Dağlar’ın eteklerindeki Geçit’ten geçip, Isen ile Grisel’in üzerinden aşarak Kuzey Toprakları’na varmıştım. Uzun ve yorucu bir yolculuktu. Dört yüz fersah diye hesapladım ve birkaç ay aldı; çünkü atımı Tharbad’da, Grisel’i geçerken kaybettim. O yolculuktan ve Grup ile birlikte geçtiğim yollardan sonra Rohan’dan da, hatta gerekirse Fangorn’dan da bir yol bulabileceğime güvenim var. ”

“O halde başka bir şey söylememe lüzum yok,” dedi Celeborn. “Lâkin ırak yıllardan bugüne gelen bilgileri de küçumsemeyiniz; çünkü bir zamanlar ariflerin bilmesi lazım gelen şeylerin yaşlı ebelerin hatırasında yaşayıp geldiği görülmemiş şey değildir. “

Böylece 3019 yılının 15 Şubat’ında Yüzük Kardeşliği Lothlorien’i terk eti.

Lothlorien’e Saldırılar 

Lothlorien, Yüzük Savaşı sırasında üç defa Dol Guldur kuvvetleri tarafından saldırıya uğrar. Fakat bu saldırılar Celeborn ve Galadriel önderliğindeki Galadhrim tarafından her defasında püskürtülür ve kötülüğün Lorien ormanlarına girmesine izin vermezler. 25 Mart’ta Tek Yüzük yok edilip, Sauron mağlubiyete uğratıldıktan sonra, Celeborn Lorien ordusu ile beraber, Dol Guldur’a saldırır ve 28 Mart’ta burayı ele geçirir. Böylece gölge Kuyutorman ormanından kovulur.

Celeborn, Nisanın 6’sında Kuyutorman Elflerinin Kralı Thranduil ile buluşur ve Dol Guldur, iki Elfin orduları tarafından imha edilir. Kötülüğün tamamen atılmasından sonra ormanın ismi değiştirilerek Kuyutorman yerine Yeşilyaprak Ormanı ismi verilir ve ormanın yönetimi üçe ayrılır:Thranduil, halkıyla beraber ormanın kuzey bölgesinde hüküm sürmeye devam ederken, merkez bölgesi de Beorn ve oğullarının yönetimine bırakılır. Ormanın güney bölgesi ise Celeborn’un hakimiyetine verilir ve bu bölge Doğu Lorien olarak anılmaya başlar.

Üçüncü Çağın Bitişi ve Celeborn’un Ayrılışı

Celeborn

Isildur’un varisi Aragorn, Gondor tahtına geçip Ak Ağaç’ın fidanını bulunca Celeborn ve Galadriel, Imladris’ten yola çıkan Arwen ile Elrond’a katılıp Minas Tirith’e gelirler. Arwen Undomiel ve Kral Elessar’ın düğününden bir süre sonra Celeborn ve Galadriel Rohan’a gider ve orada Kral Theoden’in cenazesine katılır. Rohan’da bir süre kaldıktan sonra da Aragorn’la beraber ülkelerine dönüş yolculuğuna başlarlar. Bir süre sonra yolları ayrılır ve Celeborn, Aragorn’a şöyle veda eder:

“Hoşça kal akrabam! Senin kaderin benimkinden farklı olsun ve hazinen sonuna kadar seninle kalsın.”

Tek Yüzük’ün yok edilmesiyle Üç Yüzük’ün gücü de sona erer ve onlar kullanılarak yapılmış olan herşey solarak yok olmaya başlar. Bunların arasında Nenya ve Vilya’nın gücüyle inşa edilen ve korunan Lorien ve Ayrıkvadi ülkeleri de vardır. Böylece artık Orta Dünya’da kalması için hiçbir sebebi kalmayan Galadriel, kocası Celeborn’a veda ederek, Yüzük Taşıyıcıları, Gandalf ve Elrond ile birlikte Orta Dünya’dan ayrılır ve Valinor’a yelken açar. Celeborn, Lothlorien’de kalır ama hanımının ayrılışından birkaç yıl sonra İnsanlarınkine benzer bir yaşlılığa tutulur.

Bunun üzerine uzun yıllar hüküm sürdüğü ülkesi Lothlorien’den ayrılarak, torunları Elladan ve Elrohir ile yaşamak üzere Ayrıkvadi’ye gider. Ama sonunda, Galadriel’e ve tüm Elflerin kalbinde bir yara olan Deniz’e olan özlemi baskın çıkar ve Gri Limanlar’a giderek kızı ve hanımının yaşadığı topraklara doğru yelken açar. Denir ki onun gidişiyle birlikte, Kadim Günler’in son hatırası da Orta Dünya’yı terk eder.

Önemli Günler ve Tarihler

İlk Çağ

52
Celeborn Doriath’ta Galadriel’le karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar.

250-495
Tam tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Celeborn ile Galadriel’in bu yıllar arasında Ered Luin’i geçip Eriador’da yaşamaya başladıkları kesindir.

502
Thingol, Nauglamir’i Silmaril ile birlikte yeniden yapmaları için Cüce zanaatkarları çağırır. Ama Cüceler işleri bitince Thingol’ü katleder ve gerdanlığı alıp kaçarlar. Onları takip eden Doriathlı Elfler birçoğunu öldürür ama kaçıp kurtulabilenler ülkelerine varınca olayları başka türlü anlatarak ortamı alevlendirir.

503
İntikam amacıyla Beleriand’a giren Cüce ordusu Doriathlı Elfleri yenilgiye uğratır. Bu haberi duyan Beren, Cücelere pusu kurar ve Silmaril’i geri alarak oğlu Dior’a verir. Dior, Doriath’ın başına geçer.

506
Feanor’un oğulları Silmaril’i geri almak için Doriath’a savaş açar. Savaşta mağlup olan Doriath harap edilir ve bir daha yükselmez.

545-590
Morgoth 32 yıl süren Öfke Savaşı sonunda yenilgiye uğrar. Noldor’un büyük kısmı Ölümsüz Diyarlar’a yelken açar ama Galadriel geri dönmeyi reddederek Celeborn’la beraber Orta Dünya’da kalır. İlk Çağ’ın sonu.

İkinci Çağ

350
Celeborn ve Galadriel bu sıralarda Evendim Gölü yakınlarında yaşamaktadır.

700
Yaşadıkları yeri terk ederek doğuya doğru giderler.

750
Eregion ülkesi kurulur. Celeborn ve Galadriel buraya yerleşir.

1200
Sauron, Annatar kılığında Eregion’a gelir ve Elf demircilerinin saygısını kazanır.

1500
Elf demircileri Sauron’un önerisiyle Güç Yüzüklerinin yapımına başlar.

1590
Sauron’un haberi ve yardımı olmaksızın Elf demirciler Üçleri yaparlar.

1600
Sauron, Hüküm Dağı’nın ateşinde Tek Yüzük’ü döver.

1693
Elflerin Üç Yüzük’ü saklanır. Su Yüzüğü Nenya, Galadriel’e verilir.

1697
Sauron Eregion’a saldırır. Celeborn Elf ordusuyla birlikte karşı koyar ama Eregion’un yok edilmesine engel olamaz. Celeborn ve Galadriel Eregion’un düşüşünden sonra Lothlorien’e gider ve bir süre burada kalır.

1701
Sauron, kuvvetleriyle birlikte Mordor’a döner. Celeborn ve Galadriel de bu sıralarda kurulan Imladris’e yerleşir.

3431
Elfler ve İnsanlardan oluşan Son İttifak ordusu Sauron’a saldırır. Yedi yıl süren savaşın ardından Sauron alt edilir. Barad-dur yıkılır ama Tek Yüzük yok edilmez. İkinci Çağ’ın sonu.

Üçüncü Çağ

109
Celeborn ile Galadriel’in kızları Celebrian, Ayrıkvadili Elrond’la evlenir.

130
Celebrian, ikiz çocukları Elladan ve Elrohir’i doğurur.

241
Elrond ile Celebrian’ın üçüncü çocukları, Arwen Akşamyıldızı dünyaya gelir.

1050
Sauron, Kuyutorman’da Dol Guldur kalesini inşa eder. Celeborn ve Galadriel bir süre için Lothlorien’e gider ve Sauron’a karşı oradakilere yardım eder.

1980
Bir Morgoth Balrog’u, Cüce şehri Khazad-dum’da uyanır.

1981
Kral Amroth sevdiği kadın Nimrodel’i takip etmek için Lotlorien’den ayrılır. Celeborn ve Galadriel Lorien’in Bey’i ve Hanım’ı olur.

2463
Sauron’un hakimiyetine son vermeyi amaçlayan Ak Divan, Galadriel tarafından ilk defa toplanır. Divan’ın başkanı Ak Saruman olur.

2509
Celeborn ve Galadriel’in kızı Celebrian, Orklar tarafından esir alınır ve işkence görür ama oğulları tarafından kurtarılır.

2510
Celebrian Orta Dünya’yı terk ederek Valinor’a gider.

2941
Ak Divan, Dol Guldur’a saldırmayı kararlaştırır. Ama bunu haber alan Sauron kaçarak Mordor’a döner.

2951
Sauron Mordor’da kendini açıkça gösterir ve Nazgul’u Dol Guldur’a göndererek burayı tekrar ele geçirir.

2980
Aragorn Lothlorien’e gelir ve Elrond’un kızı Arwen ile nişanlanır.

2989
Balin, Cüceler’den bir gruba önderlik ederek Moria’yı ele geçirmek ister. Ama Balrog gelişlerini fark eder.

2994
Balin öldürülür ve Moria’daki Cüce topluluğu tamamen yok edilir.

3018
Aralık: Elladan ve Elrohir Elrond’un Divanı’nda alınan kararları ve Yüzük Kardeşliği’nin yolculuğunu Lothlorien’e haber verir.

3019

15 Ocak: Yüzük Kardeşliği Lorien Ormanları’na varır.
17 Ocak: Böylece Galadriel ve Celeborn, Kardeşlik’i Caras Galadhon’da kabul eder.

15 Şubat: Celeborn, Yüzük Kardeşliği’ne, yolculuklarına Anduin üzerinden devam edebilmeleri için kayık tahsis etmeyi önerir.
16 Şubat: Celeborn ve Galadriel Kardeşlik’e hediyelerini verir ve Yüzük Kardeşliği Lorien’i terk eder.
17 Şubat: Kartalların Efendisi Gwaihir, Ak Gandalf’ı Lothlorien’e getirir.

11 Mart: Lothlorien Dol Guldur güçleri tarafından saldırıya uğrar.
15 Mart: Lorien’e ikinci saldırı.
22 Mart: Lorien’e üçüncü saldırı.
25 Mart: Tek Yüzük yok edilir, böylece Sauron yenilir.
28 Mart: Celeborn, Lorien ordusuyla Dol Guldur’a saldırır ve burayı ele geçirir. Galadriel kaleyi yerle bir eder.

6 Nisan: Celeborn Thranduil ile buluşur ve ülkelerinin yeni sınırlarını çizerler.

20 Mayıs: Elrond ve Arwen Lorien’e varır.
27 Mayıs: Celeborn ile Galadriel, Arwen’e Minas Tirith’e kadar eşlik etmek için Lothlorien’den ayrılır.

1 Esnek*: Celeborn, Galadriel, Arwen ve Elrond Minas Tirith’e varır.
Yıl Ortası Günü: Aragorn ve Arwen’in düğünü.

* : Shire hesabında aylar 30 gün olduğu için, artan beş günün üçü haziran ile temmuz arasına, ikisi de eski yıl ile yeni yıl arasına yerleştirilir, bu günler hiçbir aya dahil edilmezdi. Haziran ve Temmuz arasındaki günlere Esnekgünler adı verilirdi. Bu durumda 1 Esnek, 30 Haziran’dan bir sonraki gün oluyor.

22 Temmuz: Celeborn ve Galadriel Minas Tirith’ten ayrılarak Kral Theoden’in cenazesi için Rohan’a gider.

7 Ağustos: Edoras’a varırlar.
10 Ağustos: Kral Thedon’in cenazesi.
14 Ağustos: Celeborn ve Galadriel, Yüzük Kardeşliği’nin geri kalanıyla beraber Edoras’tan ayrılır.

13 Eylül: Celeborn ile Galadriel Gandalf, Elrond ve Hobbitlerden ayrılır ve Kızılboynuz Geçidi’nden Lothlorien’e döner.
3021
Galadriel, Gri Limanlar’a gider ve Ölümsüz Diyarlar’a yelken açar. Ama Celeborn Lothlorien’de hüküm sürmeye devam eder.

Dördüncü Çağ

Galadriel’in gidişiyle yaşlılığa tutulan Celeborn, Lothlorien’i terk eder ve bir daha bu ülkeye dönmez. Ayrıkvadi’ye, torunları Elladan ve Elrohir’in yanına giderek bir süre burada yaşar. Ama hanımı ve kızına duyduğu hasrete dayanamaz. Ve Gri Limanlar’a giderek Valinor’a yelken açar. Böylece Lothlorien Hükümdarı Celeborn, Orta Dünya’yı terk eder.

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları

2) Bitmemiş Öyküler; İthaki Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

OrtaDunyaCom Orta Dünya t24 Söyleşi

OrtaDunyaCom Söyleşisi Yayınlandı. Orta Dünya’ya adanmış bir Türk ekip!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nin Londra’daki Dünya Prömiyerinde Orta Dünya topluluğumuzu temsil etme ve ilk iki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir