Christopher Tolkien hayatını kaybetti

J. R. R. Tolkien’in yaşayan son oğlu ve eserlerinin koruyucusu Christopher Tolkien 95 yaşında hayatını kaybetti.

Christopher Tolkien hayatını kaybetti

Christopher Tolkien hayatını kaybetti

Orta Dünya‘nın kurucusu J R. R. Tolkien‘in üçüncü oğluydu. 21 Kasım 1924 yılında İngiltere’de doğdu. Babasının vefat ettiği 1973 yılından itibaren mirasını korumayı görev addetmişti. Babasının yayınlayamadığı Silmarillion kitabını 1977 yılında tamamlayarak, yayınlamıştı. Bitmemiş Öyküler (1980), Kayıp Öyküler (1983), Orta Dünya Tarihi (1983-1996) gibi pek çok eserin de yayınlanmasını sağladı. Yakın zamanda da Hurin’in Çocukları (2007), Beren ve Luthien’in Hikayesi (2017), Gondolin’in Düşüşü (2018) kitaplarının yayınlanmasında da önemli rol oynadı.

J. R. R. Tolkien, adına profesörlük ünvanı bulunan edebiyat dünyasının çok önemli bir ismiydi. Christopher Tolkien, babasının mirasını maddi kaygılar gütmeden devam ettirerek Tolkien’in yarattığı Orta Dünya evrenini daha kapsamlı tanımamızı sağladı. Yukarıda adı geçen eserleri düzenlemesi ve yayınlaması Tolkien‘in evreni kurgularken mitolojiden kurgusal lisanlara her alanı kapsamlıca oluşturduğunu açıkça göstermiş oldu.

2017 yılına kadar Tolkien‘in mirasının maddi yönetiminin sağlandığı ve eserlerinin saygınlığını korumak için oluşturulan Tolkien Vakfı‘nın da yöneticisiydi. Vakıf, Tolkien eserlerinin korunmasında önemli bir faktördü. Vakıf bünyesinde pek çok “Tolkien alimi” yer alıyor. Hatta bu alimlerden birisi olan Tom Shippey, Yüzüklerin Efendisi dizisinin danışmanı olarak duyurulmuştu.

Christopher Tolkien hayatını kaybetti

J. R. R. Tolkien ve eşi Edith’in, ölümsüz bir Elf ve ölümlü bir insan olan Beren ve Luthien’in aşkına atıfta bulunan mezar taşları.

Christopher Tolkien hayatını kaybetti ancak koruduğu mirası ve emekleri sonsuza kadar hatırlanacak.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 3. bölümü yayınlandı. Ada Krallığı Númenor’u ve halkını ilk kez gördüğümüz …

Bir yorum

  1. :(( üzdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir