Dale Kraliyet Soyu

 

Dale Kraliyet Soyu

Girion

Smaug saldırdığında Dale Lordu’ydu. Girion zamanında Dale neşeli ve refah içinde bir kasabaydı. Dale’nin insanları muhteşem oyuncaklar yapar ve Yalnız Dağ’ın cüceleriyle ticaret ve dostluk içinde bir yaşam sürüyorlardı. O zamanlar Yalnız Dağ’da Kral Thror hükmediyordu. Girion Yalnız Dağ’ın cüceleriyle Mithril ve zümrüt takası da yapmıştır.

2770’te Ejderha Smaug ansızın Yalnız Dağ’a geldi. Dale Smaug tarafından yağmalandı. Hazineler Smaug’a geçti, şehir harap oldu. Girion öldürüldü fakat karısı ve çocuğu Göl Kasabası Esgaroth’a kaçabildi.

Girion’un soyundan gelen Okçu Bard Smaug’u 2941’de öldürdü ve Dale’i tekrar inşa edip kralı oldu. Smaug tarafından el konulan zümrütleri Mirkwood kralı Thranduil’e verdi.

Okçu Bard

Dale

“Ok! Kara Ok! Seni sona sakladım. Beni hiç yarı yolda bırakmadın ve seni her zaman geri alabildim. Sen bana babamdan kaldın, ona da eskilerden. Dağaltı’nın gerçek kralının ocaklarından geldiysen şayet, şimdi git ve yolun açık olsun.”

Smaug’un katili ve Dale’nin kralı. Bard, Girion’un soyundan gelmektedir. 2770’te Girion’un karısı ve çocuğu Göl Kasabası’na kaçtıktan sonra Smaug Dale’i harap bir hale getirdi. 2941’te Smaug Yalnız Dağ’dan çıkıp Göl Kasabası’na saldırdığında Bard kasabanın savunmasını üstlendi. Bir okçu birliğiyle ve kuşlarla Ejderha’ya karşı savaştı.

Bard porsuk ağacından yapılmış yayıyla, birçok ok attı. Son oku kaldığında bir ardıçkuşu geldi ve omzuna kondu. Bard Dale halkına mensup olduğu için ardıçkuşunun sözlerini anladı, kuş ona Bilbo’nun fark ettiği, Smaug’un zayıf noktasını söyledi. Bard son oku olan Kara Ok’u Smaug’a attı ve Smaug son nefesini verdi. Gökyüzünden Göl-Kasabası’na düştü ve orayı harap etti.

Bard yüzerek kıyıya vardı. İnsanlar ondan kralları olmalarını istedi ama o Göl Kasabası’nın Efendisi’ne hizmet edeceğini söyledi. Bard Göl Kasabası insanları için barınaklar ve sığınaklar ayarladı. Aynı zamanda Mirkwood Kralı Thranduil’den yardım istedi. Ve böylelikle Bard ve Thranduil ordularını Yalnız Dağ’a hazineden pay almak için götürdü.

Yalnız Dağ’a vardıklarında, orada Thorin Meşekalkan’ı ve arkadaşlarını hayatta görünce şaşırdılar. Bard Smaug’u öldürdüğü için hazineden pay istedi ve halkının yardıma muhtaç olduğunu belirtti. Ayrıca Göl-Kasabası yağmalandığı için tazminat talep etti. Ama Thorin yağmalanmanın onun sorumluluğu olmadığını söyledi. Bunun üzerine ordu kamp kurdu. Bard bir süre sonra bir haberci gönderip hazinenin %20’sini istedi ama Thorin yine reddetti.

Bilbo Bagins Bard’ın iddalarını mantıklı buldu ve bir gece gizlice Göl-İnsanı ve elflerin kampına gitti. Yanında Thorin’in en çok istediği hazine olan Arkentaşı da vardı. Bard’dan ve Thranduil’den bunu pazarlıkta kullanmasını istedi. Ayrıca Dain ve 500 cücenin Demir Tepelerden buraya gelmekte olduğunu söyledi.

Sonraki gün, Bard Arkentaşı karşılığında hazinedeki payını almayı talep etti. Thorin isteksizce ve kızgınca Bilbo’nun payını onlara verdi. Ertesi gün Dain ve ordusu Yalnız Dağ’a geldi. Savaşın eşiğine gelinen bir anda Gandalf çıkageldi ve orklarla, kurtların yaklaşmakta olduğunu söyledi. Bard, Thranduil ve Dain güçlerini birleştirdi ve omuz omuza Beş Ordular Muharebesi’ni gerçekleştirdi.

Savaş sırasında Thorin Dağ’dan çıkageldi ve cücelerle, elflerle ve insanlarla birlikte savaşmaya başladı. Ama savaş kaybedilmek üzereydi. Bu sırada Thorin ölümcül bir yara aldı. Bard Arkentaşı’yla birlikte Thorin’i dağın derinliklerine gömdü. Dain hazinenin %14’ünü Bard’la paylaşmayı kabul etti. Bard zümrütleri Thranduil’e verdi ve Bilbo küçük bir hazineyi kabul etti. Bard ayrıca altınları Göl-Kasabası’nı iyileştirmek için kullandı. Göl-Kasabası’nın Efendisi kaçtı ama halkı şehri tekrar inşa etti ve halk tekrar neşeli yaşamına döndü.

Bard Dale’i tekrar inşa etti ve 2944’te Kral oldu. Bard Yalnız Dağ’ın cüceleriyle dostane ilişkiler yaşadı. Şehir Smaug gelmeden önceki halinden daha görkemli oldu.

Bard 2977’de öldü ve oğlu Bain yeni Kral oldu.

Bain

Okçu Bard’ın oğlu. Bain Dale’in ve Esgaroth’un, kısaca Uzun Gölün kralı oldu. Yalnız Dağ’ın güneyine 30 yıl boyunca hükmetti. Soyunu oğlu Brand devam ettirdi.

Brand

Dale

Yüzük Savaşı sırasındaki Dale Kralı. Brand Bain’in oğlu, Smaug’u öldüren Okçu Bard’ın torunuydu. Brand 3007’de Kral oldu. Brand Cücelerle iyi bir iletişim kurdu. Güneyde ve doğuda hakimiyeti vardı, ayrıca Göl-Kasabası da hakimiyetindeydi.

Yüzük Savaşı başlarken Mordor’lu haberciler, buraya gelip Bilbo’nun yüzüğünü sordu. Brand soruları cevaplamadı ama Dale’in doğudan bir saldırı alabileceğinden korkmaya başladı.

Saldırı 3019’un Mart’ında geldi. Doğulular Kırmızısu’yu geçti ve Brand Dale’den geri çekildi. Brand’ın hakimiyetindeki Dale İnsanları Yalnız Dağ’a çekildi. Brand ve Dain 3 gün boyunca Dale Savaşı’nı gerçekleştirdi. 17 Mart’ta Kral Brand öldü ve Dain onun vücudunun önünde ölene kadar baltasını savurdu. Cüceler ve insanlar Yalnız Dağ’a sığındı. Güneyde Mordor’un düştüğü haberi gelince, Doğulular bu topraklardan kovuldu ve 2. Bard Dale’in yeni Kralı oldu.

II. Bard

Dale Krallığı Dördüncü Çağ’a Brand’ın oğlu 2. Bard’ın krallığıyla başladı. 2. Bard da babası gibi Doğulularla çarpışmış, onları yendikten sonra Dale’nin yeni kralı olmuştur. Bard Aragorn’un taç giyme törenine bir elçi göndermiştir. Bundan sonra Gondor ve Arnor’la dostane ilişkiler içine girilmiştir. Dale hep bağımsız olmuştur. Halk refah ve mutluluk içinde yaşamıştır.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri

Güç Yüzükleri, Silmarillerle birlikte Orta Dünya üzerinde yaratılmış en kudretli ve güzel eserlerdir hiç kuşkusuz. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir