Beorn

 

 

Beorn

Beorn’un öyküsü

Beorn bir deri değiştiricidir. İstediğinde ayı suretine bürünebilmektedir. Beorn dumanlı dağlar ile Kuyutorman arasındaki Yabaneller’ in Ulu Nehir’in (Anduin) yanında Vagonkaya’nın doğusunda ahşap bir kulübede yaşardı.

Bir meşe ormanında yaşar ahşaptan kocaman bir evi vardır ve bir insan olarak neredeyse kendisi kadar fevkalade olan sığırlar ve atlar besler. O bir deri değiştirici. Bazen dev bir siyah ayı, bazen de dev kolları ve koca bir sakalı olan, iriyarı, siyah saçlı bir adamdır.

Beorn’un nereden geldiği konusunda ise net bir bilgi bulunmamakla birlikte The Hobbit kitabından Gandalf’ ın ise bu konu hakkında tahminleri var.

Bazıları onun soyunun devlerin gelişinden önce dağlarda yaşayan koca ve kadim ayılara dayandığını söyler. Diğerleri onun Smaug veya diğer ejderhaların dünyanın bu yöresine gelmesinden ve goblinlerin kuzeyden tepelere göçünden önce yaşayan ilk insanların torunu olan bir insan olduğunu söyler. Doğrusunu bilmesem de, ikinci hikâyenin gerçek olduğunu tahmin ediyorum. O soru sorulacak türden biri değildir!

Bir gece onun Vagonkaya üzerinde oturmuş, dumanlı dağların ardına çöken ayı izlerken gördüm ve ayıların lisanında hırlayarak şöyle dediğini duydum “ gün gelecek can verecekler ve ben geri döneceğim!” bu yüzden onun da bir zamanlar dağlardan geldiğine inanıyorum.

Beorn

Hayvanları onun için çalışır ve onunla konuşurlar. Evinde herşeyi hayvanlarının ona rahat hizmeti için tasarlanmıştır. Onları yemez yaban hayvanlarını da ne avlar, ne de yer kovanlarca vahi arı yetiştirir ve çoğunlukla kaymak ve balla beslenir ayı olarak uzaklarda kol gezer.

Thorin Meşekalkan ve kafilesine yardım etmiştir. Gandalf onları Beorn’a götürmüş ve hikayelerini anlatmışlardır. Ancak Gandalf’ ın zekası sayesinde hikayesi peşi sıra gelen cüceler tarafından bölünmüş ve Beorn’ un hikayeye ilgisi artmıştır.

Kafileyi evine almış ve onlara giderken midilli, erzak, yay, ok ve Gandalf’a da bir at vermiştir. Gandalf kafileyi Kuyutorman’ ın sınırına kadar götürmüştür. Bu arada Beorn ayı formuna dönüşüp onları Kuyutorman sınırına kadar gözlemiştir. Bunu Gandalf ve Bilbo farketmiştir. Ardından Gandalf Divan toplantısına katılmaya gitmiştir.

Beş Ordular Muharebe’sine ayı formunda katılarak Thorin’i ölmek üzereyken goblinlerin elinden kurtarmıştır. Aynı zamanda goblinlerin lideri olan Azog oğlu Bolg’u da öldürmüştür.

Yüzük savaşları zamanında, diğer deri-değiştiriciler ve ormancıların lideri olmuştur. Kavminin adı Beornings olarak biliniyordu ve onlar Kuyutorman’ da ki Thranduil’ in krallığı savunmaya yardımcı oldu. O ölünce yerine oğlu Grimbeorn geçti.

Beorn

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir