Yılların Öyküsü Batı Ülkelerinin Kronolojisi – Yüzüklerin Efendisi Ekler- Ek B (Türkçe Çeviri)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabının sonunda Yüzüklerin Efendisi Ekler (ing. The Lord of the Rings: Appendices) adında oldukça geniş kapsamlı bir bölüm yer alıyor. Bir önceki başlıkta Ek A’dan Kralların ve Hükümdarların Yıllıkları ile Durin’in Halkı bölümlerini çevirmiştik.

Bu başlıkta Ek B (ing.Appendix B) bölümünün Yılların Öyküsü (Batı Ülkelerinin Kronolojisi) kısmı bulunuyor. Ek B‘nin diğer bölümleri ile Ekler‘in kalanı için portalımızı inceleyebilir ya da sayfa sonunda yer alan yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

EK B- YILLARIN ÖYKÜSÜ

(BATI ÜLKELERİNİN KRONOLOJİSİ)

Birinci Çağ, Valinor’un ordusu Thangorodrim’i yok ettiği ve Morgoth’u devirdiği Büyük Savaş’la sona erdi. Sonra Noldor’un çoğu Uzak Batı’ya döndü ve Valinor’un yakınındaki Eressëa’da yaşadı; Sindar’ın çoğu da Deniz’in ötesine gitti.

İkinci Çağ, Morgoth’un hizmetkârı Sauron’un ilk kez devrilmesi ve Tek Yüzük’ün alınmasıyla sona erdi.

Üçüncü Çağ, Yüzük Savaşı’yla sona erdi; ama Dördüncü Çağ, Efendi Elrond ayrılana ve İnsanların egemenliğinin ve Orta Dünya’daki diğer tüm ‘konuşan halkların’ düşüşünün zamanı gelene kadar başlamamış sayıldı.

Dördüncü Çağ’da daha önceki çağlar genellikle Kadim Günler olarak adlandırılırdı; ama bu isim sadece Morgoth’un kovulmasından önceki günlere verilmeliydi. O zamanın hikâyeleri burada kaydedilmemiştir.

İkinci Çağ

Barad-dur yılların öyküsü

Bu yıllar Orta Dünya İnsanları için karanlık yıllardı, ama Númenor’un ihtişamlı yıllarıydı. Orta Dünya’daki olaylara dair kayıtlar az ve kısadır, tarihleri de çoğu zaman belirsizdir.

Bu çağın başlangıcında Yüce Elfler’den pek çoğu hâlâ yaşıyordu. Bunların çoğu Ered Luin’in batısındaki Lindon’da yaşıyordu; ama Barad-dûr’un inşasından önce Sindar’ın çoğu doğuya geçti ve bazıları uzak ormanlarda krallıklar kurdu, halklarının çoğu Silvan Elfleriydi. Büyük Yeşilorman’ın kuzeyindeki kral Thranduil bunlardan biriydi. Lune’un kuzeyindeki Lindon’da, sürgündeki Noldor krallarının son varisi Gil-galad yaşıyordu. Batı Elflerinin Yüce Kralı olarak tanınmıştı. Lune’un güneyindeki Lindon’da bir süre Thingol’ün akrabası Celeborn yaşadı; karısı Elf kadınlarının en yücesi Galadriel’di. Bir zamanlar Nargothrond kralı olan ve Barahir oğlu Beren’i kurtarmak için canını veren İnsanların Dostu Finrod Felagund’un kız kardeşiydi.

Daha sonra Noldor’dan bazıları Dumanlı Dağlar’ın batısındaki Eregion’a ve Moria’nın Batı Kapısı’nın yakınlarına gittiler. Bunu yaptılar çünkü Moria’da mithril bulunduğunu öğrenmişlerdi. Noldor büyük zanaatkârlardı ve Cücelere karşı Sindar’dan daha az düşmanca davranıyorlardı; Durin halkı ile Eregion’un Elf zanaatkârları arasında gelişen dostluk, iki ırk arasında o güne dek görülmüş en yakın dostluktu. Celebrimbor Eregion’un Efendisi ve zanaatkârlarının en büyüğüydü; Fëanor’un soyundan geliyordu.

Year
1 Gri Limanlar’ın ve Lindon’un kuruluşu.
32 Edain Númenor’a ulaşır.
c. 40 Ered Luin’deki eski şehirlerini terk eden birçok Cüce Moria’ya gider ve sayıları giderek artar.
442 Elros Tar-Minyatur’un Ölümü.
c. 500 Sauron Orta Dünya’da yeniden hareketlenir.
521 Silmariën Númenor’da doğdu.
600 Númenorluların ilk gemileri kıyılarda belirir.
750 Eregion Noldor tarafından kuruldu.
c. 1000 Númenórluların artan gücünden endişelenen Sauron, kale yapmak için Mordor’u seçer. Barad-dûr’un inşasına başlar.
1075 Tar-Ancalimë Númenor’un ilk Yöneten Kraliçesi olur.
1200 Sauron Eldar’ı kandırmaya çalışır. Gil-galad onunla anlaşmayı reddeder; ama Eregion’un demircileri ikna olur.
Númenórlular kalıcı limanlar yapmaya başlar.
c. 1500 Sauron tarafından yol gösterilen Elf demircileri yeteneklerinin doruğuna ulaşır. Güç Yüzükleri’ni dövmeye başlarlar.
c. 1590 Üç Yüzük Eregion’da dövülür.
c. 1600 Sauron Orodruin’de Tek Yüzük’ü döver. Barad-dûr’u tamamlar.
Celebrimbor Sauron’un planlarını fark eder.
1693 Elfler ve Sauron’un savaşı başlar.
Üç Yüzük gizlenir.
1695 Sauron’un güçleri Eriador’u istila eder. Gil-galad Elrond’u Eregion’a gönderir.
1697 Eregion harabeye döner. Celebrimbor’un ölümü. Moria’nın kapıları kapatılır. Elrond, Noldor’dan geriye kalanlarla birlikte geri çekilir ve Imladris sığınağını kurar.
1699 Sauron Eriador’u istila eder.
1700 Tar-Minastir Númenor’dan Lindon’a büyük bir donanma gönderir. Sauron yenilir.
1701 Sauron Eriador’dan kovulur. Batı Toprakları uzun bir süre barış içinde yaşar.
c. 1800 Bu dönemden itibaren Númenórlular kıyılarda egemenlik kurmaya başlarlar. Sauron gücünü doğuya doğru genişletir. Gölge Númenor’un üzerine düşer.
2251 Tar-Atanamir’in ölümü. Tar-Ancalimon asayı alır. Númenórluların isyanı ve bölünmesi başlar. Bu sıralarda Dokuz Yüzük’ün köleleri olan Nazgûller ya da Yüzüktayfları ilk kez ortaya çıkar.
2280 Umbar, Númenor’un büyük bir kalesi haline getirilir.
2350 Pelargir inşa edilir. Sadık Númenórluların başlıca sığınağı haline gelir.
2899 Ar-Adûnakhor asayı alır.
3175 Tar-Palantir’in tövbe etmeye çalışması. Númenor’da iç savaş.
3255 Altın Ar-Pharazôn asayı ele geçirir.
3261 Ar-Pharazôn denize açılır ve Umbar’a varır.
3262 Sauron esir olarak Númenor’a götürülür; 3262-3310 Sauron Kralı kandırır ve Númenórluları yozlaştırır.
3310 Ar-Pharazôn Büyük Silahlanma’nın üretimine başlar.
3319 Ar-Pharazôn Valinor’a saldırır. Númenor’un Çöküşü. Elendil ve oğulları kaçar.
3320 Sürgündeki Diyarların Temelleri: Arnor ve Gondor. Taşlar (Palantir) bölünür. Sauron Mordor’a geri döner.
3429 Sauron Gondor’a saldırır, Minas Ithil’i alır ve Ak Ağaç’ı yakar. Isildur Anduin’den kaçar ve Kuzey’deki Elendil’in yanına gider. Anárion Minas Anor ve Osgiliath’ı savunur.
3430 Elfler ve İnsanların Son İttifakı kuruldu.
3431 Gil-galad ve Elendil doğuya, Imladris’e doğru yürürler.
3434 İttifak ordusu Dumanlı Dağlar’ı geçer. Dagorlad Savaşı ve Sauron’un yenilgisi. Barad-dûr Kuşatması başlar.
3440 Anárion katledilir.
3441 Sauron, Sauron, kendileri de savaşta hayatlarını kaybeden Elendil ve Gil-galad tarafından devrilir. Isildur Tek Yüzük’ü alır. Sauron ortadan kaybolur ve Yüzüktayfları gölgelere karışır. İkinci Çağ sona erer.

Üçüncü Çağ

sauron tek yüzük one ring yılların öyküsü

Bunlar Eldar’ın gücünü kaybettikleri yıllarıydı. Uzun süre huzur içinde yaşadılar, Sauron uyurken ve Tek Yüzük kaybolmuşken Üç Yüzük’ü kullandılar; ama geçmişin anısıyla yaşayarak yeni hiçbir şeye kalkışmadılar. Cüceler kendilerini derin yerlere saklayıp hazinelerini korudular; ama kötülük yeniden kıpırdanmaya başlayıp ejderhalar yeniden ortaya çıktığında, kadim hazineleri birer birer yağmalandı ve gezgin bir halk haline geldiler. Moria uzun süre güvende kaldı, ama sayıları azaldı, ta ki geniş konaklarının çoğu karanlık ve boş hale gelene dek. Númenórluların bilgelikleri ve yaşam süreleri de sıradan İnsanlarla karıştıkça azaldı.

Belki bin yıl geçtikten sonra ve Büyük Yeşilorman’ın üzerine ilk gölge düştüğünde, Orta Dünya’da Istari -ya da Büyücüler- ortaya çıktı. Daha sonra onların Uzak Batı’dan geldikleri ve Sauron’un gücüne karşı koymak ve ona direnme iradesi olan herkesi birleştirmek için gönderilen elçiler oldukları söylendi; lakin onun gücüne güçle karşılık vermeleri yahut Elflere ya da İnsanlara zorla ve korkuyla hükmetmeye çalışmaları yasaklanmıştı.

Bu yüzden İnsan suretinde geldiler, ama asla genç olmadılar ve sadece yavaşça yaşlandılar ve pek çok zihinsel ve eylemsel güce sahiptiler. Gerçek isimlerini çok az kişiye açıkladılar, ancak kendilerine verilen isimleri kullandılar. Bu düzenin en yüksek iki üyesine (ki beş kişi oldukları söylenir) Eldar Curunír, yani ‘Becerikli Adam’ ve Mithrandir, yani ‘Gri Hacı’ derlerdi, ama Kuzey’deki İnsanlar Saruman ve Gandalf olarak bilirdi. Curunír sık sık Doğu’ya yolculuk ederdi, ama sonunda Isengard’a yerleşti. Mithrandir Eldar’la dostlukta en yakın olanıydı ve çoğunlukla Batı’da dolaştı ve kendisine hiçbir zaman kalıcı bir mesken edinmedi.

Üçüncü Çağ boyunca Üç Yüzük’ün muhafızlığı sadece onlara sahip olanlar tarafından biliniyordu. Ama nihayetinde, ilk başta Eldar’ın en büyük üç kişisinin elinde oldukları anlaşıldı: Gil-galad, Galadriel ve Círdan. Gil-galad ölmeden önce yüzüğünü Elrond’a verdi; Círdan daha sonra yüzüğünü Mithrandir’e teslim etti. Çünkü Círdan Orta Dünya’daki herkesten daha uzağı ve daha derini görüyordu ve Mithrandir’i Gri Limanlar’da karşıladı, nereden geldiğini ve nereye döneceğini biliyordu.

“Bu yüzüğü al, Efendi,” dedi, “çünkü işlerin ağır olacak; ama o, üzerine aldığın yorgunlukta sana destek olacak. Çünkü bu Ateş Yüzüğü’dür ve onunla soğuklaşan dünyada kalpleri yeniden ateşleyebilirsin. Ama bana gelince, benim kalbim Deniz’de ve son gemi yelken açana kadar gri kıyılarda yaşayacağım. Seni bekleyeceğim.

Year
2 Isildur Minas Anor’a Ak Ağaç’tan bir fide diker. Güney Krallığı’nı Meneldil’e teslim eder. Ferah Çayırları Felaketi; Isildur ve üç büyük oğlu katledilir.
3 Ohtar, Narsil’in parçalarını Imladris’e getirir.
10 Valandil Arnor’un Kralı olur.
109 Elrond, Celeborn’un kızı Celebrían ile evlenir.
130 Elrond’un oğulları Elladan ve Elrohir’in doğumu.
241 Arwen Undómiel’in doğumu.
420 Kral Ostoher Minas Anor’u yeniden inşa eder.
490 Doğudölleri’nin ilk istilası.
500 I. Rómendacil Doğudöllerini yener.
541 Rómendacil savaşta katledilir.
830 Falastur, Gondor’un Gemici Krallar soyunu başlatır.
861 Eärendur’un ölümü ve Arnor’un bölünmesi.
933 Kral I. Earnil Umbar’ı alır ve burası Gondor’ın bir kalesine dönüşür.
936 Eärnil denizde kaybolur.
1015 Kral Ciryandil Umbar kuşatmasında öldürülür.
1050 Hyarmendacil Harad’ı fetheder. Gondor gücünün doruğuna ulaşır. Bu sıralarda Yeşilorman’ın üzerine bir gölge düşer ve insanlar oraya Kuyutorman demeye başlar. Kayıtlarda Periannath’tan ilk kez Kılayakların Eriador’a gelişiyle bahsedilir.
c. 1100 Bilgeler (Istari ve Baş Eldar) kötü bir gücün Dol Guldur’da bir kale yaptığını keşfeder. Bunun Nazgûl’lerden biri olduğu düşünülür.
1149 Atanatar Alcarin’in hükümdarlığı başlar.
1150 Samanpostlular Eriador’a girer. Ülkenler Redhorn Geçidi’nden geçip uzlupınar (Hoarwell) ve Gürültülüsu (Loudwater) arasına (The Angle) ya da Dunland’a giderler.
c. 1300 Kötü şeyler yeniden çoğalmaya başlar. Orklar Puslu Dağlar’da çoğalır ve Cücelere saldırır. Nazgûl yeniden ortaya çıkar. Onların lideri kuzeye, Angmar’a gelir. Buçukluklar (The Periannath) batıya doğru göç eder; çoğu Bree’ye yerleşir.
1977 Kral I. Argeleb, Rhudaur ile yapılan savaşta öldürülür. Bu sıralarda Ülkenler Buzlupınar (Hoarwell) ve Gürültülüsu (Loudwater) arasından (The Angle) ayrılır ve bazıları Yabaneller’e (Rhovanion) döner.
1356 Angmar’ın Cadı Kralı Arnor’u işgal eder. Kral I. Arveleg katledilir. Fornost ve Tyrn Gorthad savunulur. Amon Sûl Kulesi yok edilir.
1409 Gondor Kralı Valacar ölür ve Akraba Çekişmesi iç savaşı başlar.
1432 Osgiliath’ın yakılması ve palantír’in kaybı. Eldacar Rhovanion’a kaçar; oğlu Ornendil öldürülür.
1437 Eldacar geri döner ve gaspçı Castamir’i defeder. Erui Geçitleri Savaşı. Pelargir Kuşatması.
1447 Asiler kaçar ve Umbar’ı ele geçirir.
1448 Kral Aldamir, Harad ve Umbar Korsanları ile yapılan savaşta öldürülür.
1540 II. Hyarmendacil Haradlıları yener.
1551 Birçok Buçukluk (Periannath) Bree’den göç eder ve Argeleb II tarafından kendilerine Baranduin’in ötesinde toprak verilir.
c.1630 Dunland’dan gelen Ülkenler (Stoors) da onlara katılır.
1601 Korsanlar Pelargir’i yakıp yıkar ve Kral Minardil’i öldürür.
1634 Büyük Veba Gondor’u harap eder. Kral Telemnar ve çocuklarının ölümü. Ak Ağaç Minas Anor’da ölür. Veba kuzeye ve batıya yayılır ve Eriador’un birçok bölgesi ıssızlaşır. Baranduin’in ötesinde Buçukluklar (Periannath) hayatta kalır ama büyük kayıplar verir.
1636 Kral Tarondor, Kral’ın Evi’ni Minas Anor’a taşır ve Ak Ağaç’tan bir fide diker. Osgiliath harabeye dönmeye başlar. Mordor başıboş bırakılır.
1640 Kral Telumehtar Umbardacil, Umbar’ı geri alır ve Korsanları kovar.
1810 Arabasürücüler’in (Wainriders) Gondor’a saldırıları başlar.
1851 Gondor doğu topraklarını kaybeder ve Narmacil II savaşta düşer.
1856 Kral Calimehtar, Dagorlad’da Arabasürücüleri (Wainriders) yener.
1899 Calimehtar Minas Anor’da Ak Kule’yi inşa eder.
1900 Gondor ve Arnor yeniden temas kurar ve bir ittifak oluşturur. Arvedui, Gondorlu Ondoher’in kızı Fíriel ile evlenir.
1940 Ondoher savaşta düşer. Earnil Güney Ithilien’de düşmanı yener. Ardından Kamp Muharebesi’ni kazanır ve Arabasürücüleri’ni Ölü Bataklıklar’a sürer. Arvedui Gondor’un tacı üzerinde hak iddia eder.
1944 Eärnil II tacı alır.
1945 Kuzey Krallığı’nın sonu. Cadı-Kral Arthedain’i istila eder ve Fornost’u alır.
1974 Arvedui Forochel Körfezi’nde boğuldu. Annúminas ve Amon Sûl’un palantíri kayboldu. Eärnur Lindon’a bir filo gönderir. Cadı Kral Fornost Savaşı’nda yenilir ve Ettenavlakları’na kadar takip edilir. Kuzey’den kaybolur.
1975 Aranarth Dúnedain Reisi unvanını alır. Arnor’un aile yadigârları Elrond’un himayesine verilir.
1976 Frumgar, Éothéod’u kuzeye götürür.
1979 Bataklı Bucca Shire’ın ilk Reis’i oldu.
1980 Cadı Kral Mordor’a gelir ve orada Nazgûl’u toplar. Moria’da bir Balrog belirir ve VI. Durin’i öldürür.
1981 I. Náin öldürülür. Cüceler Moria’dan kaçar. Lórien’deki Silvan Elflerinin çoğu güneye kaçar. Amroth ve Nimrodel kayboldu.
1999 I. Thráin Erebor’a gelir ve ‘Dağ’ın Altında’ bir cüce krallığı kurar.
2002 Nazgûl Mordor’dan çıkar ve Minas İthil’i kuşatır.
2043 Sonradan Minas Morgul olarak bilinen Minas Ithil’in düşüşü. Palantír ele geçirilir.
2000 Eärnur Gondor Kralı olur. Cadı Kral ona meydan okur.
2050 Meydan okuma yenilenir. Eärnur Minas Morgul’a at sürer ve kaybolur. Mardil ilk Yöneten Vekilharç olur.
2060 Dol Guldur’un gücü artar. Bilgeler bunun Sauron’un yeniden şekillenmesi olabileceğinden korkar.
2063 Gandalf Dol Guldur’a gider. Sauron geri çekilir ve Doğu’da saklanır. Dikkatli Barış başlar. Nazgûl Minas Morgul’da sessiz kalır.
2210 I. Thorin Erebor’dan ayrılır ve kuzeye, Durin’in Halkı’ndan geriye kalanların çoğunun toplandığı Gri Dağlar’a gider.
2340 I. Isumbras on üçüncü Reis ve Took soyundan gelen ilk kişi olur. Yaşlıer Buckland’ı işgal etti.
2460 Dikkatli Barış sona erer. Sauron daha da güçlenmiş olarak Dol Guldur’a döner.
2463 Ak Konsey kurulur. Bu sıralarda Ülken Déagol Tek Yüzük’ü bulur ve Sméagol tarafından öldürülür.
2470 Bu sırada Sméagol-Gollum Dumanlı Dağlar’da saklanır.
2475 Gondor’a saldırı yeniden başlar. Osgiliath sonunda harap olur ve taş köprüsü yıkılır.
c. 2480 Orklar, Eriador’a giden tüm geçitleri engellemek için Dumanlı Dağlar’da gizli mevkiler oluşturmaya başlar. Sauron yaratıklarıyla Moria’yı ele geçirmeye başlar.
2509 Celebrían’ın yolu, Lórien’e giderken Kızılboynuz Geçidi’nde kesilir ve zehirli bir yara alır.
2510 Celebrían Deniz üzerinden ayrılır. Orklar ve Doğudölleri, Calenardhon’u istila eder. Genç Eorl, Celebrant Çayırı zaferini kazanır. Rohirrim Calenardhon’a yerleşir.
2545 Eorl, Wold’daki savaşta düşer.
2569 Eorl oğlu Brego Altın Salon’u tamamlar.
2570 Brego’nun oğlu Baldor Yasak Kapı’ya girer ve kaybolur. Bu sırada Ejderhalar uzak Kuzey’de yeniden ortaya çıkar ve Cüceleri etkilemeye başlar.
2589 Dáin I bir ejderha tarafından öldürülür.
2590 Thrór Erebor’a döner. Kardeşi Grór Demir Tepeler’e gider.
c. 2670 Tobold, Güneydirhem’e (Southfarthing) ‘pipo otu’ eker.
2683 Isengrim II onuncu Reis olur ve Büyük Kovukların kazılarına başlar.
2698 Ecthelion I, Minas Tirith’teki Ak Kule’yi yeniden inşa eder.
2740 Orklar Eriador’u istilalarını yeniler.
2747 Bandobras Took, Kuzeydirhem’de bir Ork grubunu yener.
2758 Rohan batıdan ve doğudan saldırıya uğrayıp istila edilir. Gondor, Korsan filoları tarafından saldırıya uğrar. Rohanlı Helm (Miğfer), Miğfer Dibi’ne sığınır. Wulf Edoras’ı ele geçirir. 2758-9: Bunu Uzun Kış izler. Eriador ve Rohan’da büyük acılar ve can kayıpları yaşanır. Gandalf Shire halkının yardımına gelir.
2759 Helm’in (Miğfer’in) ölümü. Fréaláf, Wulf’u kovar ve Yurt Kralları’nın ikinci soyu başlar. Saruman Isengard’a yerleşir.
2770 Ejderha Smaug Erebor’a iner. Dale yok edilir. Thrór, Thráin II ve Thorin II ile kaçar.
2790 Thrór Moria’da bir Ork tarafından öldürüldü. Cüceler intikam savaşı için bir araya gelir. Daha sonra Yaşlı Took olarak bilinen Gerontius’un doğumu.
2793 Cüceler ve Orklar Savaşı başlar.
2799 Moria’nın Doğu Kapısı önündeki Nanduhirion Savaşı. Dáin Demir-ayak Demir Tepeler’e geri döner. Thráin II ve oğlu Thorin batıya doğru dolaşır. Shire’ın ötesindeki Ered Luin’in güneyine yerleşirler (2802).
2800-64 Kuzeyden gelen orklar Rohan’ın başına bela olur. Kral Walda onlar tarafından öldürüldü (2861).
2841 Thráin II Erebor’u tekrar ziyaret etmek için yola çıkar, ancak Sauron’un hizmetkârları tarafından takip edilir.
2845 Cüce Thráin Dol Guldur’da hapsedilir; Yedi Yüzük’ün sonuncusu ondan alınır.
2850 Gandalf tekrar Dol Guldur’a girer ve buranın efendisinin aslında Sauron olduğunu, tüm Yüzükleri toplayıp Tek’ten ve Isildur’un Varisi’nden haber aramakta olduğunu keşfeder. Thráin’i bulur ve Erebor’un anahtarını alır. Thráin Dol Guldur’da ölür.
2851 Ak Divan toplanır. Gandalf Dol Guldur’a saldırılmasını ister. Saruman onu bastırır. Saruman Ferah Çayırları yakınlarında aramaya başlar.
2872 Gondorlu Belecthor II ölür. Ak Ağaç ölür ve fidesi bulunamaz. Ölü Ağaç ayakta kalır.
2885 Sauron’un elçileri tarafından kışkırtılan Haradrim, Poros’u geçer ve Gondor’a saldırır. Rohanlı Folcwine’in oğulları Gondor’un hizmetinde katledilir.
2890 Bilbo Shire’da doğdu.
2901 Ithilien’in kalan sakinlerinin çoğu Mordor Uruklarının saldırıları nedeniyle burayı terk eder. Henneth Annûn’un gizli sığınağı inşa edilir.
2907 Aragorn II’nin annesi Gilraen’in doğumu.
2911 Kötü Kış. Baranduin ve diğer nehirler donmuştur. Ak Kurtlar kuzeyden Eriador’u istila eder.
2912 Büyük seller Enedwaith ve Minhiriath’ı harap eder. Tharbad harap olur ve terk edilir.
2920 Yaşlı Took’un Ölümü.
2929 Dünedainli Arador oğlu Arathorn, Gilraen ile evlendi.
2930 Arador Troller tarafından katledilir. Minas Tirith’te Ecthelion II’nin oğlu Denethor II’nin doğumu.
2931 Arathorn II’nin oğlu Aragorn 1 Mart’ta doğar.
2933 Arathorn II katledilir. Gilraen Aragorn’u Imladris’e götürür. Elrond onu evlatlığı olarak kabul eder ve ona Estel (Umut) adını verir; soyu gizlenir.
2939 Saruman, Sauron’un hizmetkârlarının Ferah Çayırları yakınlarındaki Anduin’i araştırdığını ve Sauron’un Isildur’un sonunu öğrendiğini öğrenir. Telaşlanır ama Divan’a hiçbir şey söylemez.
2941 Thorin Meşekalkan ve Gandalf Bilbo’yu Shire’da ziyaret eder. Bilbo Sméagol-Gollum ile tanışır ve Yüzük’ü bulur. Ak Divan toplanır; Saruman Dol Guldur’a saldırmayı kabul eder, çünkü artık Sauron’un Nehir’i aramasını engellemek istemektedir. Sauron planlarını yaptıktan sonra Dol Guldur’u terk eder. Dale’de Beş Ordular Savaşı. Thorin II’nin ölümü. Esgarothlu Ozan Smaug’u öldürür. Demir Tepeler’den Dáin Dağ’ın Altındaki Kral olur (Dáin II).
2942 Bilbo Yüzük’le birlikte Shire’a döner. Sauron gizlice Mordor’a döner.
2944 Bard Dale’i yeniden inşa eder ve Kral olur. Gollum Dağlar’dan ayrılır ve Yüzük Hırsızı’nı aramaya başlar.
2948 Rohan Kralı Thengel oğlu Théoden doğdu.
2949 Gandalf ve Balin Shire’da Bilbo’yu ziyaret eder.
2950 Finduilas, Dol Amrothlu Adrahil’in kızı, doğar.
2951 Sauron kendini açıkça ortaya çıkarır ve Mordor’da güç toplar. Barad-dûr’u yeniden inşa etmeye başlar. Gollum Mordor’a doğru döner. Sauron, Dol Guldur’u yeniden işgal etmeleri için üç Nazgûl gönderir.
Elrond ‘Estel’e gerçek adını ve soyunu açıklar ve ona Narsil’in parçalarını teslim eder. Lórien’den yeni dönen Arwen, Imladris ormanında Aragorn’la karşılaşır. Aragorn Yabaneller’e gider.
2953 Ak Konsey’in son toplantısı. Yüzükler hakkında tartışırlar. Saruman, Tek Yüzük’ün Anduin’den Deniz’e geçtiğini keşfetmiş gibi davranır. Saruman kendisine ait olduğunu düşündüğü Isengard’a çekilir ve orayı güçlendirir. Gandalf’ı kıskandığı ve ondan korktuğu için, onun tüm hareketlerini izlemek üzere casuslar yerleştirir; ve Shire’a olan ilgisini not eder. Çok geçmeden Bree’de ve Güneydirhem’de (Southfarthing) ajanlar tutmaya başlar.
2954 Hüküm Dağı tekrar alev alır. Ithilien’in son sakinleri Anduin üzerinden kaçar.
2956 Aragorn, Gandalf ile tanışır ve dostlukları başlar.
2957-80 Aragorn büyük yolculuklarına ve gezintilerine çıkar. Thorongil adıyla kimliğini gizleyerek hem Rohanlı Thengel’e hem de Gondorlu Ecthelion II’ye hizmet eder.
2968 Frodo’nun doğumu
2976 Denethor Dol Amrothlu Finduilas’la evlenir.
2977 Bard’ın oğlu Bain, Dale Kralı olur.
2978 Denethor II’nin oğlu Boromir’in doğumu.
2980 Aragorn Lórien’e girer ve orada Arwen Undómiel ile tekrar karşılaşır. Aragorn ona Barahir’in yüzüğünü verir ve Cerin Amroth tepesinde birbirlerine bağlılık yemini ederler. Bu sıralarda Gollum Mordor sınırlarına ulaşır ve Shelob ile tanışır. Théoden Rohan Kralı olur. Samwise’ın doğumu.
2983 Denethor’un oğlu Faramir doğdu.
2984 Ecthelion II’nin ölümü. Denethor II, Gondor Vekilharcı olur.
2988 Finduilas genç yaşta ölür.
2989 Balin Erebor’dan ayrılır ve Moria’ya girer.
2991 Éomer Eomund’un oğlu Rohan’da doğar.
2994 Balin hayatını kaybeder ve cüce kolonisi yok edilir.
2995 Éomer’in kız kardeşi Éowyn doğdu.
c. 3000 Mordor’un gölgesi gittikçe artar. Saruman Orthanc’ın palantírini kullanmaya cesaret eder, ama Ithil-taşına sahip olan Sauron tarafından tuzağa düşürülür. Konsey’e ihanet eder. Casusları Shire’ın Kolcular tarafından sıkı bir şekilde korunduğunu bildirir.
3001 Bilbo’nun veda ziyafeti. Gandalf onun yüzüğünün Tek Yüzük olduğundan şüphelenir. Shire’daki muhafız sayısı iki katına çıkar. Gandalf Gollum’dan haber arar ve Aragorn’un yardımını ister.
3002 Bilbo, Elrond’un misafiri olur ve Ayrıkvadi’ye yerleşir.
3004 Gandalf Frodo’yu Shire’da ziyaret eder ve bunu sonraki dört yıl boyunca aralıklarla yapar.
3007 Bain oğlu Brand Dale’de Kral oldu. Gilraen’in ölümü.
3008 Sonbaharda Gandalf Frodo’ya son ziyaretini yapar.
3009 Gandalf ve Aragorn sonraki sekiz yıl boyunca aralıklarla Gollum’un peşine düşer, Anduin, Kuyutorman ve Rhovanion vadilerinden Mordor sınırlarına kadar ararlar. Bu yıllar içinde bir ara Gollum’un kendisi de Mordor’a girer ve Sauron tarafından yakalanır. Elrond Arwen’i çağırır ve o da Imladris’e döner; Dağlar ve doğudaki tüm topraklar tehlikeli olmaya başlamıştır.
3017 Gollum Mordor’dan salınır. Ölü Bataklıklar’da Aragorn tarafından yakalanır ve Kuyutorman’daki Thranduil’e getirilir. Gandalf Minas Tirith’i ziyaret eder ve Isildur’un kayıtlarını okur.

BÜYÜK YILLAR

3018

April

12 Gandalf Hobbitköy’e ulaşır.

Haziran

20 Sauron Osgiliath’a saldırır. Aynı zamanda Thranduil saldırıya uğrar ve Gollum kaçar.

Yıl Ortası Günü- Gandalf Radagast’la buluşur.

Temmuz

4 Boromir Minas Tirith’ten yola çıkar.
10 Gandalf Orthanc’ta hapsedilir.

 

Ağustos

Gollum’un izi kaybedilir. Gollum’un bu sıralarda hem Elfler hem de Sauron’un hizmetkârları tarafından avlandığı için Moria’ya sığındığı düşünülür; ama sonunda Batı Kapısı’na giden yolu keşfettiğinde dışarı çıkamamıştır.

Eylül

18 Gandalf sabah erken saatlerde Orthanc’tan kaçar. Kara Süvariler Isen Sığlıkları’nı geçer.
19 Gandalf Edoras’a bir dilenci olarak gelir ama içeri alınmaz.
20 Gandalf Edoras’a girer. Théoden ona gitmesini emreder: ‘İstediğin atı al, ama yarın gün kavuşmadan gitmiş ol!
21 Gandalf Shadowfax’la karşılaşır, ama at onun yaklaşmasına izin vermez. Gölgeyele’yi (Shadowfax) tarlaların ötesine kadar takip eder.
22 Kara Süvariler akşam vakti Sarn Ford’a ulaşır; Kolcuların nöbetçilerini kovarlar. Gandalf Gölgeyele’yi (Shadowfax) ehlileştirir.
23 Dört Süvari şafaktan önce Shire’a girer. Diğerleri Kolcuları doğuya doğru takip eder ve sonra Yeşil Yol’u gözlemek için geri döner. Bir Kara Süvari gece karanlığında Hobbitköy’e gelir. Frodo Çıkınçıkmazı’ndan (Bag End) ayrılır. Shadowfax’ı ehlileştiren Gandalf Rohan’dan yola çıkar.
24 Gandalf Isen’i geçiyor.
26 Yaşlı Orman. Frodo Bombadil’e gelir.
27 Gandalf Grisel’i geçiyor. Bombadil ile ikinci gece.
28 Hobbitler bir Höyüklü Kişi tarafından yakalanır. Gandalf Sarn Ford’a ulaşır.
29 Frodo gece Bree’ye ulaşır. Gandalf Gaffer’ı ziyaret eder.
30 Çukurçay (Crickhollow) ve Bree’deki han erken saatlerde baskına uğrar. Frodo Bree’den ayrılır. Gandalf Çukurçay’a gelir ve gece Bree’ye ulaşır.

Ekim

1 Gandalf Bree’den ayrılır.
3 Gece Fırtınabaşı’nda (Weathertop) saldırıya uğrar.
6 Fırtınabaşı’nın (Weathertop) dibindeki kamp yeri saldırıya uğrar. Frodo yaralanır.
9 Glorfindel Ayrıkvadi’den ayrılır.
11 Atlıları Mitheithel Köprüsü’nden uzaklaştırır.
13 Frodo Köprü’yü geçer.
18 Glorfindel alacakaranlıkta Frodo’yu bulur. Gandalf Ayrıkvadi’ye ulaşır.
20 Bruinen’in Nehri’nden kaçış.
24 Frodo iyileşir ve uyanır. Boromir gece Ayrıkvadi’ye varır.
25 Elrond’un Divanı.

Aralık

25 Yüzük Kardeşliği alacakaranlıkta Ayrıkvadi’den ayrılır.

3019

Ocak

8 Kardeşlik Hollin’e ulaşır.
11,12 Caradhras’ta kar.
13 Erken saatlerde Kurtlar tarafından saldırı. Kafile gece karanlığında Moria’nın batı kapısına ulaşır. Gollum Yüzük Taşıyıcısını takip etmeye başlar.
14 Yirmi bir numaralı salonda bir gece.
15 Khazad-dûm Köprüsü ve Gandalf’ın düşüşü. Bölük gece geç saatlerde Nimrodel’e ulaşır.
17 Kardeşlik akşam saatlerinde Caras Galadhon’a gelir.
23 Gandalf Balrog’u Zirakzigil’in zirvesine kadar takip eder.
25 Balrog’u aşağı atar ve orada ölür. Bedeni tepede yatar.

Şubat

15 Galadriel’in Aynası. Gandalf hayata döner ve trans halinde yatar.
16 Lórien’e veda. Batı kıyısında saklanan Gollum ayrılışı izler.
17 Gwaihir, Gandalf’ı Lórien’e getirir.
23 Kayıklar gece Sarn Gebir yakınlarında saldırıya uğrar.
25 Kardeşlik Argonath’ı geçer ve Parth Galen’de kamp kurar. Birinci Isen Sığlıkları Savaşı; Théoden’in oğlu Théodred katledilir.
26 Kardeşlik’in dağılması. Boromir’in ölümü; borusu Minas Tirith’te duyulur. Meriadoc ve Peregrin yakalandı. Frodo ve Samwise doğudaki Emyn Muil’e girerler. Aragorn akşam vakti Orkların peşine düşer. Éomer Ork grubunun Emyn Muil’den indiğini duyar.
27 Aragorn gün doğarken batı kayalığına ulaşır. Éomer, Theoden’in emirlerine karşı gelerek Orkları takip etmek üzere gece yarısı Doğuağıl’dan yola çıkar.
28 Éomer Orkları Fangorn Ormanı’nın hemen dışında yakalar.
29 Meriadoc ve Pippin kaçar ve Ağaçsakal’la buluşur. Rohirrim gün doğarken saldırır ve Orkları yok eder. Frodo Emyn Muil’den iner ve Gollum’la karşılaşır. Faramir Boromir’in cenaze kayığını görür. Ent Meclisi başlar.
30 Edoras’a dönen Éomer, Aragorn’la karşılaşır.

Mart

1 Frodo şafak vakti Ölü Bataklıklar’dan geçmeye başlar. Ent Meclisi devam eder. Aragorn Ak Gandalf’la karşılaşır. Edoras’a doğru yola çıkarlar. Faramir Ithilien’e gitmek üzere Minas Tirith’ten ayrılır.
2 Frodo Bataklıklar’ın sonuna gelir. Gandalf Edoras’a gelir ve Théoden’i iyileştirir. Rohirrim batıya, Saruman’a karşı at sürer. İkinci Isen Sığlıkları Savaşı. Erkenbrand yenilir. Ent Meclisi öğleden sonra sona erer. Entler Isengard’a yürür ve gece oraya ulaşır.
3 Théoden Miğfer Dibi’ne çekilir. Boruşehir Savaşı başlar. Entler Isengard’ın mahvını gerçekleştirir.
4 Théoden ve Gandalf Miğfer Dibi’nden Isengard’a doğru yola çıkarlar. Frodo, Morannon’un Çorak Toprakları’nın kenarındaki cüruf tepelerine ulaşır.
5 Théoden öğlen Isengard’a varır. Orthanc’ta Saruman’la müzakere. Kanatlı Nazgûl Dol Baran’daki kampı geçer. Gandalf Peregrin’le birlikte Minas Tirith’e doğru yola çıkar. Frodo Morannon’da saklanır ve alacakaranlıkta oradan ayrılır.
6 Aragorn erken saatlerde Dúnedain ile karşılaşır. Théoden Boruşehir’den (Hornburg) Harrowdale’e doğru yola çıkar. Aragorn daha sonra yola çıkar.
7 Frodo, Faramir tarafından Henneth Annûn’a götürülür. Aragorn gece karanlığında Dunharrow’a gelir.
8 Aragorn şafak vakti ‘Ölülerin Yolları’na çıkar; Erech’e gece yarısı ulaşır. Frodo Henneth Annûn’dan ayrılır.
9 Gandalf Minas Tirith’e ulaşır. Faramir Henneth Annûn’dan ayrılır. Aragorn Erech’ten yola çıkar ve Calembel’e gelir. Alacakaranlıkta Frodo Morgul Yolu’na ulaşır. Théoden Dunharrow’a gelir. Karanlık Mordor’dan dışarı akmaya başlar.
10 Şafaksız Gün. Rohan’ın Toplanması: Rohirrim Harrowdale’den yola çıkar. Faramir Gandalf tarafından şehrin kapılarının dışında kurtarılır. Aragorn Ringló’yu geçer. Morannon’dan bir ordu Cair Andros’u alır ve Anórien’e geçer. Frodo Yol Ayrımı’nı geçer ve Morgul ordusunun yola çıktığını görür.
11 Gollum Shelob’u ziyaret eder, ama Frodo’nun uyuduğunu görünce neredeyse pişman olur. Denethor Faramir’i Osgiliath’a gönderir. Aragorn Linhir’e ulaşır ve Lebennin’e geçer. Doğu Rohan kuzeyden istila edilir. Lórien’e ilk saldırı.
12 Gollum Frodo’yu Shelob’un inine götürür. Faramir Geçit Kaleleri’ne çekilir. Théoden Min-Rimmon’un altında kamp kurar. Aragorn düşmanı Pelargir’e doğru sürer. Entler Rohan’ın istilacılarını yener.
13 Frodo, Cirith Ungol Orkları tarafından esir alınır. Pelennor istila edilir. Faramir yaralanır. Aragorn Pelargir’e ulaşır ve filoyu ele geçirir. Théoden Drúadan Ormanı’nda.
14 Samwise Frodo’yu Kule’de bulur. Minas Tirith kuşatılır. Vahşi Adamlar’ın önderliğindeki Rohirrim Gri Orman’a gelir.
15 Erken saatlerde Cadı Kral Şehir’in Kapılarını kırar. Denethor kendini bir ateşte yakar. Rohirrim’in boru sesleri horoz ötüşü vaktinde duyulur. Pelennor Savaşı. Théoden katledilir. Aragorn Arwen’in sancağını çeker. Frodo ve Samwise kaçar ve Morgai boyunca kuzeye doğru yolculuklarına başlarlar. Kuyutorman’da ağaçların altında savaş; Thranduil Dol Guldur kuvvetlerini geri püskürtür. Lórien’e ikinci saldırı.
16 Komutanların tartışması. Morgai’den Frodo kampın üzerinden Hüküm Dağı’na bakmaktadır.
17 Dale Savaşı. Kral Brand ve Kral Dáin Demirayak düşer. Birçok Cüce ve İnsan Erebor’a sığınır ve kuşatılır. Shagrat Frodo’nun pelerinini, mithril zırhını ve kılıcını Barad-dûr’a getirir.
18 Batı’nın Ordusu Minas Tirith’ten yola çıkar. Frodo Carach Angren’i görür; Durthang’dan Udûn’a giden yolda Orklar tarafından yakalanır.
19 Ordu Morgul Vadisi’ne gelir. Frodo ve Samwise kaçar ve Barad-dûr’a giden yol boyunca yolculuklarına başlarlar.
22 Korkunç gece karanlığı. Frodo ve Samwise yoldan ayrılıp güneye, Hüküm Dağı’na yönelirler. Lórien’e üçüncü saldırı.
23 Ordu Ithilien’den ayrılır. Aragorn gönülsüzleri gönderir. Frodo ve Samwise silahlarını ve teçhizatlarını atarlar.
24 Frodo ve Samwise Hüküm Dağı’nın eteklerine doğru son yolculuklarını yaparlar. Ordu, Morannon’un Issızlığı’nda kamp kurar.
25 Ordu, Cüruf Tepeleri’nde kuşatılmıştır. Frodo ve Samwise Sammath Naur’a ulaşırlar. Gollum Yüzük’ü ele geçirir ve Kıyamet Çatlakları’na düşer. Barad-dûr’un çöküşü ve Sauron’un sonu.

Kara Kule’nin yıkılmasından ve Sauron’un yok olmasından sonra, ona karşı çıkan herkesin kalbinden Gölge kalktı ama hizmetkârlarının ve müttefiklerinin üzerine korku ve umutsuzluk çöktü. Lórien, Dol Guldur’dan üç kez saldırıya uğramıştı ama o diyarın elf halkının yiğitliği bir yana, orada yaşayan güç, Sauron bizzat oraya gelmedikçe kimsenin üstesinden gelemeyeceği kadar büyüktü. Sınırlardaki güzel ormanlara büyük zarar verilmiş olsa da, saldırılar geri püskürtüldü; ve Gölge geçtiğinde, Celeborn öne çıktı ve Lórien ordusunu birçok kayıkla Anduin üzerinden geçirdi. Dol Guldur’u aldılar ve Galadriel surlarını yıkıp çukurlarını açığa çıkardı ve orman temizlendi.

Kuzey’de de savaş ve kötülük vardı. Thranduil’in krallığı istila edildi ve ağaçların altında uzun savaşlar oldu ve yangın büyük yıkımlara neden oldu; ama sonunda Thranduil zafer kazandı. Ve Elflerin Yeni Yıl gününde, Celeborn ve Thranduil ormanın ortasında buluştular; ve Kuyutorman’ın adını Eryn Lasgalen, Yeşil Yapraklar Ormanı olarak değiştirdiler. Thranduil ormanda yükselen dağlara kadar olan tüm kuzey bölgesini kendi topraklarına kattı; Celeborn da Darağaçlar’ın aşağısındaki tüm güney ormanını aldı ve buraya Doğu Lórien adını verdi; aradaki tüm geniş orman Beorningler’e ve Ormanadamları’na verildi. Ama Galadriel’in gidişinden birkaç yıl sonra Celeborn krallığından usanıp Elrond’un oğullarıyla birlikte yaşamak için Imladris’e gitti. Yeşilorman’da Silvan Elfleri sorun yaşamadan kaldılar ama Lórien’de eski halkından sadece birkaç kişi ne yazık ki kalmıştı ve Caras Galadhon’da artık ne ışık ne de şarkı vardı.

Büyük ordular Minas Tirith’i kuşattığı sırada, uzun zamandır Kral Brand’ın sınırlarını tehdit eden Sauron’un müttefiklerinden bir ordu Karnen Nehri’ni geçti ve Brand Dale’e geri sürüldü. Orada Erebor Cüceleri’nin yardımını aldı; Dağ’ın eteklerinde büyük bir savaş oldu. Üç gün sürdü ama sonunda hem Kral Brand hem de Kral Dáin Demirayak öldürüldü ve Doğudölleri zafer kazandı. Ama Kapı’yı alamadılar ve hem Cüceler hem de İnsanlardan pek çoğu Erebor’a sığındı ve orada bir kuşatmaya dayandılar.

Güney’deki büyük zaferlerin haberi geldiğinde, Sauron’un kuzey ordusu dehşete kapıldı; kuşatılanlar ileri çıkarak onları bozguna uğrattı ve kalanlar Doğu’ya kaçarak Dale’i bir daha rahatsız etmedi. Sonra Brand’ın oğlu Bard II Dale’de Kral oldu ve Dain’in oğlu Thorin III Taşmiğfer Dağ’ın Altındaki Kral oldu. Kral Elessar’ın taç giyme törenine elçilerini gönderdiler; ve krallıkları o zamandan beri, yaşamlarının sonuna dek, Gondor’la dostluk içinde kaldı; Batı’nın Kralı’nın tacı ve koruması altındaydılar.

BARAD-DÛR’UN DÜŞÜŞÜNDEN ÜÇÜNCÜ ÇAĞIN SONUNA KADAR GEÇEN KISA GÜNLER

3019

S.H. 1419

27 Mart. Bard II ve Thorin III Taşmiğfer, düşmanı Vadi’den sürer.

28 Mart Celeborn Anduin’i geçti; Dol Guldur’un yıkımı başladı.

6 Nisan. Celeborn ve Thranduil’in buluşması.

8 Nisan Yüzük Taşıyıcıları Cormallen Alanı’nda onurlandırıldı.

1 Mayıs. Kral Elessar’ın taç giymesi; Elrond ve Arwen Ayrıkvadi’den yola çıkarlar.

8 Mayıs Éomer ve Éowyn, Elrond’un oğullarıyla birlikte Rohan’a doğru yola çıkar.

20 Mayıs Elrond ve Arwen Lórien’e gelir.

27 Mayıs Arwen ve maiyeti Lórien’den ayrılır.

14 Haziran. Elrond’un oğulları Arwen’i Edoras’a götürmek üzere kafileyi karşılar.

16 Haziran Gondor’a doğru yola çıkarlar.

25. Kral Elessar Ak Ağaç’ın fidanını bulur.

1 Esnek* Arwen Şehir’e gelir.

Yıl Ortası Günü. Elessar ve Arwen’in düğünü.

*Shire hesabında aylar 30 gün olduğu için, artan beş günün üçü haziranla temmuz arasına, ikisi de eski yıl ile yeni yıl arasına yerleştirilir, bu günler hiçbir aya dahil edilmezdi. Haziran ve temmuz arasındaki günlere Esnekgünler adı verilirdi. Bu hesapla, 1 Esnek, 30 Hazirandan sonraki gün oluyor, (y. n.)

18 Temmuz. Éomer Minas Tirith’e döner.

22 Temmuz Kral Théoden’in cenazesi yola çıkar.

7 Ağustos. Kafile Edoras’a gelir.

10 Ağustos Kral Théoden’in cenazesi.

14 Ağustos Konuklar Kral Éomer’den ayrılırlar.

15 Ağustos Ağaçsakal Saruman’ı serbest bırakır.

18 Ağustos Miğfer Dibi’ne gelirler.

22 Ağustos Isengard’a gelirler; günbatımında Batı’nın Kralı’ndan ayrılırlar.

28 Ağustos Saruman’a yetişirler; Saruman Shire’a doğru döner.

6 Eylül Moria Dağları’nı görünce dururlar.

13 Eylül Celeborn ve Galadriel ayrılır, diğerleri Ayrıkvadi’ye doğru yola çıkar.

21Eylül Ayrıkvadi’ye dönerler.

22 Eylül Bilbo’nun yüz yirmi dokuzuncu doğum günü. Saruman Shire’a gelir.

5 Ekim Gandalf ve Hobbitler Ayrıkvadi’den ayrılırlar.

6 Ekim Bruinen Geçidi’ni geçerler; Frodo ilk kez acısının geri döndüğünü hisseder.

28 Ekim Gece karanlığında Bree’ye varırlar.

30 Ekim Bree’den ayrılırlar. ‘Gezginler’ karanlıkta Brandywine Köprüsü’ne gelirler.

1 Kasım. Frogmorton’da tutuklandılar.

2 Kasım Subaşı’na gelirler ve Shire halkını ayaklandırırlar.

3 Kasım Subaşı Savaşı ve Saruman’ın Göçü. Yüzük Savaşı’nın sonu.

3020

S.H. 1420: Büyük Bolluk Yılı

13 Mart. Frodo hastalanır (Shelob tarafından zehirlenmesinin yıldönümünde).

6 Nisan. Parti Alanı’nda mallorn çiçekleri.

1 Mayıs. Samwise Rose ile evlenir.

Yıl Ortası Günü. Frodo belediye başkanlığından istifa eder ve Will Whitfoot görevine geri döner.

22 Eylül. Bilbo’nun yüz otuzuncu doğum günü.

6 Ekim. Frodo yine hastalanır.

3021

S.H. 142I: Üçüncü Çağın Sonu

13 Mart. Frodo yine hasta.

25. Samwise’ın kızı Adil Elanor’un doğumu. Bugün Gondor’un hesaplarına göre Dördüncü Çağ başladı.

21 Eylül. Frodo ve Samwise Hobbitköy’den yola çıktılar.

22. Yüzüklerin Bekçileri’nin Son Yolculuğu

29. Gri Limanlar’a gelirler. Frodo ve Bilbo Üç Taşıyıcı ile birlikte Deniz üzerinden yola çıkarlar. Üçüncü Çağ’ın sonu.

6 Ekim. Samwise Çıkınçıkmazı’na döner.

YÜZÜK KARDEŞLİĞİ’Nİ OLUŞTURANLARIN DAHA SONRA BAŞLARINA GELENLER

yılların öyküsü

(Shire Takvimiyle)

S.R. 1422 Bu yılın başlangıcıyla birlikte Shire’daki yıl hesabında Dördüncü Çağ başladı; ancak Shire Hesabı yıllarının tarihleri aynen devam etti.
1427 Will Whitfoot istifa eder. Samwise Shire’ın Belediye Başkanı seçilir. Peregrin Took, Uzunayrıklı Elmas ile evlenir. Kral Elessar, İnsanların Shire’a girmemesi için bir ferman yayınlar ve burayı Kuzey Asası’nın koruması altında Özgür Topraklar haline getirir.
1430 Peregrin’in oğlu Faramir doğdu.
1431 Goldilocks, Samwise’ın kızı, doğdu.
1432 Muhteşem olarak anılan Meriadoc, Buckland’ın Efendisi olur. Kral Éomer ve Ithilienli Leydi Éowyn tarafından kendisine büyük hediyeler gönderilir.
1434 Peregrin Took ve Reis olur. Kral Elessar Reis’i, Efendi’yi ve Belediye Başkanı’nı Kuzey Krallığı’nın Danışmanları yapar. Efendi Samwise ikinci kez Belediye Başkanı seçilir.
1436 Kral Elessar kuzeye doğru at sürer ve bir süre Evendim Gölü kıyısında konaklar. Brandywine Köprüsü’ne gelir ve orada dostlarını selamlar. Dúnedain Yıldızı’nı Efendi Samwise’a verir ve Elanor’u Kraliçe Arwen’in baş onursal nedimesi yapar.
1441 Efendi Samwise üçüncü kez Belediye Başkanı olur.
1442 Efendi Samwise, karısı ve Elanor ile birlikte Gondor’a gider ve bir yıl orada kalırlar. Efendi Tolman Cotton Belediye Başkanı’na vekâlet eder.
1448 Efendi Samwise dördüncü kez Belediye Başkanı olur.
1451 Güzel Elanor, Far Downs’ta Greenholmlu Fastred ile evlenir.
1452 Far Downs’dan Tower Hills’e (Emyn Beraid) kadar uzanan West-march, Kral’ın lütfuyla Shire’a dahil edilmiştir. Birçok hobbit oraya taşınır.
1454 Fastred ve Elanor’un oğlu Elfstan Fairbairn doğar.
1455 Efendi Samwise beşinci kez Belediye Başkanı olur.
1462 Efendi Samwise altıncı kez Belediye Başkanı olur. Reis onun isteği üzerine Fastred’i Westmarch’ın Muhafızı yapar. Fastred ve Elanor, soylarından gelen Fairbairn’lerin nesiller boyu mesken tutacağı Kule Tepeleri’ndeki Kulealtı’na yerleşirler.
1463 Faramir Took, Samwise’ın kızı Goldilocks ile evlenir.
1469 Efendi Samwise yedinci ve son kez Belediye Başkanı olur. 1476 yılında, görevinin sonunda doksan altı yaşındadır.
1482 Efendi Samwise’ın karısı Bayan Rose’un Yıl Ortası Günü ölümü. 22 Eylül’de Usta Samwise Çıkınçıkmazın’dan yola çıkar. Kule Tepeleri’ne gelir ve en son Elanor tarafından görülür; daha sonra Fairbairn’ler tarafından saklanan Kırmızı Kitap’ı ona verir. Aralarında Elanor’dan Samwise’ın Kuleleri geçip Gri Limanlar’a gittiği ve Yüzük Taşıyıcıları’nın sonuncusu olarak Deniz’in üzerinden geçtiği rivayeti aktarılır.
1484 Yılın ilkbaharında Rohan’dan Buckland’a, Kral Éomer’in Efendi Holdwine’ı bir kez daha görmek istediğine dair bir mesaj iletilir. Meriadoc o zamanlar 102 yaşındaydı ama hâlâ dinçti. Dostu Reis’e danıştı ve kısa bir süre sonra mallarını ve işlerini oğullarına devredip Sarn Ford üzerinden at sürerek uzaklaştılar ve Shire’da bir daha görülmediler. Daha sonra Efendi Meriadoc’un Edoras’a geldiği ve o sonbaharda ölmeden önce Kral Éomer’in yanında olduğu duyuldu. Sonra o ve Reis Peregrin Gondor’a gittiler ve orada kendilerine kalan kısa yılları geçirdiler, ta ki ölüp Rath Dínen’de Gondor’un uluları arasına gömülene dek.
1541 Bu yılın 1 Mart’ında* Kral Elessar vefat etti. Meriadoc ile Peregrin’in mezarları büyük kralın yatağının yanına konmuştu. Sonra Legolas Ithilien’de gri bir gemi inşa etti ve Anduin’den aşağı, Deniz’in üzerinden yelken açtı; ve söylendiğine göre onunla birlikte Cüce Gimli de gitti. Ve o gemi de gittiğinde, Orta Dünya’da Yüzük Kardeşliği’nden kimse kalmamıştı.

* Dördüncü Çağ, Gondor takvimiyle 120.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir