Amazon ve Tolkien Vakfı Arasındaki Yüzüklerin Efendisi Ekleri Anlaşmasının Detayları ve Bitmemiş Öyküler’in Yayın Hakları İddiası

TheOneRing.net’e göre Yüzüklerin Efendisi dizisinin yapımcılığını üstlenen Amazon’un Tolkien Vakfı (Estate) ile yaptığı anlaşmaya Yüzüklerin Efendisi Ekleri’ne ek olarak Bitmemiş Öyküler de dahil! Peki bu doğruysa ne anlama geliyor?

Bildiğiniz üzere AmazonTolkien Vakfı ile Orta Dünya’nın 2. Çağ’ında geçecek bir dizinin yayın hakları için bir anlaşma yapmıştı. Anlaşma, Christopher Tolkien’in yönetimi devrettiği dönemde gerçekleşmişti. Tolkien Vakfı ile yasal hakların bir bölümünü elinde tutan Saul Zentz firmasına tam olarak 250 Milyon Dolar ödenmişti.

Yapılan anlaşmanın detaylarıyla ilgili ilk açıklamayı dizi ekibinde yer alan ve Tolkien’in mirasına bağlı kalınması için mücadele edeceğinden emin olduğumuz Tolkien Alimi (Scholar) Tom Shippey yapmış ve Yüzüklerin Efendisi dizisinin 1. ve 3. Çağ’ı kesinlikle almayacağını söylemişti. Bu noktaya kadar her şey olması gerektiği gibi giderken ansızın kimsenin beklemediği bir gelişme yaşandı.

Tom Shippey bu açıklamalarından çok kısa bir süre sonra dizi ekibinden ayrıldı. Peki geçtiğimiz aylarda Tom Shippey’nin dizi ekibinden ayrılmasının nedeni neydi? İşte bu noktada, haberimizin ilk cümlesini hatırlatmak istiyoruz Bitmemiş Öyküler ve Yüzüklerin Efendisi Ekleri de Amazon’un anlaşmasının bir parçası. TheOneRingNet’e göre Tom Shippey’nin ayrılmasının nedeni Amazon‘un mevcut diziyle veya bir başka spin-off ile 1. ve/veya 3. Çağ‘a ait konuları ele almak istemesi olabilir.

Amazon’un Serbest Olduğu Konular

Tolkien Vakfı’nın logosu.

Tolkien Vakfı ile yapılan anlaşmada Peter Jacksonın yönettiği Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemelerine kesinlikle yeniden dokunulamayacağına dair önemli bir bölüm bulunuyor. Anlaşmanın bir diğer önemli noktası ise Tolkien’in ana hatlarını çizdiği büyük olaylara “müdahaleler ve eklemeler” yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecek olması. Ancak Amazon bu büyük olaylar arasında yaşananları işlerken tamamen serbest olacak.

Yani, İkinci Çağ’dan olası senaryolar konusunda da ele aldığımız, İkinci Çağ‘ın tüm önemli olayları Tolkien Vakfı‘nın koruması altında ancak Amazon bu olaylar arasında geçen süreci ele alırken, Tolkien‘in eserinde yer almayan bir karakteri diziye eklemekte ya da Tolkien’in eserinde açıklık getirmediği bir konuya kendi yanıtlarını vermekte tamamen serbest.

İşte bu noktada Bitmemiş Öyküler ve Yüzüklerin Efendisi Ekleri’nin haklarına sahip olunması bir soru işareti oluşturuyor. Yüzüklerin Efendisi dizisi için olmasa bile, Amazon başka bir yapımında Orta Dünya‘nın 1. ve 3. Çağ’ına değinebilir mi? Teorik olarak bu mümkün.

Bitmemiş Öyküler ve Yüzüklerin Efendisi Ekleri Nedir ?

Yüzüklerin Efendisi Ekler

The Lord of the Rings Appendices (Ekler), Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabıyla birlikte 1955 yılında yayınlanmıştı. Christopher Tolkien’in düzenlediği Silmarillion‘dan önce İkinci Çağ‘ı ele alan -yayınlanmış- ilk eser.  (İlginçtir, Amazon Ekler bölümünün haklarına da sahip olduğu Kralın Dönüşü kitabının yıl dönümünü kutlamadı…) Ayrıca bu Ekler’de yalnızca 2. Çağ’a değil, 3. Çağ’a dair de bazı konular yer alıyor.

Bu konulardan bizi ilgilendiren, dizide kullanabilecekleri bakacak olursak; Ek A oldukça önemli. Ek A kısmında 3. Çağ ile alakalı birçok kayda değer konu yer alıyor. Bunlar ne yazık ki Aragorn ve Arwen’in öyküsü hariç Türkçe basımda yer almamış. Bu konular:

Ancak Bitmemiş Öyküler‘de 3. Çağ‘da geçen konuların kayda değer bir bölümü Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit ile alakalı olduğundan 3. Çağ‘a dair Bitmemiş Öyküler‘den bir kısım görme şansımız yok gibi.

Teori: 3. Çağ’da Geçen Bir Spin Off

The Lord of the Rings Appencies‘in (Ekler) 3. Çağ’dan da bazı konuları ele aldığını söylemiştik. Bu konular arasında en dikkat çekici olanı ise “Eriador, Arnor ve Isildur’un Varisleri” bölümü. Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili ilk haberler çıkmaya başladığında dizinin Aragorn ile bir noktada bağlantısı olacağı iddia ediliyordu. Hatta Tom Payne isimli oyunucunun Aragorn olacağına yönelik haberler yapılmıştı. Ancak dizinin İkinci Çağ‘da geçeceği duyurulduktan sonra bu olay unutuldu.

Dizinin son sezonuyla birlikte yayınlanacağı söylenen devam dizisinin konusu Isildur’un Varisleri olabilir mi? Nihayetinde Amazon’un haklarına sahip olduğu Yüzüklerin Efendisi Ekleri her ne kadar isimlerin tüm hikayelerini açıklamasa da, dizide büyük olaylar değiştirilmediği sürece Amazon kendi kurgusunu oluşturmakta serbest.

Tüm bu donelere baktığımızda belki de hepimizin yıllardır hayalini kurduğu Arnor’un Düşüşü’nü görebileceğiz! Witch-king‘in, birer birer tüm Arnor Krallıklarını yok ettiğini, Isildur soyunun nasıl topraksız kaldığını izleyebileceğiz.

Direkt olarak Isildur’un Varisleri ele alınmasa da teoride, Ekler‘in hakları dolayısıyla Amazon 3. Çağ‘da geçebilecek ve Yüzüklerin Efendisi-Hobbit üçlemelerinin ele almadığı bir konuyu işlemekte serbest. Yine kim bilir, belki de dizi ilerleye ilerleye Hobbit‘in öncesine kadar gelebilir.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili bütün gelişmeler için bizi twitter, instagram ve facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın! Daha fazla Orta Dünya içeriği için portalımızı inceleyebilirsiniz.

Twitch kanalımıza da bekleriz.

Kaynak: TheOneRing.net

Mutlaka Okuyun!

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı! Oyun 24 Ekim’de Çıkıyor!

Yüzüklerin Efendisi’nin en yeni oyunu Return to Moria oyunu ön siparişe açıldı! Return to Moria …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir