Elendil

 

Elendil

Elendil Künye:

Irk: İnsan
Dil: Adunaic, Sindarin ve Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Numenorlu- Elendil Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Amandil, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Isildur ve Anárion
Doğum Tarihi: 2.Çağ 3119
Hüküm Yılları: 2.Çağ 3320 – 3441
Ölüm Tarihi: 2.Çağ 3441
İkamet Ettiği Yerler: Numenor, Annúminas
Diğer İsimler: Nimruzîr, Voronda, Uzun Elendil
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor ve Arnor’un Yüce Kralı, Dunedain’in Yüce Kralı

Elendil Kimdir?

Numenor yıkılırken kaçmayı başaran insanların lideriydi. Orta-Dünya’ya kaçmış ve oğulları Isildur ile Anarion’la birlikte Gondor ve Arnor Krallıklarını kurmuştu. Son İttifak Savaşında Gil-Galad ile Elendil yan yana savaşmış ve birlikte düşmüşlerdi.

Elendil Numenor’da

İkinci Çağın 3119 yılında Numenor’da doğmuştu. Babası Amandil Andunie’nin Lorduydu. Andunie Lordları Kralın soyundan gelmeseler de asil bir kan taşıyorlardı. Andunie Lordları Kralın Konsey üyeleriydi ve ona danışmanlık yaparlardı.

Valar Numenor Adasını Elflerle birlikte Morgoth’a karşı omuz omuza savaşan İnsanlara ev olması için yaratmıştı. Orta-Dünya’nın batısına Ölümsüz Topraklar’ın doğusuna düşüyordu. Ama Valar Numenor İnsanlarının Ölümsüz Topraklara gelmesini yasaklamıştı. Numenorlular nesillerdir hem bu yasağa hem de kendilerinin ölümlü Elflerin ölümsüz olmasına kızıyordu. Fakat bu isyan Ar Pharazon döneminde tavan yapmıştı. Daha önceleri Valar’dan çekinseler, eksi gelenekleri sürdürseler de Ar Pharazon döneminde Numenor halkı iyice kontrolden çıktı.

3262 yılında Numenor Kralı Ar-Pharazon kendisini İnsanların Kralı ilan eden Sauron’a karşı savaşmak için Orta-Dünya’ya yelken açmıştı. Sauron Numenor ordusunun ihtişamını görünce çok korktu. Bu yüzden Barad-dur’dan kalkıp bizzat teslim oldu. Böylece Ar Pharazon Sauron’u esir etmiş ve gururla Numenor’a götürmüştü. Aslında Sauron kendisi teslim olmuştu çünkü Numenor’u yıkmak istiyordu. Ve Numenor’un kılıç gücüyle ele geçirilmeyeceğini ordusunu görünce anlamıştı. Çünkü Numenor ordusu ve donanması o çağda Orta Dünya’da rakipsizdi. Sauron zaten Valar’a kin besleyen Ar-Pharazon ve halkının Morgoth’a tapınmalarını sağlamıştı. Böylece onların ölümsüzlük ile güç isteklerini kendi lehine kullanmıştı.

Babası Amandil Ar-Pharazon’un Divanının saygın bir üyesiydi. O ve babaları Valar’a isyan etmeyen ve elflerle dostluklarını sürdüren Sadıklar’dan olmalarına rağmen Divan’da bulunuyorlardı. Ama Amandil Sauron’un gelişi ile Divan’dan atılmıştı. Çünkü Morgoth’a tapınmayı reddetmiş Valar ve Eru’ya sadık kalmayı seçmişti. Elendil onun oğulları Isildur ve Anarion kalan Sadıklar ile beraber Amandil’in yanındaydı. Sadıklar Numenor’un doğu kıyısındaki Romenna’da yaşıyorlardı.

Amandil Numenor’dan Ayrılıyor

Sauron kapalı kapılar ardında Ar-Pharazon’u kandırmış ve eğer Ölümsüz Toprakları ele geçirirse onun da ölümsüz olacağını söylemişti. Netice olarak, düşkünleşmiş ve yaşamının sonuna doğru geldiği için ölümün gölgesinde yürüyen Ar-Pharazôn, Sauron’a kulak verdi. Ölümsüz Toprakları ele geçirmek için ordusunu hazırlamaya başladı. Amandil bunu öğrenmiş ve Valar’ın bunu engellemesi için Ölümsüz Topraklara doğru yelken açmıştı. Fakat bir daha kendisinden hiç haber gelmedi.

Amandil ve Elendil’in Konuşması

Amandil: “Günler karanlık ve İnsanoğlu için hiçbir ümit yok, Sadıklar içinse çok az ümit var. Bu yüzden atamız Eärendil’in eskiden yaptığı tasarıyı deneyip Batı’ya yelken açmayı düşündüm, yasak olsun ya da olmasın, Valar’la konuşacağım, hatta olabilirse Manwë’yle; ve her şey yok olmadan önce yardım etmesi için yalvaracağım.”

Elendil: “Böylece Krala ihanet etmiş olmayacak mısın?” “Bizi neyle suçladıkları iyi biliyorsun, bize hain ve casus dediler ki bugüne dek bunlar doğru değildi.”

Amandil: “Eğer Manwë”nin böyle bir haberciye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsam,” “Krala ihanet ederim. Çünkü insanın yüreğinin hiçbir sebeple bağışlayamayacağı sadece tek bir ihanet vardır. Ama bunu İnsanoğlu’na merhamet ve onların Yalancı Sauron’dan kurtuluş adına yapıldığı için savunuyorum, en azından çok az da olsa Sadıklar kaldığı için. Ve Yasak nedeniyle de, halkımın da günahkâr duruma düşeceği korkusuyla, kendi içimde cezamı çekeceğim.

Elendil: “Ama babam, yaptığınız öğrenildiği zaman, soyunuzdan geride bıraktıklarınızın başına neler gelebileceğini düşünmüyor musunuz?

Amandil’in Ayrılışı

Amandil: “Bu bilinemez,” “Ayrılma gizlice hazırlanacak ve gemilerimizin limanlarımızda her gün yaptığı gibi doğuya yelken açacağım; sonrasında, rüzgâr ve şans izin verirse, güneye ya da kuzeye yönelecek, ardından batıya döneceğim ve ne bulabileceğime bakacağım. Ama oğlum, sen ve dostlarına kendiniz için başka gemiler hazırlamanızı öğütlerim, yüreklerinizin ayrılmaya dayanamayacağı şeyleri de gemilere yükleyin ve gemiler hazır olduğunda Rómenna limanında bekleyin, zamanınızın geldiğini anladığınızdaysa diğer insanlarınıza amacınızı anlatın ve doğuya doğru beni izleyin,”

“Eğer biz bir süreliğine ya da kazanç için ayrılırsak, Amandil çok üzüldüğü tahttaki akrabamıza bundan böyle pek yakın olmayacak. Ama yanına pek çok insanı almak niyetinde olduğunu kimse bilmesin yoksa onun canı buna sıkılır, çünkü şimdi o planlarını yapmakta olduğu savaşa uğraşıyor ve toplayabildiği her güce ihtiyacı olacaktır. Gerçek Sadıklar’ı arayıp bul ve eğer gelmek isterlerse, bırak gizlice sana katılsınlar, daha sonra da tasarılarını onlarla paylaş”

Elendil: “Peki plan ne olacak?”

Amandil: “Savaşa katılmayacak veya izlemeyeceksiniz,” “Dönene kadar bundan başka bir şey söyleyemem. Ama büyük olasılıkla size yol gösterecek yıldız olmadan Yıldız Diyarı’ndan kaçacaksınız; çünkü diyar kirletilmiş olacak. Sevdiğiniz her şeyi kaybedecek ve yaşarken ölümü tadacak, başka bir yerlerde sürgün topraklarını arayacaksınız. Doğuda mı yoksa batıda mı olduğunu sadece Valar söyleyebilir.”

Bu sözlerin ardından Amandil ailesine veda edip Numenor’u terk etti. Fakat Iluvatar’ın Çocukları Earendil’de olduğu gibi bir daha affedilmeyecekti. Çünkü Numenor insanlarının isyanı Valar’ı çok öfkelendirmişti.

Elendil ve Oğullarının Orta Dünya’ya Kaçışı

Babası gibi büyük bir denizciydi. O ve Sadıklar Numenor’dan gitmek için gemiler hazırlamaya başlamışlardı. Dokuz gemileri vardı; dördü Elendil’in üçü Isildur’un ve ikisi Anarion’undu. Gemilere birçok paha biçilmez hediyeyle beraber yedi Palantir’i ve Ak Ağacın bir fidesini koymuşlardı.

3319 yılında Ar-Pharazon’un ordusu Ölümsüz Topraklara saldırmıştı. Bunun üzerine Eru Illuvatar Numenor’u yıkmış sular altında bırakmıştı. Elendil, Kral’ın savaşa katılması için bulunduğu çağrıları reddederek Rómenna’da kalmıştı. Sauron’un askerlerinin kendisini yakalayıp Tapınak’ın ateşlerine sürüklemesinden kaçınmak için gemisiyle açılarak kıyılardan uzakta zamanı bekliyordu.

Orada, denizin sonsuz boşluğuna doğru akışının güçlü çekiminden aradaki topraklar korudu onu. Ardından ilk şiddetli fırtınayı atlattı. Ama silip süpüren dalga ülkenin üzerinden aştığında, Númenór sarsılıp yıkıldığında o da sulara gömülecekti ve yok olup gitmenin acısı ona hafifmiş gibi göründü. Hiçbir ölüm acısı o günün kayıplarından ve ıstırabından daha keskin o olamazdı; ama ulu bir rüzgâr onu aldı. İnsanoğlu’nun bildiği tüm rüzgârlardan daha vahşiydi, batıdan kükreyerek geliyordu ve gemilerini uzaklara sürükledi. Yelkenlerini parçaladı, direklerini yıktı, mutsuz insanları sudaki samanlar gibi avladı.

Arnor ve Gondor Krallıklarının Kuruluşu

Elendil

Günlerce süren bir yolculuktan sonra Sadıkların gemileri Orta-Dünya sahillerine vardı. Isildur ve Anarion Anduin’in güneyinde karaya inmiş, Elendil kuzeyde Lindon’da karaya varmış. Ve;

Elendil: “Et Eärello Endorenna utúlien. Sinome maruvan ar Hildinyar tenn’ Ambar-metta!”
(”Engin Deniz’den Orta Dünya’ya geldim. Bu yerlerde ikamet edeceğim; hem ben, hem varislerim, dünyanın sonuna kadar”)

Elendil’i Lindon Elflerinin Kralı Gil-Galad dostça karşılamıştı. Elendil ve halkı Lune Nehri’ni geçip Lindon’un doğusundaki Eriador topraklarına yerleşmişti.

Numenor’dan kaçıp Orta Dünya’ya varan insanlar Dunedain Batıil’in İnsanları olarak bilinir olmuştu. 3320’de Elendil ve oğulları Gondor ve Arnor Krallıklarını kurmuştu. Elendil Gondor ve Arnor’un Yüce Kralı olmuştu. Elendil kuzeyde Arnor Krallığını yönetmiş oğulları Isildur ve Anarion da güneyde Gondor’u yönetmişti.

Arnor sınırları Elf diyarları Lindon, Ayrıkvadi ve Eregion’a kadardı. Elendil Evendim Gölü’nün yakınlarında Arnor’un başkenti Annuminas’ı kurdu. Aynı zamanda sınırlarının kuzey tarafında Fornost’u kurmuştu. Kuzeyli Dunedain Lune ve Brendibadesi Nehirleri etrafına, Arnor’un güney topraklarındaki Cardolan’a ve doğudaki Rhudaur’a yerleşmişti.

Numenor Yadigarları

Palantirler Gondor ve Arnor arasında iletişim kurmak için kullanılmaya başladı. Dördü Gondor’a üçü Arnor’a yerleştirilmişti. Elendil başkente Annuminas Taşı’nı yerleştirdi. Başka bir palantiri Dunedain inşa ettiği Amon Sul’e yerleştirdi. Gil-Galad ve Elfler Elendil için Ak Kuleleri inşa etti. En yüce kule Elostirion’a Elendil Taşını yerleştirdiler. Ve bu palantir sadece Deniz’in batısına doğru baktı ve Elendil bazen oradan Ölümsüz Topraklardaki Tol Eressea’yı görürdü.

Kuzey’deki Arnor’un Kralı olduğunun nişanesi olarak Annuminas Asasını taşırdı. Bu asa Numenor’da Elendil’in ataları olan Andunie Lordlarının taşıdığı gümüş asaydı. Elendil bir taç yerine ortasında beyaz bir mücehver bulunan gümüş bir toka takardı bu bir aile yadigârıydı adı Elendilmir’di. Aynı zamanda Elendil Numenor’un yok olmasından Barahir Yüzüğünü’de kurtarmıştı.

Aile yadigârlarına ek olarak Numenor’u anlatan hikayeleri de yanında getirmiş, Numenor’un Çöküşünü anlatan Akallabeth’i yazmış ve Gondor arşivlerine bırakmıştı. Aynı zamanda eski bir Numenor hikâyesi olan Aldarion ve Erendis’i anlatan hikayeyi de saklamıştı.

Sauron’un Geri Dönüşü

Dunedain’in bilmediği bir şey vardı. Sauron Numenor’un yıkımından kaçmış ve gizlice Mordor’a dönmüştü. Sauron Dunedain’in Numenor’un yıkımından kaçan Sadıklar olduğunu öğrenmişti. Eski gücünü tekrar toplamaya başlamış Rhun ve Harad’lı adamların da olduğu büyük bir ordu kurmuştu. Ama Dunedain ancak Hüküm Dağı’ndan tekrar alev püskürtmeye başladığında Sauron’un döndüğünü anlamıştı. Ve dağa Amon Amarth adını vermişlerdi.

3429’da Sauron’un kuvvetleri Gondor’a saldırmıştı. Minas Ithil düşman eline geçmiş ama Isildur kaçmayı başarmıştı. Isildur kuzeye Arnor’a kaçmış Anarion beri toprakları savunmak için geride kalmıştı. Anarion Osgiliath’ı ve Minas Anor’u savunmayı başarmış Sauron’un kuvvetleri bir süreliğine Mordor’a ricat etmişti Fakat saldırılar devam ederse dayanamayacaktı.

Son İttifak Savaşı

Elendil

Böylece 3430 yılında Gil-Galad ve Elendil Sauron’a karşı Elfler ve insanlardan oluşan Son İttifak’ı kurmuşlardı. Son İttifak Mordor’a yürümeye karar vermişti. Çünkü birlik olmazlarsa Sauron’un onları teker teker yeneceğini biliyorlardı.

Elendil ve Gil-Galad’ın kuvvetleri Amon Sul Kulesinde birleşti ve bir arada 3431 yılında  Ayrıkvadi’ye doğru devam ettiler. Denir ki Ayrıkvadi’de birleşen ordu o ana kadar Orta Dünya’da görülen diğer tüm ordulardan daha gösterişli ve güzeldi, Thangorodrim’e yürüyen Valar ordusundan beri daha görkemlisi toplanmamıştı.

Böylece 3434’te Son İttifak Ordusuyla Sauron’un kuvvetleri Kara Kapıların önünde Dagorlad düzlüklerinde harp ettiler. Elendil’in kılıcı insanları ve orkları korkuyla dolduruyordu, çünkü Güneş ve Ay’ın ışığında parıldıyordu, adı Narsil’di. Sauron’un kuvvetleri mağlup edilmiş ve yedi yıl sürecek Barad-dur kuşatması başlamıştı.
Kuşatmayı yarmak için Sauron sayısız saldırılar düzenledi. Son İttifak Ordusu Düşman’ın fırlattığı oklar, kargılar ve ateş yüzünden keder verici kayıplar yaşadı. Gorgoroth vadisinde birçok kişinin yanında Elendil oğlu Anarion da 3440’da katledildi.

Elendil’in Ölümü

Ama sonunda kuşatma öylesine daraltıldı ki Sauron bizzat savaşa dahil oldu. Gil-galad ve Elendil’le boğuştu, ikisini de öldürdü. Elendil’in kılıcı Narsil yere düşen bedeninin altında kalarak kırıldı. Ama Sauron da yere yıkılmıştı ve Isildur, kırılmış Narsil’in kabza parçasıyla Hükmeden Yüzük’ü Sauron’un elinden keserek aldı. Artık Sauron için yenilgi zamanı gelmişti. Bedenini terk etti ve ruhu uçarak uzaklara kaçtı, ıssız yerlere saklandı. Bir daha görünür bir biçim alabilmek için uzun yılların geçmesi gerekiyordu.

Isildur babasını Gondor topraklarındaki Halifirien tepesine gömmüştü. Mezarının üstündeki siyah taşa Quenya dilinde Elendil kelimesindeki sessiz harfler yazılmıştı. Mezar 3.çağın 2510’na kadar yani Gondor Vekilharcı Cirion Rohirrim’e Halifirien topraklarının batısını verene kadar orada kalmıştı. Cirion Elendil’den kalanları Minas Tirith’e getirmiş ve bedeni Kralların Evinde sonsuz uykusuna devam etmişti. Aynı zamanda Cirion ve Eorl arasında Gondor-Rohan ittifağının temeli olacak yeminler burada edilecekti.

Isildur Gondor ve Arnor’un Yüce Kralı olmuştu. Isildur babasının yaptığı gibi kuzeyde Arnor Krallığında yaşamayı ve Gondor yönetimini de Anarion’un oğlu Meneldil’e bırakmayı tasarlıyordu. Ama Arnor Yolunda Üçüncü Çağın 2.yılında Isildur Ferah Çayırlarda Orklar tarafından öldürülmüş ve Tek Yüzük Nehir’de kaybolmuştu.

Halen bir çocuk olan Isildur’un küçük oğlu Valandil Arnor’un Kralı olmuştu. Çünkü Valandil reşit olduğunda hem Gondor hem Arnor Kralı olmak istememişti. Gondor Anarion’un varisleri tarafından Arnor’da Isildur’un varisleri tarafından yönetilmeye devam etti. Taa ki Üçüncü Çağın sonunda Aragorn, yani Kral Elessar tahta geçinceye kadar…

Yılların Öyküsü (Elendil)

3119
Elendil Numenor’da dünyaya gelir.

3209
Isildur doğar.

3219
Anarion doğar.

3262
Ar-Pharazon Sauron’u Numenor’a getirir.

3310
Ar-Pharazon Ölümsüz Toprakları ele geçirmek için hazırlık yapmaya başlar.

3310 ya da 3316

Elendil’in babası Amandil Valar’a haber vermek için Ölümsüz Topraklara doğru yelken açar ve bir daha ondan hiç haber alınmaz.

3319
Ar-Pharazon Ölümsüz Topraklara saldırır ve filosu yokedilir. Numenor sular altında kalır. Elendil ve Sadıklar Orta-Dünya’ya kaçar.

Elendil Orta Dünya’da

3320
Elendil ve oğulları Gondor ve Arnor’u kurar. Sauron gizlice Mordor’a döner.

3429
Sauron Gondor’a saldırır ve Minas Ithil’i ele geçirir. Isildur kurtulur ve Arnor’a kaçar. Anarion Osgiliath ve Minas Anor’u savunur Sauron’un kuvvetlerini püskürtür.

3430
Elendil ve Gil-galad Son İttifak’ı kurar.

3431
Son İttifak Ayrıkvadi’de toplanır.

3434
Son İttifak Savaşı başlar. Sauron’un kuvvetleri Dagorlad’da mağlup olur. Barad-dur kuşatması başlar.

3440
Anarion’un ölümü.

3441
Sauron Elendil ve Gil-Galad ile savaşır ve onları öldürür. Isildur Tek Yüzüğü Sauron’un elinden keserek alır. Sauron’un ruhu kaçar ve saklanır. Isildur Gondor ve Arnor’un Yüce Kralı olur. İkinci Çağ biter.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi Ekler Türkçe Çeviri

Kralların ve Hükümdarların Yıllıkları – Yüzüklerin Efendisi Ekler- Ek A (Türkçe Çeviri)

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü kitabının sonunda Yüzüklerin Efendisi Ekler (ing. The Lord of the Rings: …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir