Elfmiğferi

Elfmiğferi

Irk: İnsan
Dil: Rohirric
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Rohirrim
Doğum Tarihi: 3.Çağ 2985
Ölüm Tarihi: Bilinmiyor
İkamet Ettiği Yerler: Rohan
Taşıdığı Ünvanlar: Doğuağıl Muhafızı

Elfmiğferi’nin Öyküsü

Kral Theoden’in zamanında Edoras garnizonunun kumandanı; Kral Eomer’in zamanında Doğu-Yurt’un kumandanıydı. 3012’de Kral Theoden tarafından Edoras garnizonunun kumandanı oldu. 3019’daki Yüzük Savaşına kadar bu görevi üstlendi. Theoden Edoras içtimasının kumandanıydı ve Elfmiğferi onu temsil ederdi.

Theoden,  saray halkının üyelerinden, kralın adını kullanarak emirler veren hain danışmanı Grima Solucandil’nin etkisinin altına düştü. Saruman Theoden’in oğlu Theodredi, Rohan’ın kuvvetlerinin başına Grima sayesinde geçirdi.

3019’un Şubatı’nda, Theodred, Edoras’tan yardım için yollandı. Elfmiğferi, Isen sığlıklarına dört birlik götürdü, ama 25 Şubat’ta Isen sığlıklarına vardığı zaman, Theodred ölümcül bir şekilde yaralanmıştı. Grimbold iki büyük baltalı askerden onun vücudunu savunuyordu. Grimbold birini öldürürken, Elfmiğferi Grimbold’un yardımına geldi ve baltalı askerin diğerini katletti. Saruman’ın kuvvetlerinin kalanı, Elfmiğferi’nin birlikleri tarafından bölgeden sürüldüler. Bu Birinci Isen Sığlıkları savaşıydı.

Grimbold’a Erkenbrand tarafından Batı-Yurt kuvvetlerinin komutanlığı verildi ve Elfmiğferi, Edoras’tan kuvvetlerinin nezaretinde kaldı. İki kumandan işbirliği yaptı ama düşmanın sonraki hareketinin ne olup olduğundan şüpheliydiler. Elfmiğferi, onlara, Isen sığlıklarını bırakmalı ve Batıağıl’ı istila etmekte olan Saruman’ın ordusunu engellemek için nehrin doğu tarafında ordularını dizmelilerini ve bu tuzağın derin savunucularını sürmeyi tavsiye etti. O, Saruman’ın ordusunun böylece onların arkasında nehri geçebilecek olduğundan korktuğu için Isen sığlıklarını bırakmayı istemedi. Elfmiğferi, nehrin doğu kenarında onun kuvvetlerini hizaya getirecek iken Grimbold’un, Isen sığlıklarını savunacağı kararlaştırıldı.

Elfmiğferi

Saruman’ın planını değerlendirmesi doğru olmuştu. 2 Mart’ta İkinci Isen Sığlıkları muharebesi esnasında, Saruman nehrin her iki kenarına gelen 10,000 kişilik muazzam bir orduyu salıverdi. Eğer Elfmiğferi kumandan olmuş olsaydı, o ve planın derin savunmasını yarabilmesi için Erkenbrand’ın kuvvetlerine katılmış olurdu. Ama o, karanlıkta sessiz kurt-biniciler tarafından saldırıldığı zaman gece yarısından sonraya kadar yerinde kaldı. Elfmiğferi’nin birlikleri ile Grimbold’un adamları arasındaki ilişki kesildi ve doğuya giden birlikler ile çekilmek için zorlandı. Saruman’ın kuvvetleri, Batıağıl’ı istila etti ve derin plan devam etti.

Gandalf, 3 Mart’ta Rohirrim’in dağınık kuvvetlerini topladı. Adamları, Isen Sığlıklarındaki ölüleri gömdü. Daha sonra Edoras’a kurt-binicileri ve yağmacılar tarafından mümkün bir saldırıya karşı korumak için süvarilerinin birçoğunu arkasında götürdü. Kuvvetlerin kalanı, Gandalf ve Erkenbrand’ı izledi. Saruman’ın kuvvetleri, 4 Mart’ta Miğfer Dibi’nde yenildi.

Rohirrim’in, 10 Mart’ta Gondor’un yardımına gittiği zaman, Yurt’un bir komutanı oldu ve Doğu Yurt’un içtimasının ilk atçanlarını yönetti. Bir binicinin onun birliğine katılması için birliklerine Dernhelm’i çağırmasını emretti. Dernhelm, kralın kız yeğeni Eowyn’e gizlenmişti. Ama eğer onu tanısaydı, onun hakkında krala hiçbir şey demeyecekti. Birliklerine Merry Brandybuck’un varlığını söylemedi. Elfmiğferi, Druadan ormanının vahşi adamlarının, Minas Tirith’e ormanlar boyunca Rohirrim’i götürmeyi teklif etmiş olduğunu Merry’e açıkladı.

15 Mart’ta şafakta, Rohirrim, Pelennor Çayırlarına uzandı. Rohirrim’in bir kısmını savaşta o yönetti. Onlar, kuşatma aletleri arasında doğru sürdü atlarını ve düşman kuvvetlerine saldırdı. Kral Theoden, Pelennor Çayırları muharebesi esnasında katledildi ama zafer takviye kuvvetleri olan Aragorn’un gelişinden sonra başarıldı.

Elfmiğferi

Eomer’in birçok adamıyla Kara Kapıya gittiği zaman Gondor’da kalan Rohirrim’in kumandanıydı. 17 Mart’ta, 3.000 kişiliyle Büyük Batı Yolunu kapatan Anorien’deki düşmanı mağlup etti.

Mayıs 1’inde Elfmiğferi, birleştirilen Gondor ve Arnor Krallığı’nın kralı olarak Aragorn’un taç giyme törenine katıldı. Eomer, Rohan’ın kralı olmuştu ve Doğu Yurt kumandanı olarak Elfmiğferi’ni seçti.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

 

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir