Isen Nehri Muharebeleri

Isen Nehri Muharebeleri

Birinci Isen Nehri Muharebesi

İlk muharebe, Üçüncü Çağ’ın 3019 25 Şubat’ında yapıldı. Bu muharebede Saruman’ın asıl niyeti, Rohan’ın kralı Theoden’in tek oğlu ve varisi Theodred’i öldürmekti ve bu planında başarılı oldu.

Saruman’ın gözcüleri çoğunlukla Isen Nehri’nin batı yakasında konaklıyordu. Bunu haber alan Theodred doğu yakasında üç birlik Rohirrim bıraktı ve Isen nehrinin iki kanadına da nehri savunmaları için Batıağıl piyadelerini yerleştirdi. Kendisi de sekiz birlik Rohirrim ve bir birlik okçuyla Isengard yoluna doğru devam etti. Isen Nehri boyunca 20 mil at sürdükten sonra ırmağın kuzeyinde Saruman’ın öncü kuvvetleriyle karşılaştılar ve onları yendiler; fakat diğer taraftan Rohirrim uzun mızraklı Uruklar tarafından saldırıya uğradı. Theodred’in atçanları ise Isengard’dan gelen çok büyük bir kuvvet tarafından saldırıya uğramıştı ve Uruklar Rohirrim’i Isen nehrinin doğu yakasına doğru sürüyordu; ama Theodred ve atçanları kaçmayı başarıp Isen Nehri’nin sığlık yerlerine saklanmayı başardı. Grimbold’un Rohirrimleri sayesinde de Uruklar’dan kaçmayı başardı.

Isen Nehri

Theodred ırmağın sığ yerlerini koruması için birliklerini Isen Nehri boyunca yerleştirdi. Grimbold batı yakasındaki Rohirrimlerin komutasını aldı. Irmağın sığ yerlerinin ortasıda Theodred ve askerleri tarafından savunulacaktı. Üç birlik Rohirrim ise doğu kanadına yollandı.

Lakin doğu kanadına gönderilen askerler oraya yetişemeden Saruman’ın ordusu oraya saldırmıştı. Kurtlara binmiş orklardan ve savaşçı Uruk-Hai’lerden oluşan ordu ve Rohirrimler arasında büyük bir muharebe oldu. Uruk-hailerin bir birliği nehrin gerisine doğru sürüldü. Ve düşman kuvvetleri geri çekilip doğu kanadının karşısına kamp kurdular.

Büyük bir grup Ork ve baltalı Dunland insanları Isen Nehrinin ortasından Theodred’in savunduğu bölgeden saldırdı. Aynı zamanda Grimbold’un savunduğu Batı yakasına da bir saldırı olmuştu. Ama Grimbold Theodred’in saldırıya uğradığını görünce kendi kanadını bırakıp bir grup Rohirrim ile Theodred’in yardımına koştu ama artık çok geçti. Theodred baltalı Dunland insanları tarafından yere yıkıldı. Grimbold’un yetişip Dunland’ın insanlarını öldürmesine rağmen Theodred çok ciddi yaralar almıştı ve öldü.

Günbatımında Elfmiğferi dört Rohirrim birliği ile yardıma gelmişti. Elfmiğferi ve adamları doğu kanadındaki Urukları ve orkları Isengard’ın kuzeyine doğru sürdü. Kalan ork birlikleri ise Elfmiğferin’in kuvvetleri ve Grimbold tarafından yok edildi.

Nehrin batı kanadındaki Uruklar da geri çekilmişti; çünkü asıl amaç başarılmış, Kral Theoden’in varisi Theodred öldürülmüştü. Bu sebeple kalan Orklar Uruk-hailer ve Dunland’lı adamlar Edoras’ı istila etmek için saldırmadı. Grimbold ve Elfmiğferi Isengard ordusunun gücünden haberdar oldukları için saldırıya geçmediler. Saruman’ın ordusu Rohan’ı istila etmek için saldırmaması bambaşka bir yönden Rohan’a fayda sağlamıştı. Gandalf Edoras’a ulaşmış ve Kral Theoden’i Saruman ve onun uşağı Grima Solucandil’in etkisinden kurtarmıştı.

Isen

İkinci Isen Nehri Muharebesi

İkinci muharebe Üçüncü Çağ’ın 3019 yılının 2 Mart’ında yapıldı. Saruman’ın 10.000 Uruk-Hai’den oluşan ordusu Rohan’ı yoketmek için saldırdı. Düşman kuvvetlerinin muazzam büyüklüğünden haberi olmayan Grimbold ve Elfmiğferi ırmağın sığ yerlerini savunmaya çalıştı ama adeta tüm nehir Uruk’lar tarafından kaplanmıştı. Grimbold ve Elfmiğferi düşmanlarını yenemeyeceklerini anlamışlardı. Elfmiğferi nehrin iki kanadını da bırakarak Miğferdibine kaçmayı planlıyordu. Ama Grimbold hiç değilse Isen nehrinin kuzeyindeki sığlık yerleri ellerinde tutmak istiyordu.

En sonunda uzlaştılar. Elfmiğferi, Isen Nehri’nin doğu kanadının kuzeyini savunurken Grimbold’un Batıağıl piyadelerinin bir bölümü Isen nehrini savunmak için yapılmış iki kaleye doğru gitti. Bir bölümü de ırmağın doğu kanadının sığ yerlerini savunmak için kaldı.

Saruman’ın ordusunun en iyi savaşçıları öğleden önce nehrin sığ yerlerinden geçerek Grimbold’un piyadelerinin savunduğu kaleye doğru saldırdılar. Uruk-Hai kaleyi ele geçirmek üzereyken Grimbold’un doğu kanadındaki piyadeleri yardıma geldi ve Uruk birliklerini kaleden uzaklaştırdı. Fakat diğer taraftan düşman kuvvetlerinin başka bir taburu yardıma geldi ve günbatımında Grimbold kaleyi bırakarak nehrin geri çekilmek zorunda kaldı.

Rohirrim’in ordusu çok büyük kayıplar vermişti. Aslında düşman kuvvetlerinin kaybı çok daha fazlaydı ama o birlikler Saruman’ın ordusunun çok küçük bir birimini oluşturuyordu. Saruman’ın ordusu gece yarısına doğru doğu kanadına saldırdığı ordudan çok daha büyük bir orduyla batı kanadına doğru saldırdı. Elfmiğferi ve adamları aynı zamanda doğudan kurtbinicilerinin saldırısına uğramıştı. Saruman’ın ordusunun kalanı batı yakasından saldırmaya devam ediyordu. Grimbold’un adamları orada bir kalkan oluşturmuşlardı ama düşman kuvvetleri çok büyüktü büyük kayıplar vermelerine rağmen orayı tutmaya devam ettiler.

Ama Grimbold artık orayı savunamayacağını anlamıştı. Grimbold kalan Rohirrimleri Saruman‘ın ordusuna arkadan saldırmaları için yolladı ve o karışıklıkta Grimbold’un adamlarının birçoğu geri çekilmeyi başarmıştı.

Saruman’ın kuvvetleri Grimbold ve adamlarını takip etmekten vazgeçerek Kral Theoden ve askerlerinin koruduğu Miğferdibine saldırmayı tercih ettiler. Miğferdibi muharbesi 3 Mart’ta başladı ve o gece boyunca devam etti.

Bazı Rohirrim’ler ırmağın sığ yerlerinde Theodred’le birlikte ölmüştü. Ama Rohirrim’lerin çoğu kaçıp saklanmayı başarmışlardı. Gandalf onların yanına varıp toplayabildiği kadar Rohirrim topladı. Ve Elfmiğferi ve ordusunu Edoras’ı savunmak için yolladı. Grimbold’da Erkenbrand’ın kuvvetlerine katıldı ve onlar 1000 Rohirrim ile birlikte 4 Mart’ın şafağında Isengard’ın ordusuna arkadan bir saldırı yaparak tüm Uruk-Hai ordusunu yok etti.

Ve Gandalf, Eomer, Theoden, Aragorn, Legolas ve Gimli Isengard’a giderken küçük adacığın ortasında bir höyüğün yükseldiğini, etrafının taşlarla çevrilmiş ve çevresine de birçok mızrağın saplanmış olduğunu gördüler.

Gandalf: “Burada, yakınlarda ölmüş olan Yurtlu insanlar yatmakta.”

Eomer: Bırakalım burada dirlik içinde yatsınlar! Mızrakları çürüyüp paslandıktan sonra da höyükleri kalsın ve daha uzun süre Isen Geçitleri’ni korusun!”

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir