Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Entler savaşa katılmasa neler olurdu?

Orta Dünya alternatif senaryolar serisi tüm hızıyla devam ediyor, bu yazımızda Orta Dünya’nın en kadim ırklarından biri olan entler savaşa katılmasa neler olurdu ona bakacağız.

Yazıyı bu müzik eşliğinde okumanızı öneririz.

Müziğimizi de açtığımıza göre başlayabiliriz.

1. Entler savaşa katılmasa Isengard yıkılamazdı.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Rohan, Miğfer Dibi savaşını yine kazanırdı, kaçan urukları da avlarlardı. Fakat entler Isengard’a saldırmadığı için Isengard yıkılmaz, Saruman yeniden bir ordu kurar, tekrar saldırırdı.

2. Palantir ele geçirilemezdi.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Palantir, Yüzük Savaşları’nın kazanılmasında ve Sauron’un mağlup edilmesinde çok kritik bir rol oynuyor. Entler savaşa katılmasa Palantir ele geçirilemeyecekti. İlk olarak Pippin’in taşa bakması nedeniyle Gandalf Saruman ve Sauron arasındaki bağlantıyı çözmüştü. Bununla beraber bir süreliğine de olsa Sauron’un aklı Isengard’a kaymış, Saruman’ı isyankar olarak düşünmüştü. Bu da Gandalf’ın az da olsa zaman kazanmasını sağlamıştı.

Palantir ile ilgili bir diğer önemli noktayı bir sonraki maddede anlatacağım.

3. Gri Bölüğün gelişi yavaşlar ve Aragorn Palantir’e bakamazdı.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Isengard yıkılmasaydı, Halbarad, Elladan ve Elrohir Aragorn’u daha geç bulacaklardı. Belki de hiç bulamayacaklardı. Çünkü Rohan sınırlarında o kadar rahat dolaşamayacaklardı.

Aragorn, Gri Bölükle karşılaştıktan sonra, Elrohir’den gelen kehaneti dinlemiş ve Palantir’e bakmaya karar vermişti. Palantir’e bakıp, zor da olsa iradesini kendine çevirmeyi başarmış ve Sauron’a kendisini ve yeniden dövülmüş olan kılıcını göstermişti. Bu hamle, Sauron’un aceleci davranarak  ordularını tamamen hazırlamadan erkence saldırmasına neden olmuştu. Ayrıca Palantir sayesinde Güney’den gelen tehlikeyi, Umbar Korsanlarını görmüş, Ölülerin Yolu’na gitme konusunda kesin kararını vermişti.

Palantir ele geçirilmeseydi ve Aragorn Taş’a bakmasaydı; bu tehlikeyi görmeyecek, belki de Ölülerin Yolu’na gitmeyecekti. Bununla beraber, Sauron saldırmakta bu kadar aceleci olmayacak, daha büyük bir orduyla saldıracaktı.

4. Rohan Gondor’a yardım edemezdi.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Isengard hala sağlam olduğundan, Theoden Gondor’a yardıma gidemeyecekti. Çünkü kendi kapısında savaş hala devam ediyor olacaktı. Böylece sayıca zaten az olan Rohan ve Gondor orduları iki farklı cephede savaşmak zorunda kalacaktı.

Sauron Gondor’a çok daha kuvvetli bir orduyla saldıracak, Güney’den gelen Umbar Korsanları Şehir’e varmış olacak ve böylece Minas Tirith düşecekti. Aragorn yine de Ölülerin Yolu’na gitmeyip tercih etmiş olsa ve Ölü Orduyu Pelennor’a getirmiş olsa bile ve Minas Tirith savaşı kazanılsa bile bir sonraki saldırı için ne Gondor’un ne de Rohan’ın savunma gücü kalacaktı.

5. Rohan ve Gondor düşerdi.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Hem Gondor hem Rohan ikinci bir savaşı kaldıramaz, iki ülke de kaybederdi. Böylece Kara Kapılar’a bir kuvvet gönderilemez, Mordor’un boşaltılması sağlanarak Frodo’ya güvenli bir geçiş sağlanamazdı.

6. Frodo Yüzük’ü yok edemezdi.

Entler Savaşa Katılmasa Neler Olurdu?

Kara Kapılar’da bir savaş olmadığı için Frodo, Hüküm Dağı’na giden güvenli bir yol bulamaz, onbinlerce orkun içinden geçmesi gerekirdi. Bu da mümkün değil tabii ki. Böylece yakalanır ve Tek Yüzük Sauron’un eline geçerdi. Bu durumda da olacakları hepimiz biliyoruz.

Yani entler savaşa katılmasa Orta Dünya’nın kaderi tamamen değişecekti.

Görüşlerinizi, senaryo önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Keyifli okumalar!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

3 yorum

  1. Minstrel NoelKedi

    Hepsi gayet güzel ve mantıklı çıkarımlar, ancak benim bir kaç gündür merak ettiğim bir konu var. Eğer Sauron yüzüğü almış olsaydı ve Aragorn Lanetlenmiş Ölüleri o zaman kullansaydı, Sauron’a karşı bir şansları olur muydu veya daha önemlisi Ölüler Sauron’a etki eder miydi ?

  2. Keşke bu senaryo gerçek olsaydı. Ne güzel olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir