Eorl

Eorl

Eorl Künye:

Irk: İnsan
Dil: Rohirric, Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Eotheod, Rohirrim
Ebeveynleri: Babası Léod, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Brego
Doğum Tarihi: 2.Çağ 2485
Ölüm Tarihi: 2.Çağ 2545
İkamet Ettiği Yerler: Anduin Vadileri, Rohan
Taşıdığı Ünvanlar: Eotheod Lordu, Rohan Kralı, Genç Eorl

Eorl’un Gençliği

Rohan’ın ilk kralı. Akıllı, yiğit bir insandı ve halkının kahramanıydı. Beyaz bir tene ve hayatı boyunca altın gibi parlak kalan sarı saçlara sahipti. Kendisine Genç Eorl adının verilmesinin sebebi bu durum ve henüz 16 yaşındayken halkının lideri olmasıydı.

2485 yılında doğdu. Babası Anduin’in kuzey kaynağında yaşayan Eotheod halkının lideri Leod’du. Eorl 16 yaşındayken babasını evcilleştirmeye çalıştığı vahşi bir at öldürmüştü. Fakat Eorl atı yakalamayı başardı ve ona Felarof adını verdi. Felarof, ona alıştı ve onun atı olarak kendi soyundan gelen Yılkıların atası oldu.

Eotheod halkının lideri olarak babasının soyunu devam ettirdi. Fakat onlar kalabalık ve çok sayıda ata sahip olan bir halktı. Ve yaşamaları için daha geniş bir alana ihtiyaçları vardı ama gidecekleri bir yer yoktu.

O dönemde Eotheod ve Gondor kralların hala hüküm sürdüğü dönemden birbirlerini tanıyorlardı.

Gondor Yardım Çağırıyor

2510 yılının 25 Mart’ında Borondir adında bir haberci Gondor vekilharcı Cirion’dan bir haberle Eotheod’a geldi. Balchoth diye bilinen Rhun halkı Gondor’u tehdit ediyordu. Cirion onları yenmek için Eotheod’un yardımını istemişti. Eorl yardıma gitmeyi kabul etti:

“Yardıma geleceğim. Mundburg düşecek olursa, Karanlık’tan kaçacak neresi kalır bize?”

Eğer Gondor düşerse tüm orta dünya halklarının da yenileceğinden emindi. Böylece konseyini topladı ve güneye gitmek için hazırlıklara başladı.

6 Nisan’da Eotheod 7.000 süvari ve birkaç yüz atlı okçudan oluşan Eohere ile yola çıktı. Geride kadın, çocuk ve yaşlıları koruması için sadece birkaç bin süvari bıraktılar. Eohere Anduin nehri boyunca 500 milden fazla bir mesafe güneye gittiler. Böylece Kuyutorman yakınlarından geçtiler.

Kuyutorman yakınlarında Dol Guldur’u – Sauron’un gizlilik içinde saklandığı kale – geçtiklerinde kaleden bir karanlık süzüldü. Bu karanlığa karışmamak için batıya yöneldi. Tam o sırada nehrin karşısından, Lothlorien ormanlarından beyaz bir sis geldi:

“Öyle görünüyor ki Altın Ormanın Leydisi bizim tarafımızda,” dedi Borondir bu manzara karşısında.

“Belki de öyledir,” dedi Eorl. “Ama ben Felarof’un bilgeliğine güvenmeyi tercih ederim en azından. Havada herhangi bir iblislik kokusu almadı o. Üstelik göğsü coşkuyla kabarıyor. Yorgunluğunu ise üzerinden silkip attı: Kafilenin başına geçmek istiyor. Varsın öyle olsun bakalım! Çünkü gizliliğe ve hıza daha önce hiç bu kadar ihtiyacım olmamıştı.”

Bunun üzerine Felarof ileri atıldı ve bütün bir ordu sanki atların nalları yere değimiyormuş gibi sessizlik içinde, havada süzülürcesine onu izledi.

 

Celebrant Meydan Savaşında

Kuzeyliler 15 Nisan sabahı Celebrant düzlüklerine vardığında, Gondor ordusunun tehlike içinde olduğunu gördüler. Eorl ve ordusu geldiği sırada tüm ümitleri tükenmek üzereydi. Fakat Eorl ve süvarileri düşmana arkadan saldırdılar ve çoğunu katlettiler. Geri kalanını da Kireçışığı Nehri’ne doğru sürdüler. Kireçışığı Nehri’nin güneyi Calenardhon olarak bilinen Gondor bölgesinin yanından geçiyordu ve Eotheod süvarileri bu bölge temizlenene kadar düşmanı takip ettiler.

Vefalı bir insan olan Vekilharç Cirion Eorl’a hediyeler verdi. Onun adına ziyafetler düzenledi. Ayrıca akıllı bir adam olan Cirion, iyi bir dost kazanmak istiyordu. Çünkü Gondor’un, Eotheod’un gücüne ihtiyacı vardı. Bu yüzden Eorl’a, Calenardhon’u Eotheod halkına bahşedeceğini iletti:

“Elveda, Leod oğlu Eorl! Şimdi kendi evime döneceğim. Yönetmem gereken bir ülkem var. Calenardhon senindir, buraya gözcülük et. Eğer gidersen bize destek olacak bir dostumuz olmaz. Üç ay sonra yine burada buluşacağız.”
“Bekleyeceğim. Eğer gitmem gerekirse, yine siz gelmeden burada sizi bekliyor olacağım!”

Eorl ve Cirion

Cirion Minas Tirith’e döndüğünde hizmetkarlarına Amon Anwar’a giden yolu temizlemelerini söyledi. Burası Elendil’in mezarının olduğu tepeydi. (bir diğer ismiyle Haifirien)

Ağustos 2510’da yeniden buluştukları zaman Cirion Eorl’u Firien ormanındaki Huşu İçindeki Tepe’ye, Halifirien’e götürdü. Ve burada Calenardhon’u, ona ve halkına Gondor’a hizmetlerinden dolayı yeni bir yurt olarak sunmayı teklif etti:

“Kralların Vekilharcı olmamın bana bahşettiği yetkiye dayanarak, kararlaştırmış olduğum şeyi ilan ediyor ve halkının sergilemiş olduğu eşsiz cesaret ve en çok ihtiyacı olduğu zamanda Gondor’a sunmuş olduğu, umutların da ötesinde yardım eli dolayısıyla, Eotheod Lorduna, Leod oğlu Eorl’a karşılıksız bir hediye sunmak istiyorum. Anduin’den Isen’a dek uzanan tüm Calenardhon toprakları bundan böyle onundur. Büyük Kral’ın dönüşüne kadar Gondor Vekilharçların yönetiminde kaldığı sürece.”

Tek şart Gondor ile dostluklarının ebedi olmasıydı. Eorl da onun cömertliği karşısında hayrete düştü. Cirion’da eski insan krallarının görkemini görüyordu. Sunduğu teklifi hızla zihninde tarttı. Genç kral Orta Dünya’nın yükselen tehlikesine karşı halkının onlarla ittifak içinde kalması gerektiğini anlamıştı. Aynı zamanda halkı artık yaşadıkları bölgeye sığamaz olmuştu. Dol Guldur’dan yükselen karanlık da onları korkutuyordu. Böylece teklifi kabul etti, ve Cirion onu zirveye çıkıp yemin etmeye davet etti ve beraber yukarı çıktılar.

Eorl ve Cirion’un Yemini

Yukarı çıktıktan sonra Eorl halkının geleneklerine göre yemin edecekti. Mızrağını yere sapladı ve kılıcını havaya fırlattı. Kılıcını tekrar yakaladı ve şöyle dedi:

“Dinleyin şimdi, Doğudaki Gölgeye boyun eğmemiş tüm insanlar! Bundan böyle Mundburg’un Efendisi’nin bize hediye ettiği Calenardhon Ülkesinde yaşayacağız. Kendi adım ve Kuzey’in Éothéod’un adı üzerine yemin ediyorum ki biz ve Batının Büyük Halkı arasında sonsuza kadar sürecek bir dostluk olacaktır. Onların düşmanı bizim de düşmanımızdır. Onların ihtiyacı bizim de ihtiyacımızdır. Herhangi bir şeytanlık, bir tehlike ve ya bir saldırı onların üzerine geldiğinde, gücümüzü sonuna kadar kullanıp onlara yardım edeceğiz. Bu yemin varislerime miras kalacaktır. Benimle birlikte yeni evimize geleceklerin üzerine gölge gelip çattığında lanetlenmesinler diye gelin bu yemini kırılmaz bir inançla tutalım.”

Eorl bu sözlerin ardından geri çekildi. Ardından Cirion vekilharç asasını havaya kaldırdı, elini tekrar mezara koydu ve Quenya lisanında şöyle dedi:

“Bu yemin Yıldız Ülkesi’nin(Númenor) görkemi ve Sadık Elendil’in inancı üzerine kurulacak. Batıdaki tahtlarında oturanlar(Valar) ve tahtı tüm hepsinin üzerinde olan(Eru) şahidimdir ki bu yemin sonsuza dek sürecek.”

Yemin töreninin ardından Elendil’in mezarından ayrıldılar ve Eotheod’un yaşayacağı sınırları belirlediler.

Ordusunun yarısını Calenardhon’da bırakarak kuzeye halkının kalan kısmını toplamaya gitti ve onları yeni vatanlarına götürdü. Böylece orası ‘Yurt’ olarak anılmaya başladı. Gondor’da ise yeni müttefiklerinin yurdu Rohan olarak anılacaktı.

Yurt’un krallığını 35 yıl sürdürdü. Harrowdale vadisinin girişindeki tepeyi Edoras şehri için uygun bir yer olarak belirledi. Ama Tekev, Altın Konak, o yaşarken tamamlanamadı ve Eorl ömrünün geri kalanında Aldburg’da yaşadı. Oğlu Brego 2512 yılında doğdu.

Isengard’ın Durumu

Yalnızca o bölgede Angrenost (Isengard) Gondor hakimiyetinde kalacaktı. O esnada burada Gondor muhafızlarından kurulu bir garnizon görev yapıyordu. Fakat Palantir’in saklı olduğu zapt edilemez Orthanc kulesinin anahtarları Vekilharç’ın elindeydi.

Eorl’un Ölümü

Eorl

2545 yılında Rohan Doğulular tarafından saldırıya uğradı. Rohanlılar saldırıyı engellediler. Fakat Eorl bu saldırıda öldü. Halkı onu Edoras’ın üzerine kurulduğu tepenin eteğindeki bir mezara atı Felarof ile birlikte gömdü. Oğlu Brego Rohan’ın yeni kralı olarak soyunu devam ettirdi.

Rohan, Eorl hanedanı tarafından yönetilmeye devam etti ve halk kendini Eorlingas yada Eorl’un oğulları olarak adlandırdı. Ettiği yemin ise unutulmamıştı. Yüzük Savaşı’nda Rohan kralı Theoden atalarının yeminini onurlandırdı ve Pelennor Düzlükleri Savaşı’nda Gondor’un yardımına gitti. Nitekim Eorl yemini Theoden’in varisi Eomer ve Gondor ve Arnor’un birleşik kralı Aragorn tarafından da yenilendi.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yorum

  1. abi muazzam ya. kurgu olamayacak kadar gerçek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir