The Hunt for Gollum Röportajı (Peter Jackson, Philippa Boyens ve Andy Serkis)

The Hunt for Gollum Röportajı ile Deadline’ın sorularına cevap veren Peter Jackson, Philippa Boyens ve Andy Serkis, filmin geleceğiyle ilgili merak edilen konuları aydınlatıyor.

Hunt for Gollum

Warner Bros, J.R.R. Tolkien’in eserlerine ve New Line’ın orijinal üçlemesinin oluşturduğu kanona dayanan daha fazla Orta Dünya filmi yapma haklarını satın aldığından beri, Peter Jackson ve Yüzüklerin Efendisi çalışma arkadaşları Fran Walsh ve Philippa Boyens, Tolkien mitolojisine nasıl geri döneceklerini ve kendilerini başka derin bir dalışa nasıl dahil edeceklerini düşündükleri için süreç üzerinde uzun süre durdular.

Ticari bir teklif olarak, cazibesini anlamak oldukça kolay: iki üçleme – altı LOTR ve Hobbit filmi – dünya çapında yaklaşık 6 milyar dolar hasılat ve 2012 yapımı Hobbit Beklenmedik Yolculuk filmindeki ejderha Smaug’un inini doldurmaya yetecek kadar altın Oscar kazandırdı.

23 yıl geriye gittiğimizde, New Line’ın kurucusu Bob Shaye, Jackson’ın Yeni Zelanda’da birbiri ardına çektiği üç LOTR filmine yeşil ışık yaktığında yol çok daha tehlikeliydi. Sinema tarihinin en büyük kumarlarından biri olan Shaye’in bahsi, LOTR’un başarısız olacağı ve bunun sadece New Line’ı değil, denizaşırı dağıtım ortaklarını da mahvedeceğine dair kötü söylentiler yayıldıkça daha da kötü olasılıklarla karşı karşıya görünüyordu.

Ta ki Shaye’in aklına Cannes’a filmin 25 dakikasını gala için getirme ve Shire gibi Orta Dünya’nın uğrak yerlerini taklit etmek için setleri yakındaki bir şatoda yapılacak gösterişli bir parti için uçurma fikri gelene kadar. Shaye’in her iki kumarı da işe yaradı: film hakkındaki kötü söylentiler dağıldı ve soru şu oldu: bu filmler ne kadar başarılı olacaktı? Kaynaklarımız, birkaç yıl önce Yüzük Kardeşliği’nin gösterime girmesinin 20. yılı anısına Deadline Disruptors Magazine için o anları yeniden ziyaret etti.

Bir sonraki film, Viggo Mortensen’in canlandırdığı cesur korucu ama isteksiz kral Aragorn ya da Orlando Bloom’un elf okçusu Legolas gibi ilgi çekici birkaç karaktere odaklanabilirdi. Ya da Ian McKellan’ın gri büyücü Gandalf olarak yolculuğu. İki yeni filmden ilki için Orta Dünya mitolojisinden yararlanmanın en iyi yolunun Gollum olduğu ortaya çıktı. LOTR sırasında Gollum’a bir bakış atmıştık; hobbit Smeagol, ne yazık ki yüzüğü gölden çıkaran arkadaşını öldürmüş, Smeagol da hızla Sauron’un yüzüğüne göz dikmişti. Gollum’un yüzük tarafından delirtilirken ruhunun bozuluşunu izledik. Ve Gollum’un Hüküm Dağı’nda Frodo’nun görünmez parmağından yüzüğü ısırarak dünyayı kurtarmasını ve bunu kutlamak için bir uçurumdan kayarak ateşlere düşmesini, Sauron’un tehditkâr gücünün kaynağıyla birlikte kendisini de yok etmesini izledik.

Böylece yeni film için seçim Lord of the Rings The Hunt for Gollum oldu. Bir diğer sürpriz ise nefes kesen Gollum performanslarına imza atan Andy Serkis’in filmin yönetmenliğini üstlenecek olmasıydı. Bloom’un Legolas’ının Hobbit’te yaptığı gibi, orijinal filmden oyuncuların da filme katılma ihtimali var.

Serkis sadece kötü niyetli, trajik yaratık rolünü yeniden canlandırmaya hevesli olmakla kalmadı, aynı zamanda filmin yönetmeni olarak en büyük meydan okumasına adım atmaya da heveslendi. Gollum’un geçmişi LOTR sırasında küçük dozlarda anlatılmış olsa da, Peter Jackson Deadline’a daha anlatılacak çok şey olduğunu söyledi. Özellikle de Gollum’un izini kaybettirdiği dönemlerde.

Jackson Deadline’a yaptığı açıklamada, “Gollum/Sméagol karakteri beni her zaman büyülemiştir çünkü Gollum insan doğasının en kötü yanını yansıtırken, Sméagol tarafı tartışmasız oldukça sempatiktir” dedi. “Bence hem okuyucularla hem de film izleyicileriyle bağ kuruyor çünkü hepimizin içinde her ikisinden de biraz var. Onun arka planını gerçekten keşfetmek ve yolculuğunun önceki filmlerde ele almaya zaman bulamadığımız kısımlarını derinlemesine incelemek istiyoruz. Yolunun kimlerle kesişeceğini bilmek için henüz çok erken ama Profesör Tolkien’den ilham alacağımızı söylemek yeterli.”

Jackson üç LOTR halkasını tek bir seferde yönetmek gibi zorlu bir görevi üstlendikten sonra, Hobbit üçlemesi için Guillermo del Toro’ ile anlaşmıştı. Bu işe yaramayınca, Jackson devreye girdi ve Bilbo Baggins’in prequel hikayesinin mücadelesine kendini adadı. Ondan başka bir üçlemeyi yönetmesini istemek çok fazla olurdu ve onun için Tolkien’in Orta Dünya’sına geri dönme kararının en kolay kısmı bayrağı Serkis’e devretmekti.

Serkis kariyerinde böyle bir hamleye doğru istikrarlı bir şekilde ilerliyordu. Jackson’ın Hobbit filmlerinde ikinci birim yönetmeni olarak kendisini gösterdikten sonra Serkis, Venom gibi giderek daha iddialı filmlerin yönetmenliğini üstlendi: Let There Be Carnage, Mowgli: Legend of the Jungle, dokunaklı aşk hikayesi Breathe ile başladıktan sonra. George Orwell’in Hayvan Çiftliği’nin bir uyarlaması olan ilk animasyon filmini tamamladı. Serkis ayrıca LOTR filmlerinde Gollum’u nefes kesici kılan hareket yakalama tekniklerine ve performanslarına kendini kaptırmaya devam etti. Buna Matt Reeves’in yönettiği Maymunlar Cehennemi üçlemesinde Sezar’ı oynamak ve Guardians of the Galaxy Vol 3’te Görsel Efekt Hareket Yakalama EP’si olarak görev yapmak da dahildir.

Fran Walsh ile birlikte ilk altı filmi yazan Jackson ve Philippa Boyens için Serkis’e bu işi vermek, almaları gereken en kolay karardı.

The Hunt for Gollum Röportajı (Peter Jackson, Philippa Boyens ve Andy Serkis)

Hunt for Gollum Röportajı

Jackson, “Andy ile Hobbit’te İkinci Birimi yönetirken çalışmak çok keyifliydi,” dedi. “Orta Dünya’ya geri dönmek için gereken enerjiye, hayal gücüne ve en önemlisi de hikayenin dünyasına dair doğal bir algıya sahip.

“Sekiz filmde birlikte çalıştık ve her seferinde harika bir deneyim oldu. Bu dünyada Gollum’un hikayesini Andy’den daha iyi ele alabilecek kimse yok.”

Walsh ve Boyens senaryoyu Phoebe Gittins ve Arty Papageorgiou (yaklaşan animasyon filmi Yüzüklerin Efendisi’nin senaryosunu yazan) ile birlikte yazacaklar: Miğfer Dibi’nin kökenlerini anlatan Rohirrim’in Savaşı). Jackson, Walsh ve Boyens filmin yapımcılığını üstlenirken, Ken Kamins, Serkis ve The Imaginarium’dan Jonathan Cavendish de filmin yapımcıları arasında yer alıyor. Doğal olarak çekimler, Jackson’ın LOTR’dan elde ettiği gelirle prodüksiyon, post prodüksiyon ve VFX fabrikalarını kurduğu Yeni Zelanda’da yapılacak.

Boyens Deadline’a şunları söyledi: “Gollum’un hikayesi, daha önce istediğimiz kadar derinine inemediğimiz bir karakter olması açısından bizim için en ilgi çekici olanlardan biri, ki bunu söylediğinizde, Gollum’un herkes için ne kadar tanıdık olduğu düşünüldüğünde kulağa garip geliyor.” “Gollum’un yaşamı Orta Dünya’nın çok ilginç bir döneminde geçiyor. Soru ilk sorulduğunda aklımıza gelen ilk hikaye bu oldu.

Çünkü size şunu söyleyebilirim ki insanlar buna inanmayabilir ama buna geri dönmek gibi bir beklentimiz yoktu. Özellikle yapmak istediğimiz bir şey değildi. Soru sorulduğunda, sizi tekrar çekecek olan neydi? Birlikte çalıştığımız insanlarla çalışmakla ilgiliydi. Ayrıca stüdyoda Mike De Luca ve Pam Abdy ile çalışma şansı da vardı. Alan Horn şu anda stüdyoya geri döndü. Doğru olduğunu hissettim.”

Buna Serkis’in yönetmen koltuğuna oturması da dahildi.

“Pete, Andy’nin bir yönetmen olarak yeteneklerine her zaman hayran olmuştur” diyor. “Bu yüzden ondan ikinci birimi yönetmesini istedi. Hiç düşünmeden yapmıştı. Hiçbir zaman ‘Neden Andy? “Lütfen Tanrım, lütfen Andy evet desin” gibiydi. Gollum’un hikayesini ve Gollum’un avını anlatmasını istedik, tamam, hikaye bu dedik. Pete de Orta Dünya evrenine doğrudan geri dönmek istemediğini biliyordu. [Rohirrim’in Savaşı’nı yöneten Kenji Kamiyama ile çalışmaktan gerçekten keyif almıştı. Pete, tamam, bunu kendim yönetmeyeceğim ve bu Gollum’un hikayesi olacak dediğinde, yemin ederim Andy Serkis’ten başka kimseyi düşünmedi.

“Bu karaktere neler kattığını bilen başka kimse yok ve biz onun bu karaktere ve tüm Orta Dünya dünyasına neler kattığını biliyoruz. Andy’nin gerçekten ilginç bir yaklaşımı olacak. Bu onun kendi yorumu olacak çünkü bu filmin sadece üçlemenin dördüncü filmi olmasını istemiyoruz. Bu film kendi tarzında olmalı. Bizim işimiz de bu. Bunu yapabilmemiz gerekiyor. “Olamaz, bunu neden yapıyorlar?” diyecek pek çok insan olduğunu biliyorum. Neden geri dönüyorlar? Bizim işimiz de bu, bunun neden iyi bir fikir olduğunu düşündüğümüzü kanıtlamak.”

Serkis için bu fırsat, Gollum’u canlandırarak son derece fiziksel ama karakterize edilmesi zor bir oyuncuyu haritaya koyduğu andan itibaren kariyerini tam bir döngüye sokuyor. Pek çok kişi LOTR’un ikinci bölümü olan İki Kule’yi izlerken, Gollum’un Frodo’ya itaat edip onu Mordor’a götürmek ya da onu ve yardımcısı Sam’i öldürüp yüzüğü geri almak konusunda kendisiyle amansız bir kavgaya tutuştuğu o anı hatırlar. Bu, hareket yakalama için ufuk açıcı bir andı; tıpkı Heat filminde Al Pacino ve Robert De Niro arasındaki kahve dükkanı sahnesi gibi. Serkis, oyunculuk performansı ve VFX aracılığıyla yaratıklara hayat vermenin devam eden gelişiminin bir parçası oldu ve İki Kule’den yirmi yıl sonra buna kendi damgasını vurmaya hevesli.

“Deadline’a konuşan Serkis, yönetmenlik teklifini aldığı anı şöyle anlatıyor: “Kesinlikle dumura uğramıştım. “Bunu bana daha önce de yaptılar ve bu, Hobbit’te ikinci birimi yöneteceğimi söyleyen telefonla aynı etkiyi yarattı. İlk bağımsız filmimi, iki mekanda üç oyuncuyla çekmeye hazırlanıyordum. Sonra “Dünyanın en büyük filmlerinde ikinci birimi yönetmek ister misin?” diye sordular. Onlarla her zaman muazzam bir şeyi tetikleyen bir tür psişik bağ anı olduğunu hissediyorum. Onlarla ilk tanıştığımda ve onlarla ilk çalışmaya başladığımda hissettiğim duygu da buydu. Bu çok derin bir zihin buluşmasıydı.

Geri dönmemi istedikleri için çok onur duydum. Gerçekten onur duydum. Onları film yapımcıları olarak seviyorum çünkü dürüstler. Her zaman gerçeğin peşinden giderler. Onlar gezegendeki en çalışkan insanlar ve mükemmellik arayışları hiç bitmiyor ve şimdi ben de bu çıtaya yeniden ulaşmalarına yardımcı olacağım. Aslında beni ilk arayan Philippa’ydı ve “Bak, bizim düşündüğümüz şey bu” dedi. Ben de “Aman Tanrım, oraya geri dönüyorum” gibi bir duyguya kapıldım. Evet, müthiş bir andı.”

Görünen o ki Serkis kendisini en çok yansıtan karakterden hiç de o kadar uzaklaşmamış.

“Gollum yıllar boyunca hep benimle kaldı” diyor. “Üçlemenin sesli kitaplarını, Silmarillion’u ve Hobbit’i okudum; yani Tolkien’in dünyası ilk filmleri yaptığımızdan bu yana geçen süre boyunca beni hiç terk etmedi. Ve karakter bilhassa hayatımın çok büyük bir parçası olarak kaldı. Dolayısıyla geri dönüp tekrar onun dünyasına ve özellikle de Gotham’ın psikolojisine derinlemesine dalabilmek kesinlikle heyecan verici. Hepimizin bu karakterin kim olduğunu daha derinlemesine araştırmakla ilgilendiğini biliyorum ve bunun da ötesinde, kanon içinde yeri olan ama aynı zamanda taze, yeni ve farklı bir yaklaşıma sahip bir filmi yönetebilmek ve umarım yaratabilmek istiyorum.”

Buna son yirmi yılda yapılan teknolojik gelişmelerden yararlanmak da dahil.

Serkis, “Mike, o zamanlar hareket yakalama teknolojisi iç setlerle sınırlıydı ve o zamanlar sadece hareket yakalama vardı,” dedi. “Ve teknolojinin Maymunlar Cenenemi filmleri boyunca geçirdiği evrim boyunca, teknoloji değişti. Örneğin, onu bir boyuttan ayırabildik ve gerçek performans yakalamaya izin verdik, çünkü o üç filmde, ilk üç filmde, yüz tamamen animasyondu ve benim yüz ifadelerimi kopyalıyordu. Ancak performans yakalamadan kaynaklanmıyordu, incelik ve nüans daha sonra başa takılan kameralar kullanılarak yakalanabildi. Maymunlar filmleri sırasında, açık havaya çıkma ve mekanda çekim yapma konusunda gerçek deneyler başladı. Ve bunlar büyük filmlerdi.

Ve tabii ki Jim Cameron da Weta ile birlikte Avatar filmleri üzerinde çalışıyordu. Yüz yakalama ile yüz performansının nüanslarını da zorluyorlardı. Weta özellikle bu işin ön saflarında yer aldı. Ve şimdi gerçekten de performansların yazarlığının… aşırı rol yapma hissi olmadan daha fazla içselleştirmenize izin verdiği veya çok hareketsiz olduğunuzda yakın çekimin içindeki ayrıntı olduğu bir seviyeye ulaştı. Bu, şu anda çok daha büyük ve derin bir düzeyde açıkça çalışan bir şey.”

Henüz erken olsa da Serkis, LOTR ve Hobbit üçlemelerine hayat veren bazı oyuncuların rol alması konusunda iyimser konuştu.

“Bu şu anda cevaplaması zor bir soru çünkü tam olarak ne yapacağımız ve hikayenin bizi nereye götüreceği konusunda henüz başlangıç aşamasındayız” dedi. “Bu yüzden şu anda herhangi bir taahhütte bulunmak istemiyorum. Demek istediğim, çünkü çok ham, çok çiğ ve kıpır kıpır ve karakterle ve onun yolculuğuyla ve diğer karakterlerle ve tanıdığımız ve tanımadığımız karakterlerle nasıl temas kuracağı ya da nasıl temas kuracağı konusunda tam anlamıyla çok erken aşamada senaryo tartışmaları ve fikirleri yapıyoruz. Dolayısıyla, bu noktada bizi bağlayacak bir şey söylemekten nefret ediyorum çünkü her şey tam anlamıyla belirsiz.”

Jackson, Serkis ve çalışma arkadaşları, Amazon’un 450 milyon dolarlık yatırımıyla ilk güçlü sezonunu tamamlayan The Lord of the Rings The Rings of Power ile birlikte Orta Dünya’nın kalabalıklaştığının da farkındalar.

Diziyi izlemeyen Boyens, “Bu ortamda pek çok insanın var olabilmesi için yeterince yer var,” diyor. “Biz hiçbir zaman Orta Dünya’nın bekçileri olmak istemedik. Bazen başkaları sizi bu konuma yerleştirir ama biz böyle hissetmiyoruz. Dürüst olmak gerekirse, [dizinin] hiçbir bölümünü izlemedim. İzlemeye gitmek istemedim çünkü gerçekten bundan esinlenmek istemedim. Ama bir seçim olarak fantastik bir dönem olduğunu düşünüyorum. Güç yüzüklerinin yapımı muhteşem bir hikaye anlatımı. Büyüleyici karakterlerle dolu harika bir dönem.

Boyens, “Yüzüklerin Efendisi ve ekleri üzerinde hakkımız var, hepsi bu,” dedi. “Eğer bunu yapabilme fırsatı olsaydı bu hakkın genişlediğini görmeyi çok isterdim ama bu üç kitapta o kadar çok şey var ki. Özellikle Profesör Tolkien’in sıkı hayranlarının, sadece çok fazla hikaye olduğu konusunda hep tedirgin olduklarını biliyorum. Ama Rohirrim’in Savaşı’na bakın. Kitaplarda ilk bakışta bir buçuk sayfadır. Ama kitap boyunca pek çok konu var.

Rohirrim’in Savaşı yüzük olaylarından 200 yıl önce geçiyor ve gerçekten de bağımsız bir hikaye,” diyor Boyens. “Anime ile uyum sağlayacak bir şey yapmak istediğimizde bu hikayeye gelmemin nedenlerinden biri de buydu. Güç yüzükleri, Sauron, Kara Kule ya da büyücülerle gerçekten ilgisi olmayan bir şey yapmak istedik. Bu, parçalara ayrılan bir halk hakkında bir hikaye. Bu yüzden, sadece anime için değil, anime gibi yeni bir sanat formuna girmek ve canlı aksiyon filmlerine dokunmadan Orta Dünya’da geçen bir hikaye anlatmaya çalışmak, eğer bir anlam ifade ediyorsa, gerçekten iyi bir uyum gibi geldi.

Bizim için yaptığı şey, dünyaya ve Profesör Tolkien’in çalışmalarına olan tutkuyu yeniden ateşlemek oldu. Bunu kesinlikle yaptı ve bence bizi şaşırttı. Dünyaya gerçekten kolayca geri döndük ve doğal bir uyum gibi hissettik. Ayrıca bize, kesinlikle bana, bu mitolojinin ne kadar derinlere uzandığını ve anlatılacak ne kadar çok hikaye olduğunu gösterdi.

“Bu Profesör Tolkien’in kendisinin yaptığı bir şey ve bu kadar iyi sonuç veren de bu oldu” dedi. “Bu dünyayı yaratmak için mevcut mitolojilerden yararlandı.”

Tolkien ayrıca başkalarına da dönmeleri için izin verdi.

“1951 yılında Milton Waldman’a yazdığı bir mektupta şöyle diyordu: ‘Büyük masallardan bazılarını etraflıca çizer ve… boya, müzik ve drama kullanan başka zihinlere ve ellere alan bırakırdım.”

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’dan ilginç bilgileri kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya