Theodred

 

Theodred

Irk: İnsan
Dil: Rohirric, Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Rohanlı İnsan- Eorl Hanedanı
Ebeveynleri: Kral Theoden ve Elfhild
Doğum Tarihi: 3.Çağ 2978
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 3019
İkamet Ettiği Yerler: Edoras
Taşıdığı Ünvanlar: Yurt’un İkinci Başkumandanı

İçindekiler

Theodred

Rohan krallığının varisi ve Rohan Kralı Theoden’in oğludur. 2978 yılında doğmuştur. Doğumunda annesi Elfhild hayata gözlerini yumdu. Theodred tek çocuk olmasına rağmen 3002 yılında Altın Konak’a taşınan kuzeni Eomer ve Eowyn ile birlikte büyüdü. Onlar ona göre bir abla ile bir ağabeydi.

3014’te Rohan Kralı Theoden, gizlice Saruman’a casusluk yapan Grima Solucandil’in etkisi altına düştü. Ayrıca Grima, Theodred’i ve Eomer’i birbirine düşürmek ve krala düşman yapmaya çalıştı ama başaramadı. Saruman anladı ki Rohan’ı ele geçirmek için Theodred’i öldürmeli ve tahtı başıboş bırakmalıydı.

Theodred Rohan’ın ikinci komutanıydı. Merkezi ise Miğfer Dibi’ydi. Saruman’ın ikamet ettiği Rohan Geçiti’nin korunması ve savunulması Theodred’e aitti. Ancak Rohan Kralı Theoden hastalanıp elden ayaktan düşmeye başladığında Theodred ordunun komutasını ve savunmaların güçlendirilmesi görevini üstüne aldı. Sonradan Saruman’ın Rohan’ı ele geçirmek istediğini anladı ve Edoras’tan Elfmiğferi tarafından yönetilen bir grup destek aldı.

Saruman’ın Rohan’ı ele geçirmesi önündeki başlıca engel, Theodred ile Eomer’in varlığıydı. Kendilerini krallarına adamış ve biri öz oğlu diğeri ise kız kardeşinin oğlu olmaları dolayısıyla onun gözünde paha biçilmez değere sahip, azimli adamlardı bunlar; kralın sağlığı bozulmaya başlayınca Grima’nın onu üzerinde sahip olduğu ve giderek artırdığı etkiyi zedeleyip ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlardı.Bu durum 3014 yılı başlarında, Theoden altmış altı yaşındayken baş göstermişti; buradan hareketle, her ne kadar Rohirrim arasında seksen yaş civarına ve daha da ötesine dek sağlıklı bir yaşam sürmek yaygınsa da, onun başına illet olan hastalığın doğal sebeplerle ortaya çıktığı varsayılabilir.

Bu rahatsızlığın Grima tarafından kurnazlıkla ve inceden inceye kendisine verilen zehirlerin etkisiyle ortaya çıkıp ilerlemiş olması da kuvvetli bir olasılık. Öyle veya böyle, Theoden’in içine sürüklendiği düşkünlük halinin ve Grima’ya muhtaç kalışının büyük ölçüde bu kötü ruhlu danışmanın tavsiye ve yönlendirmelerinin sonucu olduğu tartışma götürmez. Kendisine karşı gelme cüreti gösteren birincil düşmanlarını Theoden’in gözünden düşürüp mümkünse onlardan temelli kurtulmak, Grima’nın temel politikası haline gelmişti.

Ama şu haliyle bile kral ile aralarını bozmak mümkün olmuyordu. Theoden “hastalığa yakalanmadan” önce tüm akrabaları ve de genel anlamda halkı tarafından öyle seviliyordu ki, (en azından görünürde) bunadığında bile Theodred ile Eomer’in ona olan sadakati sarsılmaz şekilde devam etti. Bunun yanı sıra Eomer güçlü ihtiraslara sahip biri değildi ve (kendisinden on üç yaş büyük olan) Theodred’e duyduğu sevgi ve saygı, kendisini evlatlık edinip büyütmüş olan sütbabasına duyduğu bağlılığın gerisinde kalırdı. Bunun üzerine Grima, Eomer’i kendi yetki alanını devamlı genişletmek isteyen ve bunu yaparken de kralın ya da varisinin emirlerini hiçe sayan biri gibi göstererek, Theoden’in zihninde onu lekeleme çabasına girişti.

Theodred

Yurt’un İkinci Başkumandanı olan ve Batıağıl’ı savunmakla görevlendirilen Kral’ın oğlu Theodred, Saruman’ın ordularının Isengard Kapısı önlerinde, özellikle de Isen’in batı kıyısında toplanmakta olduğunu haber alır. Bunun üzerine 25 Şubat 3019’da güçlerinin bir kısmını nehrin doğu yakasında bırakır ve Saruman’ın güçlerini henüz tam toplanmamışken dağıtmayı umarak sekiz bölük atlı (yaklaşık 1000 kişiye tekabül eder bu sayı) ve bir bölük atlı okçu ile Isen’in karşı kıyısına geçer. Oysa Saruman ne asıl niyetini ne de ordusunun tüm gücünü açığa sermiştir. Karşısına çıkan ilk öncü birliği mağlup eden Theodred, hızını alamayarak düşmanın esas gücüne darbe indirmek üzere ileri atılır ancak savaşın bu yönde gelişeceğini önceden hesap eden Isengard ordularının komutanı, gerekli önlemleri almış ve kuvvetlerini buna göre konuşlandırmıştır.

Theodred’in atlıları kısa sürede durdurulur ve çembere alınma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Derhal geri çekilme emri veren Theodred, akşam vakti Sığlıklar’a varmayı başarır. Ancak Rohirrim tekrar mevzilenemeden Dunlandlı atlılar ve warg sürücülerinden oluşan bir grup düşman nehrin doğu yakasındaki Rohan garnizonuna saldırarak bölgeyi ele geçirir. Theodred, nehrin iki yakasından Sığlıklar’a akan düşmanların saldırısına uğrar ve bir Ork’tan aldığı darbeyle ağır bir şekilde yaralanır. Elfmiğferi ve Grimbold’un imdada yetişmesiyle Isengard kuvvetlerinin geri çekilmesi sağlanır ancak gece çökerken Theodred hayatını kaybeder.

Sığlıklar’da meydana gelen savaşın gerçek yüzü öğrenildiğinde, tüm Rohan Saruman’ın Theodred’in her ne pahasına olursa olsun öldürülmesi gerektiği yönünde emirler verdiğinin bilincine açıkça varmıştı. Saruman’ın ilk çatışmada en yaman ve gözü dönmüş savaşçılarını Theodred ve onu çevreleyen muhafız kıtası üzerine tekrar tekrar salması ve savaşın geri kalanını umursamayan bir yaklaşım benimsemesi, Rohirrim’in çok daha feci bir hezimet yaşamasını engellemişti belki de.

Ölümü

Theodred

Theodred nihayet öldürüldüğünde, Isengard birliklerinin komutanı (hiç şüphesiz Saruman’dan almış olduğu emirler uyarınca) savaşın o ana kadarki gidişatından tatmin olmuş, Saruman ise, her ne kadar Grimbold ve Elfmiğferi’nin kahramanlığı onun bu gecikmesinde pay sahibi olduysa da, Batıağıl’ın tümüyle işgal edilmesi doğrultusunda daha çok birliği derhal savaşa dahil etmemekle kendi açısından ne denli büyük bir hata olduğu sonradan anlaşılacak bir ihmalde bulunmuştu.

Isen Nehri’ndeki adaya savaşçıları ile birlikte gömüldü. Ölen savaşçıların mızrakları toprağa uçları yukarı gelecek şekilde gömüldü ve bu mızrakların arasında Theodred’in sancağı çürüyüp yok oluncaya dek dalgalandı.

Kaynakça
1) Bitmemiş Öyküler; İthaki Yayınları
2) Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Orklar Kimdir?

Karanlıklar Efendisi Sauron’un hizmetkarları arasındaki en güçsüz, fakat sayıca en fazla olan orklar nedir? Nasıl yaratılmışlardır ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir