Noldor’un Yüce Kralı Gil-Galad ile tanışın: The Rings of Power dizisinden yeni görsel Gil-galad ve Aeglos!

Nerdist, The Lord of the Rings: The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinin ana karakterlerinden Gil-galad’ın dizideki hikayesine dair oyuncu Benjamin Walker’ın açıklamalarını ve dizinin işleyeceği konulara dair pek çok ipucu içeren özel bir haber yayınladı. Biz de bu özel haberi sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Çeviriye geçmeden önce kısa bir not, The Rings of Power dizisi 2 Eylül 2022 tarihinde Prime Video’da yayınlanacak. Diziyi 17 senelik hayran topluluğu olarak Twitch kanalımızdan sizlerle birlikte seyredebileceğiz. Şimdiden yerinizi almayı unutmayın.

The Rings of Power: Noldor’un Yüce Kralı Gil-galad ile tanışın

The Lord of the Rings Rings of Power Gil Galad Güç Yüzükleri dizisi
The Rings of Power (Güç Yüzükleri) – Gil-galad

Gil-galad bir Elf Kralı ‘ydı. Ozanlar hüzünle söyler olanları: son kraldı o, Dağ ve Deniz arasında, hükmederdi adil ve özgür bir krallığa.

Samwise Gamgee, Yüzük Kardeşliği’nde, “Gil-galad’ın Düşüşü”nün bir bölümünü anımsayarak bu sözleri söylüyor. Bilbo Baggins bu şiiri kadim bir dilden çevirmişti ve Samwise üzerinde öyle bir etki bırakmıştır ki, Aragorn Gil-galad’dan bahsettiğinde hobbitin aklına bu şiir gelmişti. Üstelik Gil-galad, Samwise’ın zamanından binlerce yıl önce düşmüş olmasına rağmen.

Gil-galad hakkındaki bir şiirin Üçüncü Çağ’da da varlığını sürdürmesi, Orta Dünya’nın engin tarihindeki bu önemli karakter hakkında çok şey söylüyor. Yüce Elf Kralı’nın hikayesinin en vurucu anları, yakında yayınlanacak olan The Lord of the Rings: The Rings of Power (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri) dizisinin geçtiği Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nda gerçekleşiyor.

İsmi “Aydınlık Yıldızı” anlamına gelen bir karakter olan Gil-galad, umudun ve eylemin sembolüdür. İkinci Çağ başladığında, Orta Dünya sinsi bir karanlık varlık olan Morgoth’un yenilgisinden ve Gazap Savaşı’nın sona ermesinin ardından toparlanmaktadır. Savaşlardan yorgun düşen Orta Dünya diyarlarındaki pek çok kişi, kötülüğün tamamen yok edildiğine inanarak bir süre dinlenmek ister.

Fakat Gil-galad böyle düşünmez.

The Lord of the Rings Rings of Power Gil Galad Güç Yüzükleri dizisi
The Rings of Power (Güç Yüzükleri) – Gil-galad

Noldor’un Yüce Kralı Gil-galad, diğer bazı elflerle birlikte İlk Çağ’dan sonra Ölümsüz Topraklar’a gitmek yerine Orta Dünya’da kalmayı tercih etmişti. Gil-galad Lindon’da bir krallık kurarken, genç yarı-elf Elrond sık sık onun yanında çalışmıştı. Her ne kadar görünürde barış hakim gibi görünse de, belki de her şey göründüğü gibi değildir. Rehavete kapılacak biri olmayan Gil-galad, Orta Dünya’da kötülüğün görünürdeki yokluğuna dair şüpheyle yaklaşmıştır.

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinde Gil-galad‘ı canlandıran Benjamin Walker, dizide karakterin bu yönlerini korumak için dizi yapımcılarından JD Payne ve Patrick McKay ile birlikte çalıştığını söylüyor. Gil-galad her zaman inanılmaz derecede öngörülü olmuştur. “Kötülüğün yaklaşan yeniden doğuşuna dair bir tür elf-örümcek (Spider-sense göndermesi yapıyor) hissine sahip,” diyor Walker. “Her zaman bir saniye öncesinden görür. Nitekim onu birinci sezonun başında bulduğumuzda, barış zamanında. Ama Gil-galad için bu tamamen farklı bir anlama geliyor. Bu barış ve özgürlük sürekli tetikte olmayı gerektiriyor. Ve bence o Orta Dünya’nın korunması için meşakatli bir satranç oyunu oynuyor. Ayrıca, bu elflerin kalmayı seçtiklerini de unutmamalıyız. Valinor’a gidip Elf Valhalla’sı benzeri sahillerinde sonsuza dek ışık, aşk ve coşku içinde mutlu mesut yaşayabilirlerdi.”

Lâkin Elfler umutlarını korumak arzusuyla kısmen kaldılar. Ölümsüz oluşlarına ve tanıdıkları herkesin ölümüne defalarca tanık olmalarına rağmen, elfler hâlâ umutludur. Özellikle de Gil-galad’a direniyorlar. Walker şöyle açıklıyor: “Sanki havadan kokusunu alabiliyor. Sadece bu da değil. Sanki Orta Dünya’nın kabuğunun altında sürünen kötülüğün dokunaçlarını hissedebiliyormuş gibi, Orta Dünya’nın yaşam gücüyle bir bağlantısı var. Ve orada olduğunu biliyor. Dolayısıyla, bu konuda ne yapacağım sorusu aklına geliyor.”

Halkına bilgelikle ve gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olma anlayışıyla önderlik eder. Ve hepimizin pek iyi bildiği gibi, bundan sonra gelecek olan tehlike Morgoth’un ikinci komutanı, yani Sauron’dur.

Gil-galad sayısız yeteneğini gerektiğince kullanarak karanlığı uzak tutmaya çalışıyor. Siyaset adamıysa da aynı zamanda bir savaşçı. Seyirciler Yüzük Kardeşliği’nin başlangıcında Gil-galad’ı bu şekilde gördüler. Güç Yüzükleri’nde Gil-galad’ın görünüşündeki ince dokunuşlar da bu yeteneklere atıfta bulunuyor. Üzerindeki taş ve mücevher yüzükler, elini yumruk yaptığında neredeyse muşta gibi olan süslü bir dizi oluşturuyor. Gil-galad’ın saçları geleneksel olarak soylu elflerde gördüğümüz gibi uzun ama yanlardan sanki bir savaşçıymış gibi tıraş edilmiş. “Onu bir savaşçı olarak tanıdık. Şimdi de onu bir savaşçı olarak göreceğiz. Öte yandan da bizim sahip olmayı dilediğimiz türden bir politikacı. İçimizdeki en iyiyi ortaya çıkarmaya çalışıyor ki hep beraber olmamız gerektiğinde bunu başarabilelim.” diyor Walker.

The Lord of the Rings Rings of Power Gil Galad Güç Yüzükleri dizisi
Yüzüklerin Efendisi filminden Gil-galad

Gil-galad bilgeliğini hakkıyla kazanılmıştır. Yaşadığı uzun ömür içerisinde hayal gücünün ötesinde aydınlığı ve karanlığı deneyimlemiştir. Noldor’un Yüce Kralı ve Orta Dünya’da saygın bir lider olarak oynadığı rolün temelinde onun bu geçmişi yatmaktadır. Walker şöyle diyor: ” Bütün bu bilgilere ve farkındalığa sahip ama insanlara ne zaman söylemesi gerektiğini bilecek kadar da duyarlı ve düşünceli. Hoparlörleri açıp ‘Dünyaya bir asteroid geliyor, herkes çıldırsın’ mı dersiniz? Hayır. Bir altyapı kurarsınız. Herkese kendini koruma fırsat verir ve asteroidin geldiğini daha kimse anlamadan onu ikiye bölme projesini başlatırsınız. Yapmaya çalıştığı işte bu. Ve iyi bir politikacı da bunu yapar. Ben de onun bu yönünü seviyorum.”

İkinci Çağ’da Gil-galad‘ın en güçlü ilişkilerinden biri Elrond’la olan ilişkisi. Yarı Elf’in kendini kanıtlaması gerektiğini bilmektedir. Elrond binlerce yıl yaşamış olsa da toy denebilecek bazı karakteristik özelliklere sahip. Elrond Orta Dünya’daki yerini bulmaya çalışmaktadır. Ve bu konuda Gil-galad ona akıl hocalığı yapar. Walker, “Gil-galad onu ilk adımları atmaya ve nihai kaderine doğru yolculuğa teşvik edecek,” diyor. ” Ancak bunu sevgi dolu bir ebeveynin yapacağı şekilde, yani kendi hatalarını yapmalarına müsamaha göstererek ya da bir şeyler yapmaları için onu yüreklendirerek ve zaten bunun kendi fikri olduğuna ikna ederek yapıyor.”

Gil-galad‘ın Elrond’la olan dostluğu, İkinci Çağ’da kurduğu pek çok ilişkiden biridir. Ayrıca Sauron’un Orta Dünya’ya yayılmaya başlamasıyla birlikte Gil-galad’ın alabileceği her türlü yardıma muhtaçtır. Nihayetinde Gil-galad’ın destansı hikâyesinin büyük bir bölümü kaynak materyale göre Mordor’un Karanlık Lordu’nunkiyle bağlantılıdır. Gil-galad, kendisine Annatar diyen bir varlık hakkındaki ilk kuşkularından, Elf Güç Yüzükleri’nden ikisinin koruyucusu oluşuna ve Elfler ile İnsanların Son İttifakı’nın teşkiline dek, Sauron’a karşı sonuna kadar savaşacaktır. Númenor’un hazin düşüşünden sonra Gil-galad, Dúnedain’in Yüce Kralı Elendil ile birlikte hareket eder. Nihayetinde Sauron’u durduracak ve İkinci Çağ’ı sona erdirecek ittifakı Elendil’le birlikte kurar. Elendil ve Gil-galad, Isildur’un Tek Yüzük’ü Sauron’dan ayırabilmesi için kendilerini feda ederek bu hikâyenin anahtarı olurlar.

Her ne kadar Gil-galad’ın kaderinin nasıl son bulduğunu bilsek de, The Rings of Power (Güç Yüzükleri) bu kahramanının gelişimini, liderliğini ve Orta Dünya’ya yardım etme çabalarını irdeliyor. İkinci Çağ boyunca Elfler ve farklı ırklarla yakın ilişkisi olduğunu bilsek de, Walker bize Gil-galad’ın meşaleyi ileriye taşıyabilmesi için başkalarına güvenme yetisini geliştirmesi gerektiğini söylüyor. Yüce Kral kaçınılmaz olana dair öyle bir hisse kapılır ki, başkalarına inanmak ona zor gelir.

“Kendi dünyasının kendine ait bir yaşamı olmasına izin vermeli. Bir ebeveynin yaptığı gibi bırakmalı,” diye belirtiyor Walker. ” Onları kendi hallerine bırakmak ve doğru şeyi yapacaklarına güvenmek en üstün sevgi göstergesidir. Ve doğru şeyin ne olduğunu bildiklerine inanmak. Bence Tolkien’in yarattığı bu karakterlerin gelişmeye devam etmesinin nedeni de bu. Aksi takdirde, o sadece çok fazla tecrübesi olan ve gerektiğinde kıçlarına tekmeyi basabilen ileri görüşlü bir lider. (Fakat) Sürekli evrim geçiriyor.”

Geçtiğimiz günlerde de Celebrimbor’u canlandıran Charles Edwards ile gerçekleştirilen röportajı sizler için Türkçe’ye çevirmiştik. YouTube kanalımızda, yayınlanan röportajın içeriğini ve görselleri genel hatlarıyla sizler için inceledik:

https://youtu.be/6ysm7n6pTms

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

KAYNAK: Noldor’un Yüce Kralı Gil-galad ile tanışın: The Rings of Power dizisinden yeni görsel Gil-Galad ve Aeglos! –Nerdist

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir