Gil-Galad

Noldor’un Son Yüce Kralı Gil-Galad:

gil-galad

 

Gil-galad Künye:

Irk: Elf
Dil: Quenya ve Sindarin
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Noldor Elfleri
Doğum Tarihi: 1. Çağ, 450 yılında Nargothrond da
Ölüm Tarihi: 2. Çağ, 3441 yılında Barad-dûr Kuşatması’nda
İkamet Ettiği Yerler: Lindon, Eriador
Ebeveynleri: Orodreth (Silmarillion’da hata sonucu Fingon olarak belirtilmiştir), anne bilinmiyor
Kardeşler: Finduilas
Silahları: Aeglos, Vilya
Diğer İsimler: Artanáro/Rodnor (Quenya/Sindarin), Ereinion(Sindarin) (Kralların Oğlu)

Gil-Galad Orodreth’in oğluydu. İlk Çağın 400’lü yıllarının ortasında Orta-Dünya’ya gelmişti. Doğduğunda ona Erenion ismi verilmişti lakin adı sonra ”Parlak Yıldız” anlamına gelen Gil-Galad diye anıldı. Gil-Galad başlarda Beleriand’da Hithlum topraklarında yaşadı.

Gil-Galad’ın Gençliği

İlk Çağın 455 yılında ”Dagor Bragollach” Ani Alev Muharebesi diye anılan savaşta Morgoth Beleriand’a saldırmıştı. Bu savaşta Yüce Noldor Kralı Fingolfin Morgoth tarafından öldürülmüş ve babası Fingon Yüce Kral olmuştu. Fingon Yüce Noldor Kralı olduğunda Gil Galad hala küçük bir çocuktu ve Fingon onu akrabalarıyla yaşaması için Cirdan’ın yanına Falas Sığınaklarına yolladı.

Balrog Lordu Gothmog 472 yılında Sayısız Gözyaşı Savaşında Fingon’u öldürmüştü. Fakat henüz çok genç olduğu için Yüce Noldor Kralı unvanı ona geçmemiş amcası Gondolin Kralı Turgon Yüce Kral olmuştu.

473 yılında yani Sayısız Gözyaşı Savaşından bir yıl sonra Morgoth’un ordusu Falas Sığınaklarına saldırmıştı. Bu saldırıda birçok Elf ölmüş ve esir alınmıştı. Ama Cirdan  ve bir grup Elf ile birlikte kurtulup güneye Balar Adasına kaçtılar.

Noldor’un Son Yüce Kralı Gil-Galad

510 yılında Saklı Krallık Gondolin’in yıkımında Yüce Noldor Kralı Turgon ölmüş Gil Galad Yüce Noldor Kralı olmuştu. 538 yılında Fëanor’un çocukları Silmarillerin birisine sahip olan Elwing’ten yeminlerinin buyurduğu üzere Silmarili almak için saldırdı. Gil Galad ve Cirdan yardım için gemilerini Sirion’a yolladı ama artık çok geçti. Lakin saldırıdan kurtulan Elfler kaçmış ve Gil Galad ile Cirdan’ın yönetiminde olan Balar Adasına sığınmışlardı.

Morgoth Öfke Savaşında yenilmiş ve dünyanın dışına atılmıştı. Beleriand yıkılmış ve sular altında kalmıştı. Birçok Elf de Ölümsüz Topraklara dönmüştü. Ama bazıları Orta-Dünya’da kalmıştı ve onların liderleri artık Yüce Noldor Kralı olan Gil Galad olmuştu.

Kral, halkı ile birlikte Beleriand’dan kalan topraklarda Mavi Dağların kıyıya bakan tarafında yer alan Lindon’da yaşıyordu. Aynı zamanda Elrond ve Cirdan’da Lindon’da yaşayan halk arasındaydı. Lindon’un kuzey tarafında Forlindon diye anılan bölgede yaşıyordu. Lindon’un güney kısmının ismi Harlindon’du ve bir süre Celeborn yönetti burayı. Cirdan ise Gri Limanlarda yaşıyordu. Gri Limanlardan kalkan gemiler Ölümsüz Topraklara gitmek isteyen Elfler için yelken açıyordu.

Numenor’la dostluk

İkinci Çağın 600. yıllarında Númenor gemileri Gri Limanlara gelmeye başlamıştı. Gil Galad orada Kaptan Veantur ile dostluk kurdu. Böylece bu olay Lindon Elfleri ile Númenor halkı arasında dostluğun başlangıcı olacaktı. 725 yılında Veantur Aldarion’u Gri Limanlara getirmişti. Ve Aldarion orada Gil Galad ve Cirdan ile dostluk kurdu. Ve yıllar içinde Aldarion Gil Galad ile pek çok seyahate katılacaktı. Aldarion Gil Galad’a hediye olarak Numenor’da yetişen Mallorn Ağaçlarından getirdi. Ama bunlar Lindon’da büyümeyecek ve Gil Galad ağacın tohumlarını Galadriel’e verecekti. Gil Galad danışman olarak Aldarion’u seçmişti. Aldarion ona İnsanlar’la ilgili bilgiler vermiş lisanlarını öğretmişti.

Gil-Galad Morgoth’un bir hizmetkârının Orta-Dünya’nın doğusunda kuvvet kazandığı haberini almıştı.

Gil-Galad

Bu bilgiyi Aldarion’la paylaşmamış ama Aldarion aracılığıyla Kral Tar-Meneldur’a bir mektup göndermişti. Gil Galad mektubunda Orta-Dünya’nın doğusunda tehlike olduğunu yazmış, savaşa hazırlanılmasını söylemişti. Aldarion başa geçtiğinde zaman ise kötülük gücünü topluyordu.

Orta-Dünya’da büyüyen kötülük Morgoth en önemli hizmetkârı Sauron’du. Sauron İkinci Çağın 1200. yılında Lindon’a Hediyelerin Lordu Annatar ve Valar’ın temsilcisi olarak girmeye çalıştı. Ama Gil-Galad ve Elrond onun Sauron olduğunu bilmese de ona güvenemedi ve şehre girmesini yasakladı. Gil-Galad aynı zamanda diğer şehirlere de Sauron’u kabul etmemeleri için haber yollamıştı ama umursanmayacaktı. Sauron’un öğütleri en çok Eregion’da karşılık bulmuştu. Noldor’da Batı’ya dönmeyi reddettikleri için yüreklerinde huzur yoktu ve aslında hem sevdikleri Orta Dünya’da kalmak hem de geride bıraktıkları şeylerin mutluluğunu yaşmak istiyorlardı. Böylece Sauron’a kulak verdiler ve bilgisi engin olduğu için ondan çok şey öğendiler. Ve yine Eregion’da Sauron’un talimatıyla Celebrimbor ve Elf demirciler 1500 yılında, daha sonra Cüceler’e ve Numenor’lulara Sauron tarafından verilecek güç yüzüklerini yaptılar.

1600 yılında Sauron Mordor’a dönüp tek yüzüğü yaptı.

Tüm diğer yüzüklerde bu tek yüzüğe bağlıydı. Hatta yapıldığından haberi bile olmayan üç Elf yüzüğünün bile. Ama Sauron tek yüzüğü dövdüğünde diğer üç yüzükten de haberdar oldu ve Celebrimbor’un onu kandırdığını anladı. Ama Elflerde Tek Yüzükten haberdar olmuşlardı. Tek Yüzük’ü taktığında daha küçük yüzüklerin yaptıkları şeylerin anlamını kavrayabiliyor, onları takanların bütün düşüncelerini görüp yönetebiliyordu. 1693 yılında Celebrimbor Nenya’yı Galadriel’e Narya ve Vilya’yı Gil-Galad’a gönderdi. Gil-Galad ise Narya’yı Cirdan’a verdi bir sürede Vilya’yı kendi hükmünde tuttu daha sonra bu yüzük Yarı-Elf Elrond’a geçecektir.

Sauron öfkelenmiş ve Elflere karşı savaş açmıştı. İlk savaşın olduğu yer Eregion’du Gil-Galad Elrond’un önderliğinde oraya kuvvetlerini göndermiş ama yinede Eregion’un yıkılmasına engel olunamamıştı. Celebrimbor Mirdain’in evinin merdivenlerinde Sauron tarafından yakalanmış ve katledilmiş Sauron Mirdain’in evinde diğer dokuz güç yüzüğünü ve diğer hazinelerini ele geçirmişti. Sadece Celebrimbor’un dövdüğü Üçler gizli kalmıştı.

Gil-Galad Numenor Kralı Minastir’den yardım istemişti.

Tar-Minastir bu isteği reddetmemiş Númenor’dan erzak ve adam yollamıştı. Ama Sauron’un kuvvetleri Numenor ordusundan daha önce Lindon’a varmıştı. Lakin Gil-Galad Numenorean ordusu yardıma gelene kadar Lúne Nehri’ni tutmayı başarmıştı. Sauron’un ana ordusunu Gwathló Muharebesinde Númenórean ordusunun da büyük yardımıyla yendiler. Bu sırada Sauron’un başka bir ordusu Elrond’u  Rivendell’de kuşatmıştı. Ama Gil-Galad ve ordusu Elrond’un yardımına gelmiş Sauron’un kuvvetlerini Imladris’te de yenilgiye uğratmıştı.

Savaştan sonra bir konsey oluşturdular. Bu konsey çeşitli kararlar aldı. Gil-Galad’ın ordusunun komutanı Elrond doğu Eriador’da yer alan Rivendell’de yaşamaya gitmiş Gil-Galad ise Lindon’da kalmıştı. Sauron’un yenilgisinden sonra Gil-Galad’ın gücü artmış ve sınırlarını Orta-Dünya’nın kuzeyine doğru genişletmişti.

Numenor’un Çöküşü

Númenor insanları artık Elflerle yabancılaşmaya başlamıştı. Númenor insanlarının birçoğu Elflere kıskanır olmuştu; çünkü elfler ölümsüzdü ve istedikleri zaman Ölümsüz Topraklara gitme şansları vardı. Bu yüzden Númenor halkının çoğu Lindon’a seyahat etmeyi kesmiş ticaret ilişkileri zayıflamıştı. Númenor insanları Gil-Galad’ın yönettiği Kuzey limanları yerine güneye ve doğuya seyahat etmeye başlamıştı. Sadece Sadıklar olarak bilinen küçük bir grup Elf-dostu olarak kalmış ve Gil-Galad ile bağlarını koparmamışlardı.

3319 yılında Sauron Ar-Pharazon’u Valar’ın emrini çiğneyip Ölümsüz Topraklara ele geçirmeye ikna etmişti. Böylece Eru bu olaya direkt müdahil olup Númenor’u sular altında bırakmıştı. Sadece Elendil tarafından yönetilen Elf-dostu Sadıklar kurtulmuştu.

Elendil’in gemisi Lindon’a gelmiş ve Gil-Galad tarafından kabul edilmişlerdi. Elendil Arnor Krallığını doğuda kurmuş Isildur ve Anarion ise güneyde Gondor Krallığını kurmuştu. Gil-Galad Elendil için Ak Kuleleri inşa etmişti. En yüksek kuleye Elendil denizin batısına bakan, Palantirí koymuştu.

3429 yılında Sauron Gondor’a saldırmıştı.

Bunun üzerine 3430 yılında Gil-Galad ve Elendil Sauron’a karşı Son İttifak’ı oluşturmuşlardı.

Gil-Galad’ın ordusu Lindon’dan doğuya doğru yola çıkmıştı. Ordusunun komutanı Elrond ve Gemiyapımcısı Cirdan’da yanlarındaydı. Gil-Galad parlak miğferini giymiş ve mızrağı Aeglos’u son kez eline almıştı. Böylece Elendil ve Gil-Galad’ın ordusu Imladris’de birleşti ve yollarına devam ettiler. Denir ki, orada birleşen bu ordu, o ana kadar Orta Dünya’da görülen diğer tüm ordulardan daha gösterişli ve güzeldi, Thangorodrim’e yürüyen Valar ordusundan beri daha büyüğü toplanmamıştı.

Son İttifak ordusu Dumanlı Dağlar’ı geçmiş Anduin Nehri boyunca güneye doğru yürüdü. Ormanlarda yaşayan Elflerde onlara katılmıştı. Son İttifak’a aynı zamanda Lothlórien’in ordusu ve Oropher önderliğinde Yeşilorman’ın ordusu katılmıştı.

Son İttifak Savaşı

Gil-Galad

3434’te Son İttifak ordusu Kara Kapıya yürüdü. Burada Dagorlad Muharebesi vuku buldu. Muharebede büyük kayıplar yaşanmıştı lakin sonunda Birleşik Ordu Sauron’un kuvvetlerini yenmeyi başardı. Gil Galad ve Elendil, Mordor’un içlerine ilerleyerek Sauron’un kalesini kuşattılar; kuşatma yedi yıl boyunca sürdü, kuşatmayı yarmak için Sauron sayısız saldırılar düzenledi. Düşman’ın fırlattığı oklar, kargılar ve ateş keder verici kayıplara neden oldu. Ama sonunda kuşatma öylesine daraltıldı ki Sauron’un kendisi öne çıktı. Gil Galad ve Elendil’le boğuştu, ikisini de öldürdü. Elendil’in kılıcı yere düşen bedeninin altında kalarak kırıldı. Ama Sauron da yere yıkılmıştı ve Isildur, kırılmış Narsil’in kabza parçasıyla Hükmeden Yüzük’ü Sauron’un elinden keserek aldı. Ama Isildur Yüzüğü Orodruin’e atmayı reddetmiş, Sauron güçsüz kalmasına rağmen yok olmamıştı.

Noldor’un Son Yüce Kralı işte böyle Orta-Dünya’dan göçüp gitti. Ve onun gidişinin ardından Gil-Galad’ın Düşüşü denilen bir ağıt yakıldı. Ağıtın bir kısmı şöyledir;

Gil-Galad Ağıtı

Gil-galad bir elf kralıydı
Ozanlar hüzünle söyler olanları
Son kraldı o dağ ve deniz arasında
Hükmederdi özgür ve adil bir krallığa

Uzundu kılıcı, mızrağı sivri
Uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi
Sayısız yıldız, göklerdeki tarlasında
Görünürdü gümüş kalkanının aynasında

Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce,
Kimse bilmez şimdi nerede;
Çünkü düştü yıldızı karanlıklara
Gölgelerin hükmettiği Mordor’a.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

güç yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek?

Güç Yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek? Haritalı geniş özet

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisine sayılı gün kaldı. Güç Yüzükleri dizisinden haberleri, söylentileri ya da …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir