Peter Jackson Güç Yüzükleri dizisinde neden yer almadı?

Peter Jackson katıldığı bir programda, Amazon’un Güç Yüzükleri dizisi için kendisiyle iletişime geçtiğini ancak karşı tarafın görüşmeleri devam ettirmediğini açıkladı. Böylece Hollywood Reporter, Peter Jackson severlerin uzun süredir merak ettiği “Peter Jackson Güç Yüzükleri dizisinde neden yer almadı?” sorusuna kesin ve net bir yanıt almış oldu. THR’nin haberini sizler için çevirdik:

Amazon, Güç Yüzükleri dizisi için Peter Jackson ile görüşmüş.

Peter Jackson Yüzüklerin Efendisi Dizisi Güç Yüzükleri

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerinin Oscar ödüllü yönetmeni Peter Jackson, Amazon’un yüksek bütçeli Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisine dahil olması için iletişime geçtiğini ve senaryoları gönderme sözü verdiğini, ancak daha sonra kendisiyle bir daha iletişime geçmediklerini açıkladı.

“Bana dahil olmak isteyip istemediğimi sordular – [yazar-yapımcı Fran Walsh] ve ben – ve ben de ‘Bu, senaryoyu görmeden cevap verilmesi imkansız bir soru’ dedim,” diyor ve ekliyor. “Onlar da `İlk birkaç taslağı hazır eder etmez sana göndereceğiz’ dediler. Ve senaryolar hiç gelmedi. Duyduğum son şey buydu, ki bu sorun değil. Herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum. “

The Hollywood Reporter’dan Kim Masters’a konuşan yönetmen bu anekdotu tekrarlarken biraz farklı bir şekilde ifade etse de aynı noktaya değiniyor: “Yaklaşık dört, beş yıl önce ilgilenip ilgilenmediğimi sordular,” diyor. “Ben de dedim ki, ‘Senaryoları hazırladınız mı?’ Çünkü filmlerin senaryolarını yazmanın ne kadar zor olduğunu biliyordum ve onların senaryolarını yazan insanları tanımıyordum. ‘Hayır, henüz senaryoları yazmadık ama yazar yazmaz size göndereceğiz’ dediler. Ben de senaryoların gelmesini bekledim ama hiç gelmedi.”

Jackson 2018’de UK Metro’ya verdiği demeçte, “Sanırım onlara yardımcı olup olamayacağımızı görmek için bize bazı senaryolar gönderecekler” demişti.

Jackson yine de Amazon’un dizisine karşı herhangi bir kırgınlık beslemediğini ve serinin bir hayranı olarak diziyi izlemek için sabırsızlandığını vurguladı.

İzleyeceğim,” diyerek sözlerine devam ediyor. “Ben kin besleyen biri değilim. Film yapımı yeterince zor. Eğer birisi iyi bir film ya da dizi yaparsa, bu kutlanacak bir şeydir. Dört gözle beklediğim tek şey, bunu tamamen tarafsız bir izleyici olarak görmek.” Jackson, dizinin ilk sezonu için ayırdığı yarım milyar dolarlık devasa bütçe göz önüne alındığında, Amazon’un “Tolkien üzerine adeta bahis oynadığını” da sözlerine ekliyor.

Amazon Studios Jackson’ın yorumlarına aşağıdaki açıklamayla yanıt verdi: “Dizimizin telif haklarını alırken, diziyi filmlerden ayrı ve farklı tutmak zorundaydık. Peter Jackson’a ve Yüzüklerin Efendisi filmlerine büyük saygı duyuyoruz ve kendisinin Güç Yüzükleri’ni izlemek için sabırsızlanmasından büyük mutluluk duyuyoruz.”

Amazon Güç Yüzükleri dizisi peter jackson

Peter Jackson Güç Yüzükleri dizisinde neden yer alamadı?

Projeye yakın kaynaklar durumun karmaşık ve hassas bir arka planı olduğunu belirtiyorlar. Öncelikle, stüdyonun Jackson’a büyük saygı duyduğu ve Güç Yüzükleri dizisinin yapımcıları J.D. Payne ve Patrick McKay’in özel olarak film yapımcısına teklif götürmeye çalıştıkları belirtiliyor. Ancak açıklamada da belirtildiği gibi, filmlerle (Warner Bros’a ait olan) dizinin ayrı tutulması konusunda yasal çekinceler de ortaya çıkmış. Söz konusu süre zarfında dizi yöneticilerinde de değişiklikler olmuş. Bir haber kaynağımızın “Jackson’ı projeye dahil etme yanlısı” olarak tanımladığı Shannon Tal Yguado 2019’da yapım şirketinden ayrılmıştı. Belki de daha da önemlisi, haber kaynaklarımız, Tolkien Vakfı’nın Jackson’ın projede yer almasına karşı olduğunu söylüyor.

Tolkien Vakfı ve Christopher Tolkien’in Peter Jackson ve üçlemeyle olan geçmişi göz önüne alınırsa bu sürpriz olmamalı. Christopher Tolkien, filmlerin babasının kitaplarının “içini boşalttığı” ve romanlarını “güzellik ve ciddiyetten” yoksun gençlere yönelik aksiyon filmlerine dönüştürdüklerini ifade etmiş ve filmlerle bir bağı olmamasını istemişti.

Ancak sonraları Vakıf diziye razı oldu ve Amazon, Vakıf’a dizinin yapım hakları için 250 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir ödeme yaptı. Bunlar ortadayken: Peter Jackson’a bir LOTR senaryosu göndermeyi teklif edip sonra işi askıda bırakmak olacak iş değil.

Konumuza devam edecek olursak, Jackson’a LOTR üçlemesi için bugün onay verilir miydi diye de sorduk: “Muhtemelen hayır. … Benim gibi bir yönetmen varken üç film için parasını ortaya koyacak bir stüdyo olmaz,” yanıtını aldık.

Üçlemenin sinema dünyasındaki mirasına gelince, Jackson şöyle diyor: “Halen gelişmeye devam eden film yapımcılığı camiasına kazandırdığımız bir şey varsa, o da devasa savaş sahnelerine sahip olmak için CGI hileleri konusunda açtığımız alandır.” HBO’nun Game of Thrones’u gibi epik fantezi dizilerinin, üçlemesinin büyük gişe ve ödül başarısı olmasaydı muhtemelen asla hayata geçirilemeyeceği düşünüldüğünde bu biraz mütevazı bir cevap.

Jackson ayrıca bu sezon beş dalda Emmy’ye aday gösterilen ve büyük beğeni toplayan Beatles belgeseli Get Back ile de ödül yarışında.

Çevirmenin notu: Şu an paralel evrende Peter Jackson’ın yönetmenlik yaptığı bir Güç Yüzükleri dizisi var.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonu Tamamen Kötülerle İlgili

Güç Yüzükleri 2. Sezonu “Tamamen Kötülerle İlgili”

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin yapımcıları 2. sezonun “tamamen kötülerle ilgili” olduğunu ve herkesin sağ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir