Radagast

Radagast

Irk: Maia
Dil: Ortak Lisan, Sindarin, Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Kültür: Ainur, Istari
Doğum Tarihi: Yok
Ölüm Tarihi: Yok
İkamet Ettiği Yerler: Kuyutorman

Radagast

Bitmemiş Öyküler Kitabı Radagast’ın diğer büyücüler gibi Üçüncü Çağ’ın 1000’inci yılında Valinor’dan Orta Dünya’ya Istari’den biri olarak geldiğini açıklar. Orjinal adı Quenya dilinde kuş dostu anlamına gelen Aiwendil’dir.

Radagast

Vala Yavanna büyücü Saruman’ı Radagast’ı dost olarak görmesi için zorlamıştı ki Tolkien’e göre Saruman’ın Radagast’ı küçük görmesinin nedeni de buydu, ancak Gandalf’ın müttefiki dostu ve sırdaşıydı. Uzun süre Kuyutorman’ın batısında Anduin civarında Rhosgobel’de yaşamıştır. Vahşi hayvanlarla dostluk kurmuştu ve Orta Dünya’da en büyük ilgisi Kelvar ve Olvar’dı. Bitkilerle ya da yaratıklarla alakası olan her insandan daha da bilgiliydi.

Birçok kuş dilini bilirdi ve şekil ve renk değiştirme uzmanıydı. Gandalf tarafından ‘’kıymetli bir büyücü’’ ve ‘’dürüst’’ olarak tarif edilirdi. Silmarillion’da Ak Divan’ın üyesi olan Saruman’a Sauron’a karşı durması için yardım etmişti. Bu yüzden Saruman’ın casuslarının kuşlar olduğu söylenir. Saruman’a yardım ettiğinde onun ihaneti hakkında hiçbir şey bilmiyordu, bu yüzden Saruman’ın kuşları Sauron’u gözetlemek için kullandığını sanıyordu. Radagast Gandalf’ı tutsak tutulduğu Orthanc kulesinde tuzağa düşürmek için bilmeden Saruman tarafından kullanıldı, ama aynı zamanda Radagast Gwaihir’i göndererek Gandalf’a yardım etti. Gwaihir Gandalf’ı kulenin tepesinde gördüğünde Saruman fark etmeden onu güvenli bir yere taşıdı.

Bundan sonraki tek bilgi Yüzüklerin Efendisi kitabında Elrond’un Divanı’ndan sonra tüm müttefiklerin Sauron’a karşı çağrılmasından sonradır. Keşif birlikleri yardım aramak için gittiklerinde Radagast evinde yoktu ve bir daha bulunamadı. Tolkien bundan sonra büyücüye ne olduğundan bahsetmiyor ve adı bundan sonra hiçbir olayda geçmiyor.

Ayrıca Tolkien Radagast’ın bitkilere ve hayvanlara çok kafayı taktığından büyücülük görevini bıraktığını söylüyor, ancak onun başarısızlığının Saruman kadar büyük olmadığından Ölmeyen Diyar’a alındığına inanıyor.

Radagast

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları
2) Hobbit; İthaki Yayınları
3) Bitmemiş Öyküler; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

lembas

Lembas (Elf Yol Ekmeği)

“Bir seferde az yiyin, ve sadece gerektiğinde; çünkü bunlar, diğer her şey başarısız olduğunda size …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir