Sir Ian McKellen’dan Kevin Spacey ve Bryan Singer hakkında eşcinsellik yorumu!

Ian McKellen

Yüzüklerin Efendisi ve X-Men serileri ile dünyaca ün kazanan başarılı sinema ve tiyatro oyuncusu Sir Ian McKellen katıldığı QueerAF isimli canlı radyo programında Kevin Spacey ve Bryan Singer‘ın adlarının yer aldığı taciz olayları hakkında bazı düşüncelerini açıkladı. Ian McKellen’in açıklamalarına geçmeden önce skandalları ortaya çıkaran süreci inceleyelim.

#MeToo Hareketi Nasıl Başladı?

Hollywood‘da aslında herkesin bildiği ancak kimsenin açıkça ifade edemediği bir skandalın patlamasıyla #MeToo hareketi oluştu. Ünlü yapımcı Harvey Weinstein‘in adının karıştığı taciz ve tecavüz skandalı sonrasında oyuncular derin sessizliklerini bozdular. Hareket adını ve ivmesini 15 Ekim 2017’de aktris Alyssa Milano‘nun bir tweetiyle kazandı.

“Eğer siz de cinsel tacize veya saldırıya uğradıysanız bu tweete cevap olarak ‘ben de’ yazın.”

Hareket sinema televizyon dünyasından gündelik yaşama her alanda yer edindi. Binlerce kadın ve erkek onları taciz eden isimleri afişe etti ve başına gelenleri anlattı. Oyunculardan siyasetçilere 300‘e yakın isim hakkında iddialar ortaya çıktı. Bu isimler arasında Kevin Spacey ve Bryan Singer da yer aldı. Spacey, Anthony Rapp tarafından ortaya atılan iddiaları kabul ederek eşcinsel olduğunu açıklamıştı. Bryan Singer hakkında 4 farklı reşit olmayan erkeğe cinsel saldırı suçundan açılmış davalar bulunuyor.

Sir Ian McKellen: “Kimliklerini gizlemeleri bu olaylara neden oldu.”

Ian McKellen

National Stundent Pride 2019 kapsamında yapılan bir canlı podcast kaydında Kevin Spacey ve Bryan Singer hakkında “İkisi de cinsel kimliklerini gizliyordu.” ifadesini kullandı ve devamında “Bu durum nedeniyle hem bir birey olarak hem de insan ilişkileri açısından etkilendiler. Eğer eşcinsel olduklarını açıklayabilselerdi bugün bu skandalları gerçekleştirmemiş olurlardı.” dedi.

#MeToo hareketi ile alakalı konuştuktan bir süre sonra Sir Ian McKellen skandala adı karışan oyuncular hakkında oluşan kamuoyu görüşü için “Siyah ve beyaz diyebilmek oldukça zor.” dedi. “Oyuncuların çalışmaları engellenmeli mi? Bu tartışılabilir. Bu seyirciye bağlı. Onaylamadığınız bir hareketi gerçekleştiren birini görmek ister misiniz? Eğer cevap hayır ise bilet almazsın ya da o kanalı açmazsın. Fakat belki başkaları için bu durum izleyip izlememek için bir kıstas değildir.” dedi.

Sir Ian McKellen: Programdaki yanlış ifadelerim için çok üzgünüm.

Programdan çok kısa bir süre sonra bir paylaşım yaparak ifadeleri için pişman olduğunu söyledi.

“Yakın zamanda uzun bir podcast sırasında, “Cinsel kimliğini gizleyen insanlar bu konuda açık olsalardı başkalarını suistimal etmezlerdi.” demiştim. Bu tabii ki de yanlıştı. Benim amacım, hitap ettiğim LGBT dinleyicileri cinsel kimlikleri konusunda açık olmaları için cesaretlendirmekti. Asla ve asla suistimalin herhangi bir şekline göz yummam veya önemsizleştirmem. Dikkatsiz sözlerimden pişmanlık duyuyorum ve sebep olduğum sıkıntılardan dolayı çekincesiz olarak özür diliyorum.

Konu güç sahibi insanlar tarafından uygulanan istismar olduğunda doğru tepki açıktır. Suçlayanlar dinlenmeli ve suçlananlara isimlerini temizlemeleri için fırsat verilmelidir. Suçlamalar doğrulanırsa, suistimalcilerin güce erişimleri kesilmelidir.”

Ian McKellen

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Saruman

Saruman Neden İhanet Etti?

Saruman Neden İhanet Etti? Orta Dünya’nın özgür halklarına rehberlik etmesi için gönderilen Saruman neden kötülüğe …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir