Bugün 25 Mart 2016 – Tolkien Okuma Günü!

Bugün Tolkien Okuma Günü! Ve bu yılın teması ‘Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük’

tolkien-grave

Tolkien Society tarafından 2003’ten bu yana düzenlenen, Tolkien hayranlarını J.R.R Tolkien’in hayatını ve eserlerini tanıtmaya ve gün yüzüne çıkarmaya davet eden etkinlik, her hayranın yazarın en sevdiği eserinden bölümler okuduğu ve paylaştığı bir gündür. Özellikle okullar, müzeler ve kütüphaneler Tolkien Okuma Günü’ne özel etkinlik yapmaya çağrılır.

Neden 25 Mart?

25 Mart Yüzüklerin Efendisi Sauron’un çöküşünün ve Barad-dûr’un yıkılışının tarihidir. İşte bu kadar basit!

Ayın 25’i kesin bir tarih olduğundan, yerel etkinlikler için eğer daha uygunsa o hafta sonu yapılması tavsiye edilir.

Tarihi:

Tolkien Okuma Günü The Post-Standard gazetesi (Syracuse, New York yerel gazetesi) köşe yazarı Sean Kirst tarafından Ocak 2002’de yayınlanan bir yazıyla başladı:

“Büyükannem ve büyükbabam İskoçyanın kuzeyindeki Buckie şehrinde balıkçılıkla geçinirdi, eski hikaye ve destanları ağızdan ağıza anlatırlardı ve bu şekilde üçleme benim tüm hayatım haline geldi. Burada, New York’ta kitaplar tarafından cesaretlendirilmiş, filmler tarafından yeniden hayata tutunmuş birçok arkadaşım var ve hepimiz şunu merak ediyoruz: Tıpkı Bloomsday’in Joyce’a adandığı gibi, bu üçlemenin resmi olarak okunacağı bir gün de Tolkien’e adanamaz mı?”

Kurul kararı çok sevdi ve 25 Mart 2003’ü ilk ‘Tolkien Okuma Günü’ olarak ilan ettiler.

Tolkien Okuma Günü– 2015

Geçtiğimiz yılın Okuma Günü için seçilen tema, Tolkien‘in hayatı boyunca geliştirdiği ve eserlerinde de işlediği derin arkadaşlıklara ithafen ‘kardeşlik’ olarak seçildi. Aynı zamanda 25 Mart günü Frodo ve Sam’in kardeşliklerinin, Mordor’da Tek Yüzük’ün yok edilmesiyle beraber başarıya ulaştığı gündür.

2015 yılı Tolkien Okuma Günü’nü kutlamak için, çeşitli Tolkien alimlerinin kardeşlik üzerine en sevdikleri bölümleri okudukları bir dizi video yayınlandı.

Videolar’ı görmek için Tolkien Society’nin resmi internet sitesine buyrunuz.

Tolkien Okuma Günü– 2016

Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük!

“Gençliğimi 1914 yılında yaşamak, 1939 yılında yaşamak kadar kötüydü… 1918 yılından sonra neredeyse tüm yakın arkadaşlarım ölmüştü.”

— J.R.R. Tolkien, “Foreword to the Second Edition”, The Lord of the Rings

2016 için seçilen tema, Somme Muharebesinin 100. yılına denk gelmesinden ilham alınarak seçilmiştir. Tolkien bu korkunç savaşta savaşmış ve kurtulmuştur ancak yakın arkadaşı ve eski bir T.C.B.S (Tea Club and Barrovian Society) üyesi olan Rob Gilson hayatını kaybetmiştir. Aynı yıl G.B. Smith’in de hayatını kaybetmesiyle, 1. Dünya Savaşı; Tolkien’in ölüm, fanilik ve ölümsüzlük düşüncelerini şekillendirmiş ve bunları Orta Dünya’ya uyarlamasında büyük bir etken olmuştur.

Peki siz bugün ne okuyacaksınız?

Siz de bu anlamlı günde üstadın eserlerinden yaşam, ölüm ve ölümsüzlükle ilgili olan en sevdiğiniz bölümü Twitter hesabınızdan #TolkienReadingDay hashtag’iyle tüm dünyaya duyurabilir ayrıca buradan ve forum sayfamızdan yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

lembas

Lembas (Elf Yol Ekmeği)

“Bir seferde az yiyin, ve sadece gerektiğinde; çünkü bunlar, diğer her şey başarısız olduğunda size …

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir