Tuor

Tuor

Irk: İnsan
Dil: Sindarin, Quenya
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Edain- Hador Hanedanı
Ebeveynleri: Huor ve Rian
Eşi ve Çocukları: Celebrindal Idril; Eärendil
Doğum Tarihi: 1.Çağ 472
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 525’te Deniz’e yelken açmıştır.
İkamet Ettiği Yerler: Dor-lómin, Gondolin, Sirion Limanları
Silahları: Savaş baltası Dramborleg
Diğer İsimler: Tuor Eladar, Tuor Ulmondil, Kutlu Tuor
Taşıdığı Ünvanlar: Ak Kanat Evi’nin Lordu

Tuor’un Doğumu ve Gençliği

Hurin’in kardeşi Huor’un ve Rian’ın oğlu. Andoth mağaralarında Annael adlı bir Gri Elf tarafından büyütülmüştür.

Silmarillion’da Tuor’un Gondolin’deki yaşamını etkileyen ana olay Hurin ve Huor’un Gondolin’e getirilmesidir. Orada Turgon, Hurin ve Huor’u kendi oğlu sayıp, onları Şehir’in prensleri olarak görür. Hurin ve Huor evlerini özlediklerini ve gitmeleri gerektiklerini söyler. Turgon ise daha önce yapmadığını yaparak gitmelerine izin verir.

Yıllar sonra Nirnaeth Arnoediad’da Hurin ve Huor, ölümüne yakın olan Turgon’u kurtarırlar. Huor ile Turgon arasında, Tuor ile ilgili şu konuşma geçer:

Hurin: Gidin efendim henüz zaman varken! Sizde Eldar’ın son umudu yaşıyor ve Gondolin hala ayaktayken Morgoth korkacaktır.

Gerçekten de öyledir çünkü Valinor’daki barış günlerinde Morgoth, Turgon’a baktığında; felaketinin mimarını görmüştür.

Turgon: Artık Gondolin daha fazla gizli kalamaz ve keşfedildiğinde yıkılacaktır.

Huor: Azıcık dayansa bile hanedanınızdan Elfler ve İnsanlar’ın umudu doğacaktır. Bunu size ölümün gözlerinden bakan biri olarak söylüyorum. Burada sonsuza dek ayrılmamıza ve ak duvarlarınıza bir daha bakamayacak olmama rağmen sizden ve benden yeni bir yıldız doğacaktır. Elveda!

On altı yaşına geldiğinde Elfler yaşadıkları Andoth Mağaralarını terk etmeye karar vermişlerdi. Gizlice Sirion Limanlarına gidip denize açılacaklardı. Ama bu isteklerini başaramadan Orklar ve Doğudölleri tarafından katledildiler. Tuor Hithlum Doğu Dölleri reisi Lorgan tarafından üç yıl esir tutuldu. Üç yılın sonunda bu esarete dayanamayıp Doğudöllerinin elinde kaçtı ve Andoth mağaralarında tek başına yaşayıp Doğudöllerine öyle büyük zararlar verdi ki, Hithlum Doğu Dölleri reisi Lorgan başına ödül koydu.

Ulmo ile Karşılaşması

Tuor dört yıl boyunca mağaralarda tek başına yaşadıktan sonra, Suların Efendisi Ulmo tarafından yüreğine babalarının ülkesinden ayrılma isteği yerleştirildi. Ve Andoth Mağaralarını terk edip Dor-Lomin’i geçerek Turgon’un halkının inşa ettiği Noldor Kapısı’nı buldu. Oradan Nevrast’a yollandı. Tuor bütün bunları öyle bir gizlilik içinde yapmıştı ki, hiç bir ork gidişinden haberdar olmadı ve dolayısıyla bu haberler Melkor’a gitmedi.

Tuor Nevrast’a vardığında Büyük Deniz Beleger’i gördü. Ve içindeki deniz aşkı canlandı. Nevrast’ta bir yaz geçirdikten sonra, yola çıkıp Vinyamar’a ulaştı ve Ulmo’nun emriyle Turgon tarafından bırakılmış kalkanı, zırhı, kılıcı ve miğferi buldu ve onları kuşanıp kıyıya indi. Batıdan büyük fırtına geliyordu ve bu fırtınanın içinde Suların Efendisi Ulmo ile konuştu. Ulmo ona kıyılardan ayrılıp gizli Gondolin Krallığını aramasını söyledi.

Fırtına dindiğinde, Vinyamar duvarlarında Ulmo tarafından yıllar önce oraya gönderilmiş Gondolin’li Voronwe ile karşılaştı. Suların Efendisi Ulmo tarafından Tuor’a verilen görevi öğrenen Voronwe kılavuzluk yapma teklifini reddetmedi ve yola koyuldular. Ivrin Gölcükleri’nde kuzeni Turambar Turin ile karşılaşır ama Turin’in acelesi vardır.

Tuor Gondoline’e ulaşır

Günlerce yol aldıktan sonra Gondolin’in gizli kapısına gelip tünelden aşağıya inerek iç kapıya ulaştılar. Gondolin’in ihtişamı,Tuor’u büyülemeye yeter. Gondolin’de herkes Tuor ile Voronwe’yi görmek ister. Tuor’un boyunun hepsinden uzun olduğu söylenir. Bu yüzden Tuor, onlar gibi bir Noldor Elf’i olduğu sanılır. Muhafızlar kalabalığı yarar ve Tuor’a adını sorar. Tuor onlara Ulmo’nun emri ile geldiğini söyleyince Kral Turgon’un huzuruna çıkar. Kral’ın sağında Eöl oğlu Keskin Bakışlı Maeglin solunda Celebrindal Idril oturuyordu. Ve onun sesine kulak verdiler kimse onun ölümlü bir insan olduğuna inanamıyordu çünkü sözleri Suların Efendisi Ulmo’nun sözleriydi.

Tuor

Turgon: Hoşgeldin Gölgeler Toprağı’nın İnsanı. Geleceğin, akıl kitaplarında yazılıydı ve sen geldiğinde Gondolin Halkı’nın evlerinde çok güzel şeyler olacağı da yazılıdır.

Tuor ise şöyle yanıtlar:

Tuor:  Dinle, Taş Kent’in Babası, ben hem Elfler’in hem de İnsanlar’ın aklını okuyan, derin müzik yapan biri tarafından sana özgürlüğe kavuşacak günlerin yakın olduğunu söylemek üzere gönderildim. Ulmo, yaşadığınız yer ve Morgoth’un şeytanlıklarına karşı nöbet tuttuğunuz tepe hakkında fısıltılar duymuş ve bu yaptıklarınızdan memnun ama tedirgin. Valar öfke dolu; çünkü Noldor’un esaret içinde acı çektiklerini ve İnsanlar’ın başıboş dolaştıklarını görüyorlar. Morgoth, İnsanlar’ı Gölgeler Toprağı’na hapsetti. Bu yüzden gizli yollardan geçerek sana düşmanlarının sayısını ve savaşa hazırlanmanı söylemek için geldim; çünkü fazla vakit kalmadı.

Turgon bu öğüdü reddeder ve der ki:

Turgon: Bu, Ulmo ve Valar’ın isteği olsa bile yapmayacağım. Ne kendimi Morgoth’un ateşine atarım ne de adamlarımı orklara karşı bir maceraya sürüklerim.

Turgon’un isteksizliğinden korkan Tuor, Valinor’a gemi göndermeyi önerse de Turgon şöyle yanıt verir:

Turgon: Her yıl kış bittiğinde Valinor’a ulaklar gönderiyoruz; ama oraya giden yollar silindi. Orada keyif içinde yaşayanlar öyle bir büyü ile korunuyorlar ki acılarımızın farkında değiller. O yolda çok adamımı kaybettim. Bir daha kimseyi göndermeyeceğim.

Ama Maeglin Kral’ın divanında Tuor’a karşı konuştu ve sözleri Turgon’un yüreğinde onun sözleri daha tesirli oldu. Ve Ulmo’nun öğüdünü ve emrini reddetti. Ama Vala’nın uyarısında, çok uzun yıllar önce söylenmiş sözleri yeniden duydu ve Turgon’un yüreğini ihanet korkusu kapladı. Bu yüzden Kuşatan Dağlar’daki gizli giriş kapatıldı ve şehir ayakta kaldığı sürece kimsenin çıkmasına izin verilmedi.

Ve Tuor Gondolin’de kaldı. Kentin huzuru ve güzelliği kendini büyülemişti. Ve yaşadığı uzun yıllar boyunca Celebrindal Idril’in yüreği ona döndü, onunki de Idril’e ve Idril’e aşık olan Maeglin’in saklı nefreti daha da büyüdü.

Sonraki yılın baharında çocukları Yarı Elf ”Yıldız Işığı”Earendil doğdu.Gondolin’în günleri sevinç ve huzur doluydu. Gizli Krallığın yerinin Turgon’a seslenen Hurin haykırışlarıyla Melkor’a açıklandığını bilmiyordu.

Earendil bir yaşına geldiğinde, Gondolin’in etrafının casuslarla çevrili olduğu haberi gelir. Tuor’un aklına Ulmo’nun sözleri gelir ve kalbi sıkışır. Turgon güvenlik önlemlerini üç katına çıkarmasına rağmen Idril de huzursuzdur .Bir gün Tuor’a şöyle der:

Idril: Kalbim Maeglin ile ilgili iyi şeyler görmüyor. Bu güzel şehre bela getirecek. Ne zaman veya nasıl olacağını bilmiyorum ama hazırlıklarımızı düşmana bildirecek.

Tuor ise şöyle yanıtlar:

Tuor: Maeglin ile ilgili ben de iyi şeyler düşünmüyorum ama o senin kuzenin ve Kral’ın yeğeni. Ayrıca elimizde O’nu suçlayacak kanıtımız yok.

Idril: Taş ocaklarıda Maeglin’in kibiri yüzünden O’nu sevmeyen adamlar var. Onlardan güvenilir olanlarını Maeglin’i takip etmeleri için gönder.

Gondolin’in Düşüşü

Tuor

Earendil henüz gençken Eöl oğlu Maeglin ortadan kayboldu. O da babası gibi demir ve metal işleriyle uğraşmayı seviyordu ve savaş eşyaları yapan demirci Elflerin lideriydi. Ve sık sık halkının bir bölümüyle Turgon tarafından yasaklanmış topraklara gidiyordu. Ve bu seferinde Orklar tarafından yakalanıp Angband’a götürülüp işkence gördü. Maeglin güçsüz ya da korkak değildi. Ama Morgoth ona Celebrindal Idril’i teklif etti. Ve bu da onun ihanetini kolaylaştırdı. Melkor onun ihanet ettiği anlaşılmasın diye onu geri gönderdi. Maeglin saldırıya içerden yardım edecekti.

Earendil yedi yaşına bastığında Melkor savaşa hazırdı, Gondolin’in üzerine Balrog’larını, Orklarını ve kurtlarını gönderdi. Onların yanında ejderlerin atası Glaurung’un soyundan gelen ejderler de vardı sayıları artmış ve güçlenmişlerdi. Melkor’un ordusu bir bayram gecesi Gondolin’i kuşattı. Ve çok büyük ve umutsuz savaş yaşandı. Pınar’lı Ecthelion Balrog Efendisi Gothmog ile düello etti ki bu ikisinin de sonu oldu.

Tuor şehrin yağmalanmasında Idril’i kurtarmak için aradı ama Maeglin onu ve oğlu Earendil’i yakalamıştı. Tuor ve Maeglin’le şehrin surlarında savaşıp onu aşağıya attı, ki ölene kadar defalarca Amon Gwareth’in dik yamaçlarına çarpacaktı.

Sonra Tuor ve Idril Gondolin halkından kalanlarla Idril’in olacakları daha önce tahmin ederek hazırlattığı gizli yola gittiler. Ve bu yol Maeglin tarafından bilinmiyordu. Ve dolayısıyla Hiçbir Angband’lının yoldan haberi yoktu. En yüce zirvelerin altında dar bir yolun dönerek girdiği Kartalların Yarığı diye adlandırılan korkunç bir geçitte Orklar tarafından pusuya düşürüldüler yanlarında bir Balrog da vardı. Çok kötü bir durumda yakalanmışlardı. Ve o güçlükten Altın Çiçekli Hanedanı’nın reisi Glorfindel’in kahramanlığı sayesinde kaçabilmişlerdi.

O yüksek yerde Glorfindel ve Balrog düello ettiler ikisi de ölerek derin uçuruma yuvarlandılar. O sırada yetişen kartallar Orkları öldürdü. Böylece Gondolin’in halkının bir kısmının kaçtığı Morgoth’un kulaklarına gitmedi.

Tuor’un Ayrılışı

Böylece Huor oğlu Tuor’un önderliğinde Sirion’a ulaşıp oradaki deltalara yerleştiler kısa bir süre önce Doriath’ın yağmalanmasından kaçan Elwing’in halkıyla birleştiler. Ve burada Elf halkı büyüdü Cirdan’ın denizcileri de onlara katıldılar. Ulmo’nun elinin gölgesi altında gemi yapımını öğrendiler.

O günlerde Tuor sürünerek üzerine tırmanan yaşlılığı hissetti ve Deniz’in derinliklerine olan özlemi daha da arttı. Bu yüzden büyük bir gemi inşa etti ve ona Deniz Kanadı, Earrame adı verildi. Celebrindal Idril ile birlikte gün batımında, Batı’ya doğru yelken açtı ve bir daha hiçbir hikaye ya da şarkıda adı geçmedi.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Morwen

Morwen Künye: Irk: İnsan Dil: İnsan dili, Sindarin Cinsiyeti: Kadın Soy: Edain- Beor Hanedanı Ebeveynleri: …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir