Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Çıkış Tarihi Duyuruldu!

Yüzüklerin Efendisi dizisinin çıkış tarihi duyuruldu! Dizinin resmi Twitter hesabı olan The Lord of the Rings on Prime, “2 Eylül 2022’de, yeni bir macera başlıyor.” başlığıyla dizinin 2022 sonbaharında başlayacağını resmen duyurdu.

Amazon’un Duyurusu: Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Çıkış Tarihi Duyuruldu!

Dizi ile ilgili yaptığımız son Youtube videomuzda  dizinin, 2022 sonbaharında çıkacağını duyurmuştuk. Bu sonbaharda tanıtımlar ve fragmanlar da gelmeye başlayacak ve artık geri sayıma geçeceğiz.

Duyuruda kullanılan görsel

Dizinin çıkış tarihinin açıklandığı duyuruda kullanılan görsel, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Görseli incelemeden önce, şunu söyleyebiliriz; çok güzel bir dizi bizi bekliyor.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Çıkış Tarihi

Valinor’u göreceğiz!

Görselde ilk dikkati çeken şey, büyük bir yapı. Şeklinden ötürü ilk başta Gondolin olduğunu düşünenler oldu. Fakat daha sonra, daha detaylıca bakıldığında arkada ışığın kaynağı olan İki Ağaç, yani Laurelin ve Telperion dikkat çekiyor. Yani, bu görsel Valinor’a ait ve bu da dizide Valinor’u göreceğiz anlamına geliyor.

Valinor, Orta Dünya’nın batısında yer alan ve Aman Kıtasında bulunan bir bölgedir. Ölümsüz Topraklar da denir. Burada Arda’nın Güçleri olarak adlandırılan, Ainur, yani Valar ve Maiar yaşar. Onlarla beraber, elfler de burada yaşarlar. Gandalf, Frodo ve Bilbo’nun Yüzüklerin Efendisi hikayesi sonunda gemiyle gittikleri yer Valinor’dur.

Gümüş Ağaç Telperion ve Altın Ağaç Laurelin ise, bu toprakları aydınlatan, çok büyük, güzel ışık kaynaklarıdır. Güneş ve Ay henüz yapılmamışken Valinor, bu ağaçlar ile aydınlanır.

Silmarillion’u her okuduğumuzda kafamızda canlandırmaya çalıştığımız, hayalini kurduğumuz bu toprakları ve kutsal ağaçları dizide görecek olmak tüm Orta Dünya severleri çok heyecanlandırmıştır.

Görseldeki yer tam olarak neresi?

Görseldeki yer, Valinor’daki elf şehirlerinden biri olan, Noldor elflerine ev sahipliği yapan Tirion şehri.  Tirion, Pelori dağlarındaki tek geçit olan Calacirya vadisinde bulunan Tuna’nın tepesine kurulan, beyaz duvarlardan yapılan, devasa bir şehirdir. Anlamı gözetleme kulesidir. 

Görseldeki beyaz yapı, yapının çok yüksek ve bir kule şeklinde olması, dağların eteklerinde olması görseldeki yerin Tirion olduğunu gösteriyor. Burada, ilk başta Vanyar ve Noldor elfleri yaşıyordu. Tüm elflerin en yüce kralı olarak addedilen Ingwe’nin yönetimindeydi. Daha sonra Ingwe ve Vanyar elfleri Taniquetil’in eteklerine yerleşirler ve Tirion Noldor elflerine kalır. Şehrin yönetimini Noldor’un ilk Yüksek Kralı Finwe alır.

Görseldeki kişi kim?

Görselde, arkası dönük, Tirion şehrine doğru bakan birini görüyoruz. İlk olarak bu kişi bir erkek. Zoom yaptığımızda, saç kesimi, saçının kısa olması, omuzlarının çok geniş olması bu kişinin büyük ihtimalle erkek olduğunu gösteriyor. Kim olabileceğine dair net bir fikrimiz yok. Önemli biri olabilir, normal sıradan bir elf de olabilir.

Önemli bir karakter olacaksa, bir Noldor elfi olma ihtimali yüksek ve bunun için çok seçenek var. Finwe, Feanor, Fingolfin, Finarfin, Fingon, Turgon, Finrod ve daha bir sürü kişi sayılabilir. Biz, ilk tanıtımlarda bu kişiyi görebileceğimizi düşünüyoruz.

Elf beyine iyice yakından baktığımızda, sol tarafında bir kılıcın olduğunu görüyoruz. Bu da, bize Valinor’daki sahnelerin hangi zamandan olabileceğine dair ipuçları veriyor.

Şehre giden yollarda, diğer yollarda bir sürü elf görünüyor. Nehir veya koyda, kayıklar göze çarpıyor. Bu kayıklar büyük ihtimalle Alqualonde’de yaşayan Teleri elfleri tarafından yapılmış olabilir. Zaten Tirion ve Alqualonde birbirlerine çok yakın şehirler.

Dizide Valinor nasıl işlenecek?

Dizinin İkinci Çağ’da geçeceğini biliyoruz. Ancak, Ağaçlar’ın olduğu dönem, Birinci Çağ’ın da öncesi. Bu da demek oluyor ki, bir flashback sahnesi göreceğiz Valinor’da.

Bu görsel ile birlikte, bizim dizinin nasıl başlayacağı ve Valinor’u nasıl işleyecekleri konusunda bir teorimiz var:

Görseldeki elf beyinin bir kılıç taşıdığını biliyoruz. Valinor’da, silahlanma ilk defa Melkor’un serbest bırakıldıktan sonra elflerin zihnine ektiği kötü düşüncelerden sonra oluyor. Her hane gizli gizli kılıçlar dövüyor ve silahlanıyor. Bu da, Ağaçlar Çağı’nın sonuna doğru. Yani Laurelin ve Telperion’un yok edileceği zamanlarda oluyor.

Bizim teorimize göre, tıpkı Yüzük Kardeşliği filminde olduğu gibi yine Galadriel, Ağaçlar’ın yok edilişini, Noldor elflerinin Orta Dünya’ya neden ve nasıl geldiklerini ve Birinci Çağ’da olanları anlatacak. En son da belki Gazap Savaşı’ndan küçük bir kesit göreceğiz.

Dediğimiz gibi olursa, Feanor ve Fingolfin’i, Silmarilleri, Feanor’un yeminini, -ki bu yemin Tirion’da gerçekleşiyor- akraba katlini, Feanor’un gemilerle Orta Dünya’ya gidişini, Fingolfin, Galadriel ve beraberindekilerin Helcaraxe’den geçişlerini görebiliriz.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında dizi setinden görüntüler sızmıştı. Bu fotoğraflardan Helcaraxe Buzulu’nu görebileceğimizi söylemiştik. O fotoğraflar ve bu görseli birleştirdiğimizde bu teori hiç da uzak bir ihtimal değil.

Teorimiz doğru çıkar ve Silmarilleri, Feanor ve Fingolfin’i, hatta belki Melkor ve Ungolinat’ı görürsek, daha ilk iki bölümden dizi beklentileri karşılamaya başlar. Biz de Orta Dünya hayranları olarak, bu sahneleri görmenin mutluluğunu yaşarız.

Peki sizin tahminleriniz neler? Başka teorileriniz, görselde dikkatinizi çeken ayrıntılar var mı? Bu görsel ve gelişmeler, diziyle ilgili düşüncelerinizi değiştirdi mi? Bizimle paylaşabilirsiniz!


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir