Back to the Future Günü – 21 Ekim 2015

Back to the Future Günü Nedir– 21 Ekim 2015?

Zamanı geldi! Geleceğe Dönüş Günü. Efsane üçlemenin ikinci filminde Marty McFly ve Dr. Emmett “Doc” Brown’ın 1985 tarihinde zamanda yolculuk için seçtikleri tarih. 21 Ekim 2015!

“21 Ekim 2015, Çarşamba günü, saat 07.28, Hill Valley, Kaliforniya’ya doğru inişe geçiyoruz.”

1980lerin bu zaman yolculuğuyla ilgili olan bilim kurgu filmine göre, 21 Ekim 2015 yılında bizler uçan kaykaylara, uçan arabalara ve kendi kendine bağlanan ayakkabı bağcıklarına sahip oluyoruz. Ve işte o gün geldi.

Asıl konu nedir?

Dr. Emmett Brown, Marty ve kız arkadaşı Jennifer’ı da yanına alarak, çocuklarını ‘hayatlarını mahvetmekten’ kurtarmak için geleceğe gider.

Daha sonra Marty, kendisine 1950-2000 tarihleri arasını gösteren bir spor almanac’ı alır, bunun kendisine yardımcı olacağını düşünür. Doc bunu bulur ve çöpe atar, ancak 2015’teki Biff (ki şu an çok yaşlı bir adamdır), takvimi bulur ve DeLorean’a vererek, bunu geçmişteki genç haline vermesini söyler.

Marty ve Jennifer kendi zamanlarına döndüklerinde, her şeyin tamamen değişmiş olduğunu görürler. Biff artık çok zengindir ve şehrin de sahibi olmuştur. Marty’nin annesi ile evlenmiş, babasını öldürmüş ve Marty takvimle ilgili sorular sormaya başladığında onu da öldürmek istemiştir.

Aynı zamanda Doc, kendini bir sığınakta kilitlenmiş halde bulur. Yani ikili 1955’e takvimi geri almak için gitmişlerdir.

‘Back to the Future II’ 2015 Hakkında Neleri Doğru Tahmin Etti?

İşte gerçek olan 8 tahmin:

1) Uçan Kaykay

Henüz Pitbull ya da Mattel uçan kaykaylarımız yok, ancak Japon araba şirketi Lexus gerçek bir sürülebilir uçan kaykayın prototipini gözler önüne serdi. Aynı zamanda Kaliforniya’da Arx Pax adlı bir şirkette kendi modelleri üzerinde hala çalışıyorlar. Ne yazık ki ikisi de mıknatısların çalışma prensibine dayanıyor, haliyle Marty gibi suyun üzerinde uçamayacağız.
hoverboard 1 hoverboard 2
2) Giyilebilir Teknoloji
Back to the Future II filminde, Marty’nin gelecekteki çocukları, yemek masasında iletişim kurmak ve televizyon izlemek için bir başlık takıyorlardı. 2013’te Google Glass’ın tanıtımıyla ve Oculus Rift gibi oyun başlıklarının çalışmalarıyla, bu gerçeklik hiç de uzak görünmüyor. Ayrıca Microsoft son zamanlarda duyurusunu yaptığı HoloLens de çocukların gözlükleriyle aynı tüm özellikleri taşıyor, fazlası bile var!
wearable techwearable tech 2
3) Görüntülü Konuşmalar
Back to the Future II’de Marty’nin iş arkadaşı Needles ile yaptığı görüşme oldukça hayaliydi. Ancak bugün FaceTime ve Skype gibi bir çok sosyal ağ sayesinde günün her anında bunları kullanabiliyoruz.
videocalls1 videocalls2
4) Dokunmadan Oynama
Filmde görmesek bile, Cafe 80s’te Marty’nin oynadığı atari oyunu, günümüz Xbox Kinect-style oyunlarının tam bir yansıması değil midir?
handsfree1 handsfree2
5) Tablet Bilgisayarlar
Doc, Marty ile saat kulesinde buluştuğunda, elinde iPad’e benzer bir tablet bilgisayar vardı. Bugün tabletler hemen hemen herkesin elinde bulunuyor. 2015’te tam 233 milyon tablet satılması bekleniyor, bu rakam 2014’ten beri %8 arttı.
tablet1 tablet2
6) Kendiliğinden Bağlanan Ayakkabılar
Marty’nin kendiliğinden bağlanan ayakkabıları Back to the Future II’nin en garip icatlarından biri olabilirdi. Şimdi ise Nike tasarımcısı Tinker Hatfield, takımıyla beraber bağcıkları tamamen kendiliğinden bağlanan bir ayakkabı ürettiklerini doğruladı ve 2015’in sonuna doğru satışa sunmayı hedeflediklerini söyledi.
selftying1 selftying2
7) Robot Benzin İstasyonu
Günümüzde çoğu zaman arabanın yakıtını doldurmak 80lerde olduğu gibi kaldı. Ancak bu değişmek üzere. Amerikan araba şirketi Tesla, kendi ürettikleri elektrikli araçların garajda kendiliğinden şarj olmaları için garip bir robot-yılana benzeyen bir makine ürettiler.
8) Parmak İzi Tanımlaması
Çoğumuz evimize girerken bu teknolojiyi kullanmıyoruz anca parmak izi tanıma sistemi şu sıralar akıllı telefonlardan tutun bankalara kadar birçok yerde mevcut.
fingerprint1 fingerprint2

Peki ‘Back to the Future II’ Filminden Geri Kaldığımız Alanlar? Film Neleri Yanlış Tahmin Etti?

1) Uçan Arabalar
DeLorean bunu başarmış olsa da, biz henüz havada uçan arabalara denk gelemedik.
flyingcar
2) Özel Kıyafetler
Bu ise 2015’te kesinlikle görmek isteyeceğimiz türden bir tahmin: kendi kendini kurutan ceketler ve kendi kendini bağlayan ayakkabılar.
powerclothing
3) Faks Makineleri(!)
Film 2015’te her yerde faks makineleri olacağını tahmin ederek biraz ileriye gitti. Neyse ki yoklar…
faksmachine
İşte böyle giriyoruz Geleceğe Dönüş Günü’ne… Sizin bu seriyle ve özellikle bu ikinci filmle ilgili anılarınız neler? İzlediniz mi? Sever misiniz? Şu an filmde bahsedilen tarihte bulunmak nasıl bir duygu? Peki ya tüm o tahmin edilen teknolojilerin çoktan hayatımıza girdiğini görmek? Siz bu konuda nasıl hissediyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: telegraph.co.uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir