Bugün 25 Mart 2017 – Tolkien Okuma Günü!

Bugün Tolkien Okuma Günü! Ve bu yılın teması      ‘Şiir ve Şarkı’

Tolkien Society tarafından 2003’ten bu yana düzenlenen, Tolkien hayranlarını J.R.R Tolkien’in hayatını ve eserlerini tanıtmaya ve gün yüzüne çıkarmaya davet eden etkinlik, her hayranın yazarın en sevdiği eserinden bölümler okuduğu ve paylaştığı bir gündür. Özellikle okullar, müzeler ve kütüphaneler Tolkien Okuma Günü’ne özel etkinlik yapmaya çağrılır.

Neden 25 Mart?

25 Mart Yüzüklerin Efendisi Sauron’un çöküşünün ve Barad-dûr’un yıkılışının tarihidir. İşte bu kadar basit!

Ayın 25’i kesin bir tarih olduğundan, yerel etkinlikler için eğer daha uygunsa o hafta sonu yapılması tavsiye edilir.

Tarihi:

Tolkien Okuma Günü The Post-Standard gazetesi (Syracuse, New York yerel gazetesi) köşe yazarı Sean Kirst tarafından Ocak 2002’de yayınlanan bir yazıyla başladı:

“Büyükannem ve büyükbabam İskoçyanın kuzeyindeki Buckie şehrinde balıkçılıkla geçinirdi, eski hikaye ve destanları ağızdan ağıza anlatırlardı ve bu şekilde üçleme benim tüm hayatım haline geldi. Burada, New York’ta kitaplar tarafından cesaretlendirilmiş, filmler tarafından yeniden hayata tutunmuş birçok arkadaşım var ve hepimiz şunu merak ediyoruz: Tıpkı Bloomsday’in Joyce’a adandığı gibi, bu üçlemenin resmi olarak okunacağı bir gün de Tolkien’e adanamaz mı?”

Kurul kararı çok sevdi ve 25 Mart 2003’ü ilk ‘Tolkien Okuma Günü’ olarak ilan ettiler.

Tolkien Okuma Günü– 2015

2015 yılının Okuma Günü için seçilen tema, Tolkien‘in hayatı boyunca geliştirdiği ve eserlerinde de işlediği derin arkadaşlıklara ithafen ‘kardeşlik’ olarak seçildi. Aynı zamanda 25 Mart günü Frodo ve Sam’in kardeşliklerinin, Mordor’da Tek Yüzük’ün yok edilmesiyle beraber başarıya ulaştığı gündür.

2015 yılı Tolkien Okuma Günü’nü kutlamak için, çeşitli Tolkien alimlerinin kardeşlik üzerine en sevdikleri bölümleri okudukları bir dizi video yayınlandı.

Videolar’ı görmek için Tolkien Society’nin resmi internet sitesine buyrunuz.

Tolkien Okuma Günü– 2016

“Gençliğimi 1914 yılında yaşamak, 1939 yılında yaşamak kadar kötüydü… 1918 yılından sonra neredeyse tüm yakın arkadaşlarım ölmüştü.”

— J.R.R. Tolkien, “Foreword to the Second Edition”, The Lord of the Rings

2016 için seçilen tema, Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük, Somme Muharebesinin 100. yılına denk gelmesinden ilham alınarak seçilmiştir. Tolkien bu korkunç savaşta savaşmış ve kurtulmuştur ancak yakın arkadaşı ve eski bir T.C.B.S (Tea Club and Barrovian Society) üyesi olan Rob Gilson hayatını kaybetmiştir. Aynı yıl G.B. Smith’in de hayatını kaybetmesiyle, 1. Dünya Savaşı; Tolkien’in ölüm, fanilik ve ölümsüzlük düşüncelerini şekillendirmiş ve bunları Orta Dünya’ya uyarlamasında büyük bir etken olmuştur.

Tolkien Okuma Günü– 2017

Bu yılın teması ise Şiir ve Şarkı. Tolkien’in yazdığı romanlarda şiir ve şarkının ne kadar ayrı bir yer tuttuğunu hepimiz biliriz. Özellikle her ana, her duyguya ve düşünceye uyan, uzun uzun paragraflardan sonra birden karşımıza çıkan duygu yüklü şiirler; elflerin ve hobbitlerin yeri gelince eğlenceyle yeri gelince hüzünle söylediği şarkılar hepimizin aklında ve kalbinde özel bir yer edinmiştir.

Peki bugüne özel ne okuyabilirsiniz?

Tabi ki sizler üstadımızın yazdığı şiirlerden en sevdiklerinizi okuyarak bugünü onurlandırabilirsiniz. Ne okuyacağını bilemeyenler için bizler de naçizane birkaç önerimizi sunalım;

  • Hobbit ve Yüzükleri Efendisi kitaplarındaki şiir ve şarkılar;
  • Tom Bombadil’in Maceraları şiir derlemesi;
  • Bilbo’s Last Song, Bilbo’nun Üçüncü Çağ’ın sonunda Orta Dünya’dan ayrılırken söylediği şarkı.

“Keşke şöyle hepsi bir arada olsa, rahat rahat okuyup tadını çıkarsam” dediğinizi duyar gibiyiz. O halde sizi Minas Tirith Kütüphanemize davet ediyoruz. Yüzüklerin Efendisi’nde Geçen Tüm Şiirler ve Şarkılar makalemiz herkes için erişime açıktır. Tadını çıkarın!

Peki hemen şimdi, birlikte bir tane okumaya ne dersiniz? Eminiz çoğumuzun favorisi de budur:

“Altın olan her şey parlamaz,
Her gezgin yitirmemiştir yolunu,
Gücü olan yaşlı kolay solmaz,
Derindeki kök atlatır donu.

Küllerden bir ateş dirilecek,
Bir ışık fırlayacak gölgelerden,
Kırılan kılıç yenilenecek,
Şimdi taçsız olan kral olacak yeniden.”

Siz bugün üstadımızın yazdığı hangi şiir ve şarkıları okuyacaksınız?

Bizimle paylaşmayı unutmayın! Bu anlamlı günde üstadın eserlerinden en sevdiğiniz şiir veya şarkıyı Twitter hesabınızdan #TolkienReadingDay hashtag’iyle tüm dünyaya duyurabilir, bizimle de buradan, Twitter ve Facebook hesaplarımızdan paylaşabilirsiniz.

Üstadımıza selam olsun!

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil’in Maceraları | Kitap İncelemesi

Tom Bombadil’in Maceraları – Kitap İncelemesi J.R.R. Tolkien‘in yazmış olduğu Tom Bombadil’in Maceraları ve Kırmızı Kitap’tan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir