Tolkien Okuma Günü 2023 (Tolkien Reading Day 2023)

Bugün “25 Mart Tolkien Okuma Günü” ve bu özel günün bu yılki teması ise “Seyahat ve Macera”. Peki sizler neler okuyacaksınız?

Tolkien Okuma Günü 2023
Tolkien Okuma Günü 2023

Bugün 25 Mart Tolkien Okuma Günü

Merhabalar kıymetli takipçilerimiz. Bugün çok büyük bir heves, gurur ve kıvanç ile “25 Mart Tolkien Okuma Gün” nü kutluyoruz. Bu yılın teması; “Seyahat ve Macera. Seyahat etme ve maceraya atılmanın cazibesi Tolkien kitaplarında hepimizin dikkatini çeken ortak noktadır. Bu senenin teması bu yönde seçilerek Tolkien’in yaratıcılığının macera ile harmanlamasına atıf yapılmaktadır.

Tolkien Reading Day (Tolkien Okuma Günü) nedir?

Tolkien Okuma Günü her yıl 25 Mart’ta düzenlenmektedir. Neden 25 Mart derseniz; bu tarih Yüzüklerin Efendisi Sauron’un çöküşünün ve Barad-dûr’un yıkılışının tarihidir.

Tolkien Vakfı‘nın 2002 yılında New York, ABD’de bir yerel gazetenin köşe yazarı olan Sean Kirst imzalı yazısından aldığı fikir ile ilk olarak 25 Mart 2003 tarihinde kutlanmaya başlanan Tolkien Okuma Günü, her yıl Tolkien ve Orta Dünya severlerin Tolkien eserlerini okuduğu ve sahnelendirdiği bir gün olarak kutlanmaktadır.

Tolkien hayranlarını J.R.R Tolkien’in hayatını ve eserlerini tanıtmaya ve gün yüzüne çıkarmaya davet eden etkinlik, her hayranın yazarın en sevdiği eserinden bölümler okuduğu ve paylaştığı bir gündür. Özellikle okullar, müzeler ve kütüphaneler Tolkien Okuma Günü’ne özel etkinlik yapmaya çağrılır.

Neler Okuyabilir? Neler Yapabilirsiniz?

25 Mart 2023 Tolkien Okuma Günü’nde doğal olarak Tolkien‘e ait olan herhangi bir eseri okuyabilir, sahneleyebilir, sahnelenenleri izleyebilir, hikaye anlatımları, kitap okumaları ve söyleşilere katılabilirsiniz. Ana fikir edebi eserleri hatırlamak ve hatırlatmak olsa da siz gönlünüzce Orta Dünya coşkunuzu dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

Etkinliğe Katılım

Tolkien Okuma Günü 2023

Siz de etkinliğe #TolkienReadingDay2023 etiketi ile sosyal medyada katılabilir ve Orta Dünya hayranı olduğunuzu tüm Dünya’ya gösterebilirsiniz. Ayrıca çeşitli söyleşilere gidebilir, kütüphane okuma etkinlikleri yapabilir, kitap kulüplerinde fikir paylaşımı yapabilir, genç bireylere Tolkien sevgisini aktarabilirsiniz. Unutmayın sınır sizsiniz, resim yapabilir, müzik besteleyebilir, ilüstrasyon yaratabilir, sahne performansları sergileyebilirsiniz.

Tolkien Okuma Günü 2023‘te okuyabileceğiz kitaplar hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tolkien Kitapları Hangi Sırayla Okunmalı? (Orta Dünya Kitapları Okuma Sırası)

Tolkien Okuma Günü Tarihi:

Tolkien Okuma Günü The Post-Standard gazetesi (Syracuse, New York yerel gazetesi) köşe yazarı Sean Kirst tarafından Ocak 2002’de yayınlanan bir yazıyla başladı:

“Büyükannem ve büyükbabam İskoçyanın kuzeyindeki Buckie şehrinde balıkçılıkla geçinirdi, eski hikaye ve destanları ağızdan ağıza anlatırlardı ve bu şekilde üçleme benim tüm hayatım haline geldi. Burada, New York’ta kitaplar tarafından cesaretlendirilmiş, filmler tarafından yeniden hayata tutunmuş birçok arkadaşım var ve hepimiz şunu merak ediyoruz: Tıpkı Bloomsday’in Joyce’a adandığı gibi, bu üçlemenin resmi olarak okunacağı bir gün de Tolkien’e adanamaz mı?”

Kurul kararı çok sevdi ve 25 Mart 2003’ü ilk ‘Tolkien Okuma Günü’ olarak ilan ettiler.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Mutlaka Okuyun!

Bugün 25 Mart 2016 – Tolkien Okuma Günü!

Bugün Tolkien Okuma Günü! Ve bu yılın teması ‘Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük’ Tolkien Society tarafından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir