Güç Yüzükleri Baş Yönetmeni 2. Sezon Hakkında Konuştu

Güç Yüzükleri Baş Yönetmeni Charlotte Brändström, neden her zaman karakter odaklı hikayelere ilgi duyduğunu, Shogun ve The Lord of the Rings gibi dizilerdeki çalışmalarını anlatarak zanaatına yaklaşımını açıklıyor: The Rings of Power ve neden yapay zeka ile yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini anlatıyor.

Ödüllü yönetmen Charlotte Brändström 30 yılı aşkın kariyerinde Fransız draması Disparue’den (The Disappearance) İsveç suç dizisi Wallander’e ve ABD dizileri Grey’s Anatomy ve The Outsider’a uzanan birçok çalışmaya imza attı.

Yakın zamanda Disney+’ın epik tarihi draması Shogun ve Prime Video’nun John Wick prequel’i The Continental’ın bölümlerini yöneten Fransa doğumlu İsveçli yönetmen Brändström aynı zamanda Prime Video’nun The Lord of the Rings The Rings of Power’ın ikinci sezonunun, yani Güç Yüzükleri Baş Yönetmeni olarak Orta Dünya’ya geri dönüyor. Birinci sezondan iki bölüm yöneten Brändström, yeni sezonda dört bölüm yönetecek.

Brändström, Fransız TV festivali Series Mania’da uluslararası yarışma jürisi olarak üstlendiği rol, zanaatına yaklaşımı ve neden yapay zekayı kucaklamak istediği hakkında konuşmak için DQ ile söyleşti.

Güç Yüzükleri Baş Yönetmeni 2. Sezon Hakkında Konuştu

Güç Yüzükleri Baş Yönetmeni Charlotte Brändström

+Series Mania’daki jüri üyeliği göreviniz sırasında pek çok dizi izlediniz. Televizyonda neleri izlemekten hoşlanırsınız?

-Her zaman karakter odaklı, beni etkileyen ve daha fazlasını görmek istememe neden olan şeyleri arıyorum. Anlatılan pek çok harika hikaye var, ancak her zaman çok iyi yazılmış karakterlere sahip değiller. Charles Dickens’tan alıntı yapacak olursak, ‘Onları güldürün, ağlatın ve bekletin’.

Gerçekten, mesele karakterler. Gerçekten ilginç karakterleriniz, merak uyandıran karakterleriniz, sinirli karakterleriniz, takip etmek istediğiniz karakterleriniz olduğunda, onları neredeyse her türde izleyebilirsiniz. Sevdiğim bazı türler de var ama görsel bir iz bırakan, apayrı bir dünya anlatan, izlemesi ilginç olan her şeyi seviyorum.
Şu sıralar çok ilginç bulduğum bir şey de bir İngiliz Apple TV+ dizisi olan Criminal Record. İzlemeye yeni başladım ve gerçekten de karakterlerle ilgili. İzlediğim son fantastik şey muhtemelen Chernobyl’di.

Benim de küçük bir parçası olduğum bir dizi olan Shogun, gerçekten ilginç ve çok iyi yazılmış karakterlere sahip. Görsel olarak çarpıcı ve etkileyici, ancak görsel olarak etkileyici ama sıkıcı olsaydı, insanlar onu izlemezdi.

+ Yönetmek istediğiniz projeleri nasıl seçiyorsunuz?

– Karakter arıyorum çünkü ilgili çekici oyuncuları yönetmek istiyorum. Ne tür karakterler olduğuna, karakterlerin kim olduğuna ve ne yaptıklarına bakıyorum. Ve büyük bir ekip içinde, birinin öne çıkmasını istiyorum. Bir bakış açısına sahip olmak isterim. Dolayısıyla önce bunu arıyorum, sonra tabii ki iyi bir hikaye arıyorum ve daha sonra da yakın zamanda yapmadığım şeyleri arıyorum.

Shogun ile iki nedenden dolayı ilgileniyordum. Dizinin yönetmeni Justin Marks’ı tanıyordum çünkü birkaç yıl önce Berlin’de Counterpart’ı birlikte yapmıştık; ikinci neden ise uzun süredir tarihi bir şey yapmamış olmamdı. Fanteziden [The Rings of Power] yeni çıkmıştım ve 16. yüzyıl Japonya’sına girip dönemsel ve tarihi bir şey yapmanın ilginç olacağını düşündüm.

+ Shogun’da üçüncü bölümü siz yönettiniz. Sezon ortasında bir bölümü çekmeye nasıl yaklaşıyorsunuz?

– Her zaman kendi bölümünüzün baş yönetmenisiniz. Herkesin ne yaptığına ve özellikle de birinci yönetmenin ne yaptığına dikkat edersiniz. [Shogun’da benden önce sadece bir yönetmen vardı, bu yüzden onu birkaç kez gördüm. Onun günlüklerine baktım. Showrunner ile çok konuştum ama her bölümün kendi içinde bir hayatı var. Sizin ellerinizde hayat buluyor. Her zaman farklı bir şey vardır.

Bölümlerimin çoğuna eklerle başlıyorum. Küçük başlayıp daha sonra büyümeyi seviyorum. İlk ikisine kıyasla, Shogun bölümüm muhtemelen daha samimiydi ve sonra savaşlara ve çatışmalara dönüştü, yani bir şov içinde bir hayat yaratıyorsunuz, ancak yapılanlara saygı duymaya ve insanların size söylediklerini dinlemeye çalışıyorsunuz.
Senaristlere ve dizi yapımcılarına sık sık şunu söylüyorum: İşe başladığımda bana tam olarak ne istediğinizi açıklayın, ben de bunu nasıl yapacağımı bulayım. Ama bu iş, gidip bir resim yapmaya, bir kitap yazmaya ya da bir müzik eseri yaratmaya benzemez [kendi başınıza]. İşin içinde bir sürü insan var. Tehlikede olan çok şey var. Para söz konusu, dolayısıyla ister ilkini ister ortadakini yapın, etrafta her zaman çok sayıda fikir var.

+ Baş yönetmen olmadığınızda, bölümlerinizi seçebiliyor musunuz?

– Seçme şansınız yok. Çoğunlukla seçilirsiniz ve bu aynı zamanda ne zaman müsait olduğunuzla da ilgilidir. Bu tabii ki biraz piyango gibi bir şey, çünkü bazen The Rings of Power gibi bir şeyle karşılaşıyorsunuz ki ben kendimi çok şanslı hissediyordum. Gerçekten sevdiğim şeylere uyan iki harika bölüm yapabildim – savaşlar vardı, yanardağ vardı, yani bunu yapabilmek harikaydı. Ama bazen de farklı türde bölümler geliyor ve elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz.

İkisini de seviyorum. Başlamayı ve baş yönetmen olmayı seviyorum çünkü oyuncu seçmek, tonu belirlemek ve yaratıcı olmak heyecan verici. Ama aynı zamanda, gelip bir bölüm yaptığınızda ve blok yönetmen olduğunuzda, iyi olan şey, seçmemiş olabileceğiniz insanlarla ve size beklemediğiniz şeyler getiren insanlarla çalışmanızdır.

Amerika’da çalışmaya başladığımdan beri yönetmenlik tarzımın çok geliştiğini hissediyorum çünkü belli bir şekilde yönetmenlik yapmam gerekiyordu. Birçok yeni görüntü yönetmeniyle görüşüyordum ve asla [genellikle] bu kadar çok farklı görüntü yönetmeniyle çalışmazdım çünkü size güvenen aynı insanlarla çalışmaya devam etmek daha güvenli geliyor. Birlikte çalışmaya devam ederseniz kestirme bir yolunuz olabilir ama o zaman da aynı şekilde evrimleşemezsiniz. HBO için The Outsider adlı bir dizinin bir bölümünü çektim ve harika bir kamera operatörüm vardı. Belirli bir şekilde işbirliği yapıyorduk ve görsel olarak çok ilginçti. Çok şey öğrendim ve o dizide öğrendiğim şeyleri The Rings of Power’ı yönetirken kullandım.

+ Yaklaşık on yıldır ABD’de çalışıyorsunuz. Orada çalışmayı Avrupa’da çalışmaya kıyasla nasıl buluyorsunuz?

– Açıkçası çok farklı ama hepsi de bir işbirliği. Ne olursa olsun uyum sağlamak zorundasınız. ABD’de etrafınızda çok daha fazla insan var. Her zaman güçlü bir bakış açısıyla, ne yapacağıma dair bir bakış açısıyla gelmeye çalışıyorum – ve dizi yapımcıları ve yazarlar da aslında bir yönetmenden bunu bekliyor. Bir yönetmenin benzersiz bir bakış açısına sahip olmasını isterler, bir yönetmenin onlara yeni bir şey getirmesini isterler çünkü dizileri üzerinde o kadar uzun süredir çalışıyorlar ki buna ihtiyaçları var. Ve iyi kurgulanmış bir bölüm sunduğunuzda, çok minnettar oluyorlar çünkü daha az işleri oluyor.
İllaki gelip her şeyi değiştirmenizi istemezler – kendi vizyonlarına uygun olmasını isterler – ama onlara iyi veya farklı bir şey gösterirseniz, pek çok insan buna oldukça açıktır. Bir perspektife ve bakış açısına sahip olmaktan korkmamak gerekir. Bu aslında bir avantajdır.

+ Kariyeriniz süresince yönetmenin dizideki rolü değişti mi?

– Grey’s Anatomy’yi yapıyorsam, orada söyleyeceğim şey trafiği gerçekten yönlendirdiğimdir. İçeri girersiniz, geniş çekim yaparsınız ve yakın çekim yaparsınız. Ama The Outsider, Shogun ya da The Rings of Power’ın bir bölümünü yapıyorsanız, bu çok yaratıcıdır. Dünyayı yaratırsınız, görünüşü yaratırsınız. Bir konsept sanatçısıyla çalışırsınız, VFX ile çalışırsınız. Bir vizyonunuz olmalı. Yaptığımız işin heyecan verici yanı da bu ve çok hızlı değişiyor.

+ Sizce yapay zekanın yönetmenlik ve daha geniş anlamda televizyon sektörü üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

– Yapay zeka düşündüğümüzden çok daha hızlı gelişecek, bu yüzden gerçekten akıllı olmalı, onu bir araç olarak kullanmalı, hakkında olabildiğince çok şey bilmeli ve onu en iyi şekilde nasıl kullanacağımızı öğrenmeliyiz. Bunu yapanlar diğerlerinin önüne geçecek. Ona tümüyle direnmek yerine, onunla nasıl çalışabileceğimizi görmeliyiz, çünkü onu durdurabileceğimizi sanmıyorum. Yapay zeka hakkında bilgi edinmeye kesinlikle devam etmek istiyorum çünkü bunu yapmak zorundayım. Ancak yapay zeka insan deneyimine sahip değil; insan ruhunun yerini alamaz.

+ The Lord of the Rings The Rings of Power’ın birinci sezonunu çekerken geriye dönüp baktığınızda nasıl hissediyorsunuz ve ikinci sezonu yönetmek için geri dönmek nasıl bir duyguydu?

– Birinci sezonda çektiğim bölümleri çok sevmiştim. Onlarla çok gurur duyuyordum. Neleri geliştirebileceğimizi, nelerin değiştiğini, insanların neleri görmek istediğini görmek için dizinin başındaki ekiple görünüm ve karakterler üzerine çok zaman harcadım. Orada oturup sürekli ne kadar devasa bir proje olduğunu düşünmezsiniz çünkü bu sizi çok korkutur. Üzücü olan şey, pek çok insanın daha dizi çıkmadan diziyi yargılamış olmasıydı, yani bu gerçekten zordu. Ama sonra buna uyum sağlamaya ve gerçekten ne aradıklarını görmeye çalışıyorsunuz.

Bazı hayranlar Peter Jackson’ın filmlerini Tolkien’in eserleriyle karıştırıyorlardı ve biz Tolkien’e sadık kalmaya ve gerçekten harika bir görünüm vermeye çalışıyorduk. Peter Jackson’ın filmlerini seviyorum – zaten bu yüzden bu işe dahil oldum. Galiba her şeyi harmanlamaya çalıştık. Ama yeni sezon kesinlikle daha karanlık. Sinirli, daha fazla dram var. Her şeyi ben kontrol etmiyorum ama umarım insanlar beğenir.

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’dan ilginç bilgileri kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın.

Eğer bir Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …