Tolkien’in torunu Simon Tolkien, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisine nasıl rehberlik etti?

EW dergisi, Tolkien’in torunu Simon Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinde danışman olduğunu aktardı. Christopher Tolkien’in en büyük oğlu olan Simon Tolkien, Güç Yüzükleri dizisinde yer almaktan memnun olduğunu “Amazon Stüdyo’ya diziyle ilgili olarak yardımcı olmaktan ve özellikle de JD Payne ve Patrick McKay’e büyükbabamın orijinal yazıları da dahil olmak üzere her konuda katkı sağlamaktan büyük keyif aldım.” sözleriyle ifade ediyor.

Tolkien’in torunu Simon Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’ne nasıl rehberlik etti?

The Lord of the Rings Rings of Power Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri Galadriel Elendil Simon Tolkien

Yüzüklerin Efendisi hayranları bilir ki iyi bir macera için bir yol arkadaşı şarttır. Bu nedenle, dizi yapımcıları JD Payne ve Patrick McKay Güç Yüzükleri dizisini şekillendirmeye başladıklarında, yolculuklarında kendilerine katılması için önemli bir müttefik seçmişler: Simon Tolkien.

Torun Simon Tolkien, Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzüklerine (2 Eylül’de Amazon Prime Video’da başlıyor) dizi danışmanı olarak görev yapıyor ve Payne ile McKay, Tolkien’in diziye katkılarının çok değerli olduğunu söylüyorlar. Simon Tolkien sadece başarılı bir roman yazarı değil, aynı zamanda asıl eserin müellifi J.R.R. Tolkien’in de torunu. Dizinin yapımcıları, özellikle büyükbabasının eserleri konusundaki uzmanlığı ve görüşleri göz önüne alındığında, dizinin hikayesini ve karakter gelişimini şekillendirmede kilit bir rol oynadığını söylüyorlar.

“Simon Tolkien’le ilk tanıştığımızda kendimizi çimdiklemek zorunda kaldık – karşımızda J.R.R. Tolkien’in torunu oturuyordu.” diyor McKay. “Ve bu, son derece zenginleştirici ve ödüllendirici olduğu aşikâr olan diyaloğun sadece başlangıcıydı. Onun içgörüleri, detaylara gösterdiği özen ve hem karakterlere hem de Güç Yüzükleri’nin genel mimarisine olan tutkusu hikayemizin sayfalarına işlendi. Simon ile çalışmak hayatımın deneyimi oldu.”

Simon Tolkien de EW’ye yaptığı açıklamada söz konusu ortaklığı memnuniyetle karşıladığını ifade ederek şunları söyledi: “Amazon Stüdyo’ya diziyle ilgili olarak yardımcı olmaktan ve özellikle de JD Payne ve Patrick McKay’e büyükbabamın orijinal yazıları da dahil olmak üzere her konuda katkı sağlamaktan büyük keyif aldım.”

Güç Yüzükleri, mevcut bir Tolkien romanını uyarlamak yerine, Yüzüklerin Efendisi ya da Hobbit’ten binlerce yıl önce geçen destansı bir zaman dilimi olan İkinci Çağ’a yoğunlaşıyor. Tolkien İkinci Çağ’ı Yüzüklerin Efendisi’nin eklerinde anlattığından McKay ve Payne, Sauron’un iktidara ilk yükselişi ve Tek Yüzük’ün ilk dövülüşü gibi hikayeleri keşfetme şansını yakaladıklarını söylüyorlar.

McKay daha önce EW’ye verdiği demeçte, “Aynı dünyanın daha genç versiyonunu, sanki biraz öncesini anlatan bir dizi yapmakla ilgilenmiyorduk. Çok, çok, çok eskilere gitmek ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir hikaye bulmak istedik. Bu, hak ettiğini düşündüğümüz düzeyde, ölçekte ve derinlikte anlatılmadığını düşündüğümüz bir öyküydü.” demişti.

Merhum Christopher Tolkien’in en büyük oğlu olan Simon Tolkien, yazarlık kariyerine başlamadan önce Londra’da ceza savunması alanında uzmanlaşmış bir avukat olarak çalışmıştır. Son 20 yılda aralarında No Man’s Land, Orders from Berlin ve The King of Diamonds’ın da bulunduğu kitaplar yayınlamıştır.

EW, Simon Tolkien duyurusu dışında, bir de “Güç Yüzükleri dizisi için yeni (eski) Orta Dünya nasıl yaratıldı?” başlıklı bir haber yayınlandı. Sizler için çevirdiğimiz haberi de okumayı unutmayın!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak: EW: Tolkien’in torunu Simon Tolkien, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi nasıl rehberlik etti?

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir