Meteor Man Kimdir? Stranger (Yabancı) Kim? Rings of Power (Güç Yüzükleri) Meteor Man Teorileri

The Lord of the Rings: The Rings of Power yani Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisine günler kaldı. Ancak halen hikayesini hatta adını bilediğimiz karakterler var. Bu karakterlerden en önemlisi ise Meteor Man olarak bilinen Stranger (Yabancı) Bu videoda Stranger (Yabancı) ile ilgili pek çok soruyu yanıtlayarak, teorileri ele aldık. Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin şu ana kadarki en gizemli karakteri Meteor Man kim olabilir? Orta Dünya’ya meteorla gelmiş bir şey var mıdır? Meteor ile seyahat edilebilir mi? Ve Stranger olarak da bilinen bu karakterin Orta Dünya’da ne işi var?

Meteor Man Kimdir? Stranger (Yabancı) Kim?

Amazon yayınladığı ilk teaser’da Meteor man karakterine yer verdiği andan beri, bu karakter dizinin en çok konuşulan ve merak edilen karakterlerinden biri oldu. Şahsen bende bu merak karakterin kimliğine yönelik olmaktan ziyade, böyle bir karakterin neden ve nasıl diziye eklediği yönünde. Tolkien külliyatında ciddi değişiklikler yapmadan böyle bir karakteri ekleyebilmek imkansız ve bu da dizi adına çok riskli bir hamle.

Öncelikle, Orta Dünya tarihi boyunca Orta Dünya’ya meteorla gelmiş bir varlık yok. Konuyla uzaktan alakalı olarak, meteortaşından yapılmış 2 tane kılıç var. Bunlar Kara Elf Eöl tarafından dövülmüş Anglachel ve Anguirel adlı kılıçlar. Anguirel Eöl’ün oğlu Maeglin tarafından çalınan, Gondolin’in Düşüşü ile beraber kaybolan ve akıbeti bilinmeyen bir kılıç. Thingol’un kılıcı Anglachel ise, yeniden dövüldükten sonra Gurthang adını alan ve Turin ile beraber gömülen bir kılıç.

Yani ne kılıçların ne de meteortaşının bu karakterle bir bağlantısı var. Dolayısıyla Orta Dünya’ya herhangi bir karakteri bu şekilde getirmenin lore açısından elle tutulur bir yanı yok.

Belli ki dizide heyecan verici ve ilgi çekici bir öge olarak düşünüldüğü için bu şekilde eklenmiş. Hatta teaser’lardan birini komple Meteor man’i vurgulamak için kullandıklarını ve röportajlarda sıkça bahsinin geçtiğini düşünecek olursak, bu karakter hikayede çok önemli bir yere sahip olacak.

Bu karakterin kimliğiyle ilgili fikir yürütmeden önce, ne tarz bir varlık olabileceği üzerinde duralım. Bir meteorun içinde yolculuk yapıp, meteorun yere çarpma etkisine dayanıp, alevler içerisinde hayatta kalabilmesi için bu karakterin tanrısal bir varlık olması gerekiyor. Bu tanıma da uyan yalnızca Eru, Valar ve Maiar var. Eru Eä’nın yani kainatın yaratıcısı. Valar ise Eru’nun yardımcısı olan ve Arda adıyla bildiğimiz dünyaya şekil veren güçler, yani tanrısal varlıklar. Bu derece güçlü varlıkların bu şekilde Orta Dünya’ya gelmeleri pek akla yatkın değil. Bu durumda geriye bir tek Maiar, yani yarı tanrılar diye betimleyebileceğimiz Valar’ın yardımcıları kalıyor. Diğer bir deyişle, Gandalf, Saruman, Sauron ve Balrog gibi varlıklar.

rings of power güç yüzükleri meteor man stranger yabancı

Meteor man’in bir maia olduğu çıkarımını yaptıktan sonra, muhtemel maia adaylarına geçmeden önce Elf Bey’i Glorfindel’e değinmekte fayda var.

Glorfindel, Gondolin’in Düşüşü sonrası bir Balrog’la savaşırken ölen, 1. Çağ’ın en kudretli Elf’lerinden biridir. Ölmeden önce yaptığı cesurca eylemler sebebiyle yeniden hayata döndürülür ve 2. Çağ’ın 1600 yılı civarında Orta Dünya’ya Valar’ın elçisi olarak gönderilir. Orta Dünya’ya dönüşü Tek Yüzük’ün yapılışı ve Barad-dûr’un inşa edilişinden hemen sonra, Mavi Büyücüler’in gelişiyle ise hemen hemen aynı zamandadır. Bir meteorla gelmemiştir. Çok kudretli bir Elf olmasına rağmen en nihayetinde fiziksel olarak zarar görebilen bir Elf’tir. Ayrıca, sarı uzun saçları vardır ve uzun boyludur. Sakalı da yoktur. Bu yüzden Meteor man’i görsel olarak da çağrıştırmamaktadır.

Yarı Elf olan Eärendil de meteor man olamaz, çünkü alnında Silmaril ile birlikte yıldız olmuştur. Orta Dünya’ya geri dönmesi için bir sebep yoktur, izin de verilmez.

Maiar’a geçmeden önce Tom Bombadil için de ayrı bir parantez açalım. Tom Bombadil Tolkien evreninin belki de en gizemli karakteri. Arda’ya gelen ilk varlık. Hatta Ağaçsakal mı yoksa Tom Bombadil mi ilktir diye tartışılır. Muhtemelen Tom Bombadil, bir varlık olarak, Ağaçsakal da canlı olarak ilk gelenlerdir. Yani Tom Bombadil sonradan meteorla gelemez. Kaldı ki, en başından beri Yaşlı Orman’da yaşadığı düşünülür. Ve yanında da eşi Altınyemiş vardır.

Beorn’a da değinecek olursak, Beorn Ayı formuna bürünebilen bir deri-değiştirendir, bir biçim-değiştiren değildir. Ayrıca, yalnızca 3. Çağ’da yaşadığı düşünülür. Ayı formunda dahi meteorun darbesine dayanamayabilir.

meteor man balrog

Maiar’a gelecek olursak, Balrog’lar hatta doğrudan Durin’in Felaketi bu adaylardan biri olarak düşünülüyor . Alevlerin içinden çıkıyor olması bu savı destekler nitelikte olsa da, Balrog’ların fiziksel tanımlarına Meteor man uymuyor. Balrog’lar bir insanın iki katı uzunluğunda, gölge ve ateşle çevrili, dumanla kaplı varlıklar. Kanatları olup olmadığı tartışmalı olsa da, sonuç olarak fiziksel olmadığını varsaysak bile gölge şeklinde kanatları var. Ayrıca, yüksek ihtimalle biçim değiştiremiyorlar, çünkü diğer türlü görüldükleri yerde tanınamazlardı. Hatırlayacak olursanız, filmlerde Gandalf, kitapta ise Legolas gördükleri anda fiziksel özelliklerinden ötürü karşılarına çıkanın bir Balrog olduğunu anlıyorlar.

Bir diğer aday, Ay’ı taşıyan Tilion. Valinor’un İki Ağacı, Laurelin ve Telperion yok edildikten sonra, dünya Güneş ve Ay ile aydınlatılıyor. Arien Güneşi, Tilion ise Ay’ı taşıyor ve hareketlerine yön veriyorlar. Hobbit folkoründeki şarkılarda Tilion’un Ay’daki Adam olarak da geçtiği düşünülür. Hobbit’lerle tanışacak olması bu ihtimali artırıyor gibi gözükse de gökyüzünde Ay olmak zorunda. Tilion Ay’ı bırakıp yeryüzüne inemez. Zaten diziden bazı kliplerde Orta Dünya’da Ay’ın olduğunu da görüyoruz.

Valar meteor man

Bir başka maia Eönwe de meteor man olamaz. Valar’ın Kralı Manwë’nin elçisi ve Maiar’ın şefi olduğu için bu şekilde gelme ihtimali çok düşük. Bu şekilde gönderilebilecek bir Maia olsaydı, en güçlü Maiar’dan biri olarak lore’da da muhtemelen Manwë tarafından Istari arasına seçilirdi.

Istari demişken, Orta Dünya’nın 5 büyücüsüne gelecek olursak; Istari Orta Dünya’ya 3. Çağ’da gemiyle gelir ve yaşlı birer adam görünümündedirler.

Saruman aralarında meteor man olma ihtimali en düşük olan büyücü. Hobbitleri hiçbir zaman umursamamış, Gandalf’ın Hobbitlere olan ilgisini fark ettikten sonra Hobbitler Saruman’ın radarına girmişlerdir.

Bir diğer büyücü Radagast ise hayvanlara olan yakınlığıyla bilinen bir Maia. Kliplerden gördüğümüz kadarıyla Meteor man’in henüz böyle bir yakınlığı yok. Radagast’ın bilindiği kadarıyla Hobbitlerle herhangi bir ilişkisi de yok.

Gri Gandalf lore açısından meteor man olmaya pek uygun olmasa da, bu karakterin Gandalf olma ihtimalini artıran bir takım şeyler var. Hobbitlerle olan yakın ilişkisi, giyimi, iyi bir karaktere benzemesi ve aktörün Ian McKellen’ın gençliğini anımsatıyor olması bu karaktere Gandalf hissiyatı veriyor. Ayrıca Gandalf’ı kullanarak dizi yapımcıları izleyiciye çok tanıdık bir karakter göstermek istiyor olabilirler. Gandalf’ın Cirdan’dan güç yüzüğü Narya’yı alması, Güney’e gitmiş olsa da Doğu’ya yolunun hiç düşmemesi ise bu karakterin Gandalf olma ihtimalini azaltan detaylar.

Ek bir bilgi olarak, Güç Yüzükleri dizisinin yapımcılarının Vanity Fair dergisine verdikleri röportajda “Orta Dünya’da Gandalf, Saruman ve Radagast dışında da, onlar gibi olan varlıklar var” ifadesi meteor man’in Saruman, Gandalf ya da Radagast olma ihtimalini düşüren bir ifade.

Istari’nin bir diğer üyeleri Alatar ve Pallando, yani Mavi Büyücüler ise meteor man olma ihtimali yüksek karakterler. Lore’a göre 2. Çağ’da geldikleri bir versiyonun olması, görevlerini doğuda ve güneyde yapmış olmaları Meteor man olma ihtimalini artıran şeyler. Öte yandan, bu iki büyücü Valinor’dan itibaren beraber seyahat ediyorlar. Dizide sırayla gönderilmeyeceklerse meteor man Mavi Büyücüler’den biri olmayabilir.

Buna ilaveten, tüm Maiar’ın sayısı ve isimleri bilinmez. Yani meteor man Amazon Original bir maia da olabilir. Gandalf’ın misyonunu üstlenmiş iyi bir karakter de görebiliriz, Melkor’un ajanlarından olan kötü bir maia da.

Son olarak, insanları ters köşeye düşürme adına bu karakter Sauron da olabilir. Meteordan çıktıktan sonra yayılan ateşlerin göz şeklini alması ve Sauron’un bir biçim değiştiren olması bu ihtimali artıran detaylar. Ayrıca, ilk başta hafızasını kaybetmiş iyi bir adam izlenimi çizerek zamanla karşımıza Annatar olarak çıkabilir. Bu karakterin Sauron olma ihtimalini azaltan etken ise Sauron’un Gollum’a işkence ederek Tek Yüzük’ün Shire’da olduğunu öğrenene kadar hobbitlerin varlığından haberdar olmaması.

Bu karakter hangisi çıksın istersin diye bana soracak olursanız. En az lore katli adına Amazon Original maia, izleyiciyi ters köşeye düşürme adına Sauron, yeni büyücüler görme adına Mavi büyücüler, tanıdık eski bir dostu görmek içinse Gandalf’ı seçerdim.

Peki sizce Meteor man kim? İyi bir karakter mi olacak yoksa kötü mü? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube kanalımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

5 yorum

  1. Büyük ihtimalle Gandalf çünkü balrogla olan savaşından sonra ak büyücü olarak geri döndüğünde Aragon ve diğerleriyle konuşurken:”Yıldızlar devrettiler tepemde” “Hergün bir asır gibiydi” “Zamandan azade kaldım” gibisinden cümleler kurduğunu hatırlıyorum. Eğer zamandan bağımsız kalabiliyorsa farklı bir zamana gitmiş olabilir. Sadece üçlemeyi okudum bilgim az kusura bakmayın. Teorimin devamına gelecek olursak Gandalf, Ak Gandalf olarak geldiğinde aşırı derecede bilgili olarak geliyor. Bu da bir yerde bu bilgileri edindiğini gösterir. Ayruca unutkanlığı da gitmişti sanırıım. Belkide bu zamandan edindiği bilgileri kullanarak geleceğe dönmüş olabilir. Çünkü biz onun nasıl daha da yaşlandığını ve saçlarının tamamının neden beyazladığını bilmiyoruz. Bu dizi belki de Gandalf’ın nasıl Ak Gandalf olduğunu bize açıklayacak.

    • Of çok iyi bir teori.

      • Dizinin son bolumunde yabancı buyuculerle savasarak onları geldikleri yere geri gönderiyor ve onlar ona bir isimle hitap ediyor. Sonra kılayak kızla konusurken kız yabancıya onların söylediği ismi soruyor ve bi anlamınında bilge olduğunu söylüyor. 3 leme filminden hatırlayın bilge saruman ne zaman velilik yerine deliliği seçti. >>Bilge saruman<< ben onun saruman olduğunu düşünüyorum…

  2. En muhtemeli bence saruman.

  3. Gandalf olması yüksek ihtimal, çünkü dizide ve lotr ilk filmde yolunu kaybettiysen kokuya git gibisinden bişey söylüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir