Massánië

Massánië veya Sindarin dilindeki hali ile Besain (Leydi, ekmek veren), Lembas’a (Yol-ekmeği) sahip olan ve onu halkına dağıtan Elf kraliçesinin ismidir.

Massánië lembas

Massánië Kimdir?

Sadece Yavannildi (Yavanna’nın kızları) olarak bilinen Elf kadınları, Lembas’ın yapımında kullanılan tarife sahipti. Valar’dan öğrendikleri lembas yapma sanatı aralarında hep bir sır olarak kaldı ve bu yüzden sadece onlar bu yiyeceğin üretiminde kullanılan mısır koçanlarını işleyebilir ve peksimete çevirebilirlerdi. Bununla birlikte, tahıl bizzat Yavanna’nın kendisinden geldiği için, sadece kraliçe ya da büyük veya küçük herhangi bir halkın Elf kadınları arasında en yüce olanı, Lembas’ın korunması ve dağıtılması hakkına sahipti. Bu kadınlar da Massánië ya da Besain olarak bilinirlerdi.

Galadriel massaine

Lembas’ı paylaştığı bilinen kişiler ise yalnızca Doriath kraliçesi Melian (Beleg ve Túrin‘e) ve Lorien Hanımı Galadriel’dir (Yüzük Kardeşliği’ne).

Massánië Kelimesinin Etimolojisi

Massa (“ekmek”) ve anta- (isim fiil, “vermek”) kelimelerinden gelmekte olup, Quenya’dır ve “Leydi, ekmekveren” anlamlarına gelir. Sindarin hali olan Besain de aynı anlama gelir.

Lembas (Elf yol-ekmeği) ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

Kaynakça

  • J.R.R. Tolkien, The Peoples of Middle-earth
  • https://tolkiengateway.net/wiki/Massánië

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir