Orklar

 

Orklar

Orklar Morgoth, Sauron ve Saruman’a hizmet eden Orta-Dünya’da yaşayan kötü varlıklardır. Orklar insan şeklinde tanımlanır, aşağı yukarı normal bir insan büyüklüğüne sahiptirler, çirkin ve pis. Normal bir zekaya sahip olmalarına rağmen, kaba bir tabirle mat ve sefil varlıklar olarak tasvir edilmiştirler ve onlar sadece yok etmek için vardırlar, yaratmak için değil. Siyah kanlıdırlar, yeniden hayat bulan cesetlerdir. Orklar asker olarak kullanılır, uşaklık içindir.

Kökenleri

“Ork kadınları olmalıdır, fakat öykülerde orklardan, kötü efendilerin hizmetindeki ordularda görevli savaşçı askerler olmaları dışında pek bahsedilmediği için, onların yaşamları hakkında doğal olarak çok şey öğrenemeyiz. Pek bilinen bir şey yok.”

The Letters of J. R. R. Tolkien

Orklar Büyük Karanlık döneminde Melkor tarafından yetiştirilmiştir.

Orklar tam olarak ne zaman yaratıldığı belli değildir, ama Utummo’daki Elfler için olan savaştan öncedir. Melkor Orta Dünya’ya döndükten sonra ork ordularını oluşturdu ve Beleriand İlk Savaşı’nda yer aldı. Orklar Dagor-nuin-Giliath savaşında da savaştı.

Köken Tarihi

Melkor, ta müzikle başlamıştı her şeyi bozmaya ve bütün hırsını müziğe yansıtmaya çalışmış ve müziği bozmuştu. Belki de sonradan yapacağı yaratıkları bu şekilde var edebilmişti.

Bazı elfler Melkor tarafından kaçırılarak kalasine götürüldü ve orada yıllarca süren işkence, kara büyü ile birlikte kötülükle dolduruldular. Böylece çıktı ortaya orklar. Artık elflerin tam tersiydiler.

Çarpıtılmış Elfler

Tolkien bir sürü çeşitlemeden sonra, bu hikâyeyi oluşturmuş ve kabul gören görüş de bu olmuştur. Elfler Angband’a kaçırılarak orada çarpıtılmış ve orklar meydana gelmiştir. Yalnız Hobbit kitabında goblin çocuklarından söz edilir. Orkların üremesi bu bağlamda elfler gibi olduğu düşünülebilir. Ancak filmdeki gibi de üretiliyor olabilirler. Orkların ölümsüz oldukları konusunda kesin bilgi yoktur, ancak bu olabilir. Öldüklerinde ise ruhları Mandos’un Salonları’na gider mi bilinmez.

Düşmüş Maiar

Orta Dünya Tarihi kitaplarında(özellikle Morgoth Rings’in “Myths Transformed” bölümlerinde) birçok bilgi vardır. Bazı Maiar’ın ork biçimini alarak bu formda yaşadığı ve Melkor’a hizmet ettiği söylenir. İlk Çağ’da; ork komutanı Boldog bunlardan biridir ve Hobbit kitabındaki Ulu Goblin de bunlardan biri olabilir.

Bu şeylerin bir kısmı belki de ilüzyon ve hayaletti ama bazıları vardı ki şüphesiz, Ilúvatar Çocukları’nın büründükleri tüm şekilleriyle alay edip onların seviyelerini düşürerek, Melkor’un hizmetkarlarının suretlerine bürünmüşlerdi. Çünkü Melkor’un emri altında çeşitli şekillere bürünebilen çok sayıda Maiar vardı.

Morgoth’s Ring,”Myths transformed”, Bölüm X

 

“Boldog(…) birçok savaş hikâyesinde adı geçer. Lakin bu onun kişişel ismi değil, bir çeşit yaratık ismidir: Orc biçimli-Maiar. Sadece bunlar, Balroglardan daha az korkutucudur.”

“Melkor birçok düşmüş ruha sahipti, büyük Sauron gibi veya ondan daha güçsüz Balrog gibi ve en basitleri orklar gibi.”
Morgoth’s Ring

Ork-İnsan Melezi

Melkor’un teğmeni, Büyücü Sauron, insanlarla orkları melezleyerek, yeni bir ork meydana getirmiştir. Bu Yüzük Savaşı sırasında da olmuş ve Saruman tarafından da yapılmıştır. Bu gerçekten da çok büyük bir kötülüktü. Dişi ork olmadığına yönelik görüş fazla olduğundan, kadınlar kullanılarak bu melezler üretilmiş diyebiliriz.

Dönüşmüş Hayvanlar

Tolkien’in yazılarından bazılarında da orkların, insan formuna dönmüş hayvanlar olduğudur. Bu da Melkor ve Sauron tarafından yapılmıştır tabiî ki.

“Orklar, hayvanların insan şekline dönüşmüş formlarıydı.”

Morgoth Ring, “Myths transformed”, Bölüm VIII

ÖNEMLİ: Tolkien’in çalışmalarının son halinde orklar, dönüşmüş elflerdir. Diğer bütün görüşler oğlunun, notları ve diğer eski yazıları inceleyerek bulduğu ön çalışmalardır.

Goblin Ve Ork Ayrımı

Orklar

Aslında goblin ve ork aynı anlama geliyor diyebiliriz. Çünkü Tolkien, Hobbit kitabında onlara goblin demiştir. Sonraları Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başladığında onlara kendi oluşturduğu dil içerisinde ork ismini seçmiştir.

Bazı Tanınmış Orklar

Azog

Orklar

Cüceler ve Orkların savaşı sırasında Moria’da bulunan orkların komutanıdır. Azog büyük, kuvvetli ve çevikti. Kendini kral ilan etmişti ve sadece Moria’daki orkların değil Dumanlı Dağlar’daki orkların hepsini yönetiyordu.

2790’da Cüceler Smaug tarafından Yalnız Dağ’dan kovulduklarından yirmi yıl sonra Thror ve Nar Moria’ya gittiler. Thror doğu kapısından girdi ancak geri dönmedi. Birkaç gün sonra Azog Thror’un başı ve vücudunu dışarı attı. Azog Thror’un alnına cüce rünleriyle kendi ismini kazıtmıştı. Azog Nar’ın suratına bir torba dolusu para fırlattı ve cücelere Moria’yı kendisinin yönettiğini söylemesini söyledi.

Ve Nar geldi, vücüdün Thror’a ait olduğunu anladı; fakat kafası kesilmiş ve yanına atılmıştı. Orada saygıyla eğildiğinde bir ork kahkası duydu.

Azog: Eğer dilenciler kapıda beklemez içeri bir hırsız gibi girmeye çalışırsa işte onlara böyle yaparız. Eğer senin insanlarından biri daha sakalını kapılarımızdan içeri uzatırsa aynı şey başına gelir. Git onlara böyle de! Ve eğer ailesi burada Kral’ın kim olduğunu öğrenmek istiyorsa kafasında yazılı. Ben YAPTIM. Onu BEN öldürdüm. Ben EFENDİYİM.

Sonra Nar kafasını çevirdi ve cüce rünleriyle Azog yazısını gördü. Bu isim o günden sonra onun ve her cücenin kalbine dağlandı. Nar kafayı almak için eğildiğinde Azog ona bağırdı.

Azog: Bırak onu! Defol! Al, işte paranı sakallı-dilenci.

Küçük bir torba ona doğru fırlatıldı. İçinde birkaç madeni para vardı.

Thror’un oğlu Thrain 2793’te cücelerden bir ordu topladı ve orkların üzerine yürüdü.2799’da Azanulbizar Savaş’ı Dimrill vadisinde gerçekleşti. Nain Moria’nın doğu kapısına geldi ve Azog’un çıkması için onu uyardı.

Azog dışarı çıktı ve Nain ile dövüştüler bir ara Nain tökezledi ve Azog onun boynunu kırdı.

Ama Azog’un zaferi, kısa ömürlüydü. O, orkların cüceler tarafından öldürüldüklerini gördü ve Moria’dan kaçmayı denedi; fakat diğer taraftan Nain’in oğlu Dain Demirayak geldi ve Azog’u öldürdü.

Azog’un başı kesildi ve bir kazığa geçirildi; ancak cüceler Moria’ya giremediler; çünkü Durin’in Felaketi hala içerdeydi.

Azog’un oğlu Bolg Moria’ya girdi ve Beş Ordular Savaşı’nda orkların lideri olmuştur.

Boldog

İlk Çağ’daki, orkların lideridir. Onun, düşmüş bir Maia ruhu olduğu söylenir ve ork biçimini almıştır.

Bolg

Beş Ordular Savaş’ında orkların lideridir. Bolg’un babası Azog Dain Demirayak tarafından Azanulbizar Savaşı’nda öldürüldü. Bolg Thorin ve Kafilesi’nin Ulu Goblin’i öldürmelerinden dolayı onlara savaş açtı. Bolg Dumanlı Dağlar’dan orkları, Gri Dağlar’dan ise wargları topladı. Beş Ordular Savaş’ında Bolg orkları ve wargları yönetti.

Karşıda ise Cüceler, Orman Elfleri ve Göl İnsanları vardı.Bolg iri ve silahlı orklar tarafından korunuyordu. Thorin Meşekalkan bu savunmayı yarmaya çalıştı ama başarılı olamadı ve kısa bir süre sonra etrafını çevirdiler ve onu yaraladılar.

Ardından Kartallar ve ayı formunda olan Beorn geldi. Beorn Bolg’u öldürdü ve Thorin’in
vücudunu oradan aldı. Sonunda orklar ve warglar yenildi.

Golfimbul

Dumanlı Dağlar’da ki orkların lideridir. 2747 yılında Dumanlı Dağlar’dan bir ordu topladı ve Shire’a doğru yürüdü. Orklar, Bandobras Took tarafından yönetilen Hobbit topluluğu tarafından bozguna uğratıldılar ve Bandobras, Golfimbul’a saldırarak kafasına çelik bir sopa ile vurdu. Bu olay, kimilerine göre golf oyununun nasıl başladığını ifade etti.
Yeşiltarlalar Savaşı, Shire sınırları içerisinde gerçekleşen ilk savaştı. Bu savaşın ardından Shire, 3018-19’da gerçekleşen Yüzük Savaşları’na dek barış içerisinde kalmıştır. Bu dönemde yapılan Subaşı Savaşı ise Shire’da gerçekleşen ikinci savaştı.

Gorbag

Minas Morgul orklarının lideridir. Gorbag bir Uruk’tu. O ölü şehirde Nazgul’e hizmet ediyordu ama bundan çok mutsuzdu. Bu yüzden Crith Ungol orklarından Shagrat ile işbirliği yaptı.

Ancak Gorbag savaşın planlarına göre gitmeyeceğini anladı. Cirith Ungol’ün merdivenlerine casuslar yolladı ve raporlarlar doğrultusunda 80 orkla Crith Ungol’e gitti. 13 Mart 3019’ta Shagrat’ın birliği ile karşılaştı ve Frodo’nun vücudunu buldu.
Gorbag Shelob’un ağlarıyla sarmalanan Frodo’nun öldüğünü sandı; ancak Shagrat onun sadece zehirlenmiş olduğunu söyledi. Gorbag etrafta bir Elf savaşçısı olduğu konusunda Shagrat’ı uyardı ancak Shagrat onun uyarısını dikkate almadı.

Frodo sorgulanmak için Cirith Ungol kulesine getirildi. Gorbag mithril zırhı buldu ve ona göz koydu; ama Shagrat onun Büyük Göz’e gitmesi gerektiğini söyledi ve kavgaya tutuştular. Gorbag Shagrat’ı bıçakladı; ama Shagrat onu boğdu ve onu bıraktı ama Gorbag ölmemişti. Kırık bir mızrak ile Shagrat’a saldırdı ve ondan mithril zırhı almayı denedi. Shagrat Gorbag’ın boğazını kesti ve onu öldürdü.

Gorgol

Birinci Çağ’da yaşamış bir ork şefidir. Lakabı “Kasap”tır. Beren tarafından öldürülmüştür.

Gothmog

Minas Morgul’un vekilidir. Gothmog 15 Mart 3019’da Pelennor Çayırları’nda ki savaşta ikinci komutandı.Komutanı-Nazgullerin Lordu- ona orduları yollamasını emretti.

Gothmog’un güçlerinin içinde Doğulular,Güneyliler,Variaglılar ve Haradlı İnsanlar vardı.Savaş ilk başlarda Gothmog’un lehinde gidiyordu ancak sonra Rohan ve Aragorn’un gelişiyle aleyhine döndü ve Gothmog’un birlikleri yok edildi.

Not:
Yüzüklerin Efendisi filminde Gothmog bir ork olarak resmedilir ancak kitapta, Gothmog’un bir ork, Nazgûl veya farklı bir yaşam formu olup olmadığı belirtilmez.

Grishnâkh
Karanlık Kule’nin orklarının lideridir. Grishnâkh kısa, geniş, kolları ve bacakları eğik bir orktu. Sauron Kardeşlik’in Moria’dan geçtiğini öğrendiği zaman Grishnâkh 18 Ocak 3019’ta Mordor’dan ayrıldı.

Grishnakh 26 Ocak’ta Sarn Gebir’in yakınından Anduin’i geçti ve Kardeşlik’in seyahatinin haberleriyle Isengard’a yolculuk yapan habercilerle karşılaştı. Grishnâkh daha sonra Anduin’in doğu kenarına döndü ve Nazgul’e rapor verdi.
2 Şubat’ta Grishnâkh Isengard Urukları ile işbirliği yapmak için emir aldı. 10 Şubat’ta Sarn Gebir’de Ugluk ve Isengard’lı uruklarla karşılaştılar.22 Şubat’ta casuslar Kardeşlik’in botlarla geldiğini haber verdiler. Grishnakh’ın orkları Nazgul’e katıldılar. Kardeşlik Sarn Gebir’de iken orklar saldırdı, Kardeşlik batı kıyısına sığındı ve Legolas Nazgul’ün bineğini vurdu.

Grishnakh Kardeşlik’i izlemek için batı kıyısına geçti. 25 Şubat’ta Emyn Muil’de Ugluk ve Isengard’lı uruklarla karşılandılar. Sonraki gün Amon Hen’de Kardeşlik ile karşılaştılar. Boromir öldrüldü, Merry ile Pippin’i kaçırdılar.

Grishnakh Isengardlılar’a ve Saruman’a güvenmiyordu. Grishnakh Hobbitler’in Mordor’a gitmesi söyledi ve Ugluk ile savaştılar. Ardından Grishnakh grubu bıraktı ve 27 Şubat’ta Nazgul ile karşılaştı. Nazgul Ugluk ve urukları takip etmesini söyledi. Grishnakh onlara yetişti ama Eomer ve süvariler Fangorn Ormanı’nın kıyısında onları yakaladılar.

Rohirrim saldırdığında Grishnakh’ın eline Merry ve Pippin’i yakalamak için bir fırsat geçti. Pippin onu Yüzük konusunda kandırdı ve muharebeden dışarıya çekti; ancak bir atlı tarafından öldürüldü.

Lagdu

Cirith Ungol Kulesi’nde bir orktur. Lagduf Shagrat’ın birliğindeydi. Gorbag’ın birliğinin saldırısı sırasında Muzgash ile dışarı kaçtı. Dışarıda Sam onları izlerken birkaç orkla savaştı ve öldü.

Lugdush

Isengard uruklarından biridir.Ugluk’un birliğindendir. 3019’un Şubatı’nda hobbitleri yakalamak için Saruman tarafından gönderildiler. Uruklar bilmeseler de yanlış Hobbitleri kaçırdılar.

Fangorn Ormanı kenarında Eomer ve süvariler tarafından kuşatıldılar. Ugluk Lugdush’ı hobbitlere bekçi olarak atadı ama Rohirrim saldırdığında onları bırakıp gitti.
Hobbitler Yüzük’ü isteyen Grishnakh’ı kandırdılar. Lugdush ve bütün Uruklar öldürüldü.

 Mauhur

Isengard orkudur. Mauhur bir Uruk-Hai de olabilir. 28 Şubat gecesinde Mauhur Ugluk’un birliğine yardıma geldi. Ugluk’un birliği Eomer ve Süvariler tarafından kuşatılmıştı. Ugluk saldırmadı çünkü Mauhur’un geleceğine inanıyordu. Ancak Rohirrim Mauhur’un birliğini dağıttı ve hepsini öldürdü.

Murgash

Bu filmdeki bir orktur. Gothmog komutasındaki Maronnon orkudur. Kara gemilerden inen Aragorn ve diğerleri; onu ve yanındakileri öldürmüştür.

Muzgash

Shagrat’ın komutasındaki bir orktur. Kulede çıkan savaşta ölmüştür.

Radbug

Cirith Ungol kulesindeki orklardan biridir. Shagrat tarafından öldürüldü.

Shagrat

Cirith Ungol kulesinin yöneticisidir. Büyük, kolları ve ayakları eğri bir uruktu.
3017’de Shagrat Gollum’u Karanlık Kule’den serbest bıraktı. 13 Mart’ta Gorbag ve birliği ile karşılaştılar. Shagrat Shelob’un İni’nin yakınında Frodo’nun vücudunu buldu. Frodo’nun ölmemiş olduğunu söyledi ve onu Cirith Ungol’e taşıdılar.

Shagrat: Seni aptal seni. Pek akıllıca konuşuyordun ama diğerlerinin bildiği ve senin bilmediğin çok şey var. Eğer dikkat etmezsen, ya kazana, ya da Shelob’a gidecek sen olacaksın. Leşmiş! Hanımefendi Hazretleri hakkında bilgin bu kadarcık mı? Eğer avını bağlamışsa, et peşinde demektir. Ne ölü et yer o, ne de soğuk kan içer. O şey ölü değil!

Shagrat Frodo’nun canlı kalması için kesin emir verdi. Büyük Göz’e eşyaları gönderilecekti. Frodo’nun giysilerini çıkarttıktan sonra mithril zırhını gördüler. Gorbag ona göz dikti; ancak Shagrat onun Büyük Göz’e gitmesi gerektiğini söyleyip onu kovdu. Gorbag Shagrat’a saldırdı ama Shagrat onu boğarak öldürdü.

Shagrat Göz’e Snaga’yı göndermek istemiştir; ancak Snaga giderken Sam’i bir elf savaşçısı zannedip kaçmıştır. Shagrat Snaga’yı kovalad;ı ama Snaga kaçtı.

Shagrat: Bir daha gitmem mi diyorsun? Lanet olasıca Snaga, seni küçük solucan seni! Yaram çok diye bana karşı koymanın sana bir zararı olmayacağını düşünüyorsan, yanılıyorsun.

Snaga: Bir daha o merdivenlerden inmeye niyetim yok. Sen komutanmışsın değilmişsin umrumda değil. Hey! Elini bıçağından çek yoksa bağırsaklarına bir ok yollarım. Bütün o olup bitenleri onlar duyunca komutanlığın falan kalmaz zaten.

Gorbag haklıydı, söyleyeyim sana. Etrafta büyük bir savaşçı var, o eli kanlı elflerden biri, o pis tark’lardan biri de olabilir. O merdivenlerden ayrılmadığı sürece benim de oraya gitmeye niyetim yok.

Shagrat: Ya, öyle mi? Ne yapacağına kendin karar vereceksin, ha? Ve o geldiğinde beni bırakıp kaçacaksın öyle mi? Hayır, bunu yapamayacaksın! Önce ben senin karnında al al solucan delikleri açacağım.

Shagrat Mithril gömleği ve diğerlerini Karanlık Kule’ye götürdü ancak Sauron tarafından öldürüldü.

Snaga(Mordor Orku)

Mordor orkudur. Shagrat onu Karanlık Kule’ye haberci olarak göndermek istemiştir ancak Snaga merdivenlerde Sam’i elf savaşçısı zannedip kaçmıştır. Shagrat onu bulmuş ve kovalamıştır ancak Snaga kaçmıştır. Snaga daha sonra Frodo’nun bulunduğu odaya gidip Frodo’yu kırbaçlamıştır; ama Sam arkadan gelip onu öldürmüştür.

Snaga(Isengard Uruk’u)

Isengard Uruk’udur. Ugluk’un birliğindendir ve önden gidip casusluk yapıyordu. Süvariler onu gördüler ve takip ettiler. Ardından bütün birliği yok ettiler.

Ufthak

Cirith Ungol orklarından biridir. Shelob tarafından yakalandı ve diğerleri tarafından asılı olarak bulunmasına rağmen, ona yardım etmemişlerdi.

Ugluk

Isengard Urukları’nın komutanıdır. Ugluk büyük ve siyah bir uruktu. Güneşten rahatsız olmazdı.

18 Ocak 3019’da Moria’dan gelen haberciler, Kardeşlik’in Moria’dan geçtiğini ve güneye doğru ilerlediklerini bildirdiler. Saruman Ugluk tarafından yönetilen bir birlik yola çıkardı.
Ugluk Tek Yüzük’ü bilmiyordu ama hobbitlerin değerli bir şeyler taşıdıklarına inanıyordu.
22 Ocak’ta Moria’ya ulaştılar ve dağ orklarından bir kuvvet topladılar. Ugluk ve birliği Gollum’u yakaladı. Ugluk bundan sonra hobbitlerin Saruman’ın istediği bir şeyi taşıdıklarını anladı. Gollum kaçtı. Ugluk’un birliği gelen takviyelerle birlikte 80 Uruk-Hai ve 100 orktan oluşuyordu.

Ugluk: Hayır! Birinde savaş için gerekli bir şey olduğunu, bir elf numarası gibi bir şey olduğunu duydum. Her neyse, her ikisi de sorguya çekilecek.

6 Şubat günü, Ugluk’un birliği Rohan’ın kuzeyinde Kardeşlik’i aramaya başladı. 10 Şubat’ta Ugluk, Sarn Gebir’in kuzeyinde, Grishnakh ismindeki Mordorlu orkla karşılaştı. Grishnakh ve askerleri Kardeşlik üyelerini Anduin’in doğusunda aramayı planlamaktaydı; çünkü Ugluk ve askerlerinin, nehrin batı kısmını ararken Rohirrim tarafından saldırıya uğradıklarını öğrenmişlerdi.

Ugluk ve Grishnakh 25 Şubat’ta Emyn Muil’de buluştular. 26 Şubat günü Amon Hen’de Merry ve Pippin’i kaçırdılar ve Boromir’i katlettiler.

Grishnakh hobbitlerin Mordor’a götürülmesi gerektiğini söyledi ancak Ugluk ona karşı çıktı ve iki orkun kafasını uçurdu. Bunun ardından Grishnakh ve birliği ayrıldılar.

Ugluk: Bana Ugluk derler. Emirleri ben veririm. Isengard’a en kısa yoldan geri dönüyoruz.

Grishnakh: Saruman mı efendi, Koca Göz mü? Bir an önce Lugburz’a geri dönmemiz gerek.

Ork: Eğer Ulu Nehir’i geçersek, geri dönebiliriz; fakat köprülerden geçmeye cesaret edecek kadar kalabalık değiliz.

Grishnakh: Ben geçtim de geldim. Kuzeye doğru, nehrin doğu kıyısında kanatlı bir Nazgûl bizi bekliyor. Belki, belki! Yani siz tutsaklarımızla kaçıp Lugburz’da paraların ve övgülerin hepsini alacaksınız ve bizi At Ülkesi’nde kendi yağımızla kavrulalım diye yayan bırakacaksınız. Hayır, birlik olmalıyız. Bu topraklar tehlikeli: isyancılar ve eşkıyalarla dolu.

Ugluk: Öyle, birlik olmalıyız. Sana hiç güvenmiyorum minik domuz. Kendi ahırınız dışında hiç cesaretiniz yoktur sizin. Biz olmasaydık hepiniz kaçardınız. Biz savaşçı Uruk-Hai’yiz! Büyük savaşçıyı biz öldürdük. Tutsakları biz aldık. Biz Ak El Arif Saruman’ın hizmetkârlarıyız: El bize yiyelim diye insan eti veriyor, Isengard’dan çıktık da geldik biz; sizi buraya kadar getirdik ve bundan sonra da seçtiğimiz yoldan götüreceğiz. Bana Ugluk derler. Sözümü söyledim.

Grishnakh: Gereğinden fazla söyledin Ugluk! Lugburz’da bunu nasıl karşılarlardı acaba? Ugluk’un omuzlarının, iri bir kelleden kurtarılması gerektiğini düşünebilirler. Bu garip fikirlerin nereden geldiğini sorabilirler. Saruman’dan mı geliyor yoksa? Adamlarını, kendi pis işaretleriyle donatıyor diye kendini ne sanıyor? Benimle, yani güvenilir habercileri Grishnâkh ile aynı fikirde olabilir bazıları ve ben Grishnâkh şöyle diyorum: Saruman bir ahmaktır, pis, hain bir ahmak. Ama Koca Göz onun üzerinde.

Grishnakh’ın birliği batıya doğru ilerlerken, Snaga adlı bir gözcü Rohan Süvarileri’nin yakınlarda olduğunu rapor etti.

Bunun üzerine Ugluk, Merry ve Pippin’in her ikisini de birer ork’un sırtına vererek daha hızlı ilerlemelerini sağladı. Puslu Dağlar’dan gelen orklar Rohirrim’den korkmaktaydı, bu yüzden birçoğu Fangorn’a doğru kaçmaya çalıştı ama Uruk-hailer onları engellediler. Grishnakh, yanındaki Mordor orkları ile beraber Uruk-hai kuvvetlerine katıldılar ve Ugluk’a, tutsakların, aldığı emirler doğrultusunda doğru yere doğru taşındığından emin olmak istediğini söylediler.

Uruk-Hai: İzciler sonunda geri döndü

Ugluk: Evet, neler buldunuz?

İzci: Sadece tek bir atlı; o da batıya doğru gitti. Her şey yolunda şimdilik.

Ugluk: Şimdilik, belki; ama bu daha ne kadar sürer? Sizi ahmaklar! Onu vurmalıydınız. Ortalığı ayağa kaldıracak. Sabaha kalmadan o lanet olasıca at yetiştiricileri bizden haberdar olacak. Tabanları iki misli yağlamamız gerekecek şimdi.

Bir gölge Pippin’in üzerine eğildi. Ugluk’tu bu.

Ugluk: Oturun! Çocuklar sizi oradan oraya taşımaktan yoruldu. Aşağıya inmemiz gerek, siz de kendi bacaklarınızı kullanacaksınız. Bize yardımcı olun artık. Bağırmak çağırmak, kaçmaya kalkışmak yok. Yapılan numaraları öyle ödetme yollarımız vardır ki, Efendi’nin işine yaramanızı engellemez ama pek de hoşunuza gitmez.

Pippin’in bacaklarındaki ve ayak bileklerindeki kösele şeritleri kesti, saçlarından kaldırıp ayağa dikti. Pippin yere düştü, Ugluk onu yeniden saçlarından tutarak ayağa kaldırdı. Birkaç ork güldü. Ugluk Pippin’in dişleri arasına bir matara sokup gırtlağından aşağıya yakıcı bir sıvı döktü: Pippin kızgın, sıcak bir dalgalanmanın tüm bedenine yayıldığını hissetti. Bacaklarındaki ve ayak bileklerindeki acı geçti. Ayakta durabiliyordu.

Ugluk: Şimdi sıra öbüründe!

Pippin onun, yakınlarda bir yerde yatmakta olan Merry’ye doğru gittiğini ve onu tekmelediğini gördü. Merry homurdandı. Onu kabaca yakalayan Ugluk, oturma pozisyonuna getirdi ve başındaki bandajı yırtıp attı. Sonra yarasına, küçük tahta bir kutudan çıkardığı kara bir merhem sürdü. Merry bağırarak deliler gibi çırpınmaya başladı.
Orklar ellerini çırparak yuhaladılar:

Orklar: İlacını bile alamıyor. Kendisine neyin iyi geleceğini bile bilmiyor. Çok güzel! Daha sonra epey eğleneceğiz.

Fakat o sırada Uglûk’un oyun oynayacak hali yoktu. Acele etmesi gerekiyordu ve gönülsüz adamlarının kaprislerine de katlanmak zorundaydı. Merry’yi ork usulü tedavi ediyordu; tedavisi hızla sonuç verdi. Matarasındaki içeceği hobbitin gırtlağından aşağıya zorla boşalttıktan sonra, ayak bağlarını kesip onu ayağa kaldırınca, solgun ama suratsız ve cüretkâr, oldukça da canlı görünen Merry ayakta durabildi. Alnındaki uzun ve derin yara artık ona rahatsızlık vermiyordu ama ömrünün sonuna kadar alnında kahverengi bir iz taşıdı.

Merry: Hey Pippin! Demek sen de bu küçük araştırma gezisine katıldın? Yatak ve kahvaltı için nereye başvuracağız?

Ugluk: Hadi bakalım! Kesin şunu! Dilinize hâkim olun. Birbirinizle konuşmak yok. Yarattığınız herhangi bir sorun diğer tarafa bildirilecek, O size ödetmesini bilir. Yatağınız da kahvaltınız da olacak merak etmeyin: Midenizin kaldıramadığı kadar çok hem de.

28 Şubat’ta Fangorn ormanı kıyısında Rohirrim Ugluk’un birliğini kuşattı. Mauhur tarafından yönetilen destek birlik geldi; ancak süvariler Mauhur’un birliğini yok ettiler.
29 Şubat günü şafakta süvariler Ugluk’un birliğine saldırdılar. Ugluk Eomer ile karşılaştı ve Eomer onu öldürdü.

Ulu Goblin

Dumanlı Dağlarda’ ki goblinlerin lideridir. Ulu Goblin diğerlerine göre çok büyüktü. O Yüksek Geçit’teki goblinlerin şefi oldu.
2941’in yazında Thorin ve Kafilesi ön girişinde ele geçirildiler ve Ulu Goblin’e getirildiler.O büyük koruyucular tarafından korunuyordu. Ulu Goblin cücelerin Dumanlı Dağlar’da ne yapmak istediklerini sordu.

Thorin’in, meşhur elf kılıcı Orcrist’i taşıdığı ortaya çıktığı zaman, Ulu Goblin öfkeden çılgına döndü ve Thorin’in üzerine atılarak ona saldırdı. Çünkü goblinler bu kılıçtan korkmaktaydı ve ona Isırıcı ismini vermişlerdi. Ama tam bu sırada Gandalf ortaya çıktı ve kılıcı Glamdring’le Ulu Goblin’i katletti.

Ulu Goblin’in öldürülmesi, Puslu Dağlar’daki Orkları son derece öfkelendirdi. Azog’un oğlu Bolg, orklardan ve warglardan oluşan büyük bir ordu meydana getirdi. Bolg’un kuvvetleri, Thorin ve Kafilesi’nin izini Yalnız Dağ’a kadar takip ettiler. Yalnız Dağ’da Cüceler, Orman Elfleri ve Göl İnsanları ile Beş Ordular Savaşı’na girdiler.

İlk Çağ

İlk Çağ’da, orklar Morgoth’un ana savaş gücünü oluşturdular. Beleriand savaşları katılmak için, yüzlerce binlerce ork Angband’da yetiştirildi ve 587 yıl sürdü.
Orkların İlk Çağ’da ortaya çıkışı Lammoth Savaşı’ndadır, ama orklar Fingolfin ve Noldor tarafından yenilgiye uğratıldı. Orklar Dagor Aglareb, Dagor Bragollach, Nirnaeth Arnoediad, Falas gibi savaşlarda yer aldılar, ve son olarak da Öfke Savaşı’nda ama yenilgiye uğradılar. Yenilgi sonrası hayatta kalanlar doğuya doğru kaçtılar. Angmar’ın dağlarına ve Ered Mithrin’e sığındılar.

İkinci Çağ

Yaklaşık olarak bininci yılda Sauron tekrar ortaya çıkıverdiler, Mordor’da ikamet ettiler ve Barad-dur’un inşaatında görev aldılar. Karanlık Lord, Orta Dünya’nın özgür halklarını devirmek için incelikli bir yol bulduğundan dolayı uzun bir süre Sauron’un pis hizmetkârları Orta Dünya için önemli bir rol üstlenmediler.

Sauron ve Elfler Savaşı sırasında, 1700’lü yıllarda, orklar Sauron’un ana gücünü oluşturdu ve Orta Dünya’yı tehdit eder hale geldi. Orkların sayıları çok fazla olmasına rağmen Sauron, Elfler ve Númenóreanlar’ın birleşmiş gücçerine karşı gelemedi ve yenilgiye uğratıldı.

Sisli Dağlar’ın orklarına karşı cüceler ile savaş başladı ve Gundabad’ın Birinci Yağması’yla şonuçlanıp orklar tarafından işgal edildi. Sonunda orklar Son İttifak Savaşı’nda Sauron’un çekirdek kuvvetini oluşturdu ve Dagorlad Savaşı, Barad-dur Kuşatması gibi büyük savaşlarda rol aldılar.

Üçüncü Çağ

Üçüncü Çağ boyunca, Angmar’ın Witch-king’i ve Sauron’un standart askerleri oldular.
Angmar’da, Orklar Angmar Savaşı’nda savaştılar. Yıllar sonra, Witch-King önderliğinde Eriador’u işgal ettiler.
Mordor Orkları Yüzük Savaşları sırasında Pelennor Çayırları Savaşı gibi büyük savaşlar savaştı, ancak tüm Mordor gücü Morannon Savaşı’nda yok edildi.

Dördüncü Çağ ve Ötesi

Yüzük Savaşı’ndan sonra Sauron’un bütün kuvvet tahrip edilmesine rağmen, birçok orklar Dumanlı Dağlar altında yaşamaya devam ettiği varsayılır.

Ork Kültürü

Tolkien, ork kültürü ve eşyaları hakkında ayrıntıya girmez. Orklarda da bir çeşit şifa kültürü olduğu biliniyor (Hobbitleri kaçıran ork birliği, Merry’nin yarasına sert bir iyileştirici tatbik eder). Orkların zırhları, elflerinki kadar kaliteli olmasa da işe yarar sağlamlıktadır. Kamaları ve okları zehirlidir (Aragorn’un Sam’in yarasını tedavi ederken belirttiğine göre zehirli bıçak yarası almamakta Sam talihliydi). Orklar, Isildur’u zehirli oklarla vurmuştu.

Korkunç şarkılar söylemeyi severler (Hobbit’te olduğu gibi). Dumanlı Dağlar Goblinleri işkence aletleri ve öldürücü eşyalar tasarlayabilen minik yapılı bir ork türüdür.

Beslenme kültürü

Hobbit’te Tolkien orkları “daima aç” olarak resmeder. Ancak eserin üslûbu dikkate alındığında bunun bir mübalağa olup olmadığı belirsizdir. Orklar atlar ve insanlar da dahil her türlü eti yerler. Orkların kendi türlerini de yediklerine dair kesin bir ifade geçmese de, orkların kendi türlerini de yiyebileceklerine dair üstü kapalı ifadeler vardır. İki Kule’nin Üçüncü Bölümü’nde Mordor Orkları’nın lideri Grishnákh, Saruman’ın Urukları’nı ork eti yemekle itham eder, muhatabı ise bunu kızgın bir şekilde inkar eder. Buradan anlaşılan yamyamlığın ork toplumunda bir tabu olduğudur, ya da orklar kendi türlerini yemeyi aşağılık bir beslenme veya kendi türlerini zayıflattığı için aptallık olarak görürler.

Cirith Ungollu Shagrat, zehirlenmiş halde yerde yatan Frodo’nun yahni olması gerektiğini söyleyen muhatabına asıl kendisinin yahni olması gerektiğini söyleyerek çıkışır. Buradan orkların yahni tarzında bir yemek yaptıkları biliniyor. Daha sonraları Shagrat kamasındaki ork kanını yalamakta bir sorun görmeyecektir ki bir çeşit yamyamlık olarak telakki edilebilir. Sonraki bir olayda Shagrat itaatsizlik eden bir snagayı kendisini yemekle tehdit eder; bununla birlikte bu tehdit muhtemelen bir kızgınlık ifadesidir.

Orklar ve Kötülük

Orkların iyiliğe ve kötülüğe meyli konusunda Silmarillion’daki bir bilgi bir ipucu verir; Dagorlad Savaşı ve peşinden gelen Barad-dûr’un kuşatılışı ile ilgili olarak “Bütün canlı varlıklar o gün ikiye ayrılmıştı, her türden bir kısım, hatta dört ayaklılar ve kuşlar bile her iki orduda saflarını almıştı, sadece elfler hariç. Elfler, bölünmemiş bir hâlde Gil-galad’ın emrindeydi.

Cücelere gelince, birazı diğer saftaydı, fakat Morialı Durin’in akrabaları Sauron’un karşısında yer aldı.” (Güç Yüzüklerine ve Üçüncü Çağ’a Dair). Sadece elflerin tam birlik olduğu bilgisi dikkate alındığında, buradan yola çıkarak en azından bazı orkların Sauron’a karşı savaştığı sonucu çıkmaktadır, yine de bu, metnin aşırı yorumlanması olarak değerlendirilebilir. Sauron’a karşı değilse bile, orkların birbirleriyle sık sık savaştıkları bilinir. Orkların kazanılabilirliği ile ilgili olarak Tolkien bir mektubunda şöyle der:

“Hemen hemen “kazanılamayacak kadar kötü” diye yazmıştım; fakat bu çok aşırı olur. Çünkü onların mahiyetini kabul ederek veya hoş görerek -ki bu, reel varoluşları için gereklidir- orklar bile, Tanrı’nın olan ve böylece nihaî anlamda “iyi” olan dünyanın bir parçasıdır. Tanrı’nın bunu hoş görmesi, günümüzde tiranlar tarafından insanların planlı olarak canavarlaştırılmasını hoşgörmekten daha kötü bir ilahiyat olmaz herhalde.”

The Letters of J. R. R. Tolkien


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir